Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

За 5 години: Децата ни рязко изпростяват

Сряда, 12 Декември 2012 11:05
Източник: в.Труд   
Децата ни стават все по-неграмотни. Това показва и последното международно проучване за четвъртокласниците - сринали сме се с 8 позиции за 5 г. Данните бяха обявени вчера в Норвегия. България е на 22-ра позиция от 48 държави по четивна грамотност. Една от причините е, че за много от децата майчиният език е различен от българския и те не се справят. Знаем си, че 15-годишните едва кретат на дъното на грамотните, а на националните изпити винаги има дъжд от двойки.

България се е сринала с 8 позиции в международното изследване за грамотност по четене на четвъртокласниците - PIRLS. То се проведе м.г. в 48 държави, а у нас на тестовете се явиха 5261 малчугани. Резултатите бяха обявени официално вчера в Норвегия.

Страната ни обаче е доста над средното ниво - на 22-ра позиция. Но тъй като има държави с еднакъв брой точки, реално сме на 16-а.

На първо място е Хонконг с 571 точки, които са изкарали тамошните малчугани. Следва Русия с 568 точки. Ние имаме 532 точки при среден резултат за PIRLS - 500. На последно място е Мароко с 310 точки. За успокоение на родните ни просветници след нас са държави като Франция, Белгия, Испания, Полша и Словения.

Анализаторите на международното изследване посочват доста нелицеприятни за нас тенденции.

Първата е, че едва 11 на сто от учениците ни успяват да се справят с най-сложните задачи - тези за отличен. Имаме и 7%, които изобщо не са успели да отговорят.

77 на сто решават задачите от теста, които мерят средното ниво на знания.

По тези показатели на първо място е Сингапур, където 24 процента от децата се справят за отличен. Следват ги Русия, Северна Ирландия и Англия. На последно място пак е Мароко, където няма нито един отличник. Изследването обаче показва една друга тенденция - увеличава се броят на децата, които са започнали училище, без да знаят български език, както и броят на училищата, в които преобладават учениците, чиято майчина реч е различна от официалната. По първия показател процентът на децата е 12 на сто и те са показали в четвърти клас среден резултат на теста от 460 точки. Докато децата с български майчин език са изкарали средно 558 точки.

По втория показател - общо в 49 на сто от училищата има различни по големина групи от ученици, за които майчиният език е различен от официалния. Техните резултати са около 490 точки. Другият любопитен извод е, че малчуганите, които са посещавали детска градина, получават с по 50 точки повече от тези, които не са ходили на градини. Ограмотяването в семейната среда също е важно за по-високите резултати.

В училищата, в които над 75% от децата имат ранна грамотност, са изкарали много по-високи резултати не теста, отколкото там, където малчуганите са пуснати без никаква подготовка. Социално-икономическият статус на семействата също има някакво значение за знанията на децата. Например 11 на сто от четвъртокласниците са от икономически силни семейства и техните резултати са 593 точки на теста. На средно икономическо ниво са 71 на сто от децата и те са изкарали 543 точки. Най-бедните са 18% и техните резултати са 466 точки. За знанията на децата обаче много по-решаващи са броят на книгите у дома и образованието на родителите. За съжаление у нас едва 23 на сто от семействата имат над 100 книги в дома си. Но над 55 процента от малчуганите разполагат със собствена стая и интернет.

От всички резултати по различните критерии за мерене на грамотност по четене (тук влизат и уменията да се борави с текст и да се използва информация) излиза, че мерките за ограмотяване на новото поколение не сработват.

Проблемът е, че причините за това са пословично известни, но това не е довело до промяна на ситуацията:

-Последните учебни програми не работят.

-Учителите работят със стари методи, които изискват зубрене

-Незнанието на български език се оказва огромна пречка пред все по-голяма част от подрастващите и расте броят на училищата, в които в една или друга степен етническата среда е различна от българската.

-Планираните мерки за повишаване качеството на образованието ще покажат дали са работещи едва през 2016 г.

Милена Дамянова, зам.-министър на образованието

Учителите не преподават ефективно

- Г-жо Дамянова, кое е повече: ядът, че България е паднала с 8 точки в изследването в сравнение с предния път, или облекчението, че все пак сме над средното ниво?

-Категорично не съм доволна, но не мога да кажа, че съм изненадана. Тенденцията за спад в постиженията и на четвъртокласниците се доказва и в нашите анализи, които започнахме да правим още преди 2 г. В резултат на констатациите предприехме редица мерки като задължителната детска градина за 5-годишните, целодневната организация, осъвременяването на учебните програми, а след тях и на учебниците, за което МОМН беше критикувано не веднъж, но за съжаление те ще дадат своя резултат едва на следващото изследване през 2016 г. Все пак обаче се радвам, че България изпреварва дори държави като Франция и Австрия.

- Защо има срив в знанията на учениците?

- Ако съпоставим резултатите, за страните в класацията се вижда, че при всички, които през 2001 г. са имали високи резултати, има такъв значителен спад. През 2011 г. той е висок дори за държава като Швеция. При нас е по-рязък заради задържането на постиженията през 2006 г.

- Социалната среда не е най-определяща за познанията на децата, показва изследването. Каква е причината за по-ниските резултати?

- Причините са много и комплексни. Те могат да се търсят в трудностите при овладяването на учебното съдържание. Констатираме и тенденция за увеличаване на учениците, за които българският език не е майчин и на училищата със смесен етнически състав на населението или с компактно обособени културно-етнически и езикови общности, в които се говори само на майчин език. У учениците не са изградени умения за работа със задачи с избираем отговор. Отделни учители не използват ефективни форми на преподаване. Наблюдава се и неефективно вътрешно оценяване, не са създадени необходимите условия на учителите за повишаване професионалната квалификация.

- Децата очевидно отказват да четат, а това води до срив в оценките за грамотност. Какво ще направите?

- Всъщност това, което видях от доклада, е много интересно. 85% от децата са мотивирани да четат, а едва 32% имат положително отношение към четенето. Това показва, че проблемът не е у децата. Да, те са мотивирани, но няма как, когато ги караме непрекъснато да възпроизвеждат учебника, да искаме да имат положително отношение към четенето. Целта е да накараме учителите да работят върху такъв тип задачи, които провокират интереса и въображението на децата. Разработихме кампания за четенето. Нещо повече, мащабно изследване в 27 държави показва, че наличието на богата библиотека у дома е толкова важно условие за бъдещото образование на детето, колкото и образованието на родителите.

- Днес родителите се събират на протест срещу вас заради задължителната предучилищна подготовка за 4-годишните. Защо решихте, че държавата ще се грижи по-добре за малките деца от семействата им и отнемате правото на избор на родителите?

- Ние не отнемаме нито правото, нито задълженията на семейството да се грижи за децата си. Ние гарантираме, че всеки родител, който иска да осигури по-добро развитие на детето си, ще го получи. Не разбирам и какво страшно има в думата задължително. Да, задължително е да се погрижим за бъдещето си, а не само да казваме, че в тази или онази страна са по-добре от нас.

Половината от педагозите с нула часа за подготовка

Българските учители имат изключително висок образователен ценз от университет - 67 на сто са магистри. В останалите държави този процент средно е 24 на сто.

У нас обаче педагозите на едва 8 процента от децата отделят на година поне 16 часа за допълнителна професионална подготовка. И тези деца изкарват средно 544 точки на теста. Големият проблем е, че учителите на 54 на сто от малките имат нула часа за квалификация на година.

Повечето от учителите определят учебника като единствен и водещ при преподаването си в час. В анкетите, които самите те са попълнили при международното изследване, са посочили, че не използват или рядко използват странична литература или нови форми на преподаване. Това е в основата на резултатите на друго изследване - учениците са готови да четат, но не им е интересно да усвояват текстовете, които им предлагат учителите.

Повечето от директорите, които също са участвали в изследването, са категорични, че дисциплината и сигурността в училище са на ниво. А почти половината от педагозите, които работят в началните класове, са се похвалили, че са напълно удовлетворени от работата си. Едва 4% отбелязват, че са абсолютно недоволни.

15 точки е е разликата между знанията на момичетата и момчетата в България. Толкова е тя и в Румъния, и в Ирландия. В Колумбия разликата е 1 т., в Италия - 3, а във Франция - 5.

Най-зле е положението по този показател в Саудитска Арабия, където разликата е 54 точки пак в полза на девойките.

На предпоследно място е Оман - разликата там е 40 точки в полза на момиченцата.

98 процента от педагозите използват учебника като основа за урока. За сравнение през 2001 година, когато са били най-добрите ни резултати по четене в това изследване, процентът на учителите, които работят само с учебник, е бил 99. Но 59 на сто от тях са използвали сборници и друга помощна литература в час. Сега този процент е 10.

У нас никой не използва специален софтуер за образователни цели.

5 мерки са взети досега от образователното министерство за подобряване на качеството на обучението.

Това са:

промяна на учебните програми и учебниците;

превръщането на учебниците в помощно средства за преподаване;

бърза квалификация на учителите;

промяна на националния изпит за 4-и клас ;

въвеждане на предучилищно обучение.

Коментари
00:30ч. 13 Декември 2012 #17
Вили
За всичко са виновни родителите!
21:42ч. 12 Декември 2012 #16
kokimbo20
Преди 1878г. учителите не са получавали заплата,а са работили съвестно защото са знаели,че бъдещето е в младите.
21:40ч. 12 Декември 2012 #15
kokimbo20
Да,да сигурно. Мога да заявя твърдо,че българските ученици са в пъти по-умни от колегите им от Западна Европа. Това са пълни глупости. Вместо да говорят за учениците,да вземат да видят,премиера,който има изключително беден речник,да не говорим за това,че прави толкова много грешки като говори,че направо ако го видят солунските братя ще се хванат за главата.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
Двоен ръст на случаите на варицела във Варна
Събота, 23 Ноември 2024 17:35
Над 100% седмичен ръст на случаите на варицела отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна. През изминалия 7-дневен период отчетените случаи във Варна и областта са 68, два от които в областта,...
Влезе в сила забрана за износа на лекарство за недоносени деца
Събота, 23 Ноември 2024 17:03
От днес до 20 януари се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, който се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторен...
Наградиха лауреатите от Националния конкурс "Морето, морето, морето..."
Събота, 23 Ноември 2024 16:10
На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“. Специалната награда на г-н Благомир...
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не приемаме за правилно да преговаряме през социалните мрежи
Събота, 23 Ноември 2024 15:39
От партия ГЕРБ излязоха с позиция по повод отговора на ПП-ДБ, с който беше приета тяхната покана за среща. ОТ ГЕРБ не приемат за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите. От партита...
Скок на цената на хлебната пшеница на световните пазари
Събота, 23 Ноември 2024 14:41
Софийската стокова борса (ССБ) отчита значителни колебания на цените на основните зърнени култури на световните пазари, предаде БТА. Цената ФОБ (на границата на страната износител) на хлебната пшеница...
„Таралежите” по братя Мормареви с премиера тази вечер във Варна през ноември
Събота, 23 Ноември 2024 14:15
От 19:30 часа днес, 23-ти ноември, в The Center - Варна ще се проведе премиерата на театрално-танцовия спектакъл „Таралежите” по мотиви от романа на братя Мормареви - "Войната на таралежите". Aктьорът...
Русия давала петрол на Северна Корея, нарушавайки санкциите
Събота, 23 Ноември 2024 13:54
Смята се, че Русия е доставила на Северна Корея повече от един милион барела петрол от март тази година, според анализ на сателитни изображения от Open Source Center, изследователска група с нестопанска...
Приключи плановия годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй"
Събота, 23 Ноември 2024 13:34
Приключи плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от пресцентъра на електроцентралата. След проверка на Агенцията за ядрено регулиране тази сутрин в 10:07 ч. блокът беше включен...
Какво време ни чака в неделя по Черноморието
Събота, 23 Ноември 2024 13:08
Тази нощ ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус 2°, в котловините до минус 10°; в София - около...
ПП-ДБ приемат поканата на Борисов за среща
Събота, 23 Ноември 2024 12:47
Уважаеми колеги от ГЕРБ, приемаме поканата за среща. След седем парламентарни избора диалогът между първите две политически сили е необходимата отговорност към българските граждани. Това пишат от Продължаваме...
Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия
Събота, 23 Ноември 2024 12:24
Украинският президент призова за решителен отговор на изстреляната срещу Украйна руска балистична ракета. Зеленски призова световните лидери да реагират твърдо спрямо Русия. Германският външен министър...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.3 + 0.4
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook