Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Без ипотеки до живот

Отписват поне 50 на сто от дълга, ако банката вземе единственото жилище

Петък, 20 Септември 2013 10:43
Източник: Стандарт   
Да се сложи край на заробващите ипотеки до живот. Тази идея е залегнала в пакет от проектозакони, подготвяни от група депутати от БСП и ДПС. Предвижда се въвеждане на 5-годишна давност за лошите ипотечни кредити, както и дългът към банката да се отписва поне наполовина при отнемане на единствено жилище. Очаква се текстовете да са готови до месец. Все още се умува дали давността да е само за лошите ипотеки, или да включва и потребителските кредити.

Друга идея е да се забрани на банките произволно да оскъпяват кредитите. Обсъжда се лихвата да бъде обвързана с международен индекс.

Група депутати подготвят законодателни промени, които да затегнат юздите на монополите и банките в страната. Част от идеите предвиждат въвеждането на нови регулации, които да бъдат в помощ на хората, които не могат да изплащат кредитите си.

Да се въведе 5-годишна давност за лошите ипотечни кредити и дългът към банката да се отписва при отнемане на единствено жилище. Това са част от идеите в пакет от закони, подготвяни от топфинансисти на управляващите, научи "Стандарт" от източници от "Позитано" 20. Очаква се текстовете да са готови до месец.

Има различни идеи колко да е давността - банките настоявали тя да е по-дълга, например 7 години, както е в Испания. Политиците обаче искат в интерес на потребителите срокът да е 3, максимум 5 години. Вероятно в крайна сметка ще се обединят около петилетката, след която задължението да отпада, ако банката не може да си го събере по съдебен ред. Все още е дискусионен въпросът дали давността да е само за лошите ипотеки, или да включва и потребителските кредити. Проблемът е, че няма закон за фалита на физически лица - предишното мнозинство на ГЕРБ написа такъв, но той така и не бе приет на второ четене.

Въпреки съпротивата на банките вероятно потребителите ще спират да са длъжници на трезорите, ако съдия-изпълнител им отнеме единствено жилище заради неплащане на вноските. Претърпяла е развитие първоначалната идея на червените депутати в такива случаи потребителят да бъде отписан като длъжник на трезора. В момента практиката на част от банките била да стават собственици на имоти, след това близки фирми правели един-два уж неуспешни търга да ги продадат на пазарна цена, след което го пускат на безценица, разказаха схемата соцдепутати. Така обаче кредитополучателят продължава да дължи немалка сума - разликата между размера на главницата по ипотеката, лихвите по нея и цената, на която е продаден имотът. Експертите на БСП са категорични, че ако не бъде изцяло освободен от задължението, длъжникът ще бъде разтоварен поне с 50% от него.

Друга идея е да се забрани на банките произволно да оскъпяват кредитите. Обсъжда се лихвата да бъде обвързана с индекса LIBOR например. Така, ако потребителят е сключил договор за кредит и нивото на LIBOR е бил 2,5%, това става съответният лихвен процент в договора му. Ако обаче LIBOR падне с течение на годините, лихвата също ще трябва да пада. Рискът тук е за потребителя, че при вдигане на международния индекс неговата лихва също ще расте. Затова в момента се търси балансиран вариант, който да е в интерес и на потребителите, но да е и прогнозируем рискът за трезорите.

"България се радва на стабилна банкова система и нашата цел е тя да остане такава. Но също така искаме да защитим потребителите", обясниха червени.

Потърсен за коментар, шефът на парламентарната бюджетна комисия Йордан Цонев (ДПС) бе лаконичен, че има договорка с Асоциацията на търговските банки и е поел ангажимент да не коментира промените до изработването им в окончателен вид.

Лошите кредити скочиха с още 3%

С 3,3% или 61,7 млн. лева се увеличи размерът на лошите и преструктурирани жилищни кредити за една година, сочат данните на Българската народна банка. За сравнение, към края на юли 2012 година лошите ипотеки възлизаха на 1,867 млрд. лева, докато към края на юли тази година размерът им достига 1,929 млрд. лева. Така по последни данни 21,8% от всички теглени жилищни кредити са проблемни. Общият размер на всички лоши и преструктурирани заеми възлиза на 9,9 млрд. лева, като от тях около 20% се дължат на жилищното кредитиране.

Друга интересна тенденция е, че през последните 12 месеца ипотечното кредитиране тъпче на едно място, като даже регистрира лек спад от 0,2% на годишна база. Година по-рано всички теглени жилищни заеми бяха за обща сума от 8,854 млрд. лева. Сега се поддържа почти същото ниво - 8,836 млрд. лева.

Като цяло от всички отпуснати кредити в страната, малко над 23% са лоши. Най-сериозен принос за проблемните заеми има корпоративният сектор, тъй като лошите бизнес заеми достигат близо 6,5 млрд. лева или 65% от всички лоши кредити.

Преди да приемат закони "на парче", да направят анализ на въздействието им

Левон Хампарцумян, председател на УС на Асоциация на банките в България

Дяволът е в детайлите, когато говорим за неща извадени от контекста. А контекстът изцяло засяга гаранцията и контрагаранцията върху задълженията. Една идея, извадена от контекста, която решава един проблем, но някъде другаде създава пет нови, няма да е полезна. Трябва да се разглежда общият контекст на нещата - да се види какъв ще бъде ефектът върху кредитния портфейл на банките, колко такива случаи би могло да има и т. н. Когато се направи този анализ, тогава ще може да се каже дали подобни регулации ще са полезни и дали въобще са възможни.

По света има най-различни ситуации, но когато говорим за тези неща, трябва да говорим за системи като цяло. Примерно в САЩ лошите ипотеки отиват в, най-грубо казано, държавна гаранция за ипотечните кредити. Така, когато банките имат много лоши кредити, държавата ги гарантира по някакъв начин. Това миниминизира загубите за банките, като им дава възможност да са по-агресивни и в крайна сметка повече хора да имат достъп до този тип услуга. Това обаче се случва в голямата богата американска икономика и съществува от 30-те години.

Тоест, просто да извадим един елемент и да се опитаме да го присадим тук не е разумно, защото на държавата и през ум не й минава да гарантира ипотеките, а и ние въобще не искаме подобно нещо. Просто не можеш да направиш едното, без да направиш другото. По принцип е хубаво по всички закони, които се правят, да има анализ на въздействието и след това да се види - да не се пишат закони "на коляно" или "на парче". Ако анализ на въздействието се направи, няма как да стане голяма беля.

Запорът на заплати помпа сивия сектор

Когато банките запорират трудовите възнаграждения на клиенти, които не могат да изплащат заема си, големият печеливш е единствено сивата икономика в страната. Това става ясно от думите на кредитния консултант Васил Кендов, предава "Дарик".

Според него, когато един длъжник осъмне със запорирана заплата, той няма друг избор освен да премине към сивия сектор. Така длъжникът започва да плаща и данъци, и осигуровки например върху 200 лв., а не върху 1000 лв. и вече ощетява и бюджета на държавата. Т.е., неизбежно ще дойде един момент, в който държавата ще трябва да вземе сериозни мерки за регулиране на банковия сектор, прогнозира Кендов.

Според него договорите за кредити обикновено не са достатъчно ясни. Така потребителят не може да направи информиран избор. Когато една банка обещава изгодна лихва, но при по-лоши условия за кредита клиентите често се подвеждат, вместо да изберат по-висока лихва при по-добри условия. А след време ниската лихва, от например 4%, може да стане 14%. Нещо повече, възможността за информиран избор е задължителна, за да има конкуренция между банките, категоричен е Кендов.

Всичко ще се калкулира с крайната цена

Доц. Стоян Александров

Европейската директива за ипотечния кредит все още не е готова и не се знае какви точно ще бъдат нейните текстове. По тях още много се спори и не случайно приемането й се забавя повече от две години. Освен това тя трябва да бъде адаптирана, да бъде "вкарана" в нашето законодателство. За да могат да се правят коментари по нея, трябва да се видят точно текстовете.

Но каквото и да се приеме от нашето законодателство, то ще се отнася до договори и взаимоотношения, случили се след нейното приемане. Но каквото е да се запише, каквито и отстъпки да приемат банките те след това всичко ще си калкулират в цената на кредита. Да вземем например предложението за отписване на задължението, ако банката е продала апартамента на некоректния длъжник, но сумата не стига да се погаси изцяло дългът - това при положение, че жилището е единствено за длъжника. Ако сега за един апартамент, който струва 200 хил. лв., банката отпуска 150 хил., вече ще дава само 100 хил. и така ще покрива намаленото обезпечение.

Не трябва да се забравя, че банките нямат интерес да продават заложени жилища, защото таксите, които плащат по цялата процедура, са около 15-17%. Освен това те дължат и ДДС, който не им се възстановява - значи още 20%. Това означава, че ако една банка продаде жилището на длъжник за 100 хил. лв., тя на практика ще вземе за него едва 70 хил. Що се отнася до изчисляването на лихвите и сега няколко кредитни институции вземат за основа например ЛИБОР или ЮРОБОР, като тенденцията е това да стане практика у нас.

Експерт: Фиксираната лихва е заблуда

Кредитите с фиксирана лихва са често срещана заблуда, защото привлекателно ниската лихва важи само за определен период от срока на кредита. На тази подробност обърна внимание финансовият консултант Стойне Василев, цитиран в икономическата рубрика "Марц" на "Дарик". Важно е да се знае и че кредити в определени валути са по-изгодни. Например лихвите по заемите в лева са по-високи заради рисковата премия от евентуално премахване на валутния борд в България. В същото време пък при кредитите в швейцарски франкове съществува сериозен валутен риск. Т.е. франкът може да поскъпне силно срещу еврото и това да доведе до оскъпяване на кредита, коментира Василев.

Коментари
15:59ч. 20 Септември 2013 #3
ВИКИ
Дивашки закони- отнемане на единствено жилище!!
Има ли го в нормалните европейски държави!?!?!?
14:14ч. 20 Септември 2013 #2
merypoup
Виктор, напълно подкрепям мнението ти. И точно тези две неща са обичайна практика в нормалните държави.
13:31ч. 20 Септември 2013 #1
Виктор
Две неща трябват:
Първото е банките да ме могат произволно да оскъпяват кредитите.
И второ: Задълженията на кредито-получателя да бъдат до размера на ипотеката при ипотечните кредити. Няма логика банката да изпраща оценител, а после да се окаже, че оценката на ипотеката не е била достатъчна за покриване на кредита. След като вината за недостатъчната ипотека е на банката - тя трябва да си я поема.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
23 ноември в историята
Днес, 23 Ноември 2024 06:55
176 г. – Римският император Марк Аврелий отпразнува триумфа си на победител след 8-годишно отсъствие от столицата, през което време ръководи военни операции. 1492 г. – Испанският крал Фернандо I обявява,...
Прогноза за времето - 23 ноември
Днес, 23 Ноември 2024 06:36
Днес температурите ще са между 0 и 3 градуса, по-високи в Югоизточна България. Следобед фронтът ще се изтегли на изток, валежите ще спрат, а облачността ще се разкъса и намалее. Вятърът постепенно ще отслабне,...
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник. Официално обявената...
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане. Бонди има дългогодишен...
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария. Орбан, чиято страна е ротационен...
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов. През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Петък, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.3 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook