Евронюз: 10 г. след влизането в ЕС, България и Румъния днес живеят по-добре
Десетилетие след влизането в Европейския съюз какво влияние има членството върху България и Румъния? По-добре ли са българите и румънците? Анализ на „Евронюз“.
Брутният вътрешен продукт бележи увеличение и в двете страни през последните десет години.
В България БВП на глава от населението е 41% от средния за ЕС при влизането в съюза през 2007 г., достигайки до 47% през 2015 г. - последната година, за която има налична информация. В същото време в Румъния през 2015 г. БВП е 57%, покачване от отчетените 43% през 2007 г., показват данните на „Евростат“.
По-малък е и броят на хората, живеещи в риск от бедност или социално изключване и в двете държави. В България около 60% влизат в тази категория през 2007 г., а през 2015 г. са 41,3%. В Румъния стойностите спадат от 47% преди десетилетие до 37,4% през 2015 г.
Независимо от тези позитивни индикатори, не всички хора в Румъния усещат промените в портфейлите си, казва румънският политически анализатор Раду Магдин пред „Евронюз“.
„Да, може да се каже, че регистрираме икономически растеж, може да се каже, че след икономическата криза Румъния е икономическият тигър на Европа“, каза той. „Има обаче едно чувство на безсилие, което не е може да се обясни от Европа, в смисъл, че икономическият растеж не може да се отрази в джобовете на хората“, допълва Магдин.
„Структурата на икономиката е базирана основно на износ. Печалбите, които се правят от многонационални компании, се отразяват в растежа, но е много трудно да се отнесе този растеж към джобовете на хората, тъй като те не участват в преразпределението“, посочва политическият анализатор.
Какво се случва с всички българи и румънци, които работят в чужбина?
Софийски медии съобщават през 2015 г., че броят на българите, работещи в чужбина (2,5 млн.) е по-голям от работната сила в страната (2,2 млн.).
В същото време Румъния има най-бързо растящата диаспора в периода 2000-2015 г. за страна, която не се намира във военен конфликт, по данни на ООН.
„Има огромно изтичане на мозъци“, казва Магдин. „Истината е, че много малко от тях се връщат след години в чужбина“, допълва той.
Въпреки това някои се връщат за кратки периоди, също като работниците в Брюксел, които са помагали на румънския премиер Дачиан Чолош по различни проекти, посочва анализаторът.
„Бих казал, особено в случая на Букурещ, че все повече хора се връщат, дори и в други части на страната“, казва той. „Например аз почивах в Северна Румъния и там имаше цяло село от хора, които са отишли да работят в чужбина, цели семейства, заети в сферата на строителството във Великобритания, и всички те се бяха върнали за Коледа и започват да строят къщи у дома. Фактът, че правят това, означава, че виждат бъдещето си в Румъния“, посочва още Магдин.
И двете държави – и Румъния, и България, имат полза от парите, изпратени вкъщи, показват данни на „Евростат“. България е получила 456 млн. евро под формата на трансфери с лични средства през 2015 г., което е увеличение от 268,9 млн. евро през 2010 г. Румъния е докарала печалба от 503,7 млн. евро през 2015 г., увеличение от 375,9 млн. евро три години по-рано.
Ами всичките пари от Брюксел?
От 368-те млн. дадени за удължаване на софийското метро до 355-те млн. евро, отделени за подобряване на водата и инфраструктурата на отпадните води в Румъния, дори и най-пламенният евроскептик няма да може да спори за това, че Брюксел не инвестира в двете държави.
Румъния е разпределила 23 млрд. евро за финансовия период 2014-2020 в сравнение със 7,6 млрд. евро за България.
Според Магдин обаче и двете държави са получили милиарди през предишния финансов период до 2013 г. и са използвали зле парите.
„Хората очакваха, че през 2007 г. тези пари просто ще се налеят в страната и след това ще бъдат преразпределени“, казва той. „Ние ръководихме зле управляването на европейските фондове. Става въпрос за идеи, бюрокрация, канцеларщина, но също така и корупция“, допълва Магдин.
„Смятам, че от самото начало имаше липса на визия за това какво трябва да се прави с тези пари. Ние влязохме неподготвени в ЕС“, допълва той. Магдин казва също, че едно от ключовите преимущества на членството в ЕС за Румъния е натискът от страна на Брюксел за справяне с корупцията, което дава положителни резултати, за разлика от България.
По-щастливи ли са българите и румънците?
И българите, и румънците са по-щастливи отколкото преди десетилетие, според данни на проучване от „Евробарометър“. Само 36% от българите, запитани през 2007 г., са посочили, че са доволни от живота си, в сравнение с 53% от румънците.
До есента на 2016 г. 51% от българите са заявили, че са доволни от живота си, за сметка на 58% от румънците.
„Мисля, че ние имаме начин на мислене за оплакване, харесва ни да вярваме, че нашите държави са най-лошите на света, но това не е вярно“, казва Магдин. „Хората започват да живеят по-добре, по-щастливи са в държавите си, но нашият типичен навик да критикуваме всичко все още съществува. Ние живеем по-добре, най-вече в големите градове, където инвестициите са повече“, казва той.
Какво е бъдещето на Румъния и България в ЕС?
Според Магдин Румъния и България действат на европейската сцена така, сякаш са кандидатки за ЕС, а не пълноправни членове, но по всяка вероятност и двете страни ще се борят за повече присъствие в средносрочен план.
Това е така най-вече защото и двете държави се готвят да поемат ротационното председателство на Съвета на Европейския съюз през следващите две години. В допълнение, посочва Магдин, Румъния може да поиска от Брюксел повече гъвкавост по отношение на размера на нейния дефицит, тъй като новото правителство в страната ще се опита да изпълни предизборните си обещания.
„Понякога човек има усещането, че Румъния и България са заели позицията на добрите деца в блока – понякога прекалено добри и може би невинаги гледащи своите собствени интереси“, казва той.
„Смятам, че това ще се промени, не чрез по-твърд тон от София и Букурещ, но ще видим двете държави да казват „Хора, ние не ви причиняваме никакви проблеми, ние сме еврофили, и двете ще имаме европейско председателство през следващите две години , дайте ни почивка, дайте ни пространство, помогнете ни да представим успешно европейския проект“, допълва още румънският анализатор. /БГНЕС
Текстът е на Крис Харис и е публикуван от "Евронюз".
|
Коментари |
19:20ч. 1 Януари 2017 #15 Mel Gipson robyst; Тя затова и загуби изборите.И децата разбраха ,че загуби заради дебилската си същност,не за това че хората гласуваха за БСП ,препознавайки Радев в това.
15:47ч. 1 Януари 2017 #14 robyst ДДС в Румъния бе намален с 1%
Очаква се увеличение на минималната заплата - до 319 евро месечно
От днес данък добавена стойност (ДДС) в Румъния е по-малък с 1% и е 19%. Освен това се премахват суперакцизът върху горивата (7 евроцента на литър) и таксата върху специалните строежи (1% от счетоводната стойност на строежа). Според румънски медии, очакванията са бюджетният ефект от тези мерки да възлезе на 6,5 млрд.леи (1.43 млрд. евро).
Също така за 2017 г. тази година е планирано увеличение на заплатите на служителите в бюджетния сектор средно с 10%. Освен това се очаква минималната заплата, която в момента е 1250 леи (275 евро), да достигне 1450 леи (319 евро).
....................
Какво ли ще кажат сега крадливите изроди седерасти и гробари???
15:05ч. 1 Януари 2017 #13 Ива Не бях чела по-голяма глупост.
03:00ч. 1 Януари 2017 #12 Rafy Уууу ... Що си лош на нова година бе
00:45ч. 1 Януари 2017 #11 robyst Не виждаш ли от къде е бе малоумник?
"Светът днес".
17:53ч. 31 Декември 2016 #10 Rafy От бгклюки.нет или от скандално.бг?
16:20ч. 31 Декември 2016 #9 robyst И това всичко се случва след пестенето на пари от нашите управляващи::::::
____________________
""""""""Цачева хапвала рибни блюда за 1700 лева?
Порциите се върнаха почти недокоснати, възмущава се жена, работеща в ресторант
София, България
23 Ноем. 2014, 09:56
В социалните мрежи се появи текст за една от многото вечери на парламентарния шеф Цецка Цачева - какво и как яде, колко плаща на фона на мизерията в страната. Елена Иванова, която работи в кухнята на ресторант, разказва за вечерта.
„Искам да споделя нещо с вас.Работя в ресторант в центъра и сама си гледам двете деца. Вчера в 18 часа в ресторанта ни се вдигна лека шумотевица. Цецка Цачева идва на вечеря. Ок, идва, НСО проверява обекта, влизат в кухнята. Накараха всички работници да си сложат силиконови ръкавици, поискаха проби, намазки и ред други неща, даже се стигна до заповедта клиентите на ресторанта да не посещават WC-то на етажа.
Влезе въпросната г-жа и започна да поръчва за 4-ма души. Поръча 15 ястия +плато от риба, все скъпи ястия. Когато се върна посудата, видяхме, че е пробвала по хапка – две от ястие. Сметката им беше близо 1 700 лв. И тогава се сетих, че аз вземам жалка надница, а тези светилища, които правят ежедневни циркове и ни обясняват, че няма пари за детски надбавки, че няма пари и ще дава на хората само в натура… Повярвайте ми, искаше ми се от целия този фарс на края на деня да не се бях раждала, а камо ли да гледам деца в тази държава. И на децата ни е отредено да мизерстват още преди да се родят, заради удобството на тези хора", пише Иванова,публикувано от "Светът днес".
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""
Ей така се пестят пари особено ако са държавни!
16:04ч. 31 Декември 2016 #8 Rafy Тумореее туморе ... Как един път не седна да прочетеш историята и да си дадеш сметка, какво представлява комунизмът :) само един глупак би хвалил този изпаднал режим
15:05ч. 31 Декември 2016 #7 РУССИЯ КАЖИ ФЛАМБИРАН НЕГРАМОТНИКО колко е инфлацията от 96 година насам,кажи колко са поскъпнали жилища услуги и хранителни продукти,кажи КОЛКО ПЪТИ е поскъпнал живота за тези 20 години??????Ти или си кръгъл невменяем идиот,или си уруд много добре разбиращ и анализиращ дадени събития и факти,но по обясними само за теб причини неадекватно ги компрометираш.
14:58ч. 31 Декември 2016 #6 РУССИЯ ФЛАМБИРА УРУД-96 година както казваш заплатите бяха 50 долара,но уруде много добре знаеш но ти е по-удобно да замълчиш че със сегашните 200 евро минимална заплата по покупателна способност се равняват на тази от същата 96 година!!!!!!!!!!!!! Всичко е много ПО-СКЪПО.Да започнем от жилищата и стигнем до хранителните продукти.МНОГО ДОБРЕ СИ НАЯСНО че за 20 ГОДИНИ всичко е поскъпнало В ПЪТИ ПОВЕЧЕ.
14:48ч. 31 Декември 2016 #5 robyst Българите бягат заради хайдуци като седерастите и герб!
Все комуняги!
14:46ч. 31 Декември 2016 #4 robyst Разкошна мизирия!Тогава простаци тока беше 6 стотинки!!!!А телефона 1 стотинка!
14:15ч. 31 Декември 2016 #3 Flame Mel Gipson .. не знам дали помниш но .. 1996г. заплатите бяха по 50$ а пенсиите по 5$ .. до това ни бяха докарали комунистите след 50 години владичество. Сега минималната заплата е 200$ - има разлика!
14:12ч. 31 Декември 2016 #2 Mel Gipson Да,живеят по-добре приближените до властта ,закачени за хранилката на евро фондовете.Другите да го д...т!
13:47ч. 31 Декември 2016 #1 Rafy „Има огромно изтичане на мозъци“, казва Магдин. „Истината е, че много малко от тях се връщат след години в чужбина“, допълва той.
За по-умните, които още се чудят дали да останат. Няма за какво.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Депутатите в Народното събрание за пореден път не успяха да изберат председател
Днес, 22 Ноември 2024 14:27
Депутатите в Народното събрание за пореден път не успяха да изберат председател, въпреки че гласуването се проведе за пети път.
Заседанието приключи без резултат, като Силви Кирилов обяви, че следващото...
| |
|
Тайландски съд постанови смъртна присъда на жена, отровила дузина с цианид
Днес, 22 Ноември 2024 14:15
Тайландски съд постанови смъртна присъда на жена, обвинена в смъртоносно отравяне на най-малко дузина души.
Сарарат Рангсивутапорн убила своя приятелка миналата година, като напръскала храната на жертвата...
| |
|
Хирурзи спасиха ръката на пострадал мъж
Днес, 22 Ноември 2024 13:56
Лекари от Многопрофилната болница в Благоевград извършиха успешно изключително сложна операция, като присъдиха нерв от крака на ръката на пациент. Подобен тип интервенции според медиците са изключително...
| |
|
Прокуратурата ще доразследва делото за авариралата тръба под Варненското езеро
Днес, 22 Ноември 2024 13:42
Варненският окръжен съд отмени постановлението на Окръжна прокуратура – Варна, с което е било прекратено наказателното производство срещу бившия кмет на Варна Иван Портних за авариралата тръба под Варненското...
| |
|
Възрастна софиянка даде хиляди долари и евро на ало измамник
Днес, 22 Ноември 2024 13:28
Възрастна столичанка е била обект на телефонната измама, извършена по познатата схема за „помощ на полицията“, съобщиха от МВР.
Към 19 часа снощи непознат се представил по телефона на 74-годишната...
| |
|
Европейската прокуратура разследва измама със субсидии за църква у нас
Днес, 22 Ноември 2024 13:17
По искане на Европейската прокуратура (EPPO) в София са извършени десет претърсвания по разследване на предполагаема измама със субсидии, включваща реставрацията на византийския храм "Свети Архангел Михаил",...
| |
|
Покриват недостиг в средствата за издръжка на детските ясли във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 13:01
Компенсирана промяна в рамките на бюджета за здравеопазване ще бъде направена, за да се покрие недостигът в средствата за издръжка на детските ясли във Варна за 2024 г. Дефицитът е в размер на малко над...
| |
|
Сериозен ръст на процедурите с донорски генетичен материал отчитат специалисти
Днес, 22 Ноември 2024 12:48
През последните четири години се наблюдава траен ръст в броя на процедурите с донорски генетичен материал. През 2020 г. тези процедури са били 1255, докато през 2023 г. са достигнали 1787, което представлява...
| |
|
Дузина наркодилъри задържани при акция във Варна
Днес, 22 Ноември 2024 12:35
Във Варна е разбита организирана престъпна група, занимаваща се с придобиване и разпространение на наркотици. Задържани са 12 души, по-голяма част от които са от криминалния контингент, съобщиха от Областната...
| |
|
Половин милион българи пътували в чужбина между юли и септември
Днес, 22 Ноември 2024 12:21
Половин милион българи са пътували в чужбина през третото тримесечие на тази година. Това сочат данните на НСИ, предоставени на Moreto.net
Общо 1.8 млн. български граждани на възраст на 15 години са...
| |
|
Хуманоиден робот ще развлича посетителите във Варненската библиотека
Днес, 22 Ноември 2024 12:09
Варненската регионална библиотека „Пенчо Славейков“ e първата у нас, която ще ползва услугите на хуманоиден робот. Той се казва Емма и е част от проекта „STEAM кариерно ориентиране за лидерите на бъдещето...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|