Ще завещаваме кой да ни представлява, ако полудеем. Това предвижда концепция за промени в няколко закона, внесена в правителството от правосъдния министър Диана Ковачева, съобщава „24 часа”. Идеята е всеки да може да попълни предварителна декларация, в която посочва кой да го представлява в случай, че се разболее психически. Съдът задължително ще се съобразява с нея, когато определя настойник. „Концепцията е резултат от ангажимента, поет от България с ратифициране на Конвенцията за правото на хората с увреждания на 26 януари т. г.”, пише в доклада на министър Ковачева до Министерския съвет.
България губи над 2 млрд. лв. по ОП „Околна среда”, съобщава на първа страница „Дума”. „Гръмна легендата на ГЕРБ, че усвояват напълно парите от ЕС”, заяви Сергей Станишев. „От една страна, усвояването е бавно, от друга, върви огромно надписване на договори, които се сключват набързо - без ясни критерии и без финансиране”, поясни той.
„Бесни” рокади вървят по върховете на здравеопазването. Постът на директора на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) от днес е овакантен, след като Александър Янков подаде оставка. Официалният мотив - лични причини. Но по коридорите на ИАЛ днес се обсъждаше, че Янков негласно е бил принуден да се оттегли. Слухът е, че е бил в близост с „неправилните фармакомпании” и затова не е удобен, разказаха за „Труд” служители от агенцията. Рокади в системата направи и Столичният общински съвет. Той одобри д-р Иван Костов, бивш директор на
„Шейново”, да оглави софийската Първа АГ болница „Св. София” (бивша „Тина Киркова”). Номинацията му предизвика дебати сред общинарите.
Епидемия от хепатит А има в страната, алармира „Телеграф”. Инфекциозните болници са препълнени, четири области са обхванати от болестта - София-град, София-област, Монтана, Видин и Враца. Пожълтяването е основен симптом. „Вирусът е много устойчив, издържа при ниски температури и може да бъде предаден неусетно”, обясни д-р Ангел Кунчев, главен епидемиолог на България.
„Първо радио на турски”, е водещата новина на „Труд”. Инициатор за откриване на процедура за провеждане на конкурс за аналогово радио в района на Кърджали, Ардино, Момчилград, Черноочене, Кирково, Джебел и Крумовград - т. е. всичките седем общини в Кърджалийска област, е Гражданското сдружение „Федерация Справедливост България” на Сезгин Мюмюнов. „Сдружението ще трябва да докаже, че в тези райони приоритетно има аудитория, чийто майчин език не е българският”, каза пред изданието шефът на СЕМ доц. Георги Лозанов.
Анализът на „Сега” коментира решението на ГЕРБ за въвеждане на 10% данък върху лихвите от депозити на гражданите така: „А Дянков трябва да плаща данък „глупост”. Идеите за налог върху лихвите не е лява, нито е дясна. Тя е пиратска. И може да бъде лансирана само от прикрит комунист, който иска догодина властта да се смени. Уж западен възпитаник, пък залповете на Аврора ехтят из главата му. Симеон Дянков - толкова олевя, че вече напомня на онзи испански кмет комунист, който искаше богатите супермаркети да дават задължително храна на бедните съграждани. Даже новият шеф на ПЕС е по-десен от него - той поне не твърди, че притежателите на влогове са непременно богаташи.
„Труд” продължава коментарната линия с констатацията: „Криви сметки за депозитите”. Зад изостреното чувство на правителството за данъчна справедливост и равнопоставеност, изразено чрез възкръсналата идея за облагане на депозитите на гражданите, стои нуждата от допълнителни бюджетни приходи догодина, които да финансират отдавна обещаното увеличение на пенсиите. Ситуацията, пред която е изправен кабинетът, е доста неловка. От една страна, отдавна е обещан ръст на всички пенсии през 2013 г., а от друга - икономиката догодина или ще стагнира, или, не дай боже, ще навлезе в нова рецесия, което няма как да доведе до скок в данъчните приходи. Но вредите от този данък ще са повече от ползите, не е ясно и какво ще кажат банките - с една дума - данъкът ще е косвен удар върху икономиката.
„Парите в дебитната карта няма да се облагат с данък”, разяснява пред „24 часа” депутатът от ГЕРБ, член на бюджетната комисия в парламента - Светлин Танчев. "По данни на БНБ има 12 262 067 депозита и в тях общо 32,4 млрд. лв. 75% от сметките са до 1000 лв.”, резюмира г-н Танчев.
Според „Атака”: „Дянков извади поредния мижав бюджет за 2013 г. - без ръст на доходите”. С предложения данък десятък данъкоплатците сами ще платят нищожното повишение на пенсиите. Средствата за здраве са орязани с 20 на сто. Предложеното от кабинета - е нула, смятат от парламентарната група на националистите. Сидеров настоя за радикална промяна в доходите на българите - минимална заплата от 1000 лв. и минимална пенсия от 500 лв.
В интервю за „Телеграф” финансистът Емил Хърсев уточнява: „Няма нов данък, премахва се само едно изключение. Всички държави облагат лихвите”.
Зам.-министърът на финансите Владислав Горанов заяви пред „Капитал Daily”: „Бюджетът ще издържи и при нулев растеж догодина. Въпросът е кое налага премахването на преференцията за доходите от лихви. Много години поред в парламента и в парламентарната бюджетна комисия е воден дебатът защо точно този доход трябва да бъде освободен от данъци. По наше мнение трябва да вървим към ниската ставка и максимално широка база. В данъчната система, която сме възприели, е грешка да въвеждаме допълнителни изключения от облагане въпреки ниските ставки. Принципната политика трябва да е или високи ставки и изключения, с които да провеждаш политика през данъчните закони, или минимална ставка с ниско облагане, но максимално широка база без изключения по отношение на облагането”, обяснява мотивите за предложения данък върху лихвите зам.-министър Горанов.
На първа страница „Сега” информира, че: „Поне 5000 лв. ще струва „амнистията” на остъклен балкон”. Ден след новината за въвеждането на 10% данък върху лихвите от депозити на гражданите ГЕРБ обяви още една рискована за изборна година кампания - узаконяване на незаконните строежи, построени до 31 март 2001 г. „Амнистията” ще струва поне 5000 лв., а желаещите да се възползват от нея ще разполагат с 12 месеца от влизането на закона в сила. Така точно в годината на парламентарните избори стотици хиляди собственици на незаконни преустройства, като остъклени балкони например, ще трябва да платят, за да ги легализират. В противен случай рискуват да ги загубят. Това е смисълът на промени в Закона за устройство на територията, приети окончателно вчера от парламента.
„Дунав мост 2” ще е готов за Нова година, ако времето е благоприятно”, цитира думите на транспортния министър Ивайло Московски „Новинар”. До няколко дни мостът Видин-Калафат ще бъде окончателно съединен. В момента там се полагат хидроизолацията и асфалтът, което изисква температури над 5 градуса, допълни Московски. Той заедно със строителния министър Лиляна Павлова и министъра на инфраструктурата на Румъния Oвидиу Силаги се договориха за съвместно модернизиране на водния транспорт.
Настоящият главен прокурор Борис Велчев е номиниран за член на Конституционния съд (КС) от квотата на държавния глава. Това съобщи президентът Росен Плевнелиев при посещението си в институтите по органична химия и металознание на БАН. Така Плевнелиев потвърди информацията на „Труд”, публикувана още на 27 септември т.г., че ще изпрати обвинител номер едно в Конституционния съд.
Софиянци осъдиха столичната „Топлофикация” за 1,7 млн. лв. Това е сумата, която съдът е зачеркнал като дължима към софийското парно в рамките на посладните две години, информира „Телеграф”. По наблюдение на експертите между 60 и 90% от дълга пада в съда. Затова всеки, който оспори исканата му сума има голям шанс за победа срещу „Топлофикация”.
В новия Закон за предучилищното и училищното образование ще се въведе изискване за покриване на определено ниво от общообразователния минимум, пише „Дума”. Тази идея на Лютви Местан бе одобрена от ГЕРБ и от опозицията вчера по време на второто четене на проектозакона в ресорната комисия. В момента летвата за преминаване на тестовете се променя всяка година и тройката зависи от средното равнище на представяне на учениците. В закона ще бъде разписан ясен минимум от знания, който е необходим, за да се получи тройка на матурата и тя да се смята за взета. Според зам.-министър Милена Дамянова обществото не е готово за твърда скала и в последно време МОМН вдига летвата в матурите леко нагоре, а подобен вариант на плаваща скала имало и в други страни на ЕС. Депутатите отхвърлиха идеята, предложена от МОМН в проектозакона, учениците от V клас да преминават в VI клас с една двойка и среден успех по останалите предмети 4. Мотивът на комисията е, че и деца, които не могат дори да пишат името си, ще минават в VI клас. Няма да може да бъде повтаряна година до III клас включително. (БТА)