Седмият въпрос, който отправихме към кандидатите за кмет на Варна, е:
Как виждате разрешаването на проблема с „Максуда“?
№9 Димитър Карбов
Виждам разрешаването на проблема в „Максуда“ чрез спазването на закона. Изпълняваме закона и събаряме незаконните обекти. Тези, който са адресно регистрирани ще настаним в социални жилища, но при строг и ефективен контрол от страна на администрацията, а тези, чийто са съборени и нямат адресна регистрация във Варна, ще трябва да се върнат там, от където са. В никакъв случай няма да допуснем отново да се разселят из града.
Циганите могат лесно да бъдат интегрирани, но за това се изисква воля и твърда ръка. Повече от 26 години никой не направи нещо, за да ги социализира. Същите бяха използвани единствено за инкубатор на гласове по време на избори. Сега вече имаме две необразовани и вредни за самите себе си поколения цигани, които вече трудно можем да интегрираме. Трябва да помислим за новото поколение, което са създали, защото имаме сериозен проблем, които ще се разраства, ако не се направи необходимото тези хора да се образоват и нагодят към системата.
__
№10 Радостин Морфов
Някои от проблемите на този квартал са характерни за целия град, но там те са експонирани в крайности. Недопустимо е сред една група от хора на определена територия в една правова държава, присъствието на беззаконие и наличието на безнаказаност, както и оспорването на власт при наличието на легитимна такава. В тази връзка е необходимо премахването на всички незаконни постройки; почистване и забрана за изхвърляне на отпадъци, особено в дерето преминаващо от там; свободен достъп до всяка една точка в този квартал; активно съдействие на общината в борбата с кражбите на ток – една от основните причини за по-високата цена на тока. Следствие от това съдействие, общината е в състояние да договори по-ниска цена на тока за град Варна.
Необходимо е също да се отбележи, тъй като в този квартал съществуват собственици на имоти и земи, че при изграждането на инфраструктурни обекти е необходимо тяхното обезпечаване.
__
№18 Данаил Папазов
По проблема трябва да се работи системно, а не предизборно. Наскоро бяхме свидетели на една PR акция, която не решава проблема, а го задълбочава. Зад възникването на едно гето се крият дълбоки причини, свързани с образованието, работните места и общата медицинска култура. И по тези въпроси трябва да се работи. Иначе пренасянето на едни хора от едно място на друго, няма да реши нито техния проблем, нито на тези, които живеят около тях. Да, гетото трябва да се премахне, но всички, които се упражняват на тази тема, трябва да са наясно, че техните действия само отложиха решението и преместиха проблема другаде, но не го решиха.
__
№19 Миглена Темелкова
Проблемът в „Максуда“ има два аспекта: морален и прагматичен.
Моралното измерение на проблема се свързва с факта, че акцията по събарянето на незаконните постройки в ромското гето бе прекалено показно режисирана и реализирана, шумно отразена и с широк обществен отзвук, но без да си зададем въпроса защо местната власт е допускала в продължение на 25 години да се стигне дотук. Отсъствието на институциите и липсата на ред в „Максуда“ в продължение на десетилетия е причината за девиационното поведение на ромите, които живеят там и за чувството им за безнаказаност. От там и "жертвеното" им поведение при предприемането на каквото и да било действие от страна на общината, полицията или държавата.
Прагматичният елемент следва да се търси във възможностите ромите да бъдат интегрирани, да им бъдат създавани или възстановявани трудовите навици, децата им да посещават училище. Планините от боклук, ромските коптори и повишената престъпност в „Максуда“ не следва да са част от урбанистичната среда на град като Варна, имащ претенция да е европейска младежка столица само след по-малко от две години.
Разрешаването на проблемите в „Максуда“ изисква ангажимент от страна на общината за строеж на общински жилища чрез публично-частно партньорство и привличане на средства по програми със социална насоченост, създаването на трайна заетост чрез целенасочена общинска политика, засилено полицейско присъствие в териториите, заселени предимно с роми, стриктно и безкомпромисно прилагане на закона.
__
№24 Чавдар Трифонов
Събарянето на незаконните постройки в "Максуда" трябва да продължи. Премахването на част от тях беше направено показно и предизборно, подобно на асфалтирането на няколко главни булеварда. Затова стана и хаотично, и предизвика протести и вълнения. Когато това е част от ясен план, с който е запозната варненската общественост и най-вече засегнатите от събарянето, много по-лесно е да се контролира положението, съответно и възмущението на хората, и възможностите за незаконни и самоволни настанявания. Общината трябва да е подготвена за временно настаняване на останалите без покрив хора, но само на тези, които са с варненска регистрация и отговарящи на условията за крайно нуждаещи се.
Трябва да направим всичко, което законът позволява да се справим с тази язва и да премахнем незаконните постройки. Незаконното строителство остава незаконно, независимо дали е в "Максуда" или на "Кабакум". Подходът трябва да е един и същ.
__
№28 Кирил Йорданов
Имотът е частен! Вижда се, че със стъпките дотук, се цели освобождаването му. Явно с оглед на частни инвестиционни намерения, пътят пред които да се разчисти със средствата и за сметка на варненския данъкоплатец. Това без съмнение ще продължи неизвестно още колко дълго във времето - с издръжката на хората, останали без дом и препитание, с настаняването им в СУПЦ “Анастасия Железкова”, уви - за сметка на хората, за които то е създадено. За тази цел, и в момента, се използва общинската почивна база, а това положение създава силно напрежение сред живеещите в района семейства.
Ако погледнем извън спецификата на “Максуда” обаче, темата се отнася и за други райони на Варна - „Аспарухово“, „Владиславово“, „Каменар“. За всичките тези хора е необходимо създаването на нормални хигиенни и битови условия! А това може да стане чрез усвояването на средства от европейските фондове, гарантиращи интеграционния процес във всичките му аспекти.
__
№29 Костадин Костадинов
Прилагане на закона, събаряне на незаконните постройки, облагородяване на терена и превръщането му в парк. Нещо повече – приключване на пробива на бул. „Васил Левски“ и извеждането му до ул. „Девня“ в района на Старата гара, което трябва да стане именно на терена на сегашното гето.
__
№33 Младен Младенов
Стриктно спазване на териториални градоустройствени планове. Там повече са частни имоти.
__
№39 Анелия Клисарова
Законът трябва да е еднакъв за всички и да се прилага с еднаква сила за всички граждани на България. Някои от хората живеят повече от 20 години там и през това време администрацията не е предприела действия за премахването на незаконните постройки. Трябва да се намери начин да не останат на улицата. Това не означава обаче, да се прехвърлят от едно място на друго в града, защото вече видяхме какво се случи по този план. И не трябва всички те да бъдат преселени в един блок, където ще продължават да живеят по същия начин. От това няма смисъл. Няма да обещавам небивалици – това е проблем, чието решение ще отнеме време. Още повече, че реалната интеграция е ефективна само, ако мине през образование и работа.
__
№40 Иван Портних
Категоричен съм, че в „Максуда“, както във всички други райони на Варна, ще бъдат спазвани законите на Република България. Пред закона всички са равни и всеки нарушител ще си носи последствията! Показахме воля, продължаваме работа!
..................................................
Отговорите са подредени според поредните номера на съответните партии, коалиции и инициативни комитети, които стоят зад кандидатите в бюлетината за провеждане на местни избори.
..................................................
Вижте как кандидат-кметовете на Варна отговориха на останалите девет въпроса, касаещи управлението на морската столица.