Немската компания ще достави телекомуникационно оборудване и системи за автоматично управление и контрол, които ще бъдат използвани на сушата от двете страни на морския газопровод, както и от Централното диспечерско управление и резервния диспечерски пункт.
Повече от 40 млн. куб. м газ дневно могат да се транспортират през всяка една от тръбите на газопровода, който ще се състои от четири успоредни линии с дължина 931 км. Газовите потоци ще бъдат контролирани денонощно от Централно диспечерско управление.
През март тази година „Южен поток транспорт" подписа договора за изграждането на първия тръбопровод.
Договорите за доставката на около 150 хиляди тръби, нужни за изграждането на първите две линии, също са подписани.
Първият тръбопровод трябва да влезе в експлоатация до края на 2015 г.
Към края на 2017 г., когато бъдат завършени и четирите линии, газопроводът ще има годишен капацитет за пренос на природен газ до Европа в рамките на до 63 млрд. куб. м.
Дължината на морския участък на газопровода „Южен поток" ще бъде 931 км. Той ще свърже най-големите в света запаси на природен газ в Русия с потребителите в Европейския съюз.
Морският газопровод „Южен поток" ще започне от руския черноморски бряг в района на Анапа, ще премине през турската изключителна икономическа зона в Черно море и ще излезе на българския бряг край Варна.
Търговската експлоатация е планирано да започне към края на 2015 г.
Изцяло завършен, морският участък на газопровода „Южен поток" ще се състои от четири тръбопровода и ще достига годишен капацитет от 63 млрд. куб. м.
„Саут стрийм транспорт" Б.В. (Южен поток транспорт) е международно смесено дружество, създадено за планирането, строителството и последващата експлоатация на морския газопровод през Черно море.
Руската компания ОАО „Газпром" притежава дял от 50% в смесеното предприятие. Италианската Eni има 20%. Френската енергийна компания EDF и германската компания Wintershall притежават по 15%.