Камерите които разпознават лица, номера и едновременно засичат скорост са много скъпи. Във всички случаи новата система за видеонаблюдения няма да се случи тази, а вероятно и следващата година. Процесът е свързан и с проектиране, няма как да се случи на парче. Необходима е единна система която да бъде свързана със сега съществуващите мрежи и да има комуникация между тях. Сега в община Варна има център за видеонаблюдение, какъвто има и в ОДП на МВР в града, но са различни системи и трябва да се намери начин по който да бъде синхронизирани. Проектирането и след това изграждането, ще отнеме време. Няма да стане веднага, но ще се случи, това е категорично, защото всички осъзнаваме ролята на видеонаблюдението като елемент от общия контрол върху сигурността и трафика в града.
В момента има проект и върви изграждане на видеонаблюдението в цялата Морската градина, каза още зам. кмета Тодор Иванов.
- По време на предизборен дебат преди 5 години, кметът Иван Портних критикуваше предишните управляващи, че не са спрели движението на автомобили в Морската градина и обеща това да се промени, веднага след като встъпи в длъжност. След като първите заповеди за забрана паднаха в съда, движението остана. Ще се промени ли някога тази ситуация?
- Повече от 6 години водим последователна политика в синхрон с обещанията на г-н Портних за недопускане на автомобили в морския парк. Предприехме решителни стъпки, бяха поставени забранителни знаци, организирахме КПП-та контролирани от служители на общинска полиция. След реакция на засегнати собственици с имоти в местност Салтанат, съдът отмени двете заповеди за движение на автомобили в този район. Ние махнахме забранителните табели, както разпореди съда, но сложихме информационни табели, на три езика, които уведомяват, че водачите ще бъдат глобявани ако се движат или паркират по алеите, според закона за движение по пътищата. Контролът се осъществява стриктно до днес, като се допускат само автомобили на социални институции и собственици на имоти. Не сме се отклонили и на йота от обещанията които сме дали и продължаваме да работим в тази насока.
От друга страна е трудно съчетаването на обществения интерес и на тези които живеят в тази част на парка. Надявам се, промените в Генералния план за движение да реши тези проблеми окончателно.
Според заместник кмета по сигурността, контрол на движението в района на Морска градина има и той се осъществява стриктно и донякъде е успял да дисциплинира водачите на МПС-та които вече не опитват толкова масова да паркират по алеите в градината, както преди години. Случва се да има нарушения, но това са по скоро чужди граждани или от други градове които не са запознати с разпоредбите на общината. За целта общинските полицаи спират на входовете на парка автомобили с различна от варненска регистрация, за да предупредят превантивно, че ако паркират на извън определените за това места (паркинги на хотели, частни кооперации), върху алеите или тревните площи, ще бъдат санкционирани. По думите на Иванов е създадена организация между самите полицаи, когато капацитетът на регламентирани паркинги се изчерпа, те да не допускат влизането на автомобили в местността Салтанат.
- Ще продължим да сме толкова стриктни, докато окончателно не бъдат приети промените в Генералния план за движение който да регулира тези казуси.
На територията на парка общината разполага с три патрула с автомобили, един или два пеши патрула и служители на КПП-тата на входовете на Морска градина- басейн „Приморски”, откъм булевърд „Княз Борис I” и Рибарския плаж. Отделно са патрулите на ОДП на МВР Варна, сред които и на специализираните сили, каза още Тодор Иванов.
Относно заплахите при преминаването в долната част на новия булевард "Васил Левски", свързани с хвърляне на камъни по преминаващи автомобили, заместник кмета каза, че е наясно с този проблем:
Чували сме, носят се слухове за това, че се хвърлят камъни по преминаващите автомобили по булевард „Левски” в района на Максуда. За съжаление нямаме нито един подаден сигнал, нито една официална жалба от граждани. Въпреки всичко, проблема ни е познат и лично аз съм се заел много активно, защото става дума за ниската част на Максуда, където предстои изграждането на ново кръгово движение. Неведнъж сме се срещали с неформални лидери от района, говорили сме и за сметта която се изхвърля нерегламентирано, за игра на децата по булеварда, за хвърляне на камъни от мостовите съоръжения. За сега разбирането е налице, но по скоро на думи. Решаването на този проблем минава през ежедневна комуникация на място и ограмотяване.
На въпрос, дали санкциите не са решението, Тодор Иванов отговори, че такива са се налагали, но успехът е минимален, тъй като глобите не се плащали, а административното наказание което не се приложи в срок отпада. Актовете в това отношение били десетки.