- Това е процес, който тече вече три години. Започнахме преди около година с издаване на сметките по-рано от предвиденото досега, защото установихме, че нашите клиенти губят връзка между срока за плащане. Този период беше близо 50 дни, в който клиентите понякога дори забравят какво са консумирали. Разбира се, това не беше основният ни мотив. Основният ни мотив в момента е оптимизиране натовареността на касите, защото имаме много оплаквания, че около крайния срок за плащане се натрупват опашки, съответно клиентите чакат, а всеки от нас знае, че не е приятно да прекарваш времето си на опашка. Затова нашата компания прецени, че е удобно и за клиентите, и за нас да ги разпределим в три групи. Първите да плащат до 10-о число, вторите до 15-о число и една голяма част от клиентите ще останат до 25-о число, както е досега.
- На какъв принцип са разделени тези групи?
- Принципът е съгласно периода, в който се отчитат нашите клиенти. Ако клиентът се отчита в началото на месеца, крайният му срок за плащане е началото на следващия месец. Ако се отчита в средата на месеца, крайният срок е средата на следващия месец. Т.е. клиентите имат еднакъв срок за плащане –20 дни, в които фактурата е готова и може да бъде платена във всеки един момент.
- Как ще се отрази това на клиентите? Получихме множество обаждания от притеснени пенсионери, че сметките ще идват приблизително десет дни преди изплащането на пенсиите им.
- Да, правили сме анализи и точно затова забавихме въвеждането на тази промяна, защото искахме да се убедим, че неудобствата за нашите клиенти ще са минимални. Първо, веднага уточнявам, че не става въпрос за всички клиенти, а само за една част от тях – тези, които се отчитат в началото на месеца. Другите няма да имат този проблем. Оттам нататък тези наши клиенти имат още 10-дневен срок след датата на заплащане, в които могат да заплатят потребената от тях електроенергия. Третото, на което искам да обърна внимание, е, че нашите клиенти, които в този период имат затруднения, съвсем спокойно могат да се обърнат към нас да разсрочим тази първа сметка за няколко месеца напред. Т.е. те да погасяват сметката на части, докато влязат в своя режим на плащане.
- Ако има недоволство, как ще реагирате? Възможни ли са промени на тези графици?
- Промени почти не са възможни, тъй като тези графици за плащане са свързани с графиците за отчет, а график за отчет на един клиент в един блок не може да бъде променен. По-икономично е инкасаторът да отиде да отчете целия блок заедно, а не специално за някой клиент. Това, разбира се, накрая ще рефлектира и върху сметката за електроенергия. Затова ние наистина сме се постарали да оптимизираме процеса, да е с минимални разходи. Тук искам да обърна внимание, че тази промяна я правим за сметката през септември, която е статистически най-малката през цялата година, заедно със сметката за август, която би се натрупала, ако клиентите ни закъсняват с плащането. Това са двете най-малки сметки поради естеството на сезона.
- Ако не се ползва климатик, може би...
- Да, направили сме анализи, но точно групата, която споменахте – пенсионерите, нямат такива уреди, а и дори да имат, рядко ги пускат.
- Откога влиза в сила промяната и кога новите срокове ще започнат да действат?
- Промяната влиза от началото на октомври. Сметките за септември на първата група вече излязоха. От понеделник са по нашите каси, така че клиентите ни могат да ги заплащат, но крайният срок за плащане е 10 октомври.
- Възможно ли е някои клиенти да платят по две сметки на месец?
- Това ще се случи с клиенти, които традиционно закъсняват с плащането, т.е. те и досега са преминавали срока от 25 септември и са плащали винаги в началото на следващия месец със закъснение. Да, вероятно на тези клиенти ще се наложи да платят две сметки наведнъж, но пак обръщам внимание - нека да използват възможността да поискат разсрочено плащане за тяхната сметка.
- Говорим за закъснение от страна на клиентите, има ли закъснение от страна на отчитането, засичането на електромерите навреме ли се прави?
- Навреме се прави, разбира се, изключение са големите почивни дни, които бяха през този месец, но отчитането се прави редовно, плюс минус един ден в зависимост от почивните дни.
- От колко време се обмисля тази мярка и съвпада ли с промяната на собственика на дружеството?
- Няма нищо общо с промяната на собствеността. Това е близо 3-годишен проект, както вече ви обясних. Започнахме преди около две години, точно с изтегляне на фактурирането на електроенергията по-рано, и дадохме възможност в един по-голям период от време нашите клиенти да свикнат, че сметката им излиза по-рано. Преценихме този период за най-удачен, за съжаление, съвпадна с промяната на собствеността на дружеството, но така или иначе тази промяна не можеше да бъде спряна, който и да е собственикът.
- А на колко района е разделена Варна и има ли значение това къде живеят абонатите с това кога ще си плащат сметките?
- Градът е разделен на три района, но те не са на географски принцип. По-скоро всеки квартал е разделен на три.
- По какъв начин се формират месечните сметки за електроенергия?
- Наистина, така погледнато сметката е доста дълга и понякога неразбираема. За съжаление, това е решение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, че сметката трябва да бъде формирана по този начин, и ние трябва да изпълняваме закона. Търсили сме винаги начини това да бъде по-лесно и по-разбираемо. В нашия Център за обслужване на клиенти има формуляр, в който е обяснено подробно какво включват фактурите и касовите бонове. Нашите клиенти могат подробно да разберат отделните компоненти на цената за електроенергия. Общо взето, тя е разделена на три части. Включва цена за същинската електроенергия, т.е. това е производството на електроенергия – там са упоменати дневната и нощната тарифа. Оттам нататък има други компоненти, които са за преноса, доставката на електроенергия.
- Шест на брой...
- Да, за съжаление е така. Голяма част от тях се заплащат на енергийния системен оператор. Това са доставката и преносът на високо напрежение. Клиентите плащат на енергийния системен оператор за това, че той се грижи електроенергията да достигне до нашите подстанции. Оттам нататък вече има зелена енергия, за която много се шумя, особено през новия ценови период. Когенерацията директно се заплаща на топлоелектрическите централи за това, че освен пара и топлоенергия те произвеждат и електроенергия. От тази година от новия ценови период имаме невъзстановяеми разходи, които се изплащат на НЕК заради дългогодишни договори, които са сключени с някои от производителите на енергия. И за нашата компания остава една съвсем малка част, която е пренос и достъп ниско напрежение. Т.е. това са компонентите, които остават в нашата компания, всичко друго ние го събираме от нашите клиенти, но се разплащаме със системния оператор, с Националната електрическа компания, с производителите. Освен това се начислява и ДДС.
- А ако се абстрахираме, че сте служител на енергоразпределителното дружество, как като българка ще коментирате думите на американския посланик, който на тръгване заяви, че плащаме неоправдано скъп ток?
- Аз също съм потребител на електроенергия и тази сметка натежава и на моя бюджет. Само че съм наясно за себе си, че сметката за електроенергия се формира от две неща. Едното е консумацията, другото е цената. И тъй като средностатистическият потребител не може да влияе върху цената на електроенергията, тя се определя от държавата, нека нашите клиенти да обърнат внимание в собствения си дом какво консумират. Нека всеки един си направи сметка почасово как се използват уредите, нужно ли е да се използват. За мен винаги е била болка светнатата крушка в коридора, през който минаваме от време на време, но тя постоянно свети. Това е един консуматор на електроенергия, който е излишен през повечето време. Същото се отнася и за това какви уреди да използваме. Давала съм много пъти примери, дори и с една госпожа, която беше подала жалба към нас, че има страшно голяма сметка за електроенергия. Когато разписахме нейната консумация, се установи, че тя използва така наречените духалки за отопление, а това за мен лично са един енергиен вампир, за който се изразходват два-три киловата на час енергия, които не топлят кой знае колко и накрая сметката се натоварва между 100 и 150 лв. само от една духалка. Затова и аз съветвам всички мои познати да се обръща внимание какво се консумира.
- Да поговорим и за новото място, където могат да бъдат обслужвани клиентите? Ще се премести ли Центърът за обслужване на клиенти и къде?
- Центърът за обслужване на клиенти се мести отново на ул. “Девня” №2. Това е познатият адрес на варненци. Отваряме врати в понеделник на 24 септември, разбира се, следващата седмица ще обслужваме и на старото място, за да покрием тези абонати, които още не са разбрали, че имаме нов адрес.
- След влизането в сила на сроковете какви ще бъдат сроковете за просрочване на фактурите?
- Стандартно компанията дава 10-дневен гратисен период за плащане. В този гратисен период се начисляват лихви, които статистически при една сметка от 50 лв. са по-малко от 1 ст. на ден. Това пак не може да бъде избегнато, тъй като се съобразяваме с разпоредбите, които трябва да изпълняваме. След този десетдневен срок клиентите, които все още не са заплатили консумираната от тях електроенергия, ще получат покани-предизвестия, т.е. ще напомняне, че са просрочили задължението и следва да го платят в определения срок. И, за наше съжаление, ако и след това те все още не са платили, пристъпваме към спиране на електрозахранването, но трябва да кажа, че това е наистина крайна мярка, защото тя създава не само на нашите клиенти, но и на нас като компания по организацията на прекъсването тръгване в други процедури на събиране на задълженията и т.н., което не е приятно и за двете страни.
- Как хората да са сигурни, че електромерите им се отчитат правилно и са в изправност, както и чия собственост са те?
- Електромерите са собственост на електроразпределителното дружество. Те се отчитат ежемесечно, съответно нашите инкасатори биват проверявани. Включително въведохме и система, която проследява на коя географска ширина и дължина е отчетен електромерът. Т.е. да сме сигурни, че в момента на отчитането отчетникът се намира пред електромера. Ако нашите клиенти обаче смятат, че електромерът им не бива отчетен или имат съмнение, че той не работи правилно, могат да подадат сигнал до нас на телефона на компанията – 070016161, или в Центъра за обслужване на клиенти. Компанията ще изпрати екип на място, който ще провери показанията, ще провери електромера. Ако все още има спорове, вече предлагаме платени услуги, когато електромерът на място се замерва с държавен еталон, който е с 99,9 %. Те могат да се обърнат и към Българския институт по метрология, т.е. независима инстанция да премери техния електромер дали отчита правилно.
- Как ще се гарантира, че фирмите, които отчитат сметките, дават верни данни?
- Има една фирма, която работи за нас. Тя работи по начина, който ви обясних. първо по местонахождението на отчета, след това се прави сравнение между консумацията на клиента за предходната година за същия период, защото всеки от нас потребява електроенергия горе-долу равномерно. И когато за септември дойде новият отчет, системата автоматично проверява дали има голямо разминаване и ако то е повече от 15 %, тогава електромерът се отчита наново, за да се провери дали наистина показанията са вярно отчетени, и така гарантираме почти 100 %, че отчетът е правилен.