Тревожни данни за изчезнали видове и голяма популация на рапани и делфини в Черно море
За тревожното състояние на Черно море, изчезването на морски видове и свръхпопулацията на рапани, но и на делфини, които все по-често нападат готовия улов на рибарите, алармира в интервю за Дарик евродепутатът Илияна Йотова. Изключително тревожни стойности е отчел и анализът, направен по нейна поръчка в Европейския парламент. Повод за него е докладът на Йотова за управлението на риболова в Черно море, който предстои да бъде обсъден на първото пленарно заседание след лятната ваканция в Страсбург.
„От 90-те години насам шест пъти е намаляло количеството на риба в Черно море. Много високо се качи този отровен слой в Черно море, който няма кислород и рибите измират. Появата на нов вид медузи, които изяждат ларвите на малките рибки. За Черно море вече говорим за изчезнали видове - отдавна не говорим за черноморските акули. Един много разпространен само до преди десетина години вид като черноморската скумрия, сега почти никъде не може да бъде намерена", коментира пред Дарик Йотова.
Освен риби, изчезват естествените филтри на водите - мидите
Другият проблем е с рапаните. „Да, те са много скъпи и се изнасят от България, те се хващат само с водолази, но те изядоха мидите, а мидите знаете, че те са естественият филтър, който пречиства водите на Черно море", каза още българският евродепутат. И в доклада пред ЕП се посочва, че популацията на рапаните /Rapana venosa/ унищожава видове като черната мида и пясъчната бяла мида.
По думите на Йотова оказва се проблем вече е и популацията на делфините. От 1966 година в България е забранен уловът на делфини. „В момента рибарите ги ненавиждат, защото по думите им нахлуват на глутници, нападат рибарски таляни и унищожават уловената риба", каза Илияна Йотова. Делфините се научавали бързо, че това е лесната и достъпна храна за тях. Според нея е ясно, че не трябва да се върви към това да се разрешава уловът на делфини. По-скоро трябвало да се заделят пари през следващия бюджетен период, с които да се направят сериозни изследвания за това какво е довело до огромния им брой в момента в Черно море и за въвеждането на съвременни технологии, с които те да бъдат отблъсквани от местата, където се хващат риби.
„Ако сега не протегнем ръка на този басейн, той ще бъде загубен за поколенията", заяви Йотова.
Нужна е отделна международна институция за Черно море
Според Илияна Йотова една от причините за тежкото състояние на Черно море е липсата на обща международна институция, която да координира риболова специално в този морски басейн. За това и в подготвения от нея доклад, който ще бъде обсъждан от Европейския парламент през септември, се предлага да бъде създадена специална регионална организация за управление на рибарството в Черно море и общо рамково споразумение между шестте черноморските държави, каквото в момента също няма. В момента Черно море е включено към Генералната комисия по рибарство за Средиземно море, но тази структура не можела да решава проблемите на морския басейн. По думите на Илияна Йотова е важно нейният доклад да бъде одобрен преди евродепутатите да гласуват Общата европейска политика за рибарството, което се очаква да стане до края на годината, за да може Черно море да бъде включено във важните политически и финансови решения, свързани с тази сфера.
„Откакто съм член комисията по рибарство през ръцете ми преминаха доста документи и беше доста неприятно да се види, че там, където се говори за голямата политика в ЕС по отношение на рибарството, Черно море просто липсва - то липсва като географско и като икономическо понятие", коментира Йотова. За това имало и обективни причини - от шестте държави около Черно море само България и Румъния са членки на ЕС и то след 2007 г.
Подготовката на докладът е наложил разговори с руските и турските власти. Трябваше да посетя Анкара, специално трябваше да отида и до Агенцията по рибарство в Москва, за да уточним някаква обща рамка на взаимодействие, разказа евродепутатът. По думите й не можем да прави черноморска политика само българи и румънци. Защото, ако останалите четири държави са против, нищо няма да излезе.
Няма споразумение за риболова между черноморските страни
Колкото и парадоксално да звучи - от незапомнени времена, нито преди промените, нито след това, има споразумение за рибарство между шестте държави около Черно море, обясни Илияна Йотова. Единственият документ е една Букурещка конвенция, но тя засягала по-скоро екологията, а не рибарството.
Затова и първата цел на доклада е да бъде създадена обща политическа рамка между шестте държави. Инициативата идва от страната ни, макар България да заема съвсем малък процент по отношение на рибарството в Черно море. Основните две сили са Турция и Русия. Турция държала 89 процента от преработвателните и рибните запаси в Черно море. „Ако продължаваме всяка държава за себе си само да тегли по тази тема, съвсем скоро ще имаме само един лунен пейзаж в Черно море", коментира евродепутатът.
Морето ни става част от важните европейски решения за рибарството
Тъкмо затова според Илияна Йотова е много важно преди да се приеме общностната политика за рибарството да има специална резолюция за Черно море и така това море да заеме своето място сред останалите, когато става въпрос за европейски решения. „Сега, когато се определят приоритетите и разпределението на парите за следващия бюджетен период, да се знае какво от тези средства ще бъде за Черно море. Защото публична тайна е, че в момента рибарският фонд за България е един от европейските фондове и е един от най-малките", каза още българският представител в ЕП.
Българският евродепутат е получил подкрепата на колегите си от ресорната комисия по рибарството за финансиране на брегова охрана в Черно море с европейски средства, за да се ограничи незаконният улов. По думите на Илияна Йотова европейски пари трябва да бъдат насочени за научни изследвания за състоянието на Черно море, както и за развитието на малкия и среден бизнес в областта на рибарството. В ЕП подкрепяли и идеята в проектите с европари за Черно море да могат да участват и останалите черноморски държави, които не са членове на европейската общност.
|
Коментари |
13:48ч. 26 Август 2011 #11 Йордан Да бе да.Сега пък делфините им виновни.Ръбали рибка по 20 кила на ден ...?Ами ако морето не беше отровено,щеше да има повече риба.Така никой няма да има претенции.Да ама трябва да се настъпят интересите на големите замърсители.Хайде сега да се сетиме за всички такива по Дунава,в Румъния ,в БГ,Русия и републиките и на колко от тях им пука за рибарите и рибата в Черно море..?По-лесно е да се опънат пари от евросъюза,които да се "оползотворят".Е да ама тези пари от кого се събират?В крайна сметка го отнасяме всички.
23:27ч. 25 Август 2011 #10 Mel Gipson Най после едно смислено мнение.Защо всички живеете тук със спомените за УМ белия делфин и колко бил благороден, и как можел да ви извади на брега докато се давите..Тъпотии колкото искаш,за хора с неизживяно детство.Тази така наречени благородни същества в Черно Море са се превърнали в напаст.Що се отнася до рибарите moonfigther е абсолютно прав,.200,300 броя изяждат повече риба на ден от колкото всички рибари от Шабла до Созопол хващат.Що се отнася до рапаните,това е другата напаст появила се последните 50-тина години,заедно със Скорпида и Драконите и изчистването им е наложително,защото те не са по начало от фауната на Черно Море..
20:11ч. 25 Август 2011 #9 moonfighter Изведнъж всички започнахте да защитавате делфините! Който не е рибар не знае за какво става въпрос. И да ви кажа че въобще не са изчезващ вид,напротив,много са се навъдили. berry,рибарите не могат да хванат толкова колкото могат да хапнат делфините. Делфина се нуждае от храна приблизително равна на 1/3 от теглото му,ако един делфин тежи 60 кг,той трябва да изяде минимум 20 кг риба на ден. При тази голяма популация,около милион вече,направете си сметка колко риба изяждат делфините на ден.
15:49ч. 25 Август 2011 #8 miryana Да не говорим колко делфини намират смъртта си в рибарските таляни!
15:46ч. 25 Август 2011 #7 miryana "По думите на Илияна Йотова европейски пари трябва да бъдат насочени за развитието на малкия и среден бизнес в областта на рибарството" - сега виновни се оказаха делфините, а миналата година излезе информация, че популацията им в Черно море е намаляла!
15:10ч. 25 Август 2011 #6 berry Ем ако рибарите не бяха ловяли толкова риба, може би щеше да има за делфините ... пък и вместо да се радват, че има делфини, понеже са изчезващ вид, те гледат да ги избият, че да не им изядат рибата .... ок, разбирам, че с това се препитават, но все пак ...
14:52ч. 25 Август 2011 #5 lefer5 Наистина делфините са станали страшна напаст и само рибарите знаят за какво става въпрос. Групите в които се събират да ловуват са все по- гол. и минават като прахосмукачки не оставяйки нищо плуващо след себе си. Често заграждат рибни пасажи насочват ги към плитчъни и унищожават поголовно всичко. Такова нещо може да се види и на аспаруховия плаж.
14:06ч. 25 Август 2011 #4 Mu(n)cho леле ще ме е страх да отида да се топна в морето да не би някой озверял делфин да ме захапе..
13:47ч. 25 Август 2011 #3 BloodRose Интересно какви са тези озверели "глутници" делфини :D
13:11ч. 25 Август 2011 #2 bat ceco Колега,чети по-внимателно моля.Трябвало да "ходи до Анкара до Москва" и то сигурно няколко пъти....
12:36ч. 25 Август 2011 #1 batveso Тази пък кога започна да разбира от риба?
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
БЕЛВЕДЕРЕ РЕЗИДЪНС - зеленият квартал на 10 минути от Варна, пред акт 16
Днес, 25 Ноември 2024 10:54
Възползвайте се от настоящите ценови предложения, които ще важат до 20.12.2024 г. и открийте своя мечтан дом.
Поради големият интерес и динамично търсене, предсрочно започва изграждане на предпоследния...
| |
|
Какво ще бъде времето утре по Черноморието?
Днес, 25 Ноември 2024 13:20
Тази нощ ще преобладава ясно и почти тихо време. В сутрешните часове на места в низините, котловините и около водните басейни ще бъде мъгливо или с ниска слоеста облачност. Минималните температури ще бъдат...
| |
|
България и Виетнам подписаха споразумение за сътрудничество в сферата на образованието
Днес, 25 Ноември 2024 13:06
Споразумение за сътрудничество в сферата на образованието подписаха министър Галин Цоков и виетнамският му колега Нгуеин Ком Шън в Ханой. Това стана по време на официалното посещение на делегацията на...
| |
|
ДКЦ-V във Варна с мащабен проект за обновяване и изграждане на операционни зали
Днес, 25 Ноември 2024 12:53
Предвижда се цялостна реновация на сградата на Диагностично-консултативен център V – "Света Екатерина" във Варна и изграждане на ново тяло, в което ще бъдат обособени операционни зали. Предстои подмяна...
| |
|
Борисов: ГЕРБ готови на компромис за председател на парламента, но не и за премиер
Днес, 25 Ноември 2024 12:40
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обяви, че партията е склонна да направи компромис, като приеме председателят на Народното събрание да бъде излъчен от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ)....
| |
|
Товарен самолет на DHL се разби в Литва
Днес, 25 Ноември 2024 12:29
Товарен самолет Boeing 737-400 на DHL се е разбил през изминалата нощ край летище в близост до Вилнюс.
Инцидентът, при който е загинал един човек, а двама са ранени, е станал около 3:30 часа след полунощ.
По...
| |
|
Галерия Ларго ще отбележи шестнадесет години от създаването си с изложба на Георги Лечев
Днес, 25 Ноември 2024 12:16
„Пътят на артиста - тоя път, откакто се помня, е един и същ. Вървейки по този път, нямат край нещата, които ме вълнуват и не знам кога ще мога да се допра до всички красоти и радости, да ги отразя и да...
| |
|
Най-малко петима загинали, наводнени домове и пътища след бурята Берт
Днес, 25 Ноември 2024 12:02
Най-малко петима души загинаха, след като бурята Берт връхлетя Обединеното кралство, причинявайки прекъсвания на електрозахранването и масова отмяна на влакове и полети.
Драматични кадри, които се появиха...
| |
|
Внимание: "Чудодейно устройство" обещава лечение на паник атаки, тревожност и депресия
Днес, 25 Ноември 2024 11:50
На свое заседание КЗП забрани използването на нелоялна търговска практика, при която устройство със съмнителни качества е представяно като лекуващо панически атаки, тревожност, безсъние, фобии, депресия...
| |
|
Няколко района без вода днес във Варна
Днес, 25 Ноември 2024 11:38
Няколко района са без вода днес във Варна поради аварии, съобщиха от ВиК-дружеството.
- до около 15 часа - висока зона на кв. "Виница";
- до около 17 часа - част от ниска зона на кв. "Виница".
- до...
| |
|
Над 250 състезатели взеха участие в състезания по ориентиране край Варна
Днес, 25 Ноември 2024 11:32
Въпреки студеното време над 250 състезатели от 14 клуба в страната взеха участие в двете състезания по ориентиране, които се проведоха през уикенда край Варна. Те бяха организирани от Спортен клуб по...
| |
|
"Развод по италиански" гледаме във Варна днес в рамките на "Киномания"
Днес, 25 Ноември 2024 11:18
"Развод по италиански" на режисьора Пиетро Джереми гледаме днес на Киномания във Варна.
От началото на съществуването си фестивалът се наложи като чакано събитие, което има своята вярна публика. Селекцията...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|