Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Родната Темида най-бедна в Европа

Четвъртък, 10 Април 2014 08:04
Източник: Стандарт   
Българската съдебна система се оказа сред водещите в Европа по ефективност. Според международно приетата методика на Европейския съюз за оценка на ефективността родната Темида се нарежда на трето място. Изпреварват ни единствено Швеция и Литва. Това показват данните на международно изследване върху висящите граждански, търговски и административни дела на 100 души население в периода 2010 - 2012 г., публикувано на таблото на правосъдието на Европейската комисия. Данните показват, че обемът на работа в съдебната система у нас видимо нараства. За 2012 г. броят на делата е 580 249, което е скок спрямо 2009 г. от 10,6% или 2,5% средно годишно. Подобна е тенденцията и по показателя "свършени през годината дела" - ръст спрямо 2009 г. от 10,7%. Статистиката посочва, че 83% от всички свършени дела се разрешават в рамките на законоустановения срок, като 85% от тях са със съдебен акт по същество.

Три са основните показателя, които определят ефективността на съдебната система. Клирънсът е показател, отчитащ производителността на системата. Стандартната интерпретация на показателя е, че стойности, близки до 100, показват капацитета на системата да не задържа дела, а над 100 - способността й да "изчиства" висящи дела. Данните сочат, че родната Темида се движи в диапазона между 99,5 и 101,08%, което в сравнителен международен план показва, че българската съдебна система може да бъде оценена позитивно по този показател. Друг аспект е оборотът на делата. В нашия случай срещу едно висящо дело стоят пет свършени дела. Скоростта на приключването им също е от значение. Данните показват висока ефективност на работата - стойностите се движат около 70 дни. Реалното място, което ни отрежда този показател в сравнителен международен план, е престижно: 6-о от 26 страни, предоставили в ЕК данни за оценка на ефективността на съдебната система. Другият критерий е свързан с оценката на качеството.

Тук се гледа ресурсната осигуреност. От тази гледна точка оценките за нашата съдебна система не са така категорично еднозначни, както при показателите с ефективността. Причината е, че освен работоспособността и квалификацията на магистратите се оценяват най-вече материалните, финансовите и кадровите ресурси. Кадровият потенциал е измерен по показателя - съдии на 100 000 души население. В този план равнището е добро, тъй като осигурява 31 съдии на сто хиляди души, което е значително над средното за Европа - 19 съдии. Проблемната област обаче е потенциалът за увеличаване на качеството на съдебната система и обучението. В това отношение има недостатъчно ресурси и те дават оттенък на оценката. В почти 1/3 от държавите членки на ЕС делът на съдиите, включени във формите на непрекъснато обучение, е над 50%, докато у нас той е под 20%. Използването на съвременни информационни технологии у нас също е на твърде ниско ниво. В общата структура на бюджетните разходи на съдебната власт средно за ЕС основният дял за IT е 1,27%, а за квалификация - 0,45%. За България и по двата показателя е значително под средните стойности, съответно 0.18% и 0,01%. Друг съществен проблем е независимостта на съдебната система. Според данните на Световния икономически форум (2013 - 2014 г.) България заема 123-о място от 148 страни по оценка, изразяваща "възприемане на независимост". Видно от този анализ е несъответствието между оценката за независимостта и доверието и резултатите от ефективността и качеството на съдебната власт в България.

Препоръките са да се подобри заплащането на магистратите, тъй като то би трябвало да съответства на мястото на Темида в ценностната система на обществото. Равнището на заплащане включва, разбира се, и допълнителни икономически и социални облаги, като данъчни облекчения, специални пенсии, квартири и т.н. По тези показатели страните са групирани по два критерия - ниво на заплащане и допълнителни облаги. Тук прави впечатление, че в страните с ниско равнище на заплащане компенсират с развита система за допълнителни финансови и материални бонуси. Такива държави са Чехия, Унгария, Латвия, Португалия, Румъния и Словакия. Социални пенсии вземат магистратите в Литва, Полша и Румъния. Особена е позицията на България. Оказва се, че държавата ни е единствената в ЕС, която съчетава ниско заплащане, и то минимално за сектора на правосъдието в ЕС, с липса на допълнителни облаги и финансови бонуси. Това поставя съдебната ни система в зависимост и висока опасност от корупция. Нещо, което в другите държави членки не се допуска и е обезпечено с достатъчно високо заплащане за магистратите и служителите в този сектор.

На Запад магистратите взимат 3 пъти повече

Очевидно подобрените резултати от дейността на съдебната система не кореспондират със заплащането на магистратите. Това е мнението на мнозинството в гилдията, а го показват и редица изследвания и резултати от последните месеци. Препоръките на евроекспертите са свързани с икономическия подход - "разходи - резултати". В тази посока има както положителни, така и отрицателни оценки. От една страна, е налице висока интензивност на делата и ефективност в работата на съдебната система, както и сравнително добро равнище на кадрово осигуряване. От друга обаче, бюджетните разходи и публичното финансиране у нас не гарантира заплащането на съдебната власт. Заплатите на начинаещите магистрати, както и на висшите съдии са най-ниските спрямо всички европейски страни. Според данните в изданието на Информационното табло на Европейския съюз в областта на правосъдието за 2014 г. брутната годишна заплата на един първоинстанционен съдия у нас е - 14 345 евро, срещу 45 578 евро на магистрат от другите страни на ЕС.

Върховните съдии и прокурори у нас също получават в пъти по-малко от европейските им колеги - 28 019 евро срещу 88 218 евро. Оказва се, че сме твърде далеч от общоевропейската тенденция за нарастване на заплатите на магистратите, което да е в степен по-висока от нарастването на средната брутна работна заплата. У нас съдебната система се издържа основно от собствени приходи, но таванът им вече е достигнат. Така се оказва, че за младшите съдии и прокурори, които тепърва навлизат в системата, пари за заплати няма. От кадровия орган на Темида - Висшия съдебен съвет, са принудени спешно да пенсионират магистрати, за да могат местата им да се попълват от млади юристи. Стига се до парадоксални ситуации, в които на мястото на един пенсиониран висш магистрат се разкриват щатове за назначаването на двама младши съдии или прокурори. За последно заплатите на магистратите и съдебните служители са били индексирани през лятото на 2012 г. Сега е необходимо отново да бъдат повишени, тъй като по закон заплатите на магистратите са обвързани със средното възнаграждение в бюджетната сфера и би следвало да се индексират регулярно.

Коментари
13:00ч. 10 Април 2014 #3
Виктор
100% поръчкова статия, казваща "колко добра ни е съдебната система и колко ниски заплати получават".
Господа съдии, играта с процентите не променя нищо. Всеки може да извади две цифри от всичките статистики и да ги сравни, че да покаже подходящ процент - голям или малък, какъвто му изнася.
Истината е друга и горе също я пише, въпреки, че текста гледа да замаже нещата: "Кадровият потенциал е измерен по показателя - съдии на 100 000 души население. В този план равнището е добро, тъй като осигурява 31 съдии на сто хиляди души, което е значително над средното за Европа - 19 съдии"
Ето това е - в ЕС с доста по-малко съдии вършат повече работа!
12:06ч. 10 Април 2014 #2
umeren
Не им обръщайте внимание-живеят направо в комунизма,и то без да работят!
08:43ч. 10 Април 2014 #1
batveso
А що не вземат да ги оценят по показателя процент на ефективно осъдените престъпници и процент на пуснатите да си ходят по живо по здраво бандити? Последното място по този показател сигурно ни е вързано в кърпа.
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини от Варна, региона и света
Близо 150 нови случаи на заболели от варицела отчетха от РЗИ-Варна
Събота, 4 Януари 2025 17:13
149 случи на заболели от варицела са регистрирани във Варна и областта през изминалите две седмици. Това сочат данните на Регионалната здравна инспекция във Варна за периода 20 декември - 2 януари. 144...
1 милион леки автомобили преминали през Дунав мост-Русев посока Румъния през 2024 г.
Събота, 4 Януари 2025 16:43
С малко над 1/5 се е увеличил трафикът на леки автомобили от България към Румъния през ГКПП „Дунав мост“ при Русе – Гюргево, стана ясно от поредното посещение на областния управител Драгомир Драганов на...
Продължава разчистването след нефтения разлив в Черно море
Събота, 4 Януари 2025 15:17
Руските спасители са разчистили повече от 86 000 метрични тона замърсен пясък и пръст от двете страни на Керченския пролив след нефтен разлив в Черно море миналия месец, съобщи в събота министерството...
Учащите ще получава карти за градския транспорт във Варна на отделни гишета
Събота, 4 Януари 2025 14:44
На централния пункт на общинско предприятие ТАСРУД на ул. „Русе“ (обръщач до училище „Димчо Дебелянов“), е въведена специална организация, като са обособени две гишета за обслужване на учащи се. На място...
Проучване в САЩ: Среднодневно човек прекарва по 6 часа и 40 минути на телефона си
Събота, 4 Януари 2025 13:01
Средно на ден човек прекарва по 6 часа и 40 минути на телефона си - това сочат данните на американската статистическа компания "Exploding Topics", съобщава БНТ. Превърнато в проценти това означава, че...
Какво време ни очаква в неделя по Черноморието?
Събота, 4 Януари 2025 12:35
Тази нощ от северозапад на югоизток ще има временни увеличения на облачността. Вятърът ще стихне и в сутрешните часове на места в равнинната част от страната видимостта ще е намалена. Минималните температури...
Гърция: Продаваш алкохол и цигари на непълнолетни - отиваш на съд
Събота, 4 Януари 2025 12:11
В Гърция за продажба на алкохол и тютюневи изделия на непълнолетни лица се въвежда наказателна отговорност. От гръцкото правосъдно министерство предупреждават, че нарушителите ще бъдат не само глобявани,...
Бракували сме Covid ваксини за 145 млн. лв. от 2022 до 2024 г.
Събота, 4 Януари 2025 11:45
Над 145 милиона лева е похарчила държавата за ваксини срещу Covid-19, които са били бракувани в периода от 2022 до 2024 година. Това посочва служебният здравен министър Галя Кондева в отговор на въпрос...
Евтим Милошев: Законодателството пречи на развитието на туризма
Събота, 4 Януари 2025 11:19
Имаме прекрасни възможности в България за туризъм, но има какво още да се направи по отношение на зимния туризъм. Това заяви пред БиТиВи служебният министър на туризма Евтим Милошев. Началото на зимния...
Отстраниха аварията на фекалния тръбопровод под Варненското езеро
Събота, 4 Януари 2025 10:36
В 18:30 часа вчера е отстранена повредата във временната връзка между новия и стария тръбопровод във Варненското езеро, съобщи заместник-кметът Пламен Китипов. По думите му тръбата е напълно възстановена,...
Авария оставя един район без вода във Варна
Събота, 4 Януари 2025 10:11
Един район във Варна е без вода, а причината е авария, съобщиха от ВиК-дружеството. Потърпевши са част от местност "Долна Трака". Очаква се водоподаването да бъде възстановено до около 15 часа. Допълнение:...
38% от украинците съгласни на териториални отстъпки в името на мира
Събота, 4 Януари 2025 09:56
38 процента от украинците са съгласни с териториални отстъпки в името на мира. Това сочат резултатите от проучване, проведено през декември от Киевския международен институт по социология. Според...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Най-четено от Всички теми 1 2 3
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.2 + 0.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook