„Имаме много доказателства в подкрепа на нашата позиция, че продажбата на „ТЕЦ Варна“ носи на чешкия данъкоплатец (ЧЕЗ е държавна компания) финансова загуба от около 1 милиард чешки крони (40 млн. евро – б.р.)“, казва сенаторът в позиция до Свободна Европа.
ЧЕЗ купува „ТЕЦ Варна“ през 2006 г. за 206 млн. евро, а го продава през 2017 г. за 48,5 млн. евро на „Сигда“, по това време собственост на децата на Папазов. Днес 70% от „ТЕЦ Варна“ вече са официално собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган.
„Ръководството на ЧЕЗ обясни ниската продажна цена на „ТЕЦ Варна“ с ниската ефективност на ТЕЦ-а. Но пък ние откриваме много документи, които говорят за обратното. Искаме да проверим как стоят нещата от българска страна“, коментира чешкият сенатор.
Заради несъответствие с екологични изисквания на ЕС, „ТЕЦ Варна“ затваря на 1 януари 2015 г. Новият собственик обаче заварва по сметките на дружеството 43 млн. лева, пише тогава „Медиапул“. След преоценка на активите дружеството излиза на печалба от 60 млн. лв. за 2017 г., а "Сигда" си осигурява дивидент от 30 млн. лв. Централата минава на газ и за първите две години получава от държавата над 50 млн. лева за осигуряване на студен резерв, т.е. да не работи, но да бъде в готовност да произвежда ток при нужда.
Тези числа дават основание на Лукаш Вегентнехт да твърди, че ЧЕЗ са продали много по-евтино централата на български политически фигури.
„Ние изпратихме официални сигнали до прокуратурата и в Прага, и в София. Според нас конкретни лица са нарушили закона, като не са изпълнили задълженията си и така са довели до финансовата загуба“, каза още той. Очакването му е „финансовата загуба за чешките данъкоплатци да бъде възстановена от тези, които са я причинили“.