Най-притеснени от предстоящото изграждане на газопровода бяха земеделците в района, стана ясно още от срещата в Провадия. Те коментираха, че вече притежават и обработват земи, през които минават тръбите на националния енергиен гигант „Булгартрансгаз” и тези на частния концесионер на газовото находище пред нос Галата. Според техните думи на 20 м от двете страни на газопровода не може да се сее качествена земеделска продукция. Специалисти уточниха за в. “Черно море”, че съгласно SI на по 200 м от двете страни на преносния газопровод се установява режим на превантивна устройствена защита по смисъла на чл. 10 от Закона за устройство на територията (ЗУТ), с който се запазва физическото им ползване при ограничаване на жилищното застрояване.
Земеделци от Провадия коментираха, че дори когато тръбите са вкопани в земята, те отделят топлина и влияят негативно върху качеството на посадената култура. “Това абсолютно не е вярно, само ако има пропуск на газ може да има вреди по продукцията, които се изразяват в пожълтяване на посева поясниха за в. “Черно море” експерти от енергийния гигант. От своя страна представителите на „Южен поток“ се опитаха да уверят земеделците, че високотехнологичното трасе няма да има подобен отрицателен ефект. Те коментираха още, че всеки един собственик на имот, през чиито земи преминава газопроводът, ще бъде компенсиран финансово.
Кметът на Провадия инж. Филчо Филев съобщи, че „Южен поток“ е внесъл в общината предложение за отпускане на сумата от 1 млн. лв. за обезщетяване на около 130 собственици в района. Това означава, че всеки един от тях ще получи по около 1000 лв. за декар.
В община Белослав ще вземат също около 1000 лв. на декар, стана ясно пък от думите на кмета на близката до Варна община Желязко Петров. 143 са терените в района, през които ще мине тръбата. 11 от тях са общински, останалите са частни или с неизяснена собственост. Сумите, предвидени за обезщетение, ще бъдат в зависимост от категорията на земята, но най-ниската от тях за десета категория е 400 лв., уточни градоначалникът.
Най-голям брой засегнати хора от трасето на „Южен поток” има в община Ветрино. Там са предвидени обезщетения за общо 320 души.
“Сумите са много добри, тъй като арендаторите на земеделски земи плащат на собствениците средно по 58 лв. на декар за година. Умножено по 20 г., какъвто е срокът за експлоатация на тръбите, се получава сума от около 1200 лв. за целия период”, уточниха още от кметството в Белослав.
Компанията ще ремонтира и общински пътища
Компанията изпълнител ще ремонтира всички засегнати общински пътища, по които ще минава тежката техника за изграждането на трасето на газопровода “Южен поток”. Това стана ясно още от дискусията по реализацията на проекта, която се проведе в читалище „Алеко Константинов“ в Провадия.
Инвеститорите успокоиха местното население, че всеки един от засегнатите от реализацията на проекта ще бъде финансово обезщетен.
Инвестицията по проекта е 3,5 млрд. евро, като ще бъдат разкрити и нови 5000 работни места, съобщи директорът на „Южен поток – България“ Владимир Инков. “Колко от тези пари ще останат в Провадия, зависи в голяма степен от инициативността на местния бизнес”, добави той.
Провадия е ключова точка за газопровода
Провадия е ключова точка за газопровода “Южен поток” на българска територия, тъй като там ще бъде изграден Възел за регулиране и измерване на газа (ВРИГ), от който ще се подава газ към българската мрежа. Това стана ясно от думите на шефа на местния клон на компанията изпълнител Владимир Инков. Досега газът идваше у нас през Украйна и Румъния, като количеството му се отчиташе извън пределите на нашата страна, сега това ще става в България. Реализацията на проекта “Южен поток” ще доведе не само до по-голяма независимост на енергийния сектор, но и до по-ниски цени на синьото гориво за крайния потребител, стана ясно още от думите на Инков.
Професор убеждава провадийци в ниските нива на шум от компресорите
Общинският съветник от БСП – Варна, и преподавател в Техническия университет в града проф. Николай Джагаров се опита да убеди местните жители в Провадия в ниските нива на шум от газовите компресори. Той запозна провадийци с личните си впечатления от технологиите, с които е построен аналогичният газопровод „Северен поток“. Джагаров увери местната аудитория, че „Южен поток“ ще бъде едно безопасно, качествено и възможно най-безшумно съоръжение. Професорът подчерта, че проектът е важен за ЕС и особено за страните по трасето му, тъй като ще даде тласък на икономиките им в стремежа за доближаване до най-силните в западната част на континента.
В Провадия е изградена най-модерната компресорна станция у нас и местното население е запознато с експлоатацията на природния газ и последиците му върху околната среда. Гражданите опонираха на професора, като споделиха, че шумът от компресорите се чува на разклона за село Венчан преди станцията на „Булгартрансгаз”. “Няма какво да се опитвате да ни убеждавате! Всеки един жител на Провадия знае много добре, че вибрациите и шумът се усещат и чуват навсякъде около компресорната станция. Да не говорим, че в района на съоръжението никога не вали дъжд! Ето, на този въпрос искам да ми отговори някой от присъстващите тук специалисти”, призова един от жителите на варненската община. Неговият въпрос обаче остана “глас в пустиня”. Шефът на “Южен поток – България” Владимир Инков коментира само, че съоръжението на „Булгартрансгаз” е изключително старо и за това били толкова високи нивата на шум в района.
Тези твърдения са абсолютно неверни, коментира за в. “Черно море” един от водещите специалисти по измерване на газ у нас. Първо там няма да има нова компресорна станция, а ВРИГ. Второ станцията в Провадия е изградена преди 10 г. Тя е изключително модерна, но е построена по немска технология, а не по руска. Компресорите се чуват, но само на територията на станцията. А това, че там не вали, е пълна глупост. Лично мене много пъти ме е валял проливен дъжд там, добави в заключение той.