С решение на Министерския съвет от края на миналата година държавата дава имота на община Варна, а тя безвъзмездно го предостави на музея, който вече е със статут на народно читалище "Стара Варна". Преди това беше собственост на Агенцията "Държавни архиви", която сега е компенсирана със сграда за хранилище, също в центъра на морската столица.
Музеят на стара Варна разполага с богата фотоколекция от над 5000 снимки - родови и панорамни на морето и града като най-старата датира от 1880 година. Последната придобивка малко преди да ударят ключа е стогодишен фотоапарат "Гьорлиц" с работеща камера. С него са направени едва 40 снимки и сега е напълно запазен, дори още с фабричната хартия. Идеята е в "Стара Варна" да се открие ретроателие с известния варненски фотограф и майстор на портрети Гаро Кешишян. Той смята да възстанови класическата фотография с вековния апарат и с лаборатория и да се правят родови снимки като преди 120 години. От тогава е запазена и масичката, на която са се фотографирали стари варненски фамилии. Ще бъдат възстановени и безплатните часове по история на Варна за учениците от 10 до 18 години.
Музеят на стара Варна е с най-богатата енотека у нас - над 600 бутилки вина, произведени от всички изби на страната. Най-старият елексир е "Гъмза" от Сухиндол на 105 години. Уникална карта на виното и на ракията в България допълват колекцията в кръчмата изба, изградена в килия на бивш арест. Сградата някога е била собственост на двама богати варненски изселници и през 1932 година е станала полицейски участък на града. След заключването и необитаването й повече от година и половина, сега всичко е потънало във влага и мухъл. Уредникът и хората му започват да чистят всеки сантиметър и кътче по кътче. От сериозен ремонт се нуждае и покривът, който е почти рухнал след последния ураган тази зима.