Глаукомата е дегенеративно очно заболяване, което се характеризира с увреждане на зрителния нерв, отпадане на периферното зрение и слепота. В световен мащаб от него страдат 4,5 милиона хора, като представлява втората по честота причина за слепота след катарактата. Очаква се броят на засегнатите да достигне 11,2 милиона до 2020 година. Но докато катарактата дава обратимо намаление на зрението, то оставена без лечение глаукомата води до необратима слепота, посочва д-р Митов. Изключително важно е ранното диагностициране на глаукомата, далеч преди заболяването да е „откраднало” зрението на пациента. 10-15% от всички случаи на слепота се дължат на глаукома. Страхът от ослепяване е сред най-стресиращите фактори за човека. Слепотата е свързана с инвалидизация и рязко влошава качеството на живот.
Шестата поред световна глаукомна седмица се провежда от 9 до 15 март 2014 година. Тя ще протече под мотото “BIG-Beat Invisible Glaucoma”-да преборим невидимата глаукома. Световната Глаукомна Асоциация (WGA) и Световната Пациентска Глаукомна Асоциация развиват своята инициатива за превенция на глаукомата-„тихият крадец на светлина”. Те призовават за повсеместна активност с цел профилактика, повишаване нивото на информираност и набиране на благотворителни средства.
Изпълнителният комисар по програмата Глаукома за Австралия Geoff Pollard казва:” Нарастващата честота на глаукомата със застаряването на населението и ниската честота на диагностика изискват огромно усилие за образоване на обществеността за риска от глаукома и необходимостта от регулярни прегледи, за да се намали глобалната слепота”.
Ще се опитаме да направим своя принос в инициативата за информираност.
Какво трябва да знаем?
Факти свързани с глаукомата:
1. Има различни видове глаукома.
Първичната глаукома е най-честа, като причината за нейното развитие не е установена. Вторичните глаукоми са резултат от други най-често очни заболявания.
2. Всеки може да развие глаукома.
Факторът „възраст” някога се смяташе за важен и очните лекари търсеха глаукома след 45-та година. Днес се знае, че заболяването може да започне рано. Съществуват вродени форми на глаукома, както и такива в детска възраст (ювенилни). Профилактичните прегледи могат да открият заболяването.
3. Глаукомата води до необратима слепота, ако не бъде открита навреме и правилно лекувана.
Голяма част от хората, които страдат от глаукома не знаят за своето заболяване. По статистика 50% от глаукомно болните са недиагностицирани.
4. Лечението на глаукомата може да спре процеса на ослепяване, ако започне своевременно.
Ако офталмологът прецени, че се каса за глаукома трябва да се започне лечение. Назначават се капки за намаляване на очното налягане, които могат да бъдат един, два или три вида в зависимост от нуждата. При липса на достатъчен ефект се препоръчва лазер за намалявяне на налягането. Ако и това не помогне се пристъпва към оперативно лечение. Ако глаукомният процес е започнал и не може да бъде спрян, тогава той трябва да бъде забавен.
5. Заболяването е хронично и изисква доживотен контрол.
6. Протича „тихо”-безсимптомно.
Няма болка, дразнене. Типичното нарушение на периферното зрение често остава незабелязано. Загубата на зрение е белег за много напреднало заболяване.
7. Заболяването може да протича с нормално или повишено вътреочно налягане.
Някога глаукомата се свързваше с високо очно налягане. Нормалните стойности са между 10 и 20 мм живак (mmHg). Съществуват форми на глаукома с ниско налягане. Има хора с повишено очно налягане (24 -26 мм живак) без заболяване. За поставяне на диагнозата ”глаукома” не е достатъчно да се измери очното налягане. Необходими са специализирани изследвания:
- компютърен периметър(КАП), който оценява функцията на зрителния нерв
- ОСТ на зрителен нерв(скенер) за оценка степента на атрофия
8. Рискови фактори за развитие на глаукома са расата, фамилната обремененост, възрастта, късогледството и др.
Заболяването се онаследява, но изявата му зависи от редица фактори. При наличие на родственици със заболяване рискът нараства 5 до 10 пъти. Възможно е, обаче, да се развие и при липса на родственици със заболяване.
Честотата на глаукомата нараства с възрастта като 1 от 200 на 40 години и 1 от 8 на 80 години страда от глаукома.
Офталмологът и пациентът стоят от двете страни на заболяването. И двамата трябва да направят необходимите превантивни стъпки, за да го избегнат. Най-важното при болестта глаукома („тихия крадец на зрение”) е превенцията и ранната диагноза.
Какво трябва да направите?
Ежегоден профилактичен преглед при офталмолог, който трябва да включва измерване на зрителната острота и вътреочното налягане, както и разширяване на зениците за оглед на очните дъна. Това позволява да се установи наличието или липсата на катаракта, глаукома и диабетна ретинопатия-най-честите причини за зрителна инвалидизация.
Доц. д-р Тошо Митов д.м.
Очна клиника "Св. Петка" - Варна
Двете илюстрации показват нормално зрително поле при липса на заболяване и остатъчно зрително поле при напреднала глаукома.