- Има ли много шофьори на такси, които да са със сериозно досие като Емил Денев?
- Да, има такива шофьори, но не мога да кажа точни цифри, тъй като информацията е на териториално ниво по области.
- Защо тези шофьори продължават да карат спокойно?
- Трудно е да им се вземе книжка. И точно по тази причина искаме за превишение на скоростта да отпадне и отнемането на точките, и отнемането на книжките. Нарастващите глоби в съответствие с нарастващото превишение на разрешената скорост и ефективното им събиране ще покажат своя резултат след време, защото това е най-ефективната мярка.
- А що се отнася до хората и фирмите, които се занимават с обществен транспорт?
- Самите собственици на фирмите, чиито коли карат, било то таксита или друг вид обществен транспорт, трябва да изискват от водачите документ - удостоверение за нарушения, които те имат в Пътна полиция. Някои фирми ползват тази възможност.
- Каква е равносметката на КАТ след празниците в страната?
- Преминаха спокойно, с по-малко произшествия и пострадали на пътя. Засега няма конкретни резултати за наложените наказания, тъй като статистиката се изготвя ежемесечно до 10-о число на следващия месец. Освен това действащото в момента законодателство предполага доста дълъг период от установяването на нарушението до налагане на съответното наказание. Понякога трябват няколко месеца за реализиране на този процес. Тоест сега се изпращат покани до водачите, които страшно много бавят процедурата. Собственикът на колата идва, казва дали той е шофирал или не, после му се пише акт и т.н. За отминалата година са установени 1 милион нарушения, което си е сериозна цифра.
- Имате ли данни колко нарушения са заснети от камерите?
- Към момента не. Но всяка камера помни по около 30 000 нарушения. И това позволява записите да се свалят веднъж седмично, защото не е оправдано да се свалят всеки ден.
- Значи не може да се каже и дали има градове рекордьори по нарушения?
- Не за съжаление, но можем с удовлетворение да кажем, че нарушителите са по-малко, защото и убитите, и катастрофите са по-малко през изминалата година. Пада цифрата и на леките, и на тежките нарушения.
- Очаква се скоро депутатите да гласуват промени в Закона за движение по пътищата. Кажете какво представляват и кога да влязат в сила?
- Надяваме се това да се случи до края на този месец. Освен по-високите глоби най-новото е това, че когато собственикът на колата, засечена в нарушение от камера на пътя, получи документ от Пътна полиция за наказание, той трябва да знае, че това не е покана, нито е призовка, нито е молба. Това е акт, който той или трябва да плати, или в определен срок трябва да отиде и да представи нарушителя. Ако не го направи в този срок, отнася глобата без повече известия.
- А какво става, когато както много пъти досега хората са недобросъвестни и не си плащат глобите?
- Има си срокове, ако той плати по-рано, даже ще има намаление, но ако закъснее, след определен срок документът за искането на сумата се праща на съдия-изпълнител. Огромната разлика е в това, че когато даден водач сега получи покана, почти нищо не се случва. Но когато получи такъв документ, това вече е самото наказание. Ако нарушението е със семейния автомобил например, всеки може да плати глобата, без да е необходимо да се разкарва до КАТ, има банки, пощи и други средства за плащане.
- В момента камерите на пътя снимат и най-малките нарушения за превишение над 10 км/ч, нали така?
- В закона е фиксирано така. Но досега правехме толеранс към водачите, за да хванем най-грубите нарушения.
- Ще има ли нови камери?
- Със сигурност, да.
- Колко?
- Сега има 15, които са стационарни, но могат да се разположат на 30 места в страната. И те се местят периодично, като решението се взима от всяка областна дирекция. Надяваме се промените в закона да влязат в сила, защото се предлага да се създаде фонд, в който да постъпват глобите само от нарушенията, заснети с камери, с които да се купят нови. Така ще излезе, че нарушителите ще финансират системата за контрол на движението, която ограничава загиналите и пострадалите на пътя.
- Очаква ли се скоро да има нова сграда на КАТ-София, защото преди време имаше такава идея?
- Има проблеми, но нямам конкретен отговор. Имаше идея за място извън Околовръстното, но това беше свързано с прехвърляне на земи, значими инвестиции и не се получи.
- За втора поредна година България отбелязва напредък в борбата с жертвите на пътя. Има по-малко загинали и по-малко ранени. Но за съжаление отново сме в челната петица по брой катастрофи с жертви.
- Да, по-малкото жертви на пътя са факт и те са заслуга на цялата държава, на цялото общество. Само за последните 2 г. имаме намаление на броя на жертвите с почти 300 и се надявам това да има позитивно отражение след публикуване на статистиката за 2010 г. на ЕС. Засега сме пред Румъния и Гърция, като се има предвид, че и двете държави имат доста повече камери от нас. И много разчитаме на този фонд, защото ако стане, ще има възможност за значителен напредък в подобряване на пътната безопасност и ограничаване на пътния травматизъм.
- Превъзпитаха ли се българските шофьори и кои са нарушенията, които най-често правят нашенците?
- Ако не сме се превъзпитали съвсем, то поне сме тръгнали в тази посока. Най-вече проблемът е скоростта. И тя много пъти води до катастрофи, без ние да отчитаме, че тя е виновна.
- Има ли случаи, когато с камерите сте успели да прихванете друго престъпление от общ характер?
- Косвено камерите помагат и за подобряване на обществения ред, и за борбата с престъпността. В някои случаи те могат директно да заснемат и престъпление.
- Колко пари има невнесени в хазната от дължими глоби?
- Не мога да кажа сума, защото окончателните данни за 2010 г. ги очакваме от НАП, но около 50 на 50 са събраните и невнесените глоби.
- Преди време бяхте казали, че поне 150 000 шофьори ще се разделят с книжките си, защото са имали драстични нарушения през лятото. Какво се случи с тях?
- Санкциите са 1, 2 или 3 месеца и поне половината от тях вече са се разделили и възвърнали книжките си, но все пак процедурите са доста бавни, а и давностните срокове минават. Но има и книжки, които тепърва ще бъдат отнемани.
- Колко водачи са санкционирани за шофиране след употреба на алкохол?
- 20 000 за миналата година.
- В промените на закона пише, че всички честитки от КАТ вече ще са наказание.
- Да. Самото получаване е вече наказание. Ако водачът плати до 15 дни, то той ще дължи с 30% по-малко от първоначално обявената в закона сума. След това става 100%. За съжаление няма увеличение на сумата, ако тя се проточи във времето. Но ако водачът, който е санкциониран, не плаща дълго време и трупа суми, то НАП има право да му наложи ограничения, както и да му прати съдия-изпълнител, който да събере дължимото. Както знаете, НАП има много възможности, по които да го направи, включително и да му забрани да напуска страната, да му наложи запор на заплатата. Тогава, когато той си плати глобите и дойде да си получи талона от КАТ, ако точките му са изчерпани заради нарушения, то тогава има друга процедура за възстановяване на свидетелството за правоуправление.
- А ако водачът не си получи "честитката"?
- Дори и роднина да го приеме, се води получено. Ако никой обаче не го приеме, тогава се пробва втори път. Ако и това не стане, документът се връща и започва този водач да се издирва с всевъзможни полицейски практики.