Регламентирани са дейностите по диспансеризация на лицата с хронични заболявания, профилактичните прегледи и дейности по превенция и контрол на инфекциозните заболявания, включително имунизации и реимунизации.
В пакета са регламентирани клинико-диагностичните и апаратните диагностични изследвания, които личният лекар може да извършва самостоятелно и специфичните изследвания в рамките на други специалности.
За да бъде осигурен непрекъснат достъп до медицинска помощ на здравноосигурените лица пакетът включва и медицинска помощ извън обявения работен график на личния лекар. Алтернативите са 24-часово осигуряване на консултации по телефона; в амбулаторията или дома на пациента; чрез дежурен кабинет на груповата практика и по договор с друго лечебно заведение. Гарантира се достъпът на пациента до електронното му здравно досие.
Със 17% са завишени средствата за първична медицинска помощ, съгласно приетия на първо четене бюджет на НЗОК, с което се очаква увеличение на обема здравни дейности, които могат да ползват здравноосигурените лица.
Средствата за специализирана извънболнична медицинска помощ и медико-диагностична дейност са завишени в сравнение с 54 % в сравнение с предходни години, което предполага ръст на обема здравни дейности.
Болнични дейности
Проектът предвижда дейностите в болничната помощ да се осъществяват в рамките на клинични пътеки, клинични процедури и амбулаторни процедури. Клиничната процедура включва дейности с продължителност до 24 часа, които се предоставят на пациентите в рамките на техния болничен престой.
В случаите на необходимост от продължаващо наблюдение на пациентите и/или при наличие на медицински риск от настъпване на усложнения от проведената процедура, наредбата предвижда възможността пациентът да продължи престоя си в лечебното заведение след проведена амбулаторна процедура до отпадане на необходимостта от наблюдение или липса на риск от усложнения.
С проекто-наредбата се регламентира минималния престой по клинични пътеки - 3 дни. Те могат да бъдат приключени и като амбулаторна процедура, но пациентът трябва да има не по-малко от 12 часа престой в болницата по клиничната пътека.
Посочени са дейностите, които се изпълняват в условията на незабавен прием – това са клинични пътеки, свързани с детско и майчино здравеопазване, социалнозначими заболявания – кардиологични, онкологични, неврологични на дихателната и храносмилателната система, животозастрашаващи състояния, остри заболявания, травматични, инфекциозни, изострени хронични състояния.
Заложени са изисквания за комплексно лечение на онкологични и онкохематологични заболявания. Наредбата предвижда отделна амбулаторна процедура, в която са включени дейности по разработване на план за комплексно лечение – химиотерапия, лъчетерапия, нуклеарна медицина, дейности свързани с оперативно и консервативно лечение на усложненията и диспансерно наблюдение, включително палиативните грижи.
Подобен подход е приложен и при заболявания като муковисцидозата, тежкопротичащи ставни възпалителни заболявания, заради необходимостта от непрекъснатост на медицинските грижи.
В приетия на първо четене от НС проект на бюджет на НЗОК за 2020 г. средствата за болнична медицинска помощ са завишени в сравнение с 2018 и 2019 г. с 19,4 % и 12%, с което може да се очаква увеличение както на обема здравни дейности включени в наредбата в частта за болнична медицинска помощ, така и разширяване на достъпа и на обхванатите болни с модерни, високотехнологични и високоефективни методи на лечение.
Очакваните финансови средства за скъпоструващи лекарствени продукти за прилагане на наредбата в частта за дейностите и услугите в болничната помощ са в размер на отчетените и изплатени от бюджет на НЗОК за 2018 г. средства – 415,7 млн. лв. С тези средства се очаква да се осигурят лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания, приложени от изпълнителите на болнична медицинска помощ по клинични пътеки или амбулаторни процедури на най-малко 40 387 задължително здравноосигурени лица.
Дентална извънболнична медицинска помощ
В рамките на заложените 145,6 млн. лв. за дентална извънболнична медицинска помощ здравноосигурените имат право на следните безплатни процедури:
- за лица под 18 години – 1 преглед и до 4 лечебни дентални дейности годишно;
- за лица над 18 години възраст – 1 преглед и до 3 дентални лечебни дейности;
- дейности по възстановяване на дъвкателния апарат и контролни прегледи на 4 години.
Срокът за обсъждане на проекто-наредбата е 14 дни.