На 73-годишна възраст почина един от най-обичаните българи Тодор Колев. Актьорът дълго време се бореше с диагнозата рак. Макар да е правил забележителни...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 73-годишна възраст почина един от най-обичаните българи Тодор Колев. Актьорът дълго време се бореше с диагнозата рак. Макар да е правил забележителни роли в театъра, любимец на няколко поколения той се превърна благодарение на киното. Незабравими са участията му в комедиите "Топло", "Двойникът", "Господин за един ден", "Опасен чар".
В началото на 90-те години на миналия век Тодор Колев беше депутат, съветник по културните въпроси в посолството ни в Канада и телевизионен водещ. Занимаваше се и с музика - пееше и свиреше на цигулка.
Наричаха го българския Чарли Чаплин. А той харесваше това определение за себе си, защото обожаваше знаменития комик. За Тодор Колев Чаплин беше най-великият творец в киното. Идолът, който през 1973 година успява да види на живо, съвсем за кратко, и така да сбъдне една от най-големите си мечти.
През 2011 година в интервю за Дарик актьорът каза: "Аз не само съм го величаел вътре дълбоко в себе си, не само съм изпитвал преклонение, не само съм си позволявал да се уча от него, ами в един момент аз не се усещах как мисленето ми е подобно. Даже съм има случаи, някои от режисьорите, с които съм работил в киното, съм ги чувал да ми казват: Знам, че сега искаш да направиш тука някаква Чаплиниада. Думата "Чаплиниада", която употребяваха ми харесваше. И аз правих. Умишлено".
До преди да стане актьор, Тодор Колев е имал желанието да бъде музикант. Известно време дори си е изкарвал хляба, свирейки по заведения. За да го приемат във ВИТИЗ, прибягва до хитрост. При втория опит слага обувки с високи токове, за да изглежда по-висок, и преправя гласа си на по-дебел, за да влезе в профила, който предпочитали в Академията.
Актьорската му кариера преминава през театрите в Смолян, Шумен и Пловдив, както и столичните "Сълза и смях" и театър "София". В киното се снима в над 30 филма.
През 1994 година Тодор Колев става и тв водещ. Започва да прави предаването "Как ще ги стигнем...с Тодор Колев". След това "Вход свободен", а през 2008 година се завръща в телевизията като домакин на първото издание у нас на шоуто "Dancing stars".
През 1999 г. издава автобиографичната си книга "Варненското софиянче от Шумен" с подзаглавие "Житие и страдание на грешного Тодора".
Дълги години Тодор Колев беше и преподавател по актьорско майсторско в НАТФИЗ. Сам се отказа да бъде учител, защото не харесваше съвременната действителност в Академията. Беше му мъчно, че днешните млади не са достатъчно образовани и сред тях трудно ще се появят достойни наследници на златното поколение български артисти.
Преди дни актьорът бе изписан от Военна болница като пациент в безнадеждно състояние. Актьорът бил в изключително тежко състояние и вече се движил само в инвалидна количка.
Звездата от „Опасен чар” страдаше от рак на белите дробове. От самото откриване на болестта той се лекуваше и прави химиотерапия във Военномедицинска академия. За това време е влизал няколкократно в лечебното заведение. Заради разсейки, които бяха достигнали костите, лекарите му имплантирали специални плаки в костите и ставите, за да може да се движи.
Над 130 състезатели от 29 държави ще пристигнат във Варна за поредното издание на Световната купа по спортна гимнастика, което ще се проведе от 8 до 11 май в Двореца на културата и спорта.
Българската...
Земетресение с магнитуд 5.7 по скалата Рихтер удари Афганистан и Таджикистан.
Това съобщава Европейско-средиземноморския сеизмологичен център.
Епицентърът на земетресението е регистрирано в района...
Благодатният огън ще пристигне тази вечер България. Втора поредна година Българската православна църква в няма да изпрати делегация в Йерусалим за Благодатния огън. Той обаче ще бъде прехвърлен в България...
Варените боядисани яйца са хит в търговската мрежа във Варна. По думите на търговците се продават засилено в последните дни.
По традиция яйцата за Великден се боядисват на Велики четвъртък. Тези, които...
Очаква се днес да се състои нова размяна на военнопленници между Русия и Украйна. По предварителна информация всяка от страните ще освободи по 246 пленени военнослужещи, както и 46 ранени бойци. Размяната...
Авария остави голям район от центъра на Варна без вода от рано сутринта.
Потърпевши са абонатите в карето между между бул. "Хр. Ботев", ул. "Ал. Дякович", ул. "Девня", и ул. "Преслав".
Очаква се водоподаването...
За удобство на гражданите и гостите на Варна идната нощ - нощта на Възкресение Христово - 19 срещу 20 април 2025 г., ще бъде осигурен безплатен обществен транспорт до и от Катедралния храм в морската столица.
Линия...
19 април е Денят на велосипеда. А статистиката е категорична - все повече европейци се качват отново на две колела, отегчени от висенето по спирките на градския транспорт и задръстванията в града.
Този...
Днес е Велика събота - последният ден от Страстната седмица. Това е ден на благоговейна тишина.
Обикновено на този ден се пече великденския хляб - символ на христовата плът /днес най-често козунак/,...
Изсичат 240 дка гора край Аврен, за да строят ветропарк
Близо 240 декара държавна гора в община Аврен предстои да бъде изсечена, а на нейно място ще бъде изграден ветропарк. След напрегнато заседание,...
65 г. – разкрит е „Пизоновия заговор“ срещу император Нерон.
548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на Равена Максимиан Равенски.
1332 г. – Състои се сватбата...
Над Черноморието облачността ще е по-често значителна, след обяд по южното крайбрежие с валежи от дъжд. Ще духа слаб до умерен вятър от изток-североизток. Максималните температури ще са между 13° и 16°....