Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Гагарин оцелял по чудо във „Восток”

42 кучета прокарали пътя на човечеството към Космоса

Вторник, 12 Април 2011 12:12
Източник: Monitor.bg   
Полетът на Юрий Гагарин е предшестван от куп аварии, които за малко да сложат преждевременен край на съветската космическа програма. При експериментите, извършени през 1951-61 г. с 42 кучета, загиват 17 поради технически неизправности на част от използваните 29 височинни ракети и 7 кораба спътници. От тях се получава само приблизителна информация за поведението на живия организъм в безтегловност и затова съвсем не е ясно ще издържи ли човекът цял час в нея и какви последствия ще има за него. Именно затова животът в продължение на един час в безтегловност се оценява като възможен, но твърде рисков.

В навечерието на полета на първия космонавт информацията за надеждността на ракетите носители никак не е утешителна: от април до декември 1960 г. аварират четири ракети носители „Восток”, две „Мълния” - модификация на „Восток”, а на 24 октомври 1960 г. на стартовата площадка се взривява бойната междуконтинентална Р-16,

при което загиват 78 и са ранени 49 ракетчици

Загива и командващият Ракетните войски със стратегическо предназначение маршал Неделин. През 1960-61 г. за подготовка на полета в орбита са изведени седем кораба спътници (два от тях необявени), четири от които неуспешно, т.е. вероятността за успешен полет е под 50%. Всичко това се знае от космонавтите - те даже присъстват на аварийния полет на втория кораб спътник на 28 юли 1960 г. Знае го и Гагарин. Но въпреки това доброволно заявява, че е готов за полет и ще изпълни възложената му задача. Той напълно съзнателно поема риска, че може да не се завърне от полета, което и споделя в писмо до съпругата си, съхранявано и предадено й след смъртта му на 27 март 1968 г.

Героичното в полета на Ю. Гагарин не са неговите безспорни качества на летец и космонавт, не е веселият му и общителен характер, не е неговата психическа устойчивост, съобразителност, издръжливост и самообладание. Героичното в този полет е готовността му за саможертва. Другарите му от отряда разбират опасността от този полет и затова не е за учудване поведението им на стартовата площадка - вместо предвиденото официално изпращане, те нарушават протокола, развълнувани се спускат към Юрий и мълчаливо го прегръщат, с мисълта,

че може повече да не го видят

Именно поради неувереността за успешен изход на предстоящия полет в Москва, както след години и в САЩ за полета на „Аполо-11” до Луната, са подготвени три съобщения: първото е за успешен полет, с второто се призовават страните да окажат помощ при намиране и спасяване на космонавта при евентуално аварийно приземяване, а третото е за гибелта му.

„Восток-3К” е разчетен за полет по орбита с височина 247 км, от която под действието на земното привличане той постепенно ще намалява височината си и след 10 денонощия трябва да се приземи. В съответствие с това са осигурени храна, вода и въздух. Полетът се извършва автоматично и само при аварийна ситуация космонавтът трябва да поеме управлението му ръчно, като въведе в пулта трицифрено число и с това разблокира автоматиката. Определеното число 125 се поставя в плик на достъпно и видно място в кораба. Това се прави, защото психолозите допускат, че човек, когато види от Космоса своята планета, може да се почуства самотен и обречен и да загуби разсъдъка си. В такава ситуация той може да изпадне в паника, да поеме ръчното управление и да се приземи по-бързо независимо къде. А това е твърде опасно. Учените разсъждават така: ако човекът се чувства нормално, корабът ще завърши полета, както е планирано. Но ако действително възникне аварийна ситуация и космонавтът е в нормално състояние, той ще въведе кода и ще поеме управлението. В случай че изгуби разсъдъка си,

няма да може да разблокира пулта

и полетът трябва да завърши в автоматичен режим, както е планирано. Навярно днес тази хипотеза изглежда нереална и несериозна, но през 1961 г. никой не е можел определено да твърди какво ще бъде поведението на човек в такава обстановка. Още повече че има многобройни примери, когато хората губят самообладание в далеч по-лека ситуация и не могат обективно да оценят ставащото.

На 12 април Ю. Гагарин влиза в кораба, чийто люк се притяга с 30 гайки, а за херметичното му затваряне сигнализират 3 контакта, чрез които на пулта за управление се получава светлинен сигнал. В хода на предстартовата подготовка операторът тревожно докладва, че от контакт № 3 няма сигнал. Космодрумът замира, а нервното напрежение нараства неимоверно. Срочно се налага асансьорът отново да изкачи техниците до кораба, да развият всички гайки, да регулират контакта и отново да проверят херметичността. Естествено, Ю. Гагарин разбира какво става, ясно му е до какво може да доведе разхерметизацията но продължава спокойно да води разговор по радиото и дори да тананика любимата си песен. Не загубва присъствие на духа и при страхотния грохот на петте мощни ракетни двигателя и силните вибрации, които възникват при работата им. Доказателство за това е гагаринското „Поехали-и-и”, прозвучало най-неочаквано по радиото и внесло определено успокоение в пункта за управление. С настъпване на безтегловността той не записва впечатленията си, както е по програма, защото недобре закрепената писалка „отплава” и се налага да ги диктува на магнетофона. След това обядва, пие вода и извършва наблюдения на земната повърхност. Това е необходимо, за да се установи способността на човека да живее и работи в безтегловност. В един момент обаче забелязва, че пултът за управление на кораба се измества вдясно и нагоре. Момент, при който слабо подготвен и психически неустойчив човек може веднага да потърси плика с кода, но Юрий, обмисляйки видяното, си спомня съвета на специалистите, че възникването на това състояние е възможно и за да се предотврати, трябва погледът да се съсредоточи в една точка на „движещия” се предмет. Скоро пултът отново „застава” на мястото си и космонавтът продължава изпълнението на програмата.

Спускането започва, когато „Восток-3К” се намира над Атлантическия океан. Програмният механизъм подава команда за ориентиране на кораба със соплото по посоката на движение и подготвя спирачния двигател за включване. Сега от него зависи всичко. Защото вместо на разчетната височина от 247км, корабът лети на височина 327 км. Това означава, че ще лети не 10, а над 20 денонощия, а значи приготвената храна, вода и въздух няма да стигнат и космонавтът ще загине.

Двигателят спира да работи поради изчерпване на горивото, недостигнало само за още около една секунда работа. Отработването на тази секунда е необходимо, за да може да се формира команда за изключване на двигателя чрез затваряне на няколко електрически клапана. Това обаче не става и тъй като през отворените клапани изтича газ под налягане, корабът започва да се върти по трите оси. Космонавтът знае, че това е недопустимо, и вместо да посегне към плика с кода, търпеливо изчаква изразходването на изтичащия газ което става едва след 44 сек. На него му е известно, че 10-12 сек след изключване на двигателя спускаемият апарат трябва да се отдели от приборната секция, но липсата на команда за нормално изключване на двигателя е блокирала разделянето. Той знае много добре, че ако това не стане, при навлизане в плътните слоеве на атмосферата ще изгори заедно с кораба. В огромно напрежение изминават 10 мин, през които Космонавт № 1 не дава ни най-малък признак за паника или отчаяние. През това време температурата в спускаемия апарат значително се покачва. Конструкторите са предвидили това и са монтирали датчик, чиито контакти се затварят при превишаване на допустимата температура и формират резервна електроверига за разделяне на кораба Механизмът за разделяне сработва, но приборната секция остава свързана със спускаемия апарат чрез неотсъединен кабел - той прегаря от високата температура, възникнала от триенето във въздуха, спускаемият апарат полита самостоятелно и на височина 7 км катапултното устройство автоматично изстрелва креслото с космонавта. Сработва допълнителен заряд и възникналата реактивна струя го отдалечава от спускаемия апарат, след което се разтваря стабилизиращият парашут, последван от основния. Тогава автоматично се отсъединява креслото и се намалява скоростта на спускане. Така след една обиколка на Земята, извършена за 108 минути, Юрий Гагарин се приземява благополучно.

Неповторимата усмивка

Полетът на космонавт № 1 е оценен високо в целия свят. Той става Герой на четири държави, получава висши отличия от 20 страни, става почетен гражданин на повече от 15 града от Европа, Азия, Африка, Северна и Южна Америка. в т.ч. на София, Пловдив и Перник. Получава златните ключове на Кайро и Александрия и е определен за почетен вожд на либерийското племе кпелле. В продължение на 2 години посещава десетки страни, обикаляйки планетата три пъти. Навярно най-кратката и точна оценка на Космонавт №1 принадлежи на кореспондент на американска информационна агенция, дадена на първата пресконференция след полета: „Дявол да го вземе! Да, вие можахте да разчетете своя кораб и орбитата му, но как вие определихте човека? Красив. Умен. Мил. Обаятелен. Образован. Спортист. Летец. Храбрец. Има княжеска фамилия, класическа червена биография, открито лице и неповторима усмивка!”.

Коментари
22:41ч. 12 Април 2011 #5
Mery_red
страхотен човек!Поклон пред делото му !Съжалявам само,че не е могъл да се порадва на живота и близките си достатъчно...
18:37ч. 12 Април 2011 #4
Футболни Екипи
Никога не можем да знаем всичко за някой човек !
13:53ч. 12 Април 2011 #3
Vic Rattlehead
Вдъхновяваща история. Такива хора са пионерите, които се впускат в непознатото въпреки рисковете. Благодарение на тях сега милионерите могат да правят космически екскурзии. А някой ден може и ние да погледнем Земята както я е гледал Гагарин преди 50 години.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
БЕЛВЕДЕРЕ РЕЗИДЪНС - зеленият квартал на 10 минути от Варна, пред акт 16
Понеделник, 25 Ноември 2024 10:54
Възползвайте се от настоящите ценови предложения, които ще важат до 20.12.2024 г. и открийте своя мечтан дом. Поради големият интерес и динамично търсене, предсрочно започва изграждане на предпоследния...
ПП-ДБ: Отказваме, Борисов за премиер е абсолютно неприемливо предложение
Понеделник, 25 Ноември 2024 19:00
Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение. Отказваме предложението на ГЕРБ! Това заявиха от "Продължаваме промяната - Демократична България" в писмо до медиите. Отказваме...
Започва конкурсът за най-красиво писмо до Дядо Коледа
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:53
Български пощи“ стартира традиционния детски конкурс „Най-красиво писмо до Дядо Коледа“. Крайният срок за изпращане на писмата е 18 декември, съобщиха от националната пощенска служба. Условията за участие...
Израелският кабинет санкционира най-стария вестник в страната заради критично отразяване
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:41
Кабинетът на Израел единодушно гласува да санкционира най-стария вестник в нацията, Haaretz, в неделя, позовавайки се на критичното му отразяване на войната след атаките на Хамас от 7 октомври и коментарите...
Край Бургас ще търсят потенциални замърсявания с изкуствен интелект и водни дронове
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:27
Чрез изкуствен интелект и водни дронове Община Бургас ще има възможност да открива потенциални рискове от замърсяване на местообитанията в Черно море. Техниката ще бъде закупена по проект в подкрепа на...
Започват пътни ремонти в „Аспарухово“
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:15
От днес започва рехабилитацията на пътната настилка в район „Аспарухово“, като дейностите ще стартират от подхода към корабостроителницата под Аспарухов мост. След това техниката и екипите ще изпълнят...
Депозитите на домакинствата у нас са нараснали с над 6 млрд. лева от началото на годината
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:02
Депозитите на домакинствата в търговските банки у нас са се увеличили с 6,1 млрд. лева от началото на годината и вече надхвърлят 86 млрд. лев. Това сочат данните на Българската народна банка (БНБ), предаде...
Първо огнище на чума у нас, умъртвяват близо 1800 овце
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:48
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години. Заболяването е потвърдено в град Велинград, община Велинград,...
Засаждат нови кестени на варненския бул. "Приморски"
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:33
Този петък, 29 ноември, от 10 ч. ще се извърши засаждане на 19 млади дръвчета от вида "обикновен кестен" на бул. "Приморски" в изпълнение на компенсационната програма. Мероприятието ще се осъществи при...
Няма данни за пострадали българи при инцидента с кораб край Египет
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:19
Към момента няма данни за пострадали българи при инцидента с туристически кораб край египетския курорт Марса Алам на Червено море. Това съобщиха от Министерство на външните работи. 17 туристи са в неизвестност...
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:06
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 26 ноември, без ток във Варна и областта ще са: - от 9:00 до 14:00 - гр. Варна - бул. Хр....
Предаваме на Франция семейство, извело децата си в България
Понеделник, 25 Ноември 2024 16:52
Съпрузи от Франция ще бъдат предадени на френската страна, реши Варненският апелативен съд в две отделни производства. Основание за това са Европейски заповеди за арест, издадени от съдия-следовател към...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.8 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook