Проф. Илона Томова: Има области с 40% деца роми, държавата им е длъжник
Понеделник, 24 Август 2015 11:30Източник: БГНЕС
Много е важно да говорим за ромите и да говорим смислено, а не както напоследък говорят политиците. Важно е, защото ромите по самоопределение и след един масиран натиск през 2011 г. да откажат да отговарят на въпросите за самоопределение са 4.5% от населението ни. По обективна оценка обаче те са 11% от населението. А в най-малката възраст – от 0 до 9 години на територията на все повече области на страната те са около 40% от децата.
Това каза в интервю за БГНЕС един от най-видните изследователи на ромската общност в България проф. Илона Томова от Института за изследване на населението и човека при БАН.
Според нея въпросните области, за да могат да имат каквото и да било икономическо развитие, трябва да са абсолютно сигурни, че тези 40 процента от децата, които сега за до 9-годишна възраст ще бъдат високообразовани, високо квалифицирани, годни да се включат автоматично в една модерна и развиваща се икономика, която все повече ще трябва да се доказва на международния пазар на труда.
"Не е сериозно да казваме "те са мързеливи", "те са безотговорни", "те са лошите", "те се отказват да се възползват от възможностите, които системата им създава". Дори да има някаква истина, ти не можеш да зачеркнеш 40% от децата си, нито 30% от юношите си, нито 11% от населението си. Далеч по-добре е да видиш какво трябва да направиш, винаги ли са били те такива, това наследствено ли е, или това са проблеми на социалната ни система. А там, където става дума за проблеми на социалната ни система, те трябва да се решават", каза Томова. Като най-ярък пример тя даде образователната система, от която в най-голяма степен зависи какви ще бъдат децата ни. В средносрочен и в дългосрочен план от образованието зависи дали ние ще можем да останем страна от ЕС, която се развива с някакви прилични темпове, макар и по-бавно от останалите. Или пък ще можем да направим това, което направиха ирландците – които след едно много продължително изоставане, скочиха много бързо напред и дори изпревариха страни с добри икономически и социални показатели от тях.
В много голяма степен това зависи от качеството на образователната система, подчерта експертът.
Освен децата от ромски произход имаме и деца, за които майчин език е турският – те също са немалка част от децата на България. За да получат децата на България добро образование е нужно да има задължителна детска градина, заяви Томова. Там, където пречката за достъп до детска градина е таксата, държавата трябва да я поема, категорична е тя. Според нея в детските градини е мястото, където децата не само ще научат добре българския език, но и ще получат редица добри навици, които след това могат да пренесат в общностите, в които живеят. "Задължение на държавата е да даде образование на децата си, да научи децата на български език, който е официалният български език", подчерта експертът. "Именно в детските градини те могат да получат необходимата подготовка. Там на тях им е лесно и интересно. Това променя и родителите им, защото и родителите им са деца. Та децата разказват вкъщи, когато се върнат от детската градина:"Не искам да ям от общата паница, искам да си имам собствена. Искам да ям на покривка" Така се създават други навици, променя се битът", аргументира се проф. Томова. Тя даде пример с община Тунджа, където всички деца са включени в детски градини и още преди да тръгнат на училище те могат да четат.
Другият системен проблем в ромските общности е, че много от децата не могат да продължат обучението си след 8 клас. Това е проблем не само за децата в гетата, а и за децата в селата и за децата на бедните. В повечето от случаите тези деца се водят, че учат, но те не ходят на училище. Така много бързо забравят и малкото умения да четат и да говорят български.
На въпрос каква е причината тези проблеми да не се решат, Томова подчерта, че причината е в езика на омразата. "От 2005 г. речта на омразата срещу роми и турци стана част от официалния политически дискурс, въведен от една партия, която стана парламентарно представена. Тази реч на омразата – в началото поради това, че е скандална, след това поради това, че привлича внимание и го задържа – постепенно стана част от всекидневния дискурс на електронните ни медии. Нашите политици допускат системни грешки и систематично подценяват изключително важни проблеми на обществото, каквито са образованието, здравеопазването, развитието на младежите, подготовката на нормален преход от училище към работа, професионалното образование", смята Томова. Според нея е важно и заплащането на труда на хората. Не можеш систематично само да вдигаш минималната заплата и да държиш всички специалисти на нивото на минималната заплата. Това прави образованието неценно, защото в него губиш години, през които можеш да работиш, губиш и средства – защото образованието е скъпо нещо за семействата в България. "Само малко – тези които могат да запишат образование в чужбина, както и тези, които могат да запишат частно образование, могат да разчитат, че това образование ги запазва в средната класа или в горната средна класа и да им даде шанс да продължат нагоре. Всички останали са силно застрашени от декласацията. Дори да имаш диплома за висше образование, тя не ти дава възможност да работиш като специалист по дадена специалност", каза Томова. Според нея политиците не желаят да обърнат внимание на тези проблеми, защото решаването им е скъпо. Те не могат да разберат, че това не са разходи, а инвестиции, смята тя. "В също време те трябва да намерят някой, който да е виновен за всичко. Тогава заявяват:"ромите са глупави, безотговорни, не ценят образованието, родителите са безотговорни, не се интересуват от децата си". Така всички системни проблеми, които не се решават от образователната система, стават отговорност на самите роми. А политиците са невинни", коментира експертът.
|
Коментари |
15:31ч. 24 Август 2015 #5 канна Томова, колко "лапна" да ги говориш тия НЕБИВАЛИЦИ!?
14:57ч. 24 Август 2015 #4 Ricko Томова,ти чувала ли си,че в Русия също има цигани?!А чувала ли си руснаците да имат проблеми с тия цигани?Не,не си чувала,защото в Русия всяко малцинство се съобразява с законите там.Ние изобщо не сме длъжни да интегрираме малцинства,които отказват да спазват законите-елементарно е.Като не ги спазват...отиват в затвора или в друга държава,където могат да се скатават.България е точно една такава държава и затова си ги имаме в изобилие.Заради такива "специалистки" като теб и Хелзинския комитет,който в нормална страна щеше отдавна да е забранен!
13:35ч. 24 Август 2015 #3 marta - Коя е тази държава в която майчиният език е турски?
- България.
- А тази в която майчин език е ромски?
- България.
- Направо да я прекръстим.
13:13ч. 24 Август 2015 #2 vivian Основният дълг за всяко дете е на родителя,а на държавата е поддържащ.Тази професорка повтаря безсмислени и неадаптивни лозунги.Как ще цивилизоваш дете,което от малко рови в боклука,майка му проституира,а баща му краде?Всеки икономист ще ви разясни,че се залага на по-обучения и умен човешки потенциал,поради полезността му за обществото.А ние пак залагаме на куция кон и нисшия капацитет.Детските градини са с прекалено ниски тарифи,но нормалния ,трудещ се б-ин трудно се врежда там.Толерирайки ги,ние изостряме пороците им и чувството за превилегия.Емигрантите роми научават бързо чуждия език и норми,защото изискванията са високи,а правилата строги.Не е зле да се обучат и родителите им,че първо е създава среда,а после деца,на пияна глава.
11:52ч. 24 Август 2015 #1 Teo Проблема който дълги години политиците замитаха под килима , а ние отказвахме да го видим става все по-голям.Решението му няма да е лесно и ще изисква усилия от всички. Образованието е мнооого важно в случея .
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Ласкони се класира на второ място на президентските избори в Румъния, изпреварвайки премиера Чолаку
Днес, 25 Ноември 2024 10:14
Кандидатката на опозиционната дясноцентристка партия "Съюз за спасение на Румъния" Елена Ласкони се класира на второ място на произведения вчера първи тур на президентските избори, изпреварвайки премиера...
| |
|
Психично болен мъж е убил баща си и ранил тежко майка си
Днес, 25 Ноември 2024 10:01
Тежък криминален инцидент разтърси сливенското село Сотиря. Психично болен мъж е убил баща си и ранил тежко майка си. Пострадалата жена е настанена в областната болница в Сливен с животозастрашаващи травми,...
| |
|
Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон
Днес, 25 Ноември 2024 09:50
Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщи проф. Христо Пимпирев, ръководител на Българските антарктически експедиции. Информацията е изпратена от Елка Василева, логистик...
| |
|
Европейската служба за борба с измамите спря незаконна търговия с хладилни газове в България
Днес, 25 Ноември 2024 09:37
Агенция „Митници” участва в международна митническа операция KHIONE срещу незаконния внос и търговия с хладилни газове, проведена под координацията на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ). В...
| |
|
БСП - Варна преизбра Раличков и номинира Гуцанов за председател на партията
Днес, 25 Ноември 2024 09:23
БСП - Варна единодушно преизбра председателя си - Павел Раличков за още един мандат като водач на градската организация и номинира за поста лидер на БСП Борислав Гуцанов, съобщават от пресцентър на партията.
“За...
| |
|
ИУ – Варна ще бъде домакин на научна конференция, посветена на строителното предприемачество и бизнеса с недвижими имоти
Днес, 25 Ноември 2024 09:05
На 29 ноември 2024 г. в Икономически университет – Варна ще се проведе международна научно-практическа конференция на тема „Строително предприемачество и недвижима собственост“. Събитието ще събере специалисти,...
| |
|
Международен ден за борба с насилието срещу жени
Днес, 25 Ноември 2024 08:48
25 ноември е обявен за Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените.
Денят е по инициатива на ООН за премахване на насилието (изнасилване, домашно насилие и др.), упражнявано върху жени,...
| |
|
Не е ясно ще има ли среща между първите две политически сили
Днес, 25 Ноември 2024 08:25
Все още не е ясно дали ще се проведе среща между първите две политически сили и кога това може да се случи. След поканата от ГЕРБ-СДС, която беше приета от ПП-ДБ, последваха редица уточнения и условия.
Съпредседателят...
| |
|
Ватерполният „Комодор” влезе в група „Елит”
Днес, 25 Ноември 2024 08:03
Ватерполният „Комодор” влезе в група „Елит” при мъжете. Селекцията на Николай Николов – Майката направи тази мисия възможна, след като постигна три победи пред екзалтирана публика в квалификацията на басейн...
| |
|
Румен Радев: България ще продължи да бъде втора родина за виетнамските граждани
Днес, 25 Ноември 2024 07:46
България ще продължи да бъде втора родина за виетнамските граждани, които са учили и работили в страната ни. Гордеем се, че те допринасят за развитието на днешния Виетнам със знанията, уменията и опита...
| |
|
Православната Църква почита Свети Климент Охридски
Днес, 25 Ноември 2024 07:31
На 25 ноември всяка година Православната Църква чества паметта на св. Климент Охридски.
Свети Климент Охридски е средновековен учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Православната...
| |
|
25 ноември в историята
Днес, 25 Ноември 2024 07:12
Събития:
1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг.
1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 000 души.
1741 г. – С помощта на войската Елисавета Петровна –...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|