- Защо се решихте да замените зам. председателския пост в Общинския съвет с кметския стол в район „Владислав Варненчик“?
- Когато става въпрос за такива решения, най-малко се ръководя от лични съображения. Няма да ви разкрия кой знае каква тайна, като кажа, че след местните избори имаше много преговори и е нормално да бъде така. Когато по време на преговорите излезе възможността ПП „Движение Нашият град“ да излъчи кандидатура, която да оглави едно от районните кметства, съвсем естествено всички погледи на партията бяха насочени към мен. Аз по-скоро приех това като проява на отговорност към моите съпартийци и съратници и, разбира се, към хората от „Владиславово“, отколкото като някакво лично решение.
- Как се чувствате като част от администрацията? Чиновническата работа по традиция изисква стриктното спазване на регламенти, затова и погледната острани, се свързва с голяма бумащина.
- Административната работа, която впрочем е всекидневна, далеч не е всичко, което върши един районен кмет. Входящата и изходяща кореспонденция и изобщо документооборотът са само част от ангажиментите на районния кмет.
- Какво бе първото нещо, което направихте в районната администрация след встъпването си в длъжност?
- Обясних на хората, работили за предния кмет, че няма да бъдат изхвърлени.
- А какво наследство заварихте в района?
- Мога да кажа, че съм наследил една сравнително добра администрация, най-вече по отношение на обслужването на гражданите. Нека нашите съграждани от „Владислав Варненчик“ знаят, че административното обслужване дори е на най-добро ниво спрямо всички останали райони на града.
- Сформирахте ли вече екипа си?
- Ще има структурни и персонални размествания. Предпочитам да говоря за структура, отколкото за персонални промени. Изчаквам да ни подадат унифицираната структура, която се изготвя в момента, така че на тази база ще разместя хората според длъжностите. Зам.-кметовете ще останат двама. Безсмислено и смешно би било да са повече.
- Някои от колегите Ви районни кметове дадоха знак, че ще искат повече правомощия. Според Вас какви промени са необходими в тази посока?
- Всъщност правомощията на районните кметове и сега не са малко. Друг е въпросът за качеството на правомощията… Аз бих искал промяна именно там. Не е толкова важно дали ние ще издаваме строителни разрешения до еди-колко си метра, каквито права имаха преди районните архитекти. По-важното е дали ще ни бъде делегирано правото да боравим с бюджет, колкото и минимален да е той. Бих искал например да мога да организирам ремонт или сам да обявя конкурс за някакъв ремонт, макар и за неголеми обеми, вместо да моля за всичко общината. Това обаче е въпрос на решение на ОбС и на кмета, защото според Закона за местното самоуправление и местната администрация и Общинският съвет може да ни делегира права.
- Проведохте срещи с домоуправителите, имахте и приемни дни, на които вероятно жителите на „Владиславово“ са поставили на Вашето внимание множество въпроси. В резултат от тези срещи очертаха ли се най-сериозните проблеми, на които предстои да търсите решение? Има ли проблеми, които Ви изглеждат неразрешими?
- Не мисля, че в района има неразрешими проблеми, но има проблеми, които, за съжаление, не зависят само от районния кмет. Има проблеми, които изискват намесата на държавата, както и такива, които изискват дейно участие от страна на общината. Надявам се обаче именно този мандат да се намери реална алтернатива. Говоря за въпроси като реконструкцията на бул. „Трети март“ например. Доколкото знам, вече са водени разговори между премиера Бойко Борисов и кмета Кирил Йорданов да се отпуснат държавни пари за това. Това намерение не зависи от районния кмет, той на практика би могъл само да го адмирира.
На дневен ред стои и въпросът за недостига на места в детските градини. В това отношение се направи доста, а идната година очакваме да се изградят още 2 градини – една изцяло нова и едно разширение. По този повод наскоро проведох среща с ресорния зам.-кмет, който отговаря за образованието – Коста Базитов, директорите на училища и градини. Местата в градините обаче също не зависят само от районния кмет, а от Общинския съвет, който трябва да вземе съответното решение, и от общината, която пък трябва да задвижи процедурата. И ОбС, където „Нашият град“ има присъствие, и общината, в това число кметът и директорите, ще срещнат партньор в мое лице.
- Факт е, че през последните години районната администрация предлагаше на общината една и съща строителна програма, тъй като по предложенията й нямаше особено движение...
- По този въпрос ще кажа, че не е важно само да искаш нещо, а как ще го поискаш.
- Набелязахте ли вече приоритетите си за следващата година?
- Набелязал съм генерални приоритети за следващите 4 години. Това са децата и младите хора в района.
- В какво ще се изразява подкрепата Ви за тях? От години например се говори, че във „Владиславово“ има само една културна институция – читалището.
- Именно. Основната ми цел е, грубо казано, да има затворен цикъл на живот. Това означава, че ако един млад човек или млад родител иска да почива, трябва да има възможност да го прави в района. Ако иска да слезе в центъра да се забавлява, това си е негово право на избор, но ние трябва да му осигурим условия да го прави и на територията на района.
- Концесиите на парка и на стадиона откриват възможности в тази посока.
- Това са предложения, за които аз като съветник съм работил доста усилено, и изключително много ще се радвам, ако догодина влязат в сила и двете концесии.
Иска ми се по някакъв начин, ако трябва и чрез публично-частно партньорство, да се създаде нещо като младежки клуб. Нека не го наричаме дискотека… Младите хора просто няма къде да излязат на заведение в района.
Няма и денонощна аптека, но вече работя активно по въпроса и смятам, че почти сме решили този проблем.
Възнамерявам да обиколя детските площадки, за да видя какви мерки са необходими за ремонта им и какви средства изисква това. Искам да направим и спортна площадка в „Кайсиева градина“.
- Обещахте съдействие на жителите на района за паспортизацията и санирането на сградите. С какви мерки ще се ангажирате по-конкретно?
- Още от януари започваме сериозна разяснителна кампания и консултантска дейност относно паспортизацията. Голяма част от сградите, които са на над 4 етажа, каквито са тези във „Владиславово“, би трябвало да бъдат паспортизирани още до края на следващата година.
- По демонстрационния проект на ПРООН и МРРБ бе изцяло обновен един вход на панелен блок в района. Ще има ли още такива входове във „Владиславово“?
- Това зависи от самите хора. В момента тече регистрация на сдружения, съобразно Закона за етажната собственост. В сряда сложих подписа си под 4 – 5 такива сдружения. Това е надеждата, че хората ще се организират, за да се случат желаните промени.
И пак да успокоя съгражданите си – няма да се събарят остъклени тераси. Не съм аз човекът, който ще ги събаря! И да помнят, че сигналите, които са подадени и записани на срещите с домоуправителите, са структурирани и раздадени на съответните отдели. По всички сигнали ще се получи, ако не разрешение, то поне отговор от наша страна.
- Каква е оценката Ви за работата на фирмите, които поддържат района?
- Във „Владиславово“ е по-чисто, отколкото във всички останали райони. Това мнение е не само мое, а и на всички владиславовци. За снегопочистването – вече има план, който набелязва конкретни задачи, така че зимата да не ни изненада. Когато и да завали сняг, ще направим всичко възможно животът в района да продължи нормалния си ход, независимо от капризите на времето.
Това е повод да припомня на съгражданите си да контролират децата си по време на празниците. Водил съм разговори с полицията относно пиратките. Няма да толерираме използването на запалителни материали и друг вид пиротехнически средства. Ако някъде се случи инцидент, ще има не само административни санкции.
Що се отнася до ромската махала, вече водих разговори с тарторите там. Ако има ред, ще има уважение! Ако няма ред, ще има мерки! Хората в махалата са под особен надзор от моя страна. Предупреждавам ги… Досега караме на разговори и нямаме ядове. Да не ме принуждават да включвам на втора скорост заради някакви „изхвърляния“ по Нова година! За циганските сватби ще говорим отделно! Пардон, за циганските сватби ще говоря отделно с тях! И изказването ми ще има уведомителен характер! Има нов шериф! Това е положението!
- Вас лично дразни ли Ви нещо от настоящия облик на „Владиславово“?
- Дразни ме несъразмерността на грижите, които са оказвани в двата квартала на района – „Владислав Варненчик“ и „Кайсиева градина“. Вторият е в безобразно състояние във всяко едно отношение като инфраструктура, озеленяване, осветление, като места за почивка. Бих искал основните ни усилия по отношение на строителната програма да се насочат именно там.
- Очаква се скоро да стане факт Общият устройствен план. Той със сигурност ще преобрази големите зелени поляни в района. Как администрацията ще отговори на тези промени?
- Неслучайно, когато исках щатни бройки от ОбС, не исках зам.-кмет, а бройка за участъков архитект. С приемането на ОУП всички землища на село Тополи, което се обслужва от нашия район, ще отворят много работа за районния архитект.
- Как се промени животът Ви, откакто встъпихте в длъжност като кмет на „Владиславово“?
- Ще прозвучи парадоксално, но сега времето ми е много по-структурирано. От 1988 г. не съм бил на длъжност, при която работното време е от 9 до 17 ч. Доскоро сам решавах кога да работя и съм работил до късно през нощта.
- А как съчетавате новия пост с ролята на партиен лидер?
- Оставам си лидер на „Нашият град“. Нека да различаваме чисто партийната структура и йерархия от това какво и какви представителства има партията в отделните органи на властта. Някой може да не е на определена позиция в изпълнителната или законодателната местна власт, но да заема високо място в партийната йерархия. Драгомир Дончев например не е общински съветник, нито изпълнява някакви функции в местната власт, но е секретар на „Движение Нашият град“. Когато говорим за кмета на „Владиславово“, няма политика и партийни пристрастия, но в партийния клуб аз съм лидер на партията.