Собствениците на БМФ си спестиха 55 млн. неустойки към държавата
Арбитражният съд при Българската търговско-промишлена палата излезе с решение, с което позволи договорът за приватизация на Параходство "Български морски флот" (БМФ), контролирано от братята Кирил и Георги Домусчиеви, да бъде променен.
Основното желание на собствениците е да се промени ангажиментът им да поддържат определен тонаж на корабите. Мотивът е, че има "стопанска непоносимост", тъй като корабният бизнес е изпаднал в криза малко след приватизацията на БМФ. Важно допълнение е, че в търговското право исковете за промяна на договори на база "стопанска непоносимост" са своеобразна екзотика, а когато става въпрос за приватизационни договори - пълен прецедент, пише Капитал.
Осем години след приватизацията и две години преди да трябва да си плати неустойките пред държавата "Кей Джи маритайм шипинг", която притежава флота, излиза с искане до Арбитражния съд договорът да бъде изменен така, че ангажиментът за тонаж да бъде намален от 1.39 млн. DWT на 880 хил. DWT, а средносписъчният плавателен състав - от 2360 на 803 души.
Искът е срещу Агенцията за приватизация и е от юли миналата година. Арбитражът уважава желанието на корабособственика. С това Държавното ведомство ще трябва да заплати и част от гигантските разноски на частната компания по делото - 3.7 млн. лв. Освен това на собствениците на флота пък се спестяват огромни неустойки от над 55 млн. лв. Тази сума в противен случай трябваше да се плати през лятото на 2018 г. за неизпълнението на условията по приватизационния договор.
Според предисторията на 8 август 2008 г. купувач на 70% от БМФ става германско-българският консорциум "Кей Джи маритайм шипинг". Цената е 440.1 млн. лв. В края на август 2013 г. собственик на "Кей Джи маритайм партнърс" вече е изцяло българският партньор в сделката - "Адванс пропъртис", холдингът, обединяващ голяма част от бизнеса на братя Домусчиеви. Купувачът се сдобива с общ тонаж от търговски кораби 1.4 млн. DWT (дедуейт). Един от ангажиментите по договора е към десетата година след сделката купувачът да има 1.3 млн. DWT. Друго изискване е през 2018 г. средносписъчният плавателен състав да е 2360 души. Инвестициите пък трябва да са 779.9 млн. лв. в кораби. Трябва да падне и възрастта на плавателните съдове.
Ответникът Агенцията за приватизация прави възражение относно компетентността на Арбитражния съд да решава този спор. Агенцията изтъква и аргументи срещу основателността на иска, като твърди, че не е доказано наличието на предпоставките на стопанската непоносимост.
"От извършените следприватизационни проверки, както и от предоставените от ищеца отчети ответникът прави извод, че не отговарят на истината твърденията, изложени в исковата молба, че поддържането на средногодишния тонаж от 1 300 000 DWT твърде много е обременило купувача, тъй като той до 31 януари 2015 г. е в неизпълнение на тази клауза и не е поддържал такъв тонаж", се казва в арбитражното решение. По отношение на икономическата криза от есента на 2008 г. Агенцията за приватизация казва, че тя се е предшествала от световна финансова криза от 2007 г. и ищецът е бил длъжен да предвиди субективното й отражение върху дейността на БМФ и да прецени своевременно дали да участва в процедурата по приватизация на компанията.
Ответникът смята още, че не е налице причинно-следствена връзка между световната икономическа криза от 2008 г. и задълженията на ищеца за инвестиции и средносписъчен брой на плавателния състав за 2016, 2017 и 2018 г., още повече че по искане на купувача агенцията е разсрочила задължението му за инвестиции за първия отчетен период на приватизационния договор, приключващ в края на 2009 г.
Съдът обаче не приема въпросните възражения. Съставът решава, че въпросният текст от Търговския закон за "стопанската непоносимост" е приложим и към приватизационните договори, тъй като те са били особен вид продажба със смесен гражданскоправен, търговски и административен характер.
"Ето защо следва да се измени приватизационният договор... в случай че след подписването му настъпи коренна промяна на икономическите условия, при която изпълнението на задълженията по договор няма да е в интерес на държавата и обществото (включително и защото води до разорение на купувача)", казва съдът, като определя БМФ като структуроопределящо за икономиката на държавата, тъй като евентуална негова несъстоятелност ще има изключително тежки негативни последици за обществото и държавата. "Ще има сериозни неблагоприятни резултати и за неговите собственици, а не е налице конституционен принцип за подчиняване на интересите на отделния индивид на тези на държавата", пише още в решението.
Експертизата показва, че БМФ е нарязало на скрап повече кораби (по-голям тонаж) от предвиденото по бизнес план при покупката - вместо 46 са извадени 60 броя, като причините са високата им възраст, големият разход на гориво, намаленото търсене на въпросния сегмент кораби и съответно БМФ няма нужния тонаж.
Като заключение и след изчисляване на изведения от експлоатация тонаж и закупените нови кораби по ангажимента за инвестиции съдът излиза с решение изискането за тонаж за периода 2008 - 2018 да се намали на 907 хил. DWT. Съдът обаче не приема другото искане на корабособственика - да се намали броят на персонала, въпреки че той е по-голям от реалните му нужди още повече след намаляването на тонажа.
|
Коментари |
19:24ч. 19 Май 2017 #14 redplane Това за винтовете ме разсмя, наистина :)
Колко често според вас се налага смяна на винт? И дори и да се наложи в момента е много лесно да се поръча и докара.
Това което купуват може и да е втора ръка китайчета, но със сигурност разходите не са по-големи от колкото на старите 25 годишни бракми. Да не говорим, че такива кораби в днешни и при тази конкуренция е изключително трудно да им се намерят товари. Преди поне в далечния изток можеше да ги пратиш, но в момента китайските портстейти така са се активизирали, че там е някакъв кошмар и като прибавим и Австралия…. Никакъв шанс нямат. Контейнерите не знам колко са били печеливши, но пазарът още се тресе от фалита на Hanjin през минлата година. Големите компании направиха сливания за да успеят да оцелеят, така че въобще не ми ясно за какво точно говорите. Все една сме държали златната кокошка. Нищо подобно. При танкерите ситуацията е малко по друга. Там пазарът ги изрита много отдавна. Голяма част от обучените кадри напуснаха. Флотът беше стар и инвестициите за обновяване щаха да бъдат огромни. Липсата на гарантирани товари по линия на СИВ и невъзможността да се конкурират оформи картината. Последния пирон в ковчега за забиха SIRE инспекциите, които при загубата на ядрото от обучените екипажи и неадекватния флот, просто се оказаха една стена.
Сега поне в БМФ се прави нещо и хората се опитват да вкарат в действие(а не само на хартия) SMS, но никак няма да им е лесно.
20:58ч. 18 Май 2017 #13 retro Господата, които твърдят, че Домусчиеви били спасили БМФ знат ли, че преди приватизацията активите на дружеството са били оценявани на около 1.3 млрд долара ? Знаят ли че до приватизацията то е генерирало всяка година милиони долари печалба ? Тоест въобще не е било нужно спасяването му. Да не говорим за данъците, които се внасяха.
13:53ч. 18 Май 2017 #12 movsar Малий добре ,че бил Домусчиев. Туй трудно се понася. Първо продаде резервните корабни винтове на скраб, после наряза с пазаджишка фирма новите зап части. Сега купува китайски кораби с разходи по високи от 25 годишните. За конейнерно и танкерно плаване да не говорим –умишлено ги срутиха . Отчетите да ги гледа Гочев и кво ша разбИре. Големия бизнесмен Домусчиев няма как да го сравним с другите дето паднаха в канала след политическите решения на ГРОБ – Винету. Златната кокошка БМФ е толкова опърпана ,че ти е жал да я гледаш.
13:53ч. 18 Май 2017 #11 movsar Коментарът е премахнат Причина: Дублиране на коментар
13:29ч. 18 Май 2017 #10 jinba ittai Другарки и другари по голем подарък от този - здраве ! На незапознатите с пазарната икономика като напр. Гочев и другарите от БТПП ще ги попитам - ами ако пазара се беше обърнал наобратно - щяха ли Домусчиеви да донадят некой долар и дадат повече токолкото им е прив. договор ? Абе алооууу морския бизнес като всички останали крие риск и като са се хвнали на хорото да са си преценили риска, то ако всяко начинание е печелившо !? Аман от пишман комунистичекси бизнесмяни на които държавата им подари предприятия и после некой друг им плаща масрафа. 2-3ма души в държавицат печелят - всички останали им плащаме масрафа ! С кое не е така ? С електороразпределителните дружества ? С американските централи ? Приватизация на де що има предприятие - последен пример великия бизнесмен Банев. Сега и Домусчиев ! Малиййй....
10:59ч. 18 Май 2017 #9 Varnenec Еххххххх, пълно от разбирачи! Ами направо пускайте CV за директори в големи корабни компании!
ПБМФ все още съществува благодарение на Домусчиеви.
Ако беше останало държавано щеше да фалира. Контейнерните линии работиха на загуба, а за другите кораби да не говорим. Погледнете финансовите отчети на БМФ преди приватизацията и ще ви стане ясно! Жестока финансова криза в световния корабен бизнес, много големи компании фалираха, но благодарение на финансова дисциплина и Домусчиеви ПБМФ остана в играта.
Ама много разбирачи!
10:35ч. 18 Май 2017 #8 DenisStoyanov Е, и? Компанията е купена и е станала частна. Това е. След като е станала частна няма никакво отношение към България и дори собственика и да си извика 500 стриптизьорки да танцуват на палубата си е пак негов проблем. Хората са си бизнесмени, видя ли че има шанс да придобият компанията, малко пари тук и там и готово. Виновен си е тоя който взима не тоя който дава.
10:19ч. 18 Май 2017 #7 many Теодор Гочев, като сте започнали, обяснете първо как бяха пренебрегнати офертите на известни компании и беше предпочетен свинарят - фаворит на Първанов и Станишев? В РБ въпросът е не как, а за колко милиона. После обяснете защо бяха унищожени печелившите контейнерни превози с утвърдени пазари? Защо бяха ликвидирани и други печеливши линии, на които БМФ си беше извоювало място? Защо се купуват втора ръка кораби, които са малко пред умирачка? Защо новите кораби не са с такова качество, каквото имат новите кораби на други компании? Домусчиев има принос единствено за собственото си обогатяване.
09:06ч. 18 Май 2017 #6 orles Гочев,знам само ,че много от унищожените български предприятия бяха унищожени от това ,че тези дето ги "купиха "нито имаха пари да ги развиват,нито знаеха да ги управляват ,нито пък имаха пазари за продукцията.Просто в нашата страна беше тотално унищожена промишлеността.Видях и частния бизнес ,виждам и държавния.ПРОСТО ЛОШО УПРАВЛЕНИЕ И И ПОГРЕШНО ОТНОШЕНИЕ.Много малко са бизнесмените в страната ни на който може да се поклониш от уважение.
Няма друга държава ,така да си е унищожила икономиката.
08:58ч. 18 Май 2017 #5 orles Така бяха унищожени промишлеността и селското стопанство на България?Какъв е този бизнес,който само знае да реже оборудване за скрап?За всички тези нещастия сполетели страната ни от продажни служители и управляващи трябва да се търси отговорност.Кой търси отговорност за нарязаните за скрап заводи за поливинилхлорид?НИКОЙ.
07:41ч. 18 Май 2017 #4 Teodor Gotchev Нормално е да има коментари, като тези, след, като информацията се представя по този негативен начин, без да се каже, какво е направено за БМФ, колко нови кораби са закупени и колко нови са построени в години, когато стотици корабни компании фалираха и освободиха служителите си. Бизнеса за разлика от малоумния и безмислен живто, който водите драги коментиращи си има пазарни принципи. Имате ли идея, как се движи контейнерен бизнес, кава е конкуренцията, с какви кораби, танкерен флот, пътнически ... България можа да съхрани и да развива търговското корабоплаване и за това най-голям принос имат Домусчиеви.
21:56ч. 17 Май 2017 #3 bobi Цялата приватизация в България стана по същата схема.Купуват се активи на ниска цена и се продават за скрап.Получава се добра печалба и фирмата фалира.
17:30ч. 17 Май 2017 #2 Виктор Експертизата показва, че приватизатора изобщо не е спазил условията на приватизационния договор, но на Арбитражният съд при Българската търговско-промишлена палата не му пука.
И изобщо кой е решил, че при неизпълнени на приватизационния договор спора ще се решава от арбитражен съд? Е га ти и приватизацията!
Ограбване и ликвидация.
15:29ч. 17 Май 2017 #1 plamdin Освен, че с приватизацията се ликвидираха контейнерните превоз, танкерният флот и пътническото плаване - сега и това!!! Очевидно, че частната собственост много добре се управлява - но не и за държавата и нейните жители! Както се казва: Честито на печелившите!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Румен Радев: България ще продължи да бъде втора родина за виетнамските граждани
Днес, 25 Ноември 2024 07:46
България ще продължи да бъде втора родина за виетнамските граждани, които са учили и работили в страната ни. Гордеем се, че те допринасят за развитието на днешния Виетнам със знанията, уменията и опита...
| |
|
Православната Църква почита Свети Климент Охридски
Днес, 25 Ноември 2024 07:31
На 25 ноември всяка година Православната Църква чества паметта на св. Климент Охридски.
Свети Климент Охридски е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната...
| |
|
25 ноември в историята
Днес, 25 Ноември 2024 07:12
Събития:
1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг.
1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 000 души.
1741 г. – С помощта на войската Елисавета Петровна –...
| |
|
Без ток днес във Варненска област ще бъдат...
Днес, 25 Ноември 2024 06:55
Без ток днес, 25 ноември, във Варненска област ще бъдат....
8:00 ч. до 17:00 ч.
Поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в районите на: гр....
| |
|
Прогноза за времето - 25 ноември
Днес, 25 Ноември 2024 06:36
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°.
Над...
| |
|
ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Неделя, 24 Ноември 2024 18:57
Конференцията за климата в Баку одобри 300 милиарда долара за бедните страни в рамките на споразумението за климата. Сделката беше постигната след тежки преговори в азербайджанската столица. Споразумението...
| |
|
Уран продължава да е загадка за учените заради заблуда относно магнитното му поле
Неделя, 24 Ноември 2024 17:59
През 1781 г. благодарение на британския астроном от немски произход Уилям Хершел Уран става първата планета, открита с помощта на телескоп. Този студен свят - третият по големина в нашата Слънчева система,...
| |
|
Черно море разби ЦСКА 1948
Неделя, 24 Ноември 2024 17:27
Черно море разби като гост ЦСКА 1948 с 4:0 в мач от 16 кръг на първа лига.
Головете за „моряците“ отбелязаха Клаудиу Кешеру, Виктор Попов, Брено Тейшейта и Дуду.
Черно море вече е с актив от 31...
| |
|
Без ток утре във Варненска област ще бъдат....
Неделя, 24 Ноември 2024 17:14
Без ток утре, 25 ноември, във Варненска област ще бъдат....
8:00 ч. до 17:00 ч.
Поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в районите на: гр....
| |
|
Алберт Попов завърши на 18-о място в слалома в Гургъл
Неделя, 24 Ноември 2024 16:23
Алберт Попов завърши на 18-о място в слалома, проведен в австрийския курорт Гургъл, част от Световната купа по ски алпийски дисциплини.
Българският скиор стартира силно и след първия манш зае шеста...
| |
|
Трима души са тежко ранени при взрив на газова бутилка във врачанското село Крушовица
Неделя, 24 Ноември 2024 15:10
Газова бутилка се е взривила във врачанското село Крушовица, а трима души са били тежко ранени, съобщиха от полицията.
Сигналът за инцидента е получен в събота следобед, към 14:30 часа. На тел. 112...
| |
|
Автомобилният гигант Ford обяви, че ще съкрати 800 работни места
Неделя, 24 Ноември 2024 14:39
Автомобилният гигант Ford обяви, че ще съкрати 800 работни места в Обединеното кралство през следващите три години като част от мащабна програма за преструктуриране, която ще доведе до закриване на 4000...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|