„Невероятно силните магнитни бури, които предстоят днес и утре, също ще застрашат сериозно нашето здраве, като най-тежко ще се отразят на хората с хронични заболявания: хипертония, психични разстройства, нарушения на съня и кардиологични проблеми”, предупреди завеждащият Клиниката по неврология в Софийския медицински университет проф. Петко Шотеков.
По информация на НАСА в събота вечерта на Слънцето е имало изключително силен взрив, съпроводен с изхвърлянето на висок стълб от плазма и силен поток от излъчване в рентгеновия диапазон. На него именно се дължат изключително силните смущения в магнитното поле на планетата, от които страдаме тези дни. Сътресенията в организма започват обикновено два дни преди самата поява на магнитните бури и отшумяват след минимум 48 часа. В тези дни хората са с понижено самочувствие. Към тях по-уязвими са жените, отколкото мъжете. Катаклизмите удрят най-вече хората към 50-годишна възраст.
Магнитните бури променят функционирането на нервната система. В резултат биоритмите се разстройват, а възбудимостта нараства. Затова в такива периоди рисковете от трудови злополуки, катастрофи и инциденти нарастват.
Сърдечноболните са най-уязвими както и хипертониците.„За да не се стигне до инфаркти и инсулти, те трябва да пият особено стриктно лекарствата си, но и да не се преуморяват с физическа и умствена работа. Сънят трябва да е поне 7,5 часа, мазните храни да се ограничат, алкохолът и цигарите да се спрат, консумацията на безалкохолни напитки също да се намали”, съветва проф. Шотеков.
Независимо че някои хора могат да почувстват прилив на сили и енергия точно по времето на южния вятър и магнитните бури, не бива да се утешават. Това е по-скоро в резултат на обострената психика, отколкото на истинско здраве. Напротив, в такива моменти имунната система отслабва. Затова е необходимо да се наблегне на свежите плодове и зеленчуци, дори да се приемат допълнително витамини и аминокиселини.
Нахлуването на топлия въздушен фронт се отразява и на болни, и на здрави. Колкото по-рязка е промяната му и колкото по-бързо настъпва, толкова по-силно повлиява негативно на организма ни. При едни само смъква тонуса и настроението им помръква. Други имат общи оплаквания, за които не откриват причина – повишена нервност, плачливост, проблеми със съня.
Това е така, защото циклонът и топлият въздушен фронт причиняват спазми, които се явяват във всички органи и системи. Спазмът свива най-малките кръвоносни съдове — капилярите. Това спира притока на кислород към важни органи и е причина за хипертонични кризи. Кръвното налягане е нестабилно и пиковете му са по-чести, обясняват лекарите.
„Всички живи същества реагират на промените в атмосферата – температурни колебания, вятър, магнитни бури, пълнолуние, земетресение. Организмът има системи на адаптация и се приспособява, но му трябва време. За болните хора, адаптацията е по-трудна и могат да настъпят неблагополучия. Те провокират обща тревожност, а тя може да доведе до нарушения в ритъма на сърцето. Може също така да има по-изразени колебания в кръвното налягане, без това да е фатално”, каза известният кардиолог проф. Младен Григоров.
Влажността и електрическото състояние на атмосферата пък събуждат някои възпалителни болести на ставите. Отоците се увеличават, усилват се болките и сковаността при страдащите от ревматизъм и ревматоиден артрит. При болните от бронхиална астма броят на пристъпите също може да се увеличи.
Четири критични дни през ноември
Четири дни с тежки магнитни бури ни очакват до края на ноември. Датите, в които аномалиите ще се случат, са 12-и, 21-и, 23-и и 28-и. По време на магнитните бури се увеличава съдържанието на радон във въздуха. Хроничните заболявания се обострят. Психичното състояние също се влошава, зачестяват депресиите и състоянията на тъга. Напълно възможно е неразположенията да се проявят не в деня на самата магнитна буря, а два дни след нея, защото концентрацията на радон е най-висока в рамките на 48 часа след повишената слънчева активност. За да се чувстваме по-добре и да ги прекараме по-леко, през тези дни не бива да се претоварваме нито с прекомерно много физическа, нито с умствена работа. Сънят трябва да е не по-малко от седем и половина – осем часа. При възможност се препоръчва и следобедна почивка.