Кевин Митник е увековечен в две холивудски ленти
Кевин Митник спокойно може да се гордее с прозвището „най-издирвания компютърен престъпник в американската история”. То му е дадено от властите в страната. И едва ли е случайно. Геройствата на Кевин са запечатани на лента в цели две холивудски продукции - Takedown и Freedom Downtime.
Кевин показва таланта си още на 12 години. Тогава той разбива системата за транспортни карти на Лос Анджелис, което му позволява да се вози безплатно в градския транспорт. Возенето гратис обаче не задоволява Митник и той си поставя по-големи цели. През 1979 г. прониква в машините на компанията за компютри DEC (Digital Equipment Corporation) и копира софтуера й. Следва нова поредица “подвизи” - декодиране на телефонни мрежи, кражба на корпоративни тайни и дори пробив в системата на Агенцията за национална сигурност. Успява да разгадае тайните и на гиганти като “Нокия”, “Фуджитцу” и “Моторола”. През 1995 г. обаче той е заловен и прекарва пет години в затвора. След това изтърпява и наказание, забраняващо му достъп до всякакво електронно оборудване. Днес обаче същият този хакер е примерен член на американското общество. 48-годишният мъж има компания за компютърна сигурност.
Адриан Ламо - Бездомния
Адриан Ламо доказва,че ако си хакер, можеш да побъркаш която и да е институция по света дори от кварталното кафене. Той правел своите набези към една или друга фирма именно така - от кафенета, басейни, дори и паркове. Затова го кръстили Бездомния хакер. 31-годишният американо-колумбиец има невероятния нюх да открива пропуските в системите за безопасност на компютрите в която и да е фирма и смело се възползва от тях. Успява да проникне в сериозни организации като Yahoo!, Citigroup, Bank of America и Cingular. Наглостта му стига дотам, че след като се „поразходи” из компютрите на подобен род фирми, той им праща писмо, в което ги уведомява къде са основните грешки в системите за защита на машините им. Място в „алеята на славата” Ламо си спечелва, след като прониква в компютърната система на вестник “Ню Йорк таймс” през февруари 2002 г. и добавя името си като експерт в базата им данни. За това си деяние е заловен и осъден на шест месеца домашен арест, две години затвор условно и глоба в размер на 65 хиляди долара. След изтичане на присъдата Ламо работи като лектор и журналист.
„Черният Данте” пробива системата на радиа и печели награди
Кевин Поулсън се прочува, когато хаква телефонната система на радио KIIS FM. Причината е повече от прозаична - от станцията обявили награда - “Порше” за 102-рия обадил се слушател. Като чул това, Кевин успял да се внедри в телефонната мрежа така, че той да бъде 102-рият слушател, и спечелил наградата. Тази щуротия му се усладила и той започнал да прибира награди от игрите на доста радиа в няколко американски щата. По едно време обаче попаднал в полезрението на ФБР. Всъщност запознанството с властите станало, защото Поулсън бил много любопитен и искал да види дали може да проникне в базата данни, съдържаща информация за редица подслушвани разговори. Разбил защитата на компютрите на федералните и станал черна овца за тях. След продължителна игра на гоненица той е заловен през 1991 г. и е осъден на 5 години затвор. Властите кръщават Кевин Черния Данте - първо, защото винаги е с черна шапка на главата. И второ - извършва атаките си основно през тъмната част от денонощието.
Днес Черния Данте се е разкаял и води друг начин на живот. Той е главен редактор на списание Wired News. Една от най-популярните му статии описва как е разкрил 744 сексуални престъпници с профили в Myspace.
Джонатан Джеймс окраде НАСА
През 1999 година НАСА преживява нещо, което до този момент никой не може да си представи - хакер е проникнал в системата и е откраднал софтуера й. Стойността на щетата е 1,7 млн. долара. Заради това компютрите на гиганта са изключени за около половин ден. „Героят”, който разказва играта на спецовете по аеронавтика, се казва Джонатан Джеймс. По време на престъплението той е само на 16 години. Заради това е изпратен в затвора само за 6 месеца. При други обстоятелства трябва да лежи най-малко 10 години. Джеймс става първият непълнолетен, осъден за хакерство. След излежаването на присъдата Джонатан се затваря в себе си и не контактува дори с родителите си. През 2008 година е намерен прострелян в банята в дома си в Маями. До тялото е намерено писмо, в което Джеймс казва, че не вярва в американското правосъдие и не може да понесе да бъде съден за неща, които не е извършил. За него IT атаките били просто част от образоването му като програмист. Не искал да вреди никому.
Робърт Морис прави поразии, за да разбере колко е голям интернет
Робърт Морис е хакерът, който претърпява най-голяма еволюция. От пират, който рови из компютрите на хората, днес той е уважаван професор и консултант в Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект към Масачузетския технологичен институт. През 1988 година обаче същият този „учен” създава първия т.нар. компютърен червей. Той вади от строя 6000 компютъра в университета „Корнел” и причинява загуби за милиони долари. След като е заловен, Морис обяснява постъпката си по доста детински начин - направил белята, за да разбере колко е голям интернет. Робърт Морис има в досието си и „геройството”, че е първият осъден по Закона за компютърни измами и злоупотреби.
Майкъл Калче блокира Amazon и Yahoo
На 14 февруари 2000 г. някои от най-големите компании в САЩ, в това число eBay, Amazon, Yahoo и др., изпаднаха в паника, защото страниците им блокираха. Щетите от това са оценени на около милиард долара. Бил Клинтън свиква съвета за сигурност в киберпространството в Белия дом. След разследване виновникът бива заловен - оказва се, че това е 15-годишен ученик. Майкъл Калче всъщност сам се издал, защото се похвалил в няколко чата. Той е осъден на една година условно, ограничава му се достъпът до мрежата и трябва да заплати малка глоба.
Лойд Бланкеншип - Ментора
Лойд Бланкеншип е автор на манифеста на хакера, който написва, когато е арестуван през 1986 година. В него той посочва, че компютърните спецове са просто любопитни за знания мъже и жени и не е редно за това да бъдат съдени. Манифестът се счита за морален кодекс на киберапашите и е цитиран в холивудския филм „Хакери” с участието на Анджелина Джоли. През 80-те години на миналия век Бланкеншип е част от елитна група разбивачи на компютри – Legion of Doom.
Фред Коен създава първия компютърен вирус
През 1983 г. като студент по програмиране Фред Коен от Университета на Калифорния създава първия компютърен вирус. За разлика от много свои колеги, вършили бели из машините на доста фирми, Коен доста навреме сключва споразумение с правителството на САЩ - той ще помага в борбата с киберпрестъпниците, но никога, докато е жив, няма да бъде подвеждан под наказателна отговорност. Овен това ще бъде включен в учебната програма на американските училища. И наистина до ден днешен разработките на Коен се ползват в сферата на образованието и се показва на децата как един киберпрестъпник може да се промени към добро. Днес Коен управлява с успех компания, занимаваща се с информационна сигурност.