По думите му има опит за спекулации, всяване на страх и напрежение и въвеждане в заблуждение на цялата общественост от страна на групата на "Възраждане", начело с председателя Костадин Костадинов, които вчера влязоха в сградата на Областната управа, за да потърсят отговорност за източените според тях язовири "Камчия" и "Цонево".
Moreto.net припомня, че вчера сутрин Костадин Костадинов и граждани влязоха в сградата на Областна управа във Варна, за да получат отговори от областния управител, свързани със състоянието на язовирите, които захранват с питейна вода Варна и областта. От видеото в профила на Костадинов става ясно, че в стаята на зам. областен управител Петър Манчев мирише на пушек от цигари, а също, че не може да отговори на въпроси, вместо областния управител Стоян Пасев.
Очаквайки губернатора в лайв видеото Костадинов заявява, че "Получаваме вода от девненските извори. Има една малка подробност, девненската вода не става за пиене, става единствено, ако се комбинира с друга вода, в случая камчийската, защото е много варовита, и защото е с по-високата температурата. Поради тази причина се смесва и поради тази причината самата Девня не е водоснабдена от там. Тази вода сама по себе си не става за пиене. Тя може да се пие, няма да те отрови, но при дълга употреба води до проблеми. И реално погледнато ако случайно стане проблем с Камчия няма как да разчитаме на Девненската вода...", коментира още Костадинов.
С думите "Събрание ли има нещо?" във видеото се вижда как пристига Стоян Пасев, на което Костадинов отвръща "Събрание има - да". Следва разменени реплики, кой може да влезе, кой и защо не, кой на кого плаща заплата, в промеждутъка им всички лица се събират в кабинета на Областния управител, където Костадинов коментира, че вече е пратил писмо до Областния управител, а Пасев отговаря, че ще му отговори. В писмото, казва Костадинов във видеото, има три въпроса: 1.Запознат ли сте със състоянието на язовирите и кой е виновен за тяхното източване.2.Кой ще понесе отговорност за това, което се случва. 3. Ще има ли воден режим във Варна?
В отговор Пасев заяви на присъстващите, че режим няма да има, на което Костадинов, повтаряйки думите му попита на база какво са те, искайки и повече информация. Пасев отвърна, че е на база комисия, която е направил, Костадинов го контрира с думите, че заместника на Пасев е казал, че такава комисия няма. Пасев заяви, че очаква да получи информация от комисията, която да даде данни за всички които ползват вода от всички язовири и допълни, че комисията не е за да установи дали има 20 или 30% или 6 метра вода. А за да установи всички, които ползват законно , незаконно, откъде изтича водата. Това не може да стане за един ден, заяви на събралите се хора в областната управа на Варна Стоян Пасев. Има 220 частни водопроводи, "аз да не съм водомер", каза още Пасев и заяви, че ще отговори писмено, защото няма информация за язовир "Камчия". Стана ясно, че писмото е получил в петък (03 януари)и има право да отговори в седем дневен срок. На въпроса дали областният Стоян Пасев знае, че водата от девненските извори не става за пиене и се смесва, областният управител на Варна отвърна "Да, знам".
Костадинов заяви, че държанието на Пасев е "несериозно, безотговорно и увреждащо интересите на гражданите на Варна", в отговор на което Пасев отвърна "вашето също е непристойно". На въпроса "Защо?" Пасев допълни, че Костадинов и група въвеждат в заблуда гражданите. Костадин Костадинов поиска в лайв видеото оставката на областния управител на Варна и правителството.
"В момента не сме изправени пред никаква криза. Според количествата за ползване на вода има достатъчно до края на годината от язовир "Камчия", посочи Пасев на днешната пресконференция.
Според справка на ВиК-Бургас, общият обем на язовир "Камчия" е 233 550 млн. кубика, а в момента количеството му е 160 млн. куб, от тях обаче полезния обем е 84 млн.кубика вода.
Т.е казано накратко яз. "Камчия" събира 233 000 млн.кубика вода, а в момента за питейни нужди за Варна и областта може да се използва 84 млн. кубика вода.
По думите на шефът на водното дружество в морската столица Валентин Вълканов, месечното потребление от язовир "Камчия" за Варна и Бургас е 5 млн. кубика. Той посочи, че нивото на язовира в момента е такова каквото е било и през последните години.
Другият водоизточник, от който Варна черпи питейни нужди са карстовите изори в Девня, качеството на които е перфектно, заяви Вълканов.
Не смесваме водата затова, че има някаква необходимост, поддържаме я понякога в нормални водни количества от порядъка на 250-300 литра в секунда по посока на града, защото има два водопровода, по които можем да подаваме максимално 2000 литра в секунда. В настоящия момент ние подаваме 1300 литра от язовир "Камчия" и 250 литра в секунда от Девненските карстови извори т.е 1500. Максималното количество, което подаваме към гр. Варна е 5000 литра в секунда в най-пиковите моменти. Ако се налага ние от Девня бихме могли да подаваме много повече вода - от порядъка на 2000 литра в секунда по тези два водопровода, които наистина да задоволяват нуждите на населението на гр. Варна. Само, че водата която идва от Бургас не захранва само Варна, а имаме водопровод, който се нарича Камчийски пясъци в посока на Бяла и даваме вода на Обзор, т.е. част от водата, която получаваме отива и за Обзор. Така, че тези количества са абсолютно досттъчни и няма как карстовите да пресъхнaт като от римско времe досега възможността, която извира като вода е 3000 литра в секунда, т.е. нашите помпи са направени с разчет да дават максимум до 2000 литра по посока на населението във Варненска област, обясни Вълканов.
Той добави, че Девненските заводи се захранват от язовир "Цонево", който не снабдява морската столица с вода за питейни нужди и категорично заяви, че водна криза във Варна няма.