Честит празник! 142 години от Освобождението на България
 
Днес се навършват 142 години от Освобождението на България. На 3 март през 1878 година е подписан Санстефанския мирен договор. На днешния ден обаче е важно да отдадем почит на всички онези велики българи от Паисий до Левски, допринесли за националното ни освобождение. Както и да си спомним за поредицата от исторически събития, с които българският народ извоюва част по част своята териториална и национална независимост.
Варна отбелязва 3-ти март (програма)
Санстефански мирен договор
От падането си под османска власт през 1396 година, българите извървяват дълъг път докато стигнат отново до своята национална идентичност. Първите стъпки на етническо пробуждане започват от монаха Паисий Хилендарски, минават през извоюването на независима българска църква и достигат до организираната борба за независима държава.
През 1876 г. избухва Априлското въстание. То е удавено в кръв, но постига своя политически ефект. С цената на 30 хиляди жертви българите фокусират вниманието на света върху проблема за тяхната независимост. Най-великите умове по това време като Виктор Юго, Чарлз Дарвин, Оскар Уайлд, Лев Толстой, Достоевски и много други издигат своя глас в защита на българската кауза. Това дава повод на Русия активно да се намеси в решаването на Източния въпрос. На 3 март 1878 година в градчето Сан Стефано, днешен Йешилкьой, предградие на Истанбул, е подписан мирен договор между Русия и Османската империя, който слага край на Руско-турската освободителна война (1877 – 1878), която завършва с победа над турците.
Санстефанския договор, обаче е прелиминарен - т. е. предварителен и подлежи на одобрението на останалите Велики сили. Според него освободена България е автономно, трибутарно (плащащо данък), васално княжество със свое народно правителство и войска. Площта му е над 170 000 кв. км. Пълномощници от руска страна са граф Н.П.Игнатиев и А.И.Нелидов, а от турска страна - Савфет паша и Садулах бей.
От точка 6 до точка 11 в този договор се разглеждат решенията, свързани с българския въпрос. България трябва да бъде трибутарно княжество (което плаща данък на султана). Тя трябва да има управител християнин и местна войска. Границите й се покриват с границите на българската екзархия, и са утвърдени със султанския ферман от 1870 г., когато получаваме църковната си независимост. Тези граници включват Северна България (без Северна Добруджа, която се дава на Румъния), цяла Тракия (без района на Гюмюржина и Одрин) и Македония (без Солун и Халкидическия полуостров). Чл. 7 от договора урежда устройството и управлението. Държавата се управлява от княз, избран от населението с одобрението на Великите сили и Високата порта. Парламентът е трябвало да изработи Органически устав (Конституция). Предвижда се и временно руско управление за срок от две години, което се осъществява от специален императорски комисар. Чл. 8 предвижда да се плаща специален данък на Високата порта.
Със Санстефанския мирен договор България възкръсва отново на картата на Европа. Нейното население наброява 4 800 000 души.
Един от важните резултати на този договор е, че той създава един идеал, който е в основата, както на големите успехи, така и на националните катастрофи за българската държавност след 1878 г.
Берлински договор
Англия и Австро-Унгария се обявяват против Санстефанския договор. По тяхна инициатива той е ревизиран и заменен с Берлинския договор през юли 1878 г. По силата на неговите клаузи Сан-Стефанска България е разделена на пет части - Северна България и Софийския санджак формират васалното Княжество България, което плаща ежегоден данък на турския султан, има своя милиция и се ръководи от княз, избиран от народа, но със съгласието на Великите сили и султана; земите между Стара планина и Родопите се обособяват в отделна автономна област с име Източна Румелия, управлявана от генерал-губернатор, назначаван от Високата порта; Македония и Одринско остават в пределите на Османската империя под пряката власт на султана; градовете Пирот и Враня се предават на Сърбия, а Румъния получава Северна Добруджа като компенсация за Бесарабия, която по силата на Санстефанския договор се предоставя на Русия.
Честване
И така, макар и временен, Санстефанският мир, който празнуваме, има своето значение.
Договорът е подписан на 19 февруари 1878 година, но тъй като през 1916 г. в страната офциално е въведен Григорианският календар, денят на честването на празника се променя на 3 март. За първи път се чества на тази дата през 1917 г.
За нас, българите, 3 март е въплъщение на едно начало. На този ден бе направена онази първа политическа крачка, заради която дадоха живота си хиляди верни синове и дъщери на България. Този ден показа на българите, че жертвите от Априлското въстание не бяха напразно, че 15 хиляди доброволци, които загинаха, сражавайки се в руско-турската освободителна война, не дадоха живота си напразно. Сан Стефано срути окончателно започналата да се пропуква стена, която отделяше България от Европа. Той постави началото на онази Трета България, на която историята бе отредила да се намира на кръстопътя между Запада и Изтока, между Европа и Азия, там, където така сложно и съдбовно се преплитат интересите на великите сили. Българите винаги са празнували този празник. За първи път Трети март се чества през 1880 г. – две години след Освобождението - като Ден на възшествието на престола на император Александър Втори.
От 1888 празникът започва да се чества като Ден на Освобождението на България от османско господство. Еднократно като национален празник денят е отбелязан през 1978 г. по повод на 100-годишнината от Освобождението. Десет години по-късно, през 1988, той става официален празник, а през 1990 г., когато в България започнаха промените, с решение на парламента датата бе обявена за национален празник на страната.
|
Коментари |
19:48ч. 4 Март 2020 #11  РУССИЯ ЧУЛИ ВЕ НЕОБРАЗОВАНИК-СЪС ИЗРИЧНОТО СЪГЛАСИЕ на чърчил югославия и гърция са искали една трета от територията ни.
тогава молотов казва-българи бъдете спокойни
19:46ч. 4 Март 2020 #10  РУССИЯ лайньо
не се сбъднаха прогнозите на Левски.
руснаците ни освободиха създадоха ни армията и държавните институции и си ТРЪГНАХА.
а що се отнася до 44 година ние бяхме съюзник на хитлер и именно като такива руската армия ни превзе.цялата ни идустрия преди 44 година работеше за германците.
на всичкото отгоре югославия и гърция са искали една трета от територията ни НО СТАЛИН НИ СПА СЯ ВА
10:09ч. 4 Март 2020 #9  Vic Rattlehead Миризливия - ква червена армия те гони теб, бе? Цар Освободител нещо да ти говори. Бахти неграмотните русофоби...
23:11ч. 3 Март 2020 #8  Възелин Магарешки Абе Аааланкоолу, още айдутина Левски ти го е казал, че тоз който те освободи, той ще те пороби. Кой те е освободил? Червената Армия. Кой е взел властта с окупация 1944 година? Червената Армия. Няма ли нищо общо между двете идиот такъв?
19:34ч. 3 Март 2020 #7  РУССИЯ гато ма
имам два въпроса-защо 3 март е националния ни празник и какво прави паметника на цар ОСВОБОДИТЕЛ пред народното събрание?
имам още един въпрос-що за неадекватни изречения-пияна ли си?
19:31ч. 3 Март 2020 #6  РУССИЯ лайньо
кво общо има освобождението от ТУРСКО РОБСТВО със събитията след 44 година. аве еййййй кондьо?
и как продължава до ден днешен след като сме вече
30 годишна демокрация?
спри да повръщаш кондьо.
знам че докато си жив няма да си простиш че именно руснаците ни освободиха от турско робство
18:08ч. 3 Март 2020 #5  Веско На всеки българи.... честит празник. На всички ревливи турски и американски мекерета, поздрави ще пратя на курбан байрам.
10:02ч. 3 Март 2020 #4  Vic Rattlehead Ако не беше руската освободителна армия, българската легия, румънци, поляци, украинци, беларуси, литовци, дори япоски самурай сега щяхте да носите фесове, да не ядете свинско и да сте с рязани печурки...
09:59ч. 3 Март 2020 #3  Vic Rattlehead Честит празник, Българи! Честито ни Освобождение от турския гнет! Честито възраждане на Българската държава!
До долните гретени - нивото ви е под всякаква критика. Нещо да кажете за Берлинския конгрес, който де факто води до двете Балкански войни? Нещо да кажете кой подкрепя Османската империя против Русия?
По негово време Русия е била монархия с цар. Комунисти има само в кухите ви болни кратуни.
09:20ч. 3 Март 2020 #2  gatoipero 142г. от руското нашествие в България и възстановяване на Българската Държавна Независимост,а не освобождение ,другари комунисти.Няма как да е освобождение като половината страна още е под турско владение.
09:08ч. 3 Март 2020 #1  Възелин Магарешки От 1944 година СССР ни е поробило до ден днешен. Какво освобождение,какви глупости ми говорите?
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Вино от цял свят пристига във Варна – не пропускайте World Wide Wine!
Вторник, 1 Април 2025 09:42
Варна се сдобива с ново престижно събитие, посветено на винената култура – World Wide Wine. Първото издание ще се състои тази пролет на 30-ти и 31-ви май в Graffit Gallery Hotel, където посетителите ще...
| |
 |
 Нефтен разлив замърси стотици метри от плажовете на Варна (снимки)
Понеделник, 31 Март 2025 10:11
Нефтен продукт се е разлял в района на Трета буна във Варна, предаде репортер на Moreto.net
Разливът е засегнал около 200 метра от плажните ивици, намиращи се от двете страни на буната.
Замърсен...
| |
 |
 Военноморска болница във Варна се сдоби с параклис на рождения си ден
Вторник, 1 Април 2025 19:11
Многопрофилната болница за активно лечение – Варна към Военномедицинска академия, известна сред варненци като Военна или Военноморска болница, навърши 76 години. По повод годишнината, вчера на тетиротията...
| |
 |
 По-строг контрол при изписване на лекарства, но на каква цена?
Вторник, 1 Април 2025 18:55
От днес влиза в сила анекс към Националния рамков договор с НЗОК, който въвежда по-прецизни правила за изписване и отпускане на лекарства. Целта е да се намалят грешно издадените рецепти, но според Инициативния...
| |
 |
 Спартак с труден успех над Ботев след автогол на врачани
Вторник, 1 Април 2025 18:39
Спартак Варна запази шансовете си за участие в топ 4 след успех с 1:0 над гостуващия Ботев Враца.
Единственото попадение в мача на "Коритото" падна в 37-ата минута. Виктор Митев центрира, а в наказателното...
| |
 |
 Рекорден брой милиардери в света, Мъск отново е №1
Вторник, 1 Април 2025 18:27
Рекордните 3028 души по света влизат в годишния списък на световните милиардери на "Форбс" тази година, с 247 повече от миналата година. Това е първият път, когато броят на милиардерите преминава границата...
| |
 |
 Вандали отново потрошиха един от асансьорите на пасарелката в "Аспарухово"
Вторник, 1 Април 2025 18:13
Пореден случай на вандалска проява към асансьорите на пасарелката във варненския кв."Аспарухово". Един от асансьорите е сериозно повреден от група младежи, които безпричинно са нанесли удари на съоръжението,...
| |
 |
 Засилен мониторинг на варненския бряг до пълното почистване на нефтения разлив
Вторник, 1 Април 2025 17:59
Мониторингът на засегнатите от нефтения разлив зони по варненския бряг ще бъде засилен до пълното им почистване. Пробонабирането ще продължи до окончателното разрешаване на възникналата от разлива ситуация...
| |
 |
 Природният газ поевтинява с над 14 на сто през април
Вторник, 1 Април 2025 17:47
Комисията за енергийно и водно регулиране обяви ново понижение в цената на природния газ – с 14,3%, считано от днес. Така 1 мегаватчас вече ще струва 75,08 лв., вместо досегашните 87,58 лв. Това намаление...
| |
 |
 Подрязват опасно дърво в центъра на Варна
Вторник, 1 Април 2025 17:33
От кметство "Одесос" съобщават за предстояща на 2 април, сряда, обезопасяваща и скъсяваща короната резитба на дърво от вида копривка във вътрешно междублоково пространство на ул. „Шипка“ № 3 и ул. „Шейново“...
| |
 |
 Разбиха схема за укриване на осигуровки и данъци в голям търговски склад
Вторник, 1 Април 2025 17:21
Сериозни нарушения на данъчното и осигурителното законодателство бяха разкрити при проверка на „Икономическа полиция“ в столичен склад за търговия на едро с алкохол, цигари, бира и захарни изделия, информират...
| |
 |
 Изкуствен интелект вместо експерти? Спор в Европарламента заради „роботизирани“ отговори
Вторник, 1 Април 2025 17:07
Председателят на Европейския парламент Роберта Мецола постави под въпрос дали изпълнителната власт на Европейския съюз използва изкуствен интелект, за да отговаря на запитванията на законодателите. Въпросът...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|