Руският съсед
Неделя, 25 Август 2013 17:57
Туристическата инфраструктура в българските курорти е лоша, често обслужването - също. Това пишат в рускоезичните форуми завърнали се от почивка в България граждани на Русия и някои бивши съветски републики.
Къде се разминават мечтите на българските туроператори да се настанят солидно върху пазарите за туристически услуги на изток и изискванията на търсещите качествено обслужване руснаци, украинци и беларуси?
Българските туроператори очакват тази година броят на руските туристи, посетили черноморските и планинските курорти, да достигне 600 хиляди - с една трета повече отколкото миналата година. Анализите на изследователите в бранша сочат, че Русия се е превърнала в най-перспективната ниша за българския туристически пазар. В тях обаче не става дума за проблемите, с които се сблъскват в България посещаващите я туристи от бившия Съветски съюз. Безспорно най-интересни и поучителни са мненията на туристите, чиито поглед е уловил не само досадните битови неуредици, но също и атмосферата в курортите и манталитета на собственици и заети в туристическия бизнес.
Балкантуристически неволи
„Първото, което прави впечатление в Слънчев бряг, е невероятното скупчване на огромен брой хотели, които явно превишават броя на засадените в курорта дървета. Клаустрофобията се допълва от гледката през прозореца на стаята ни, от който се вижда нов строеж само на десетина метра", пише Сергей Меркулов от Санкт Петербург. "Отседнахме в хотел, който ни бе рекламиран с три, а в някои брошури и с четири звезди. Видях обаче, че на рецепцията е окачен сертификат за хотел само с една звезда. 'Това не е категорията на хотела, а категорията на фирмата, която го стопанисва', нахално се опита да ни вземе за балами рецепционистът", жалва се още недоволният турист от Санкт Петербург. Друг пише, че на фона на добре устроените територии на хотелите, общата курортна инфраструктура изглежда овехтяла и отдавна занемарена. Особено тягостно впечатление правели, според него, разбитите тротоари, които напомняли за съветските черноморски курорти от преди половин век.
Завърналата се наскоро от „Елените" Элла споделя, че е разочарована от разминаването между рекламите за курорта и действителността. „Навсякъде има боклуци - бутилки, храна, кутии. Морето е пълно с водорасли, които гният на купчини по брега. Никой не ги събира. Очевидно на властите не им пука за доброто име на курорта, а частниците нехаят", пише недоволната от почивката си руска туристка. Някои летовници си обясняват купчините водорасли, мътната вода по плажовете и честите чревни инфекции с изливащите се директно в морето води от мръсната канализация на много от хотелите и ресторантите. Специалистка по храните от Москва е ужасена от качеството на българските храни и от съдържанието на химикали в тях: "Установих, че в някои марки българско доматено пюре доматеният концентрат е едва 25 на сто, а останалото е нишесте. Млечните продукти са под всякаква критика", пише московчанката.
„Плащаме ежедневно почти по 30 евро за два шезлонга и чадър. Плажовете са мръсни и не се почистват редовно", жалва се на свой ред анонимен потребител. Лошо впечатление са му направили разголените до кръста българки, които пушели дори в басейните и така правели неуместна рекламата за чистия въздух по Черноморието. "На всички наши оплаквания ни отговаряха: 'Ние сме си у дома и ако не ви харесва, идете другаде!' Тези хора забравят обаче, че 'домът' им се изхранва с туризъм", четем още в този отзив. Друг потребител определя българите, които не пушат цигари на плажа, и които работят за да доживеят до следващия сезон, като приятни, доброжелателни и щедри хора, въпреки немотията. Негово лично мнение е, че хората с пари са по-нагли.
Експертът коментира
„Навсякъде се пие много алкохол, но ако на остров Ибица прекалите сериозно, ви заплашват глоби от хиляди евро или една седмица общественополезен труд. Макар, че според „Бърза помощ" всяка нощ на Слънчев бряг има средно от 6 до 9 случая на препили, в курорта няма изтрезвител, а глоби и доброволно чистене не заплашват никого в България, защото няма ред и никой не знае кой за коя част от територията на курортите отговаря", твърди експертът в областта на международния туризъм Румен Драганов. По негови изчисления руснаците стават не само все по-чести гости на българските летни курорти, но и прекарват най-дълго - средно по 13 дни. За германците този показател е 10 дни. Известно е, че руснаците са и най-щедрите клиенти - всеки от тях държи в джоба си средно по две кредитни карти с по 15 000 евро, добавя Драганов.
Според него хвалбите за приноса, който има международният туризъм в България, са силно преувеличени. В момента отрасълът съставлява 15 процента от обема на брутния вътрешен продукт на страната. В Европейския съюз този показател е 8 процента. „Ако произвеждахме "БМВ", самолети или електроника, делът на туризма в българския БВП щеше да е много по-скромен. Така че в случая много туризъм означава и бедност", обобщава Румен Драганов.
Автор: Н. Цеков; "Дойче веле"
Дойче Веле
|
Коментари |
11:44ч. 26 Август 2013 #12 bogo не може всички да са доволни, просто на недоволните туристи че качеството на обслужване се определя от цената която плащаш не може да искаш да плащаш някакви минимални суми и да очакваш нещо добро
11:03ч. 26 Август 2013 #11 дядо Тиква "Каквото посееш, това ще пожънеш". Как в България да има добро управление и обслужване, като не само че хотелите се изкупиха от бившите комунисти, които знаят само да скубят народа, но и цялото ни държавно управление беше доминирано 23 години от крепената от Русия партия - БСП...И пак Русия им помогна за вземат властта заедно с ДПС, една партия ръководена от руски агенти - Доган и Местан... Така че факта, че нашите курорти много приличат на руските и малко на испанските например е многозначителен. А заселването на руски граждани у нас е нежелателно - руската експанзия започва тихо, после граждански организации, после руска партия, после руско малцинство и накрая Съветска армия.
10:43ч. 26 Август 2013 #10 T.T. Стойте си в Сибир! Няма по-гадно нещо от съветско-бушменската сган...
10:05ч. 26 Август 2013 #9 neda Като не ви харесва ,не идвайте.Защо тогава всяка година ставате все повече,че и изкупихте имотите ни.Стойте си в скъпата родина.От край време сте умирали за България и сте ни завиждали Който мъж българин дойдеше в Русия и се връщаше от там с руска булка.
10:00ч. 26 Август 2013 #8 mistgi ***, крадливостта на българина се засили като черта в периода на развития социализъм - един ненормален строй, който похаби и Вашата Русия и нашата България. За съжаление, в този див капитализъм избуява най-пошлото у човека. Когато няма работа и закони, чието изпълнение да се контролира и да са еднакво валидни за всички, то и затова ще има престъпност. Защо когато същите тези българи отидат в Германия, например, животът им протича нормално?!
09:40ч. 26 Август 2013 #7 052 За руснаците ние сме трамплин към свободна Европа.
08:38ч. 26 Август 2013 #6 Дядо Йоцо Това е черешката на тортата;
„Ако произвеждахме "БМВ", самолети или електроника, делът на туризма в българския БВП щеше да е много по-скромен. Така че в случая много туризъм означава и бедност", обобщава Румен Драганов.
Това и не се разбира от публиката - зад лъскавата фасада на курортите св крие едно голямо нищо.
07:47ч. 26 Август 2013 #5 Haus лелее..имаме си гадател тук!
07:25ч. 26 Август 2013 #4 *** Най-голямата грешка на руснаците, че са набелязали България ,като страна за живеене.По злоба и крадливост само евреи и украинци могат да се равняват на българите. Ако срещаш добър и честен българин, пази дружба с него: малко са такива в България(((( Скоро руснаци ще продадат купените си жилища, като англичане, и масово ще напуснат България, едните ще подължат по- нататък в ЕС, другите ще се върнат в Русия. България ще фалира след няколко години и изчезне от карта на света, като държава. След спукването на ЕС, като конфедерация, тя ще распадне на няколко държави, и бившата територия на България ще влезе в едната от тях...
07:03ч. 26 Август 2013 #3 Stanislav Братушките са НЕЖЕЛАНИ в БГ!
23:04ч. 25 Август 2013 #2 Rino "...глоби и доброволно чистене не заплашват никого в България, защото няма ред и никой не знае кой за коя част от територията на курортите отговаря",- за съжаление.
Но в Сибир е по просторно.
20:49ч. 25 Август 2013 #1 Haus за съжаление е прав.от туризъм не чакай кой знае какви кинти.Така че ако нещо са оплакват руснаците да ходяр на Ибиза.Само че горе споменатия коментар за въпросния може да е възмутителен но като си ги знам братушките ще си изпразнят кредитните карти само за глоби.Така че много да не се отварят.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Днес, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Най-новият ядрено-магнитен резонанс - с кампания за месеца на мъжкото здраве
Сряда, 20 Ноември 2024 09:30
Център по образна диагностика МЛАДОСТ се включва в инициативите за превенция рака на простатната жлеза, които традиционно се провеждат през ноември. Карциномът на простата е най-честото онкологично изменение...
| |
|
Представят историческия албум "Варна в Голямата война"
Днес, 22 Ноември 2024 08:25
От 17:30 часа днес, 22 ноември, в Музея за нова история на Варна ще бъде представен историческият албум "Варна в Голямата война".
Албумът съдържа богат снимков материал, малко известни факти за Варна...
| |
|
Пети опит за избор на председател на Народното събрание
Днес, 22 Ноември 2024 07:51
Днес депутатите ще направят пети опит да изберат председател на 51-ото Народно събрание.
На последното гласуване в сряда 17 гласа не достигнаха на кандидата на "Има такъв народ" Силви Кирилов, за да...
| |
|
Най-важното от Варна във вчерашния 21 ноември
Днес, 22 Ноември 2024 07:34
Гласуваха допълнителни 370 хил. лева за частичните избори във Варна
Финансовата комисия към Общинския съвет във Варна гласува отпускането на допълнителни 370 хил. лева за частичните избори, които се проведоха...
| |
|
22 ноември в историята
Днес, 22 Ноември 2024 07:15
Събития:
1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда.
1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при търсене на помощ.
1916 г. – Американският...
| |
|
Без ток днес във Варненска област...
Днес, 22 Ноември 2024 06:53
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 22 ноември, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 16:00 - гр. Варна - част от...
| |
|
Прогноза за времето - 22 ноември
Днес, 22 Ноември 2024 06:29
Температурите рано сутринта в страната ще са между минус 4° и 1°, по крайбрежието на морето 2°-7°, в София минус 3° - минус 4°.
През деня по Черноморието ще бъде ветровито - ще духа умерен и силен...
| |
|
Путин заяви, че конфликтът в Украйна е придобил "глобален характер"
Четвъртък, 21 Ноември 2024 22:10
Руският президент Владимир Путин заяви тази вечер, че конфликтът в Украйна е придобил глобален характер. Той не изключи удари срещу страните, предоставили въоръженията за удари дълбоко в територията на...
| |
|
ИАРА отчита повече улов и по-добри запаси на риба
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:54
В световен мащаб уловът на рибни запаси намалява. Въпреки това през изминалата година Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) отчита повече улови и по-добри запаси на риба, която отдаваме...
| |
|
Приключи спортният празник „Бързи и сръчни“ във Варна
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:42
150 малчугани от 13 училища премериха сили в надпреварата за IV клас в десетото юбилейно издание на спортната надпревара „Бързи и сръчни“ Есен 2024, организирана от Община Варна.
В последния 4-ти кръг...
| |
|
Червен код за ураганен вятър в две области в петък
Четвъртък, 21 Ноември 2024 18:29
НИМХ издаде червен код за части от две области у нас в петък. Утре в района на Враца и Монтана ще духа бурен и ураганен южен вятър с пориви над 30 м/с близо до северните планински склонове.
В няколко...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|