Посещението в зоопарка бе няколко дни преди края на годината. Първото, което прави впечатление при влизане са преградите към новите тоалетни. Те са на стойност над 36 000лв, завършени са още август и … не работят. Проверка на ОВарна получи информация, че оборудваните и за хора в неравностойно положение санитарни възли, не са въведени в експлоатация защото не са актувани от изпълнителя. Актуването на тоалетните означава, че те не могат да бъдат платени, съответно не могат да бъдат въведени в експлоатация. Изпълнител на обекта е ДЗЗД „ДМ-Инвестстрой“, и същото дружество бе санкционирано с около 40 000 лв от общината.
Същото дружество се появи и в разследване на ОВарна.бг, в обща схема с други дружества за над 9 млн .лева от общинския бюджет. Странното в случая бе, че и седемте дружества в схемата се оказаха свързани с едно и също физическо лице.
И ако всичко това са сметки и схеми то фактът, че заоопаркът е посещаван от много майки с деца е реалност, а тоалетната в този смисъл истинска необходимост.
Странно е мълчанието на управителя на Зоопарк Варна г-жа Иванка Стоянова, по отношение на санитарните възли в повереното и общинско предприятие. За съжаление не успяхме да разговаряме с г-жа Стоянова/въпреки няколко опита от наша страна/ и се надяваме тя да е повдигнала въпроса за въвеждането в експлоатация на тоалетните поне пред общинската администрация. Странно е и мълчанието на самата общинска администрация по темата. Все пак едно съоръжение, което е нужно на зоопарка и което е изградено, вече четири месеца стои неизползваемо от гражданите поради … едва ли някой знае точно защо. При всички случаи обаче един управител трябва да е по- ангажиран с подобни проблеми и да ползва всички възможности за тяхното решаване, включително и представянето им пред обществеността. Така както това се прави с отразяването на четенето на книжки от маймунките например.
Въпроси възникват и около импровизирания лунапарк на територията на зоопарка -въртележките, пуканките и пр. Кой и на кого плаща наем, за колко време са договорите, тези договори са ,,наследени “ разбира се от предишния управител/какъвто бе и договора на дядото с понитата/, но дали са ревизирани?
Неуспешен се оказа и опита ни да открием телефон за връзка с фирмата, която стопанисва и извършва търговска дейност с тези атракциони. По прозаичната причина, че случайно или не върху телефона изписан на задължителната табела имаше лепенка.
Няма информация и за дейността на Зоопарк Варна като спасителен център. С какви възможности разполага, колко животни са минали през спасителния център. Няма информация и към кого да се обръщат гражданите и при какви ситуации . Повече от комично звучи и изречението от сайта на зоокъта:
Зоопаркът разменя екзотични птици и бозайници срещу доставка на храна или техника.
По някои от клетките обаче се виждат видими подобрения. Такава е клетката на носатото мече, което преди месеци роди. Личи си желанието на управата да му създаде удобни и близки до естествените му условия, въпреки възможностите, с които разполага. Забелязват се ремонти и подобрения и по други клетки. Забелязахме и изграждане на нови басейни в някои клетки. Но положението с хищниците остава непроменено и под всякаква критика.
Припомняме, че Екоминистерството е направило 15 предписания на зоокъта, които трябва да бъдат изпълнени, за да получи лиценз на 1 март 2014 г. По думите на зам. кмета П. Пейчев необходимите за това пари са твърде много, заради което са започнали разговори за намаляване на предписанията. Така Варна ще може да запази зоологическата си градина.
А това едва ли ще стане с пластмасови лилии в езерцата на водоплаващите птици. Още повече, че съвременната визия за един зоопарк, се идентифицира с парк предоставящ на животните, които го обитават максимално близки до естествените им условия. Само в този им вид те биха имали възпитателен характер в децата ни, биха ги учили на любов и уважение към животните и природата. Всичко останало, свързано с тесни бетонни клетки и желязо има точно обратния ефект. Пример за следване е зоопаркът в Добрич. Добри и близки до естествените условия за животните предоставя и частният зоопарк в с.Горица. И те със сигурност не разполагат с бюджет като този във Варна, нито с подкрепата на Общинска администрация. Но разполагат с екип хора, обичащи животните и работата си.
Показателно за подкрепата от гражданите и готовността им да помагат бе призивът да се дарят новогодишните елхички на зоопарка за храна на животните. Репортерска проверка на ОВарна.бг установи че в неделният ден са дарени десетки елхички от граждани. Засякохме дори търговеца Валери, продавал елхички преди празниците, и сега вместо да изхвърли ,,останалата стока“ бе я докарал с камион и пренасяше дръвчетата едно по едно до зоопарка. Отделни хора също носеха своите коледни дръвчета. Това показва, че една добра инициатива на ръководството на зоокъта, среща подкрепа от гражданите и те с готовност помагат за животните.
А Варна кога ще има Зоопарк доближаващ се до критериите и добрите примери по света? Може би когато хората, които отговарят за него и вземат заплати за това, започнат да работят сериозно и отговорно, реагират на проблемите адекватно и полагат усилия за решаването им. Защото не всичко е оправдания за пари, за липса на подкрепа, за незнание, за предния или по-предния, който е отговарял за това, за „другия от другия отдел. За някои неща се иска желание, хъс, сърце и любов към животните и към това, което правиш. Искрено се надяваме тези хора, най-накрая да осъзнаят това и много скоро да видим резултати, за да може разходката в Зоопарк Варна да е приятно изживяване за всички нас, и да предизвиква радост и щастие в децата ни.
А до тогава, ще продължаваме да наблюдаваме, да питаме и да ви информираме за всичко. случващо се в Зоопарк Варна.