Сайтовете за социална комуникация осигуряват много възможности за споделяне. От това се възползват както местните управници, така и институциите. А обявите и съобщенията вече „се закачат" и по стените им във Фейсбук. Постването в социалната мрежа има и още едно предимство - спестява хартия и други канцеларски консумативи. Със сигурност обаче това не са всички причини, които карат властимащите да търсят по-голяма близост с избирателите.
Кметът Иван Портних е сред най-активните в социалната мрежа. Той редовно поства информация и снимки, свързани със случващото се в града. Прави го чрез персонален профил с над 4200 последователи (допустимият брой от 5000 приятели е вече изчерпан) и чрез своята страница на обществена личност, харесана от над 8000 души с профил в мрежата. Почти няма ден, в който кметът да не поства, като чрез социалната мрежа видяхме как ще изглежда централната пешеходна зона след ремонта, научихме кога пристигат новите тролеи, а след едно от последните поствания стана ясно, че и според кмета да паркираш джип на тротоар в центъра е наглост. Пред приятелите и последователи си в социалната мрежа Иван Портних често обяснява защо е предприел едно или друго действие като кмет. Освен това от профила му може да се разбере кога има рожден ден, къде е учил и къде е работил преди да стигне до „Осми приморски полк" 43.
Последното може да се каже и за друг местен управник с името Иван. Областният управител Великов също може да се похвали с присъствие в социалната мрежа. Губернаторът обаче поства от личен профил сравнително от скоро - от февруари тази година. Приятелите му са над 430. Сред тях обаче не е кметът Портних.
Областна администрация също има страница във Фейсбук. Последното споделено в нея обаче е снимка от октомври 2012-а на Данчо Симеонов - предшественикът на Великов. В същото време
Община Варна се бори с фалшиви профили.
Ако попаднете на профил или страница с името Община Варна, не приемайте всичко постнато там за истина. От известно време Общината се бори с фалшиви профили с нейното име. През февруари миналата година дори се наложи кметството да излезе с официално съобщение, че никой от ръководството или служителите в билдинга на бул. 8-ми приморски полк" 43 не поддържа подобен профил. А след сигнал до администраторите на Фейсбук фалшивият профил е закрит. 14 месеца по-късно попадаме на два профила под името Община Варна. Нито един от тях не се поддържа от Общината, уточни Нина Демирова, шеф на общинска дирекция „Информационно и административно обслужване".
Отскоро Общината все пак има официална страница. Тя е кръстена LiveVarna и за месец и половина от създаването си вече има над 870 харесвания.
Районите също постват
И петте варненски района имат официални профили или страници във Фейсбук, чрез които постват новини. „Младост" са решили да присъстват в мрежата с профил, който може да се похвали с 1300 приятели. Останалите 4 района са избрали варианта фен страница, като най-много харесвания - 831, има „Владислав Варненчик". Новините от „Приморски" следят 418 души, или малко повече от тези, харесали страниците на „Аспарухово" (374) и „Одесос" (345).
„Това е начин на комуникация - да информираме гражданите какво се е случило, какво предстои да се случи, или ако не се е случило - защо не е", смята кметът на „Владислав Варненчик" Неделчо Михайлов, който е един от най-активните в постването местни управници. Според Михайлов близо 30 на сто от сигналите за дребни нередности в района се получават именно чрез социалната мрежа. А във Фейсбук районната администрация наскоро е провела нещо като местен референдум за бъдещето на обект в местния парк.
Злоупотреба с името
Община Варна съвсем не е единствената институция, с името на която се злоупотребява във Фейсбук. Тези дни на официалния сайт на Община Ветрино се появи съобщение, че профилът "Община Ветрино" не представлява официално малката варненска община.
От Варненска и Великопреславска митрополия също се жалваха за злоупотреба с името им. Духовниците скочиха срещу профил с име „Варненска Света Митрополия", за който стана ясно, че не е благословен. Официална група на Митрополията във Facebook обаче има и тя е създадена през 2009 г. с благословията на покойния митрополит Кирил.
По-близо до пациентите чрез Фейсбук са и някои от болниците във Варна - „Света Марина", „Света Анна" и АГ болница. Виртуални профили имат и други институции като университетите, Съдебната палата, Операта, Фестивалния и конгресен център и Спортна зала. Никак не е за учудване, че фен страници си имат и футболните отбори „Черно море" и „Спартак".
А ние, обикновените потребители на социалните мрежи, имаме още един начин за сипене на похвали и критики.