Нови технологии пестят от парите за кърпене на улиците
Започват обичайните пролетни ремонти по улиците и пътищата, които всяка година се правят по един и същ начин. Искаме резултатът да става все по-добър, но за да има качествена промяна, и то без наливане на допълнителни средства от хазната, трябва да се обърнем към съвременните технологии и материали. Това заяви за „Черно море” инж. Росен Колелиев, председател на секция „Инженерно строителство” към Камарата на строителите в България (КСБ), управител на „Пътища и мостове” ЕООД. По неговите думи в европейската практика има достатъчно нови технологични решения за ремонтиране и обновяване на улиците и пътищата. Имаме и пътностроителни фирми, които са готови да ги прилагат. За съжаление, все още няма инвеститорски интерес към тях при възлагането на поръчките. Продължава да се кара по отъпкания коловоз на добре познатите стари технологии, а минали веднъж през законовата процедура за обществените поръчки, прилагането им се бетонира и дори при очевадната нужда от ново решение повече нищо не може да се променя. Този закостенял консерватизъм води до задънена улица, защото и онези фирми, които имат желание да прилагат модерни решения, поради липса на интерес спират да заделят средства за технологично обновяване, каза инж. Колелиев. В това отношение „Пътища и мостове” продължава да прави изключение, като не се отказва да влага част от резултатите на фирмата в нови технологии и в момента разполага с единствената у нас машина за повърхностни обработки на настилките по съвременния метод, допълни той. Става дума за специален камион, оборудван с цистерна за емулсията и силоз с фракции. След подравняване и почистване на основата на пътя се пръска емулсията и веднага след това, за да няма замърсяване на повърхността, се полагат фракциите. Всичко става синхронизирано с помощта на компютър и се получава действително много качествено покритие, което отговаря на съвременните експлоатационни изисквания. Резултатът е високо качество, и то при по-ниска цена, обясни пътният строител.
Сега най-често какво се получава?
Прави се познатата 40-сантиметрова настилка, което налага вадене на бордюри, повдигане на шахти. Да оставим, че тази работа нерядко се претупва и после капаците хлопат, криви линии, но се дават и допълнително средства. Докато при тънките настилки всички тези операции с бордюрите, шахтите, които оскъпяват асфалтирането, се избягват. На практика тънките покрития излизат с 40 - 50% по-евтини от настилката, правена по традиционния начин, категоричен е инж. Колелиев. По неговите думи при тази технология, когато се съчетаят с т. нар. студено рециклиране - използване на съществуващата настилка, която не се изкопава и изхвърля, а се фрезова, като остава намясто и се подравнява, се постигат бързина на строителството и по-голяма икономия на средства. С тънките покрития освен че се пести, се постига и много по-добър качествен ефект. Използват се съвременни материали като полимермодифицирана емулсия, която издържа на големи температурни разлики. И най-важното - постига се отлична херметизация на пътната настилка, за която водата е най-големият враг. Или, с други думи, ефектът от новата технология е с по-малко средства по-голяма експлоатационна трайност. В Европа над 30% от битума се използва за емулсия, която е в основата на тънките покрития, докато у нас влагането й е почти на нулата. Емулсията служи само за свързващите пластове, което няма нищо общо със съвременната технология, допълни инж. Колелиев.
Какво може да се направи?
Накратко - нужна е програма за управление на пътните настилки, категоричен е пътният строител. Това е решаващо звено, каквото липсва в управленските програми на повечето администрации и което може да доведе да качествени промени. В тази насока първото нещо, което трябва да се направи, е поредица от измервания, за да се съберат необходимите данни за състоянието на цялата пътна настилка. В резултат на измерването се получават всички необходими сведения за нейните параметри в отделните участъци на пътната мрежа: геометрия, отводняване, носимоспособност, равност, грапавост, пукнатини, наличие на коловози, коефициент на сцепление и т.н.
Всичко това може да се изпълни с новата уникална апаратура, монтирана на бус, която измерва и анализира всички дефекти по пътната настилка. Тя се намира във варненската проектантска фирма „Инжконсултпроект” ООД и е единствената не само у нас, но и на Балканския полуостров. После на базата на измерванията с апаратурата и направените анализи се съставя график кога е най-добре да се извърши ремонтът, с каква технология да стане и се представя на пътната администрация за изпълнение. Разбира се, никой не казва, че традиционните начини трябва да се забравят - просто трябва да се използва онази технология, която дава най-голям ефект за отделния случай. И точно заради това се прави диагностика с „пътния доктор”и се определя ефективният начин за извършване на рехабилитацията на настилката - на този участък с тънка настилка, на другия по класическия начин, на третия само с кърпеж. Дава се и препоръчителен график за времето, когато трябва да стане. Неща, които все още липсва в практиката. А като не знаеш какво да направиш, къде ще стигнеш, за къде си тръгнал?!
Какви са пречките пред използването на съвременните начини за рехабилитация на пътищата? На първо място, факт е, че почти няма инвеститори, които да възлагат такива технологии (изключение прави агенция „Пътна инфраструктура” с поръчките за студено рециклиране). Най-вероятно това се дължи на бюрократизъм, липса на опит, страх от новостите и т.н. На второ място, Законът за обществените поръчки не позволява предприемчивите строители да сменят технологията, без да променят крайния продукт. Всъщност всички знаем, че важен е резултатът накрая - построен път с дълъг гаранционен период и съответните експлоатационни качества. Но такъв е законът! На практика губи обществото, защото с едни и същи средства по-бързо могат да се реконструират повече пътища, без разлика на качеството. Губят и строителите, които могат да увеличат обема на дейността си и намалят себестойността на СМР (строително-монтажните работи), коментира още инж. Колелиев.
В тази посока на разсъждения може да се помисли и за още нещо, което би довело до още по-голям ефект. Ако сега се намери финансиране и своевременно се направи профилактичен ремонт с тънки покрития по основните пътни артерии на страната или на дадена община, ще се спестят много средства от хазната за последващите тежки и скъпи ремонти (да не забравяме старата поговорка „На брашното евтини, на триците скъпи”). Така само в рамките на новия програмен период 2014 - 2020 г. можем, пестейки средства, да осигурим нормални европейски пътища. Какво по-добро от това, заключава пътният строител.
|
Коментари |
16:14ч. 22 Март 2014 #2 VAPDesign Bulgaria "Прави се познатата 40-сантиметрова настилка" ХАХАХАХА На владислав и сливница имаше най-много 3см., а и на кръстовището при Мол Варна се задава огромна дупка много скоро. Как ще я отстраните пак по същия начин ли кат минавам и пак ще се чува хлоп-троп. Големи инженери пък пътя даже не е равен. Просто с тези платени статии.... Незнам си къв бус бил само във Варна, за това София е по добре от нас. Защо ?
15:54ч. 22 Март 2014 #1 DoubleD Едни и същи дупки се отварят след всяка зима. Примери: няколко хиляди.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината.
Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник.
Официално обявената...
| |
|
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Днес, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане.
Бонди има дългогодишен...
| |
|
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Днес, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
| |
|
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Днес, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
| |
|
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Днес, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
| |
|
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Днес, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария.
Орбан, чиято страна е ротационен...
| |
|
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Днес, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов.
През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
| |
|
ReBonkers затвори врати за реновация
Днес, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
| |
|
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Днес, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
| |
|
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
| |
|
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Днес, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|