И БСП няма да подкрепи проекта за Закон за държавния бюджет за 2016 г., стана ясно по време на дебатите в парламента. Михаил Миков заяви, че партията ще бъде последователна опозиция.
„Никаква стабилност не може да има без растеж", обяви от парламентарната трибуна народният представител от ДПС Йордан Цонев, който повтори, че в и областта на публичните финанси не може да има сериозен стабилитет без икономически растеж. „От 2008-ма година насам няколко правителства създават бюджети с дефицит.
Няколко правителства оставят българската икономика да се вози на влака на европейската - ако тя е в депресия и нашата е в депресия", се възмути Цонев и призова за по-активна политика за насърчаване на икономически растеж и чрез бюджета. Недоволство в ДПС буди и бюджетният дефицит на страната ни за настоящата 2015-та година.
„Бюджетният дефицит е близо до миналогодишния и се движи около 3,3%", посочи депутатът от движението. Все пак обаче третите по сила в парламента поискаха и да кажат една добра дума, която посветиха на финансовия министър и на приходните агенции за резултатите в приходната част на бюджета ни.
Йордан Цонев бе категоричен, че в здравеопазването "симпатичните усилия на симпатичния министър Пепи Москов" няма да дадат резултат, а що се отнася до сигурността той попита: Министърът на финансите ли трябваше да прави опит да оптимизира системата на сигурността?
Не с него трябваше да започне реформата, а с него трябваше да приключи, коментира още Цонев и се обълна към управляващите: „Вие бламирахте министъра си в опита да направи усилие да оптимизира разходите и секторите".
„Опитът на финансовия министър да оптимизира и да свърши работата на другите. Няма как да я свърши. Никой финансов министър не е успял да я свърши", защити Цонев сегашния финансист номер едно.
По думите му именно министрите на Реформаторския блок са спирачката на реформите и именно те бламират финансовия министър. „Думата бламиране идва от блам, а блам означава свалям от власт чрез гласуване. Изводите са за мандатоносителя", заключи ДПС депутат.
В отговор на изказването му социалистът Янаки Стоилов заподозря, че от движението се опитват да хвърлят цялата отговорност на управлението върху съставната част на правителството и по този начин да защитите косвената част от него и финансовия министър. „Не правя такива опити", веднага се защити Йордан Цонев.
От Патриотичния фронт пък се ядосаха, че в зала останаха само трима министри. Съпредседателят на фронта Валери Симеонов не пропусна да отбележи и отсъствието на премиера Бойко Борисов при обсъждането на първо четене на Бюджет 2016. „Искаме десет минути почивка, в която управляващите да бъдат така добри да си съберат министрите и да ги докарат тука", заяви Симеонов и получи исканата почивка.
"БСП няма да подкрепи бюджет 2016 г. и ще продължим да предлагаме други предложения за друго бъдеще на България", заяви и лидерът на БСП Михаил Миков Миков разкритикува факта, че бюджетът се приема в отсъствието на премиера, който има по-важна работа.
„Неусетно в този бюджет е включена и актуализацията. След 25 октомври все повече невидими резултати от днешното управление се виждат, а гражданите ще започнат да ги усещат все повече. Ако през февруари финансовият министър каза, че няма да има актуализация, ако премиерът заявяваше, че който министър иска пари за актуализацията да си напише оставката, днес виждаме актуализация, която по същество е провал на изпълнението на бюджет 2015 г., въпреки гръмките приказки за повече приходи. През 2015 и 2016 г. се задълбочава тенденцията на най-бързо нарастване на дълг като процент от БВП, тенденцията започнала от 2009 г.", каза лидерът на левицата.
Той заяви, че има увеличение на разходите с 2 млрд. лв. за сметка на 5, 3 млрд. лв. външен дълг и по 740 лв. на всеки български гражданин. „Слагаме към това винетките, градините, увеличението на социалноосигурителните вноски на земеделските производители, слагаме повишения данък на хората с минимална заплата. Казваме на българските граждани-честито за тези видими резултати, които ще усетите през 2016 г. С тази политика в този бюджет - това е бюджет, който стабилизира бедността, не държи никаква сметка за тежката демографска перспектива пред България", категоричен е Михаил Миков.
Той определи бюджет 2016 г. като бюджет на задълбочаващите се неравенства, което е свързано и с данъчната политика на правителството и с параметрите на бюджета, които не държат сметка как ще издържат общините. „Не виждаме перспектива пред страната с този бюджет. Ако триумфалното печелене на изборите беше отчитано доста мощно в медиите, то днес всяка от партиите, подкрепяща управлението търси начин да се разграничи от този бюджет. Ясно е, че през следващата година ще харчим все повече пари, защото е нова изборна година. Ясно е, че в резултат на това държавният дълг ще достигне 30 % от БВП", посочи още лидерът на БСП.
Критики имат и от АБВ, но партията ще подкрепи бюджета.