Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

32 години от аварията в Чернобил

Четвъртък, 26 Април 2018 08:16
Източник: Moreto.net   
Днес се навършват 32 години от аварията в съветската Чернобилска атомна електроцентрала, в Украйна.

Тя се приема за най-тежката в историята на ядрената енергетика, като наред с аварията на АЕЦ Фукушима I от 2011 година е едното от 2-те събития от ниво 7 по Международната скала за ядрени събития. Около 200 хил. души са евакуирани от родните си места.

На 26 април 1986 г. в 1.23 ч. става най-голямата ядрена авария в света, която засяга и България. Тя се случва в помещението на четвърти блок на Чернобилската АЕЦ в Украйна, тогава част от Съветския съюз. Това е най-тежката авария в историята на ядрената енергетика. Тя предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Обширни райони в Украйна, Беларус и Русия са замърсени, като близо 60% от радиоктивните отпадъци падат на територията на Беларус. Основна причина за аварията е човешкият фактор. За 25 април 1986 г. е било планирано да се извърши профилактичен ремонт и изпитание с турбогенератора на IV блок на Чернобилската АЕЦ. Реакторът с номинална мощ от 3200 мегавата е трябвало да бъде изключен за около 20 секунди, а мощността му да бъде свалена до 700-1000 мегавата. В 1,06 ч. на 25 април започва планираното намаляване на мощността на реактора. Дванайсет часа по-късно мощността е 1600 мегавата, или 50% от номинала. В 0,28 часа на 26 април е стигната мощност от 500 мегавата, реакторът е приведен в автоматичен режим на управление, но неочаквано пада до 30 мегавата. Ядрената реакция излиза извън контрол, мощността за няколко секунди се вдига до 300 000 мегавата (100 пъти повече от номинала). В 1,24 ч. се взривява горната част на реактора. Самата авария представлява два взрива, които разрушават енергоблока.

Стотици хиляди души са евакуирани от зоната на бедствието. Според доклад на ООН за 1995 г. броят на пряко и косвено пострадалите от аварията в Чернобилската АЕЦ е 9 милиона души. Около 0.1% от населението на земята е пряко засегнато и около 1% е косвено засегнато от аварията. В Русия хиляди деца са оперирани от рак на щитовидната жлеза,директен ефект на Чернобилската авария. По официални данни от взрива са пострадали 2,5 млн. украинци, сред тях около 300 000 т. нар. ликвидатори - пожарникари и други, участвали в първоначалното ликвидиране на последиците. След катастрофата 230 000 души бяха изселени от заразената територия. Същият тип „черноболски" рак се наблюдава в цяла Европа. Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието й.

Строежът на централата е започнал през 1970 г. При настъпването на инцидента атомната централа разполага с 4 атомни реактора, въведени в експлоатация съответно през 1977, 1978, 1981 и 1983 г. Реакторите на централата са от тип РБМК (реактор с висока мощност канален) и използват графитен забавител. Основната причина за използването на този тип cernobil_vzrivреактори е, че те са били със значително по-висока мощност от еквивалентните реактори с воден забавител строени по това време (през 70-те години най-мощният реактор ВВЕР произвеждан в СССР е ВВЕР-440 (440 MWе), а най-мощните реактори РБМК са били РБМК-1000 (1000 MWe)). Над 600 000 запасняци, военни, и граждани са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички рискови проблеми (втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30 километровата зона, ограничаването на риска радиацията да бъде разпространена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н.) в рисковата зона през първите 6 месеца. От тях около 25 000 са починали под 40 година възраст а 200 000 са обявени за инвалиди. Неопределено количество хора са заразени поради опита на правителствата в различни държави (това включва и България и Франция) да отрекат инцидента, или това че радиоактивен прах има в атмосферата им. Кръвните ракови заболявания в Европа са повишили честотата си 60 пъти в последните 20 години, спрямо статистиките правени през 70-те години.


На 26 април на 4-ти реактор се провежда учение на персонала за спиране на реактора при затруднени условия, както и тестване на самозахранваща система. Това учение е продиктувано донякъде от един инцидент станал няколко години по-рано, когато израелска ракета удря иракска атомна централа, която има същия тип РБМК реактор. Имитира се авария в електросистемата на Украйна, при която реакторът и неговото управление не получават ток отвън. Въртящият се по инерция вал на турбината би трябвало да произвежда ток още няколко часа, достатъчен за собствените нужди на реактора. През това време персоналът трябва да спре реактора.

В конструкцията на първото поколение реактори от тип РБМК обаче има допуснати редица грешки, една от които се оказва фатална. В рамките на няколко секунди мощността на реактора скача до около 30 000 MW, т.е. 10 пъти повече от мощността в нормален режим. Прътите с ядрено гориво започват да се топят, а налягането на парата бързо се увеличава и предизвиква голям взрив. Този взрив изхвърля и разрушава капака на реактора, тежащ 1200 тона, счупва охладителните тръби и разрушава част от покрива. Когато въздухът влиза в съприкосновение с графитния забавител от вътрешността на реактора, графитът се възпламенява. По-голямата част от последвалото радиоактивно замърсяване е резултат от пожара, който разпръсква радиоактивните частици в атмосферата.

Аварията предизвиква облак от радиоактивни отпадъци, който преминава над части от СССР, Източна Европа и Скандинавия. Близо 60% от радиоактивните отпадъци падат на територията на Беларус. Радиационното замърсяване засяга територията на 17 държави, включително и България. У нас информацията за случилото е оповестена със закъснение от няколко дни.

Инцидентът повдига въпроса за безопасността на съветската ядрена енергетика, като за известно време забавя развитието ѝ. СССР, а след разпадането му – Русия, Украйна и Беларус понасят значителни разходи за обеззаразяване и здравеопазване, вследствие на чернобилската авария.

В първите часове от зоната на инцидента са евакуирани общо 135 000 души, в това число и 45 000 от съседния град Припят. Веднага са приети в болница 213 души, от които умират 31. 28 от тях умират от остра лъчева болест. Повечето са били пожарникари и спасители, опитващи се да овладеят аварията, неуведомени за опасността от радиоактивен пушек.

Над 600 000 запасняци, военни и граждани са работили по затварянето на реактора и овладяването на всички заплахи (втори взрив, заразяването на река Припят, намаляване на радиоактивния прах и затварянето му в 30 километровата зона, ограничаването на опасността радиацията да бъде разпространена от животни, изграждането на обходна стена, изграждането на саркофага и т.н.) в опасната зона през първите 6 месеца.

Само на базата на тази статистика можем да си направим извода, че между 0,05% и 0,1% от населението на Земята е пряко засегнато и около 1% е косвено засегнато от аварията. Това идва само да ни напомни какви биха били ефектите от дори малка ядрена война.

Непосредствените жертви в чернобилската АЕЦ са 30 - работници в централа, загинали при експлозията или в резултат на остра лъчева болест в първите няколко месеца, пожарникари и спасители.

Изпратените за потушаване на възникналия при експлозията пожар и за почистване на зоната около 600 000 ликвидатори са изложени на високи равнища на радиация с минимална защита.

Вследствие на радиационно облъчване умират 4000 души. Облъчени с радиация са 8,4 млн. души в Беларус, Украйна и Русия. Най-малко 100 000 души умират от ракови заболявания, нарушения на имунната система, сърдечни болести и други вредни въздействия на радиационното заразяване.

Около 155 000 кв. км са заразени с радиоактивни материали, от които почти 52 000 кв. км - със силно радиоактивните елементи цезий-137 и стронций-90, които са с период на полуразпад съответно 30 и 28 години.

Изхвърлената в атмосферата радиация е с еквивалента на най-малко 200 ядрени бомби като тези, пуснати над японските градове Хирошима и Нагасаки през август 1945 г.

Чернобилската АЕЦ е окончателно затворена на 15 декември 2000 г.

Преди две години, 30 години след трагедията, в „зоната на смъртта“ беше построен нов изолиращ саркофаг, финансиран предимно от Г-7 и други европейски държави.

Електроцентралата се очаква да бъде напълно демонтирана до 2065. На 3 януари 2010 г., украинското правителство приема закон в тази насока.

Коментари
20:21ч. 26 Април 2018 #6
Анонимен
Има филм за Чернобилската авария "Неразделни ".Тя се случва пред очите на едни жени.
20:20ч. 26 Април 2018 #5
Анонимен
И какво можем да изменим от тогава ?И аз имам някакви увреждания от тази авария !
19:53ч. 26 Април 2018 #4
РУССИЯ
Путьо Уйо
Ами японците като знаеха за Фукошима,това спаси ли ги от радиацията???
Спасиха ли се милионите облъчени които останалите ги третират като прокажени?
Кажи ве груьо?
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Първото частно спа във Варна отвори врати! Лукс от R.Private Spa! (видео)
Днес, 24 Януари 2025 09:02
Първото частно спа във Варна отвори врати! Лукс от R.Private Spa! Уединение, релакс и лукс в едно! Желаеш да се отпуснеш сам, да организираш романтично бягство за двама или парти за 20 души? R.Private...
Избран е строителят за сграда ЯВОР – гр. София на инвеститора „Явор“ АД
Днес, 24 Януари 2025 08:00
Качествено строителство, комфортни разпределения, внимание към детайла и здравословна среда на живот – това са най-важните неща, които търси всеки човек решил да закупи жилище. Вече близо две десетилетия...
Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Четвъртък, 23 Януари 2025 13:37
Инициативите на Kaufland и Държавен куклен театър – Варна за децата в морската ни столица продължават и този уикенд. Тази неделя, 26 януари, ритейлърът ще даде старт на първата от петте творчески работилници,...
Още три области обявяват грипна епидемия от понеделник
Днес, 24 Януари 2025 16:40
Нови три области обявяват грипна епидемия от понеделник – 27 януари. Така общият им брой става 11. В списъка влизат Враца до 31 януари, Плевен до 2 февруари и Шумен до 4 февруари, обявиха от здравното...
Отложиха представление с министър Мариан Бачев заради заетостта му
Днес, 24 Януари 2025 16:27
Поради възникнала в последния момент служебна заетост на министъра на културата Мариан Бачев насроченият за тази вечер спектакъл "Куцльото от забутания остров" в Русе, в който той играе, се отлага, съобщиха...
За ден задържаха двама крадци във Варна
Днес, 24 Януари 2025 16:13
Двама извършители на кражби са задържани във Варна във вчерашния ден, съобщиха от местната полиция. В сряда, 22 януари, мъж на 18 години, известен на МВР и криминално проявен, проникнал в къща в областния...
Изтребители ескортираха френски разузнавателни самолети над Черно море
Днес, 24 Януари 2025 15:59
Мащабна френска военновъздушна операция се проведе в района на Черно море във вчерашния 23 януари. Участвали са самолети Airbus A330MRTT, Boeing E-3CF и Boeing AWACS за разузнаване и ранно предупреждение,...
Парламентът отказа да свали имунитите на Джейхан Ибрямов и Марио Рангелов
Днес, 24 Януари 2025 15:46
Депутатите не свалиха имунитета на Марио Рангелов от ДПС-ДПС, след като по-рано гласуваха по същия начин и за Джейхан Ибрямов. За свалянето на имунитета на Рангелов гласуваха част от депутатите на ПП-ДБ,...
180 кг риба от бракониерски улов върнати обратно в язовир "Мандра"
Днес, 24 Януари 2025 15:34
ИАРА спаси близо 180 килограма риба и върна във водите на Мандра. След извършена рутинна проверка на язовир "Мандра" с патрулна лодка на ИАРА - Бургас, екипите установиха 15 броя хрилни мрежи. Общата...
Бивша гимназия в „Аспарухово” ще става Черноморски младежки център
Днес, 24 Януари 2025 15:21
Проектът за изграждане и функциониране на Черноморски младежки център беше основна тема на днешното заседание на постоянната комисията по собственост и стопанство към Общински съвет – Варна. Центърът...
Издирват мъж и жена след взрива в Банкя
Днес, 24 Януари 2025 15:08
Издирват двама души след взрива в Банкя. Продължава търсенето под руините. "Към настоящия момент нямаме информация за жертви, но вследствие на обезопасителната операция не изключвам да намерим такива",...
Варненски творци дебютират с първа изложба в Морско казино
Днес, 24 Януари 2025 14:55
Група ентусиасти, обединени от желанието си да творят в свободното си време, ще представят първата си изложба пред обществеността във Варна. В „Арт Галерия Морско казино”, проявилите интерес да разгледат...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.0 + 1.0
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook