Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Пет причини да не четем книги

Сряда, 23 Април 2014 11:06
Източник: в.Труд   
Младите са неграмотни! Излизат от училище, без да знаят елементарни правописни правила! От университета - също. После кандидатстват за работа с неграмотно написани автобиографии и се чудят, че дори не са поканени за интервю. А ако случайно ги назначат, мъката им тепърва започва, защото... малко книжки са прочели.

Четенето, или по-скоро липсата на четящи хора, е големият проблем на съвременните общества. В България - още повече. И редовните социологически проучвания сочат, че огромен процент от българите не се докосват до книги. "Успокоително" звучи, че и в Полша - бившия ни брат по лагер, е така.

Тези дни в полското интернет издание Krytyka polityczna се появи текст от Агата Томашевска под заглавие "Не си струва да четем книги". На пръв поглед статията звучи убийствено жалко, сякаш е ода на невежеството. Под повърхността обаче се крие болката на четящия човек от ХХI век от нашествието на нечетящата, неграмотна маса народ.

Поводът за написването на статията е тазгодишната церемония за връчването на полската национална награда за литература "Нике".


Йоана Батор спечели тазгодишната награда "Нике" с книгата си "Тъмно, почти нощ" (Ciemno, prawie noc). Щеше да е радостно, ако не беше фактът, че това никого не интересува. Има нещо гротескно в присъждането на литературни награди в страна, където книги не се четат. Защото що за награда е тази, която дори няма осезаемо влияние върху тиража на книгата победителка?

Сред официално облечените представители на литературния свят, събрани в Библиотеката на Варшавския университет, можеха да се чуят лишени от илюзии коментари за кризата в литературата и за упадъка на литературните награди. Хуманитаристи, поемащи карпачо от сьомга с бяло или червено вино, редяха черни сценарии за бъдеще без книги, за ерата на неграмотните, която неизбежно приближава.

Песимизмът властва не само в литературните кулоари. Ежегодните доклади за читателската аудитория не оставят никаква надежда на четящите. Както сочи най-новият от тях, почти 40% от поляците не са се докосвали до книга през последната година, дори до албум, наръчник или речник. Редовно четат едва 11% от полското население, като "редовно" означава седем книги годишно.

Не помагат и различни инициативи, промотиращи четенето, не помагат дори деликатни заплахи като тази от мотото на публичната кампания "Не четеш? Няма да си легна с теб!" Поляците са решителни в нечетенето на книги и постоянно се борят за свободата на литературното невежество. И мисля, че са прави. Тъй като четенето в днешно време е абсолютно безсмислено. Ето пет причини за това:

1. Четенето не става за нищо

Истината е, че човек може чудесно да се справи с живота и без да чете книги. Може да бъде обичан, известен, да преуспява и да минава за интелигентен, без изобщо да си общува с литературата. И какво? Ами нищо! Достатъчен повод да признаем, че четенето не е нещо, необходимо в живота. Фейсбук върши повече работа от една книга.

Има толкова по-важни неща - работа, семейство, дрехи, покупки, приятели, игри, храна, купони, секс, спорт - всяко става за нещо! А книгата - за нищо. Четенето не е колективно занимание, с него няма да се почувстваш по-добре (често дори напротив), със знание никого няма да впечатлиш. Защо тогава да хабим време за нещо, от което нищо не произлиза, след като можем да свършим толкова по-смислени неща в живота?

2. Четенето отнема време

Един филм е час и половина. Епизод от сериал - 30-55 минути. Купон/кръчма - 6 часа плюс евентуален махмурлук на другия ден. Вестник - 1 час. Музика - можеш да си хвърчиш на фона й, значи никакво време не ни отнема. А книгата? За да прочетеш роман, ще ти трябват поне десетина часа! Кой в днешно време има толкова свободно време?!

Това физически е просто невъзможно: човек седи цял ден на работа, връща се утрепан вкъщи, трябва да напазарува, а после и да сготви, да хапне, да се позанимава с децата, с половинката си, с домашните любимци... и някъде към полунощ, тотално разбит, с последни сили вади бира от хладилника и половин час щрака по тв каналите на дистанционното, докато с другата ръка превърта фейсбука си.

Ако стане чудо - децата примерно са при баба си и има свободна вечер (колко често - три-четири пъти месечно?), надали ще седне да чете - знае се, ще иде на кръчма с приятели, евентуално на кино, може и на мач или ще поиграе на GTA 5. Или ще виси във фейсбук. ВСИЧКО отнема по-малко време от четенето. Сметката е проста.

3. Четенето е мъчително

Още от началното училище знаем, че четенето е мъка. Гимназията само потвърждава тази тъжна истина и едва след матурата можеш най-сетне да си отдъхнеш. Да се отървеш от уроци, биографии на известни хора, разбори, интерпретиране на стихотворения и литературни епохи. От какъв зор здравомислещ човек трябва да се връща към този кошмар?

Защото четенето е занимание мъчително. Не стига, че отнема толкова невъобразимо много време (точка 2), ами изисква и продължително съсредоточаване върху едно нещо, в тишина и спокойствие, далеч от хора и всякакви смутители като джиесем и интернет. A имаме толкова работа за вършене!

Затова печели нетът - кодирани статуси, публикации с дължина на един абзац, а и картинки има. И клипчета. Най-добре всичко накуп, плюс чат и музика - чувствам, че живея на пълни обороти! При такъв натоварен начин на живот четенето на книги се явява нещо аскетично, изтезаващо. Още от началното училище всичко изглежда по-привлекателно от тази хартиена тухла.

4. От четенето няма полза

И изобщо не става дума, че трябва да ни плащат, за да четем. Просто другите занимания поне малко допринасят за увеличаване на капитала ни. На купона ще срещнеш хора, които могат да ти предложат съвместна работа. В социалните мрежи градим имидж, който може да влияе дълго върху живота ни - други ни гледат, други ни оценяват, затова трябва да внимаваме за начина, по който изглеждаме в мрежата.

Дори киното е по-добро - гледаш с приятели, споделяш впечатления, ще си оправиш настроението. Също и музиката - особено танцувалната или песничките, които знаеш - можеш да потанцуваш, дори да попееш на караоке и да се харесаш на някого (най-малкото на себе си).

A с какво да се похвали една книга? Малко вероятно е някой от познатия ти кръг да е чувал за най-новата прочетена от теб книга, още по-малко да я познава. Не е като последния епизод на "В обувките на Сатаната" (Breaking Bad) - него всеки го е гледал, уникален бил, а?!

5. Четеш? Значи си лузър

Четенето не е много секси и е леко смотанярско. Този, който чете книги, най-вероятно принадлежи към някоя от следните групи:

- Кълвачи/Зубъри: Седят на първия чин, винаги са подготвени, рядко дават да препишеш. Нямат социален живот, нито сексуален. Страхуват се от цигари и алкохол. Изпадат в истерия, като им пишат четири плюс. Всички в училище ги мразят, но на тях им е през... Отразяват се в очите на учителите и с точките от олимпиадите.

- Бегълци: Те никога не влизат в часовете по физическо, оправдавайки се с астма или с изкривения си гръбнак. За разлика от Кълвачите, тях не можеш да ги набиеш, защото притежават невероятната способност да изчезват, когато става опасно, а астмата им по магичен начин се излекува, щом трябва да си плюят на петите. Притиснати до стената, започват да плачат. В женски вариант - ревли и пикли.

- Отчуждени: Тях никой не ги познава, никой никога не е чувал гласа им и никой не знае как се казват. Нямат приятели, освен други Отчуждени, които също никой не познава. Необикновеният им интерес и изключителни способности (особено в области като информатика и математика) още повече плашат потенциалното любопитство към тях.

- Книжни плъхове: Хора, които имат читателска карта за библиотеката. Отличителен знак: винаги носят поне 5 кила книги със себе си. Домовете им не служат за жилище, а за складиране на литературни съчинения, затова най-голямата им трагедия е когато трябва да се преместят на друг адрес. Страстно се стремят към увеличаване на книжния си набор и импулсивно купуват всичко, което е от хартия, и това, което още не е на полицата им. Смеят се подигравателно на хората, които ги питат: "И всичко това си прочел/а?"

- Студенти филолози: За тях важи всяка от точките по-горе плюс разочарованието, че каквото и да напишат, няма да станат втори Гомбрович.

Равносметката:

Четенето е бизсмислено в света, в който всичко трябва да има цел, а всяко занимание е с цел облагодетелстване. Четенето е безсмислено в света, в който времето е пари, а човекът струва толкова, колкото може да ги умножи.

Затова имам следното предложение: Нека хората, смятащи, че от книгите няма полза, просто да не ги четат. Нека съществуват в света на предметите, които не им трябват, на принципите, които не разбират, и на чувствата, които не са в състояние да назоват. Нека не вярват в това, което виждат, а да слушат тези, които им казват как е. Нека послушно участват в посоченото им състезание и само, пази Боже, нека за нищо не питат.

А всъщност за какво могат да питат? Нали не знаят никакви алтернативи. Благодарение на това ще умрат щастливи в рамките на прекрасно функционираща система.

Няма да опитат мъката на самостоятелното мислене, няма да познаят страданието от самоанализа и анализа на света, няма да получат болезненото знание, че съществуват други гледни точки и по-широка перспектива. Нека увеличават редиците на робите, овцете... Това никой няма да им го отнеме. Точно обратното - много обнадеждаващо е, невежата маса най-лесно се управлява.

А ние, плъхове и кълвачи, да потърсим книгата на Йоана Батор...

Коментари
15:39ч. 23 Април 2014 #6
Mama
Тази статия тук,/ преписана ли е, каква е, не знам/ е напълно неграмотна. Ако случайно идеята е да се цитира Агата Томашевска, би трябвало нейните думи да са отделени с кавички от останалия текст. И дори да приемем, че е направено, тази статия все пак трябва да е подписана от този, който цитира въпросната статия.
А за неграмотните деца- може би все пак средата има значение. 90% от децата около мен имат киндъли...........и дори ги използват!
14:48ч. 23 Април 2014 #5
merypoup
И аз мисля, че статията е пресилена. Обърнете внимание, какъв народ се тълпи и колко книги се купуват, когато има някакви изложения или намаления. За деня на Будителите в книжарниците на Сиела нямаше къде игла да се пусне...бяха направили 50% намаление и всеки беше награбил по няколко книги. Да не говорим, че вече масово се четат електронни книги.
13:21ч. 23 Април 2014 #4
kasi
Жалко е наистина, че неграмотността шества с пълна сила... Най-много ме дразни, че издателствата и медиите спестяват от коректори и редактори и статиите и част от новите книги са пълни с правописни грешки.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 19:06
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. Учениците ще се завърнат в класните стаи на 6 януари, понеделник. Официално обявената...
Тръмп номинира Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор
Петък, 22 Ноември 2024 18:51
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп номинира ветерана прокурор Пам Бонди за свой нов избраник за главен прокурор часове след като Мат Гетц оттегли името си от разглеждане. Бонди има дългогодишен...
Рекламират Варна и курортните комплекси на изложение в Полша
Петък, 22 Ноември 2024 18:37
Община Варна участва в международното изложение International Travel & Tourism Fair, което е едно от най-значимите събития, свързани с туристическата индустрия в Полша. Форумът се провежда от 21 до 23...
МОСВ подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“
Петък, 22 Ноември 2024 18:23
Министерство на околната среда и водите подпомага общините за въвеждането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на околната среда и водите Ренета Колева,...
Общинска финансова помощ за 35 социално слаби варненци
Петък, 22 Ноември 2024 18:07
Комисията по социални дейности и жилищна политика към Общинския съвет във Варна одобри отпускането на еднократни социални помощи за 35 варненци. Те ще получат между 500 и 1500 лева за покриване на жизнени...
Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на МНС за арест на Нетаняху и го покани в Унгария
Петък, 22 Ноември 2024 17:52
Премиерът на Унгария Виктор Орбан заяви, че няма да изпълни заповедта на Международния наказателен съд (МНС) за арест на Бенямин Нетаняху и го покани на посещение в Унгария. Орбан, чиято страна е ротационен...
Военни моряци и ветерани почетоха паметта на флотски герой
Петък, 22 Ноември 2024 17:37
Във Варна днес беше отбелязана 80-та годишнина от гибелта на командира на миночистачен катер мичман II ранг Христо Пишманов. През есента на 1944 г. младият, току-що произведен предсрочно, флотски офицер...
ReBonkers затвори врати за реновация
Петък, 22 Ноември 2024 17:19
Най-голямото независимо културно пространство във Варна, ReBonkers затвори врати за реновация. В следващата година 200 годишният барутен погреб ще бъде реставриран и запазен за бъдещите поколения. Пространство...
Премиерът Главчев: Финалното решение за България в Шенген и по суша ще бъде взето на 12 декември
Петък, 22 Ноември 2024 17:05
Финалното решение за приемането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, на Съвета на министрите на вътрешните работи, засега вървим по план. Тази среща в Будапеща беше, за да покажем...
До края на годината обявяват обществената поръчка за новата сграда на МГ във Варна
Петък, 22 Ноември 2024 16:51
Държавата предостави на Община Варна 7,760 кв. м. земя за изграждане на нова учебна база на Математическата гимназия. Вчера в Областна администрация във Варна е бил подписан договорът, обяви във фейсбук...
Забраняват износа на лекарство за недоносени деца
Петък, 22 Ноември 2024 16:37
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде заповед, с която забранява износа на лекарствен продукт за недоносени деца. То се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.5 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook