Изборът в България - късно пенсиониране или малки пенсии
Вторник, 22 Ноември 2011 09:26Източник: Monitor.bg
В демографски грохнала България изборът е късно пенсиониране или малки пенсии. Младите хора не би трябвало да разчитат на държавната пенсия, тъй като сме сред 5-те най-застарели нации в света, с най-бързо намаляващо население и с голяма неграмотност сред младежта. Сега основните въпроси са най-малко два:
Кой е виновен за ниските пенсии? Кой е виновен за плановете за увеличаване на пенсионната възраст?
Отговорът е само един: Виновник е фактът, че България е демографски грохнала страна в сравнение с другите държави. Думите не са пресилени.
Според ООН населението на България се топи най-бързо в света. България е сред 5-те страни в света с най-застаряло население през 2009 г. По този показател сме се наредили до Япония, Германия, Италия и Швеция, но не сме толкова богати и индустриално развити. Не е чудно, че няма чуждестранни инвестиции в България, тъй като първото изискване на чуждите инвеститори е добра демографска картина, каквато нямаме.
Показателно е, че в Исландия и Норвегия мъжете се пенсионират на 67 години, а у нас плановете за вдигане на пенсионната възраст до 65 г. се приемат на нож от синдикатите, макар че като най-застаряла нация пенсионната възраст е нормално да е още по-висока. Не трябва да се забравя, че мнозина се пенсионират по-рано като например неоперативни служители в МВР и Министерство на отбраната. Тоест не криминални полицаи или летци, а секретарки, администратори и т. н. в системата на силовите министерства.
Не трябва да се забравя и че има възможност всички да се пенсионират на 40 или 50 години, но пенсиите ще бъдат като сега символични, тоест по 120, по 150 и по 200 лв., с които няма как да имаме достойни старини.
Въпросът е тогава какъв е изводът. Той също може да бъде един при тази демографска картина не може да има едновременно високи пенсии и пенсиониране преди 70-годишна възраст
Често се предлага да се вдигнат осигуровките, за да се плащат текущите пенсии. Вече видяхме няколкостотин хиляди млади българи да напускат страната, а останалите ще ги последват, ако държавата се опита да им смъкне кожите, за да плащат повече.
Малкото останали млади хора няма да могат да издържат пенсионерите и страната ще изпадне в агония. Да не забравяме, че икономическият растеж в Япония приключи в момента, в който работната ръка в страната започна да намалява. В България този момент също вероятно е настъпил. Експертите казват, че няма значение колко са младите хора, а е важно да са образовани и високопроизводителни.
Но за да станат нещата още по-черни, българските ученици са сред тези с най-големи проблеми при четенето в ЕС. Освен това осмокласниците ни са последни в ЕС по знания по математика, както и по природни науки, сочат данните.
Какво да правят сегашните работещи, особено тези на и под 30 г.?
Трябва да се погрижите за пенсионните си спестявания лично. Държавата или ще ви пенсионира на 75 г., или ще ви дава смешна пенсия, защото 1 работещ ще издържа 3-ма пенсионери, деца и други неработещи. Тоест младите трябва да трупаме бели пари за черни дни, защото държавата буквално няма да може.
Другият важен въпрос е кой е виновен за сегашната демографска картина.
Вероятно част от причините се коренят още в индустриализацията, колективизацията и урбанизацията на България в началото на комунистическия период, когато мобилността на жените пречи на раждаемостта. Тогава битува и вярването, че отглеждайки само едно дете ще си по-богат.
Засилената урбанизация и мобилността на жените са причина дори страни като Иран, Мексико и Бразилия в момента да са в графата със застаряващо население. Годините на преход след края на социализма у нас пък бяха белязани от икономически катаклизми, които освен понижена раждаемост и завишена смъртност, предизвикаха и масови емиграционни вълни.
ПО ДОЙЧЕ ВЕЛЕ: Вдигането на възрастта – неизбежно
"Предишните правителства не излязоха честно да кажат на хората, че с тази пенсионна възраст не може да се издържа системата", каза тези дни премиерът Борисов. Притиснати от очертаващата се за поредна година бюджетна дупка и задаващата се нова рецесия, управляващите се канят да вдигнат пенсионната възраст. В отговор синдикатите обещават „социален взрив”. Така събитията отпреди година се повтарят почти буквално.
„Най-отговорно като българи седнахме синдикати, работодатели, оценихме си демографския фактор и си направихме пенсионната реформа без стачки, без митинги”, каза тогава премиерът, доволен, че след безкрайни и безплодни пазарлъци шумотевицата се размина.
"Ако не искаме да стане така, че след 2-3 години никой да няма пенсия, трябва да направим тази реформа", казва той сега.
„Пълним НОИ с данъците, защото предишните правителства не излязоха честно да кажат на хората, че с тази пенсионна възраст не може да се издържа системата”, обяснява този път премиерът. По принцип е прав крайно време е вдигането на пенсионната възраст да започне, в което правителството трябва да бъде безусловно подкрепено. Само че и това не е цялата истина.
По-важно е обаче, че макар и неизбежно вдигането на възрастта за пенсия съвсем няма да е достатъчно, за да „може да се издържа системата”. Защото няколкото десетки спестени милиони изглеждат твърде малко на фона на наливаните в момента в нея четири и половина милиарда от бюджета.
От друга страна, възрастта не може да се повишава безкрайно и скоро пенсионерите ще станат повече от работещите. Тъй че, ако не се вземат и други мерки, перспективата ще продължи да бъде твърде мрачна. Пенсиите ще си останат мизерни, а пенсионната система ще е непреодолима пречка за развитието на останалите публични сфери, за съществен ръст на икономиката и на доходите.
Крайно време е да се разработи и изпълнява план за реална реформа, в който политическите интереси да отстъпят на икономическата логика, като цената на непопулярните мерки бъде разпределена справедливо и солидарно.
|
Коментари |
21:35ч. 26 Ноември 2011 #21 qdosanata Жалко за теб таририрам,звучиш като човек отдавна загубил мечтите си... Това е действителността в Бг-няма мечти, няма желание за каквото и да били -просто някак живота да се избута. Това не е живот, нали?...АЗ не теб желая да преоткриеш тази част от теб, която може да се бори и справя с всички трудности!
23:00ч. 23 Ноември 2011 #20 taririram Забравих наи-важното!!!
Винаги си вземам касовата бележка и дори си я проверявам преди да изляза от магазина!
Това също е в резултат на горчив опит! )))
22:58ч. 23 Ноември 2011 #19 taririram Рожбе!
Най-малко аз се оплаквам! Всичко, което пиша е основано на житейски опит и не е оплакване, а констатации!
Като те чета, мисля си, че тогава когато аз мислех толкова наивно идеалистично, както теб сега, ти все още си играла на детската площадка...
Права!!! За какви права ми говориш??? Какви права, когато си изправен пред алтернативата да работиш за някаква мижава заплата или да обречеш семейството си на глад и мизерия???
Ти кое би избрала в такава ситуация? Би ли вирнала гордо глава? Би ли се озъбила на "работодателя" си, който очевАдно се опитва да те изработи отвсякъде, но все пак ти предлага заплата... пука ти дали заплатата ти е със или без осигуровки... ако знаеш, че трябва да обуеш, облечеш нахраниш и изучиш 1-2 дечица ... дори и ти да останеш гладна... дори и да ти се иска поне да отидеш поне да видиш какво продават в МОЛа... само да видиш...
Искрено ти желая никога да не разбереш какво значи да си в такава ситуация!!!
За жалост, според статистиката над 60% от семействата в България са точно в тази ситуация...
Лека нощ!
Сънувай мечтите си...
17:59ч. 23 Ноември 2011 #18 qdosanata Абе не знам кой колко и в какво е врял, но ситуацията е такава каквато ние си я направим! Все има оплакващи се от всичко-Таририрам-ти какво направи, за да промениш твоята действителност??? Или така е много добре-коментираш по форумите и толкова? Този тип работодатели сме го създали всички ние, защото се примиряваме с всичко и си траем! За правата-имаме ги-но ти знаеш ли твоите, когато някой не ти ги спази-търсиш ли му отговорност за това-взимаш ли си касовата бележка винаги-това е едно от малкото ни права и задължения-хем за твоя сигурност, хем за твоите старини, но правиш ли го??
13:41ч. 23 Ноември 2011 #17 taririram Идеалистка!
Теорията е едно, а "рийъл лайфа" съвсем друго, ядосаната!!! Много книжки си чела, но май малко си вряла и кипяла в "милата ни родна капиталистическа действителност"!!!... За какви права изобщо ми говориш?!?...в тази държава?!? ... в тези времена?!? ... при този "тип" работодатели?!?...
Сития на гладния вяра няма... и права за гладните няма!!!
10:55ч. 23 Ноември 2011 #16 qdosanata да-частниците не обичат да плащат-но защо??? Защото никой не си търси правата! Чакат много хора за едно място-спор няма, но ако работодателят търси качествен човек-ще приеме твоите условия. За жалост ние не искаме само да си помагаме, искаме някой нещо да направи за нас-защо така-не мога да си обясня...
17:29ч. 22 Ноември 2011 #15 Vic Rattlehead Не чакам на никой да ме "оправя", само че не искам и да ме ограбват. До ядосаната - taririram ти е отговорил вместо мен. Ако докладваш некоректен работодател и работиш за него то ще те изкарат и теб виновен и пак ще останеш на улицата. Истината е, че нямаме никаква защита, за да си търсим правата. За да я получим трябва да сме много и да си я потърсим.
16:43ч. 22 Ноември 2011 #14 taririram Светос, не би ми било жал за парите, които Държавата ми взема под формата на данъци, осигуровки, ДДС, такси, винетки и какво ли още не, но само ако знаех, че с тези пари се върши нещо за благоденствието на същата тази държава...
Същата тази Държава е създала един безумно бюрократичен апарат, който се опитва да спъва и най-добронамереното желание на нормалните хора да работят, и този същия апарат издържаме всички НИЕ с парите, които смъкват от гърбовете ни... Вместо да се опитват да ни помагат, държавните чиновници правят всичко възможно да ни откажат от каквато и да е инициатива! Всеки чака да му сложиш пачката в джоба, защото е седнал зад някакво държавно бюро!
Няма да давам пари за това!!!!
15:46ч. 22 Ноември 2011 #13 Svetos Хора, разберете, че в една икономика, където няма други приходи освен от Данъци, то всичко се стоварва върху населението.
Нашата мила Държава няма други приходи. Ако искате си спестявайте, ако искате си внасяйте осигуровките - правете каквото искате и както намерите за добре, но не очаквайте някой да се грижи за Вас. В "добре" развитите държави ( за пример скандинавските, който имат високи пенции), удръжките от месечният ви доход достига 67% - наясно ли сте, че удръжките от Вашата заплата са около 23% - Какво търсите тогава. Ниски данъци, Ниско ниво на събираемост на НАП, източване на ДДС ит.н. Докато го има, няма да има добри здравни заведения, високи пенсии и достойни старини. - Това е положението, но на никой не му харесва -И на мен даже !!!
15:38ч. 22 Ноември 2011 #12 taririram Ядосаната, не се ядосвай, мойто момиче! Нали се сещаш, че ако не си подпишеш договора, такъв, какъвто ти го "поднася" за подпис работодателя, ще изхвърчиш моментално, а за твоето място вече ще са наточили зъбки поне 6516459-найсет други не по-грозни от теб девойки?!?!
Вярно е, че работодателите не обичат да плащат! Особено частните работодатели! Интересно защо държавните работодатели толкова много "обичат" да плащат?!? ... Особено онези прословути 20 заплати при пенсиониране!!! Та малки заплати ли са получавали до пенсионирането си всичките служители на МВР и МО!?! Война ли е имало по време на службата им, та държавата (и най-вече всички ние - данъкоплатците!!) им е толкова много длъжна?!? Защо за тях има ранно пенсиониране и 20 заплати, а за болшинството от работещите - точно НИЕ от частния бизнес! - няма нито клас, нито нормални отпуски, нито 5 - 10 или 20 заплати при пенсиониране! Някой да е чувал частен работодател да е платил 20 заплати на служителя си при пенсиониране????????
Е! Тогава кой е луд!?! ... За кого е зелника?!?
Трябва да се даде възможност на всеки човек на възраст над 55 години сам да избира дали да се пенсионира - пенсионираш се на 55 години - вземаш 50% от пенсията!... Работиш до 65 години - вземаш 100% от пенсията! Дори и в този случай е повече от ясно, че държавните служители ще изберат да си "топлят" столчетата до максималната възраст... а другите????... Другите ще мрат!... или ще бягат далеч от тук...
14:35ч. 22 Ноември 2011 #11 qdosanata КЪм Vic Rattlehead: точно ние сме тези, които можем или не да подпишем договора на определена сума-нали се сещаш,че ако всеки иска да го осигуряват на колкото получава, работодателят няма да може да ни манипулира? ВСичко зависи от нас, но е много -трудно да се борим, всеки се скатава и си казва,че от него нищо не зависи.НО 5 000 000 единици като се обединят-кой ще победи тогава??
14:31ч. 22 Ноември 2011 #10 qdosanata Подкрепям Светос- не може все да искаме някой нещо да ни оправя-всичко зависи от нас!!! Щом сме съгласни да ни осигуряват на минимлната заплата, а реално да взимаме повече-такава и ще ни е пенсията-минимална!На нас все някой за нещо ни е виновен-ние сме все прави-за жалост с това мислене все по-зле ще ставаме...
14:16ч. 22 Ноември 2011 #9 Sheldon Заглавието е така поставено, сякаш това да имаме нормални пенсии зависи от увеличението на пенсионната възраст. А всъщност това увеличение на годините ще доведе до някакви смешни разлики в пенсиите.. от типа ще скочат от 210 на 220лв. МЕРСИ!
13:31ч. 22 Ноември 2011 #8 Vic Rattlehead @Svetos, ако изборът ми е да вземам 800 и да декларирам 270 или да получавам и тях, нали се сещаш какво ще избера. Не е въпрос на избор за един служител на какви пари ще го осигурят, въпреки че така работодателите ни прецакват.
13:05ч. 22 Ноември 2011 #7 zargan Освен преките данъци, които ни теглят директно от заплатата/печалбата, плащаме косвени данъци: ДДС, акцизи, мита. Плащаме огромни вноски за социално и здравно осигуряване, което не е никакво осигуряване, а си е чист държавен рекет. Плащаме всевъзможни такси, чийто брой и размер непрекъснато растат. Плащаме монополно високи цени за стоки и услуги от първа необходимост. Плащаме, плащаме...
И, в крайна сметка, за какво плащаме? За чие добро – наше или...?
Отговорът, че, видите ли, предните правителства изгониха българите от страната и окрадоха пенсионните фондове не минава. Защото никой не е натискал герП, знаейки за плачевното положение, да се захващат да управляват. Да го предоставят на по-умни от тях.
В статията се пропуска споменаване на очевидните мерки, които ще подобрят положението у нас:
- унищожаване на престъпността и корупцията;
- подобряване на условията за бизнес, вкл. ограничаване на монополите и на картелните споразумения;
- създаване на условия за външни инвестиции (без тях сме загубени).
Управляващите също не искат да разберат тези простички неща. Затова народът ще ги споменава единствено като престъпници, докарали народа си до пълна мизерия. Само че страната е отворена и хората бягат оттук. Бягат и не гледат назад.
11:18ч. 22 Ноември 2011 #6 Svetos Уважаеми съграждани. Прави сте, че нещата не отиват на добре. Но не забравяме ли, че и ние имаме сериозен принос за това. Основно с момента в ,който се съгласяваме да подпишем договор на 270 лева, а реално получаваме 800. И какв, всички тогава казват аз няма да дам и лев на Държавата, а после търсим пенсии, пътища, чистота, сигурност и условия. Демокрация = приход на държавата, само от преки и косвени данъци.
11:12ч. 22 Ноември 2011 #5 Футболни Екипи Хмм каквото и да стане пак ще са малки !
10:41ч. 22 Ноември 2011 #4 ivanov Увеличаването с няколко години на трудовия стаж и годините за пенсиониран ще доведат до десетократно увеличение на пенсиите и ще се стигне до отлив на пенсионери, тъй като те все ще почиват по френската ривиера :) Това са пълни глупости - пенсиите отново ще са толкова малки, колкото са сега. Просто пенсионерите ще ги вземат 3 години по- малко. Ако доживеят до пенсия разбира се.
10:37ч. 22 Ноември 2011 #3 diyana Проблема не е във вдигането на възрастта за пенсиониране а във това,че няма работа .Никой човек който е жизнен и работоспособен няма да си зареже доброволно работата ако е добре заплатен за да се пенсионира и да взима 200 лв и да живее в мизерия.Те биват принудени Пробвайте ако сте над 40 да си намерите някъде работа а какво остава за над 50-60 години.
10:15ч. 22 Ноември 2011 #2 Стоянов Ситуацията е толкова заварена в момента и толкова плачевна, че наистина трябват някакви подобни кардинални решения...
09:58ч. 22 Ноември 2011 #1 Siska Няма избор в България ще има
И късно пенсиониране, И малки пенсии
Пълна заблуда е ако си мислите, че като вдигнат възрастта за пенсиониране ще вдигнат и пенсиите, защото чисто и просто парите в НОИ изтичат. Парите внасяни от нашите баби, дядовци, майки и бащи са откраднати още по соцвремената, после една инфлация, втора инфлация и резултата е с 40 год стаж пенсия 200 лв
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
В Румъния се провежда първият тур на президентските избори
Днес, 24 Ноември 2024 09:01
Днес в Румъния се провежда първият тур на президентските избори. Избирателните секции в страната отвориха врати в 7:00 ч. и ще останат активни до 21:00 ч. местно време, което съвпада и с българското.
Право...
| |
|
Водата от чешма "Св. Марина" във Варна е негодна за пиене
Днес, 24 Ноември 2024 08:39
Водата от обществената чешма "Света Марина" във Варна е негодна за пиене, алармират от Регионалната здравна инспекция.
Чешмата се намира в местност "Кочмар" в ж.к. "Възраждане".
Пробите от водата...
| |
|
Обединеното кралство наема преговарящ за "рестартирането" на отношенията с Европейския съюз
Днес, 24 Ноември 2024 08:14
Правителството на Обединеното кралство обяви наемането на нов преговарящ, който ще подпомогне "рестартирането" на отношенията с Европейския съюз. Според обявата за позицията, избраното лице ще ръководи...
| |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Почитаме света Екатерина
Днес, 24 Ноември 2024 07:51
На 24 ноември празнуваме света Екатерина. Имен ден имат всички носещи името на светицата - Екатерина, Катерина, Катя, Катрин, Катина, Тина.
В народната традиция на Катерининден жените не работят, а...
| |
|
Най-важното от Варна във вчерашния 23 ноември
Днес, 24 Ноември 2024 07:23
Двоен ръст на случаите на варицела във Варна
Над 100% седмичен ръст на случаите на варицела отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна. През изминалия 7-дневен период отчетените случаи във Варна...
| |
|
24 ноември в историята
Днес, 24 Ноември 2024 06:59
642 г. – Теодор I е избран за папа.
1642 г. – Абел Тасман става първият европеец, открил остров Земя на Ван Димен, днес известен като Тасмания.
1859 г. – Британският естествоизпитател Чарлз Дарвин публикува...
| |
|
Прогноза за времето - 24 ноември
Днес, 24 Ноември 2024 06:33
Сутринта ще бъде студено с минимални температури между минус 7° и минус 2°, в котловините до минус 10°; в София - около минус 9°.
През деня над Черноморието ще бъде предимно слънчево. Ще духа слаб...
| |
|
Двоен ръст на случаите на варицела във Варна
Събота, 23 Ноември 2024 17:35
Над 100% седмичен ръст на случаите на варицела отчитат от Регионалната здравна инспекция във Варна.
През изминалия 7-дневен период отчетените случаи във Варна и областта са 68, два от които в областта,...
| |
|
Влезе в сила забрана за износа на лекарство за недоносени деца
Събота, 23 Ноември 2024 17:03
От днес до 20 януари се забранява износът на лекарствен продукт за недоносени деца, който се използва за профилактика на сериозни заболявания на долните дихателни пътища, предизвиквани от респираторен...
| |
|
Наградиха лауреатите от Националния конкурс "Морето, морето, морето..."
Събота, 23 Ноември 2024 16:10
На тържествена церемония в Младежки дом – Варна, днес бяха връчени отличията на призьорите в XIX Национален конкурс за компютърна рисунка „Морето, морето, морето…“.
Специалната награда на г-н Благомир...
| |
|
ГЕРБ към ПП-ДБ: Не приемаме за правилно да преговаряме през социалните мрежи
Събота, 23 Ноември 2024 15:39
От партия ГЕРБ излязоха с позиция по повод отговора на ПП-ДБ, с който беше приета тяхната покана за среща. ОТ ГЕРБ не приемат за правилно диалогът да се води през социалните мрежи и медиите. От партита...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|