Добрата новина е, че за добрата физическа форма са необходими далеч по-малко усилия, отколкото се смяташе досега, пише сайтът "Нетдоктор". Преди Световната здравна организация препоръчваше да се потим поне 2,5 часа седмично, за да подобрим здравето си. Ново голямо проучване от Тайван обаче сочи, че 15 минути дневно увеличават живота.
Това е облекчение за хората, които страдат от все по-натовареното си всекидневие, коментира проф. Ханс-Кристоф Динер от университетската клиника в Есен. Дисциплинираните, които успеят да си наложат 15-те минути движение, снижават риска си от инсулт, сърдечносъдови заболявания, рак и диабет, се казва в съобщение на германското дружество по неврология.
За проучването в Тайван са наблюдавани 400 000 мъже и жени от 1996 г. до 2008 г. Лекари ги разпитвали за физическата им активност. Доброволците били разделени на пет групи: неактивни хора, които в свободното си време изобщо не помръдват, и такива с ниска, средна, висока или много висока физическа активност.
В края на периода учените сравнили броя на починалите и данните им. Дори в групата с ниска активност, където хората се движели средно по около 15 минути, лекарите установили осезаема полза за здравето. Продължителността на живота им била с около 3 г. по-голяма в сравнение с тези, които изобщо не се движели.
По-малка била вероятността да се разболеят от рак (минус 10%), съдови заболявания (минус 19%), сърдечни заболявания (минус 25%), инсулти (минус 12%) и диабет (минус 11%).
Който успее да спортува малко повече, печели още. Допълнителни 15 минути дневно снижават риска от преждевременна смърт с още 4%, а смъртността от рак с още 1%. Тази закономерност се отнасяла за всички групи доброволци в проучването - мъже и жени, стари и млади, болни и здрави, затлъстели, пушачи и любители на чашката. Всички те могат да подобрят с малко повече движение шансовете си за по-дълъг живот и здраве.
Липсата на време вече не е извинение, след като станаха известни резултатите от проучването, обобщи проф. Динер. След като веднъж сме се зарекли да променим навиците си към по-добро, е необходима и известна издръжливост. По-лесно е да вмъкнем във всекидневния си режим малки промени, като един час плуване седмично или отслабнем с 3 кг.
Резките завои също са възможни. Как?
Важното е целите да са реалистични и да сме убедени в смисъла от постигането им, казва психологът Инго Юнгклаусен, цитиран от сп. "Апотекер умшау". Той съветва първо да изясним искрено пред самите себе си дали наистина искаме промяната.
Някои хора решавали да сменят стила си на живот, подтикнати от приятелски одумки или репортажи в медиите. Поставяли сами себе си под натиск. В празничните дни около Коледа и Нова година хората имат повече време да разсъждават за живота си и по принцип не е лошо, ако вземат решение за промяна от 1 януари, коментира Юнгклаусен. Тези външни формални причини обаче не бива да са водещите, смята психологът.
Той препоръчва всеки, който планира да изгради по-добри навици, да запише на хартия желанията си и мотивите към тях. Тя ще му помогне да осъзнае кои са твърдо наше убеждение и кои - моментен каприз.
Доколко реалистично е това, което искаме, е следващият момент, който трябва добре да се обмисли. “Ако целта е прекалено голяма лъжица за нашата уста, трябва добре да размислим. Иначе ще установим със закъснение, че няма да се справим и това ще подейства потискащо”, коментира експертът.
Формулирайте конкретно намерението си, гласи следващият съвет на психолога Юнгклаусен. Например не казвайте "ще спортувам повече", а "всеки четвъртък ще тичам по 30 минути", - допълва той. Мъглявите цели ще ви дадат добро извинение за пред вас самите, ако по-късно, когато дойде моментът да покажете спортен дух, вътрешният мързеливец надделее."
Дайте си сметка още от самото начало, че не всичко ще тръгне съвсем гладко, за да не се обезкуражавате бързо. Човек може да се поучи и от неуспехите си, казва Юнгклаусен. Ако на някого му тежи прекомерното натоварване в работата, но продължава да работи извънредно всяка вечер, трябва да потърси как да организира работата си по нов начин или да си намери помощник, казва психологът.
В определен момент, след като сме започнали с промяната, трябва да си направим междинна равносметка. Ако например сте решили, че до лятото трябва да свалите определени килограми, огледайте се какво сте постигнали до пролетта, съветва психологът. Следвали ли сме целта самоотвержено, трябва да си дадем някаква награда.
В някои случаи си струва да посветим близки или приятели в новите си добри намерения. Те ще изиграят ролята на коректор или стимулиращ фактор, когато ентусиазмът ни намалее. Поглеждайки се с техните очи, ще разберете дали посоката, в която вървите, не се нуждае от корекции.
Апетитът спадал след тренировка
Спортът не само помага да изгорим излишни калории по пътя към стройната фигура, но и спомага за регулирането на хормони, свързани с апетита. Това показа проучване на университета “Джонс Хопкинс” в Балтимор, САЩ. Ето защо ако една от целите, които сме си поставили на прага на новата година, е да отслабнем, непременно трябва да предвидим и повече двигателна активност - джогинг, тенис, каране на колело или плуване.
Спортът топи килограмите не само защото се изразходва повече енергия. Движението кара мастните клетки да се отворят за хормона лептин, който спомага за изгарянето им. Сега учените от САЩ са открили трети механизъм, който разкрива ползата от физическата активност за тънката талия. Някои от хормоните, които червата отделят, стимулират апетита, а други дават усещане за ситост. Опитни плъхове тичали в колело след обилно хранене. В кръвта им бил установен хормонът амилин, който стабилизира нивото на кръвната захар и спира апетита за още храна. Същевременно при спортуващите плъхове бързо намалял друг хормон - грелин, който отваря апетит. Тренираните животинки спирали да ядат много по-бързо от събратята си, които преди това почти не са се движили.
Ако целта ви е да отслабнете, няма как да това да стане без промяна в досегашните хранителни навици. Човек яде не само защото е гладен, но и от стрес, грижи, отегчение или просто по навик. Наблюдавайте се в кои ситуации ви връхлита неконтролируем апетит и се постарайте да ги избягвате.