Вижте кои са кандидатите за мястото на покойния дядо Кирил
Варна след 10-ина дни ще има нов митрополит. Наследникът на покойния дядо Кирил начело на Варненската епархия ще бъде определен от Светия синод на 24 ноември. А тази неделя епархийските избиратели ще излъчат двамата кандидати, които да достигнат до финалната права. Претендентите за високия пост са фатален брой – 13. Най-младият е на 37 години, а най-възрастният – на 68. Всички те са епископи, с богат живот, отдаден на църквата, но в биографиите им са записани и други интересни факти. Сред тях има дипломиран ландшафтен архитект, кандидат-филолог, музикант, бивш фелдшер. Кои са претендентите за стола на дядо Кирил и кои имат най-големи шансове да сложат владишката корона?
Веднага след внезапната смърт на дядо Кирил тръгна мълвата, че главният секретар на Светия синод епископ Наум и игуменът на Троянския манастир епископ Григорий имат най-големи шансове на оглавят овдовялата Варненска епархия. Стобийският епископ Наум е варненец, завършил някогашния Техникум по обществено хранене във Варна, а после – и Богословския факултет на Софийския университет. 45-годишният свещеник е духовен син на покойния митрополит Кирил, който му е помогнал да израсне в църковната йерархия. Той е от „новата вълна” български духовници, служили на Бога след промените през 1989 г.
Другият силен кандидат – епископ Григорий, също е от новото поколение свещеници. Роденият в Ботевград 43-годишен висш духовник има диплома от Богословския факултет на Атинския университет "Каподистрия”. За епископ с титлата Браницки е ръкоположен на рождения ден на вече покойния патриарх Максим през 2010 г. Година по-късно става игумен на Троянския манастир.
За наследници на дядо Кирил се спрягат още три имена. Сред тях е Знеполският епископ Йоан, който през последните 10-ина година бе най-близкият сътрудник на патриарха в митрополитските дела.Той бе „дясна ръка” на дядо Максим и остана на поста си и при Негово Светейшество Неофит.
За фаворит за високия пост е сочен и Агатонийският епископ Борис, игумен на Бачковския манастир. Той е възпитаник на патриарх Неофит и съученик на митрополит Кирил. 60-годишният дядо Борис е бивш главен секретар на Св. Синод и някогашен председател на църковното настоятелство на Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”.
Сред имената с най-големи шансове да сложат митрополитската корона се завъртя и това на Крупнишкия епископ Инокентий – един от дейците на разколa в Българската православна църква. През 1993 г. той бе ръкоположен за епископ от разколниците, а след смъртта на митрополит Пимен оглави тяхната структура. Само до преди година дядо Инокентий бе лицето на църковния разкол. След смъртта на патриарх Максим той се покая и се върна в църквата, като веднага беше назначен за викарий на Старозагорския митрополит Галактион.
В играта за нов варненски митрополит е и още един бивш разколник – Месемврийският епископ Яков, който преди седмица загуби надпреварата за Западно- и Средноевропейски митрополит. За наследник на дядо Симеон бе избран епископ Антоний, а Яков остана в списъка с кандидатите за нов варненски владика.
Сред претендентите за поста е също Главиницкият епископ Йоан. Той добре познава живота в епархията, тъй като бе викарий на покойния дядо Кирил. След смъртта на митрополита през юли той беше изпратен в Бачковския манастир.
Начело на овдовялата епархия иска да застане и Тивериополският епископ Тихон, който в момента управлява патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”. Той е най-възрастният претендент за поста, в чиято биография е записано, че е работил и като фелдшер в Германия.
Да седнат в стола на покойния дядо Кирил, се борят още епископите Сионий и Игнатий. Те са най-близките сътрудници съответно на Видинския митрополит Дометиан и на дядо Йоаникий в Сливен.
Сред духовниците, атакували високия пост, е и роденият в Казанлък епископ Киприян. Въпреки че е най-младият кандидат, той вече има доста опит. 37-годишният епископ е „дясната ръка” на врачанския владика Калиник, който бе избран за заместник на митрополит Кирил, но по-късно – изгонен от варненските свещеници.
В списъка с кандидатите фигурира и името на Мелнишкия епископ Серафим, който е игумен на Роженския манастир и най-близък сътрудник на Неврокопския митрополит. Освен че е завършил с отличие Богословския факултет на Алма Матер, той има и диплома от Лесотехническия университет, специалност „Ландшафтна архитектура”.
Сред претендентите е още Драговитският епископ Даниил, който е най-довереният човек на Американо-австралийския митрополит. Според запознати той едва ли ще смени САЩ с Варна, но както се казва, неведоми са пътищата Господни.
Епархийският избор е насрочен за 17 ноември 2013 г. Той ще бъде организиран и проведен под председателството на Доростолския митрополит Амвросий, наместник на овдовелия Варненски и Великопреславски епархийски престол. На него епархийските избиратели ще излъчат двамата кандидати, събрали най-много гласове.
Според устава на Българската православна църква избирателите се събират в митрополията във Варна след светата литургия. Проверяват се пълномощията на делегатите и наместникът прогласява събранието за открито при присъствие на две трети от всички избиратели. Ако няма кворум, изборът се отлага с един час, след което се провежда при присъствие на повече от половината от всички избиратели. Когато не се събере и този кворум, се определя дата за нов избор.
Гласуването е тайно, с бюлетина, като изборът се извършва чрез заграждане на две от имената. Ако не са спазени тези изисквания, бюлетината е недействителна.
За избрани се обявяват двамата кандидати, събрали гласовете на повече от половината от присъстващите избиратели. Когато никой не е получил необходимия брой гласове или само единият от тях, гласуването се повтаря до получаването на изискуемото мнозинство за двамата или за единия от претендентите. В случай че за кандидатите гласуват равен брой хора, гласуването се повтаря.
Всеки участник има право да подаде жалба по редовността на избора в тридневен срок от датата на провеждането му, след което Светият синод се произнася. Той може да потвърди избора или да го касира. Решението на Синода е окончателно.
Кой да оглави Варненската епархия, ще решат патриарх Неофит и синодалните архиереи. Каноничният избор е насрочен за 24 ноември в София. Светият синод ще избира между двамата претенденти, получили най-много гласове.
|
Коментари |
18:04ч. 15 Ноември 2013 #4 Ivan После, вероятно шокиращо и неочаквано за някого, пое монашеския път, вероятно с желание изцяло и всеодайно да се посвети на Църквата и да отдаде останалата част от живота си в служба на Христа и учението му. Навсякъде, където служеше,работеше с хъс и всеотдайност, което един наш общ приятел, вече професор, определи най-точно:»Мечтая един ден да ме назначат там, където преди това е работил дядо Борис, защото ще знам, че за мен едва ли ще е останало нещо за вършене, а само ще се наслаждавам на плодовете от трудовете му» - бяха думите му. И още един случай, прекрасно определящ стила му на работа и качествата му на организатор. Бяхме свидетели на отговора на един монах, обиколил доста манастири в България и задържал се вече три години в Бачковския. Та на въпроса на един познат на този монах човек как така, след многото смени на разни манастири,се е задържал точно тук, в Бачковския, той кротко и много ясно отговори: « Защото тука има дисциплина!» Тези именно качества на Епископа дразнят много хора, които предпочитат пошлото и грозното, за които службата в Църквата е само възможност да полежат на спокойствие и без да се напрягат много-много, да ядат бял хляб и живуркайки, да стигнат до пенсия. Неговият жар в работата пари доста хора и неговите достойнства не дават покой на много колеги от епископата и те всячески се стараят да го оплюят и принизят направеното от него. Защото знаят,че сравнени с него те са нищо и единственото, което им остава, е да го направят като себе си- безлични и подлички същества, крякащи от жабуняка на блатото и плюещи срещу светлината на слънцето с надежда тъмнината да завладее света.
13:44ч. 15 Ноември 2013 #3 Ivan С тревога установяваме, че с приближаването на изборите за Варненски и Преславски митрополит напрежението нараства. Това изглежда естествено преди избори в България, но нас ни смущават прийомите, непристойни за църковни служители и хора работещи в църквата. Защото е очевидно,че материалите, които се изнасят в публичното пространство, са съставени и редактирани от служители на Църквата или свързани с църковния живот. Прави силно впечатление и това, че из между многото кандидати / около 15 на брой/, най-голямо внимание се отделя на един от тях- епископ Борис,защото той действително е човек с качества, но е учудващо и странно това,че всичко, свързано с него и неговите изяви, се изнася в крайно негативна светлина, като същевременно се щадят другите кандидати. Това говори за явно пристрастие и организирана антикампания срещу него. Вероятно пречи епископът на някого със своите качества, със своята деловитост със своята начетеност и възможност свободно и уверено да беседва и произнася проповед на всяка тема, било църковна или от всяка област на живота и пречи особено със своята болезнена пристрастеност към истината и смелостта без страх от последствията винаги и безкомпромисно да я защитава. Ние група негови съграждани го познаваме от малък, имали сме възможност да проследим неговото и физическо, и интелектуално и духовно израстване, както и постепенното му и понякога мъчително издигане в кариерата. Как всичко това той правеше сам,без почти никаква помощ, с упоритост и увереност, че Господ винаги подкрепя и поддържа смелите, силните, подготвените и можещите. Имаше за пример своя дядо отец Василий, един образцов и обичан от всички ни свещеник, починал, за жалост, сравнително млад. Почиташе и се учеше от своите учители, особено от семинарията, и вероятно заради възхищението му от тях посвети около 5-6 години от живота си като преподавател в Семинарията. После, вероятно шокиращо и неочаквано за някого, пое монашеския път, вероятно с желание изцяло и всеодайно да се посвети
13:45ч. 13 Ноември 2013 #2 Mu(n)cho къде плащат за гласове?
11:39ч. 13 Ноември 2013 #1 REX Борис въобще не трябвада бъде допускан. Тоя мошеник от два месеца праща хора да шетат из епархията и купуваха гласове. Знаят се и хората и имената им ще излязат на бял свят. Публично се е и хвалил,че искал да си купула бял Мерцедес. Тоя трябва да е аут!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Днес, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Командирът на Военноморските сили на Полша на визита във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 16:24
На тридневно посещение във Варна бе командирът на Военноморските сили на Полша вицеадмирал Ярослав Земянски.
Гостът беше посрещнат от контраадмирал Кирил Михайлов, командир на ВМС на България. По време...
| |
|
Футболните ни национали ще спорят с Ирландия в Лига на нациите
Днес, 22 Ноември 2024 16:11
Националният отбор на България, който завърши на второ място в група 3 от дивизия “С” на Лигата на нациите”, ще играе срещу Ирландия в баража за влизане в дивизия ”В”. Това отреди тегленият днес жребий...
| |
|
"Нощно кино" се завръща тази вечер във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 15:58
"Нощно кино" отново ще оживи варненския културен календар с алтернативен подход към филмовите прожекции. Дългогодишният проект с фокус върху художествени заглавия извън стандартното разпространение, предлага...
| |
|
Ружа Игнатова е жива и се укрива в Кейптаун, твърдят медии
Днес, 22 Ноември 2024 15:45
Българката Ружа Игнатова, известна като „криптокралицата“ и основателка на OneCoin, може да е жива и да се укрива в Кейптаун, съобщава южноафриканското списание Cape Town ETC. От 2022 г. Игнатова е включена...
| |
|
Какво ще бъде времето в събота
Днес, 22 Ноември 2024 15:34
През нощта срещу събота и в събота сутринта през районите ще премине добре изразен студен фронт. Ще бъде облачно с валежи. Ще духа много силен вятър от юг-югозапад, който след полунощ в Дунавската равнина,...
| |
|
Президентът Радев от Сингапур: Зад сегашното служебно правителство няма ясно изразена политическа воля и от това се възползват хищници
Днес, 22 Ноември 2024 15:20
Зад сегашното служебно правителство няма ясно изразена политическа воля и от това се възползват хищници, които ги устройва настоящото състояние на държавата. Това заяви президентът Румен Радев пред журналисти...
| |
|
Нов апелативен съдия встъпи в длъжност във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 15:08
Съдия Деспина Георгиева встъпи като съдия в Апелативния съд. В присъствието на ръководството и съдии от институцията, Деспина Георгиева подписа акта за встъпването си като съдия.
И.ф. председателят...
| |
|
Урсула фон дер Лайен: България и Румъния принадлежат изцяло към Шенгeн
Днес, 22 Ноември 2024 14:54
България и Румъния принадлежат изцяло към Шенгeн. Това написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа Екс.
"Премахването на проверките по сухопътните граници е...
| |
|
Осъдиха 23-годишен за кражба на кола във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 14:42
23-годишен мъж от Нови пазар бе осъден от Районния съд във Варна за обсебване на чужд автомобил.
Кражбата е била извършена късно вечерта на 13 срещу 14 май 2022 година в морския град. Въпросната вечер...
| |
|
Депутатите в Народното събрание за пореден път не успяха да изберат председател
Днес, 22 Ноември 2024 14:27
Депутатите в Народното събрание за пореден път не успяха да изберат председател, въпреки че гласуването се проведе за пети път.
Заседанието приключи без резултат, като Силви Кирилов обяви, че следващото...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|