Експерти: Спрете парите за студенти по икономика
В страната имало 30 000 безработни висшисти
Петък, 12 Август 2011 12:55Източник: Стандарт
Държавата да спре да финансира ненужни специалности, от които в момента пазарът на труда няма нужда, поискаха от Българската стопанска камара.
Това е част от мерките за реформа в образованието, които специалистите предлагат. Според тях тази година отрасловите министерства и работодателите трябва да правят анализи какви кадри са необходими в бъдещите 5 години и държавата да дава заявка на университетите. По този начин най-вероятно няма да се финансират специалности като право, бизнес администрация и икономика, с които в момента пазарът е пренаселен, каза експертът от камарата Даниела Симидчиева. Ако те желаят да учат тези специалности, ще трябва да си платят.
В момента в страната има над 30 хиляди безработни висшисти, като една трета от тях са юристи и икономисти. В същото време има остър недостиг на инженери, а едва 20 на сто от студентите учат инженерни технически специалности. Заради липсата на квалифицирани кадри в тези области някои наши фирми дори планирали да изнесат производствата си в Турция.
Друго предложение на камарата е държавата да финансира и частните учебни заведения - предучилищни, средни и висши. Парите трябва да следват ученика, независимо какво училище ще избере той, каза Симидчиева. Един от вариантите това да стане е всеки ученик да получава ваучер с държавната субсидия, предвидена за него. Когато избере училище, държавата ще превежда парите към съответното школо.
Друго предложение е да се създаде електронен регистър за децата, които не посещават или отпадат от училище, а техните семейства да бъдат лишени от всички видове социални помощи.
|
Коментари |
00:07ч. 14 Август 2011 #15 Rumi Много слециалности във ВУЗ-овете трябва да бъдат закрити и критериите трябва да са два - липса на перспектива за работа и липса на кандидати. Абсурдно е да се правят по няколко приемни кампании. Дори и след поправителната сесия за матурите щяло да има прием на документи за двойкаджиите. Трябва да се наложи същият принцип, както в средните училища - няма нужния брой кандидати, паралелката (специалността във ВЪЗ-а) се закрива.
19:36ч. 13 Август 2011 #14 varnenka Работният ден е 8 часа и в учебно и в неучебно време . И това се спазва и в училищата в близките села на Варна . Освен това директорът решава дали да ти зачете магистратурата и допълнителните квалификации или да те назначи със заплата като за начинаещ бакалавър т. е с 450 лева заплата . Като не ти харесва прав ти път - желаещи има много .
18:19ч. 13 Август 2011 #13 Dry-Ice Като се има предвид колко им е дълъг работният ден на учителите и колко отпуски/ваканции имат, въобще не съм съгласен че заплатите им са ниски. С тези делегирани бюджети пък съвсем не може да знаем точно какви премии и бонуси са разпределяни. Особено в централните училища, където е основният наплив от деца.
12:50ч. 13 Август 2011 #12 varnenka Въпреки ниското възнаграждение и изхабените нерви се оказа , че има много желаещи да работят като учители . Преди тази професия въобще не беше желана , но сега заради кризата много хора се опитват да се върнат към нея , което без здрави връзки просто не става .
12:30ч. 13 Август 2011 #11 Dry-Ice В Шуменския университет приемат с тройка, защото професията "учител" няма стойност в България
_______________________________________________-
Е то кога не е било така? Едно време като чуехме кои съученички са отишли да учат там и си говорехме: "Представяш ли си един ден тази да ти учи детето?". Е, този ден дойде. :(((
09:14ч. 13 Август 2011 #10 STELITO В Шуменския университет приемат с тройка, защото професията "учител" няма стойност в България! За някакви скромни пари тия хора си късат нервите.В днешно време учителите нямат право да гонят от час,наказват по какъвто и да е начин "за да не се стресира детето",да обиждат ,да пишат двойки "за да не убие желанието за учене", да повишават тон,... и най-новото-да не пишат отсъствия!!!И имат задължение да образоват учениците качествено!
Питам: като се има предвид заплатата и "правата и задълженията" как очаквате качествени хора да учат за учители?! В същото време в частните училища нещата се променят-там се изисква от учителите много повече, но заплащането е друго,броят на децата в паралелка е друг, материалната база е друга- все неща които ако са факт и в обикновените училища и там ще образоват децата на ниво!
21:54ч. 12 Август 2011 #9 Pres Niko, на България не и трябват висшисти, но и трябват учещи за висше образование - каквото и да ти говорят знай, че става дума за пари!
20:37ч. 12 Август 2011 #8 Niko Интересно, аз съм инженер, а никой не е дошъл да ме дърпа за ръкава с думите "Ела, ще ти дам 1000лв заплата."
Всъщност истината е, че на България не и трябват висшисти. Висшето образование се е обезценило до такава степен, че се иска дори за да станеш секретарка.
17:29ч. 12 Август 2011 #7 kasi Абсолютно редно е да се финансират и частните училища след като парите следват ученика. Разликата между обучението в частното и държавното училище е огромна, най-вече откъм дефицит на внимание спрямо ученика. Учителите на трябва денонощно да реват, че са им ниски заплатите, ами да се вземат в ръце и да си гледат съвестно работата. Онзи ден гледам в Шуменския приемат "педагогика" пак с тройки, и какви учители ще излязат. Проверявам контролното след учителката и откривам 5 правописни грешки, хах...
15:10ч. 12 Август 2011 #6 totko70 batveso напълно съм съгласен - каква е файдата да бачкаш като инженер - работата е интересна и си я обичаме ама без заплата не става. Освен това излязъл от университета инженер му трябва и място на което да започне, някой да му даде възможност да се донаучи - това го няма. Трябва му работодател дето после ще го праща на допълнителни обучения - и това е зор с нашата едвам кретаща промишленост. И не на последно място му трябва заплата - не колкото в Германия ама достатъчно, че да не си зареже семейство и приятели и да хукне на вън. Това е - така ще имаме квалифицирани иженери и ниско текучество. Лесно е нали.
14:55ч. 12 Август 2011 #5 BloodRose cassie, на година в ИУ Варна влизат ОБЩО 2500 студенти, от които не повече от 100-150 специалност мениджмънт. Подкрепям идеята, че 2500 са повече от достатъчното, но за момента, това са фактите. И е напълно нормално кадърните икономисти да практикуват, където им предлагат 5-6 пъти по-високо заплащане. Ако имаше конкурентни условия на пазара на труд, специалистите щяха да си стоят в БГ.
14:44ч. 12 Август 2011 #4 batveso Стига с тези празни приказки за "остър недостиг
на инженери".Господата от камарата да ми
пишат на лично къде са тези места, че ще умра
от глад с тази мижава заплата където работя
по специалността си повече от 30 години, ама
няма къде другаде да отида.
13:50ч. 12 Август 2011 #3 student1900 Съгласен съм с подобно предложение. Знаете ли, че всеки държавен университет получава по близо 1000 на семестър за студент. Тези пиленца, студентите след 4 години учене вземат диплома за ВИСШУ и повечето отиват да работят в Англия в някоя ферма. Други (малка част) са по-будни и са се подготвяли добре, трипа ли са стаж и отново бягат в чужбина за по-добро възнаграждение. Трети стоят без работа, а четвърти получава по 500 лв в България и работят като секретарки, бармани, сервитьори....Защо? Толкова ли е богата България? Скоро прочетох подобно предложение, на някакъв си ректор: (виж линк...)
13:45ч. 12 Август 2011 #2 cassie Аз гладен адвокат не съм виждала. За специалност право мога да кажа, че 1/3 от тези които са се записали завършват. Освен това днес, не може да се извърши нито една сделка без адвокатска намеса. За икономистите съм съгласна - на година само от ВИНС-а излизат 2500 мениджъра, които няма как да си намерят работа.
13:02ч. 12 Август 2011 #1 zaguban4o Частните училища са за платежоспособните родители. Защо трябва държавата все да се бърка в частната инициатива???!!! Държавата не може себе си да оправи. С тези пари да се ремонтират училищата, да се подробят условията, да се дава здравословна храна и т.н.
Специалисти, които трябва да измундрят нещо НОВУ, за да си оправдаят заплатите .. Двойкаджииии
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Клиентите на А1 ще продължат да използват висококачествени услуги без промяна на основната месечна такса през 2025 година
Петък, 17 Януари 2025 15:46
Основните месечни такси за мобилни и фиксирани услуги на частните клиенти на А1 ще останат непроменени през 2025 г.
Компанията ще продължи да инвестира в технологични иновации и подобряване на обслужването,...
| |
|
Над 80 състезатели мерят умения на турнира по спортна стрелба с пневматично оръжие „Купа Варна“
Днес, 18 Януари 2025 10:45
Този уикенд в залата на спортен комплекс „Простор“ ще се проведе поредното издание на турнира по спортна стрелба с пневматично оръжие за „Купа Варна“.
Според главния организатор на проявата Нина Дякова...
| |
|
Бившият главен секретар на МВР Ивайло Иванов се връща в министерството
Днес, 18 Януари 2025 10:25
Бившият главен секретар на МВР Ивайло Иванов е назначен за началник на политическия кабинет на министъра на вътрешните работи Даниел Митов. Това потвърдиха за БТА от пресцентъра на МВР.
Иванов беше...
| |
|
Авария оставя част от "Галата" без вода днес
Днес, 18 Януари 2025 10:02
Поради авария част от кв. "Галата" е без вода, съобщиха от ВиК-дружеството.
Очаква се водоподаването да бъде възстановено до около 13 часа....
| |
|
Земетресение в Гърция усетено и у нас
Днес, 18 Януари 2025 09:43
Земетресението с магнитуд 3.5 по скалата на Рихтер в Гърция е усетено и в България, потвърдиха от Националния Сеизмологичен Център към Национален Институт по Геофизика, Геодезия и География - БАН.
Трусът...
| |
|
Над 1 килограм кокаин, 100 телефона и сериозна сума пари открити при спецакция в Благоевград
Днес, 18 Януари 2025 09:23
Над 1 килограм кокаин и големи парични суми са открити при спецоперация на полицията в Благоевград, информират от МВР.
Акцията срещу съхранението и разпространението на наркотични вещества започнала...
| |
|
Стара Варна: Уличното предизвикателство пред града преди близо век
Днес, 18 Януари 2025 09:03
Темата за градската улична мрежа и състоянието й не губи актуалност никога сред варненци. Въпросът има не по-малка значимост и преди близо 100 години. Тогава се прокарват голяма част от улиците в града,...
| |
|
Заради мръсния въздух: Столичната община въвежда зелен билет в неделя и понеделник
Днес, 18 Януари 2025 08:43
Зелен билет за пътуване в градския транспорт, както и безплатно паркиране в буферните паркинги на метрото се въвеждат за неделя и понеделник (19 и 20 януари) в София. Мерките на Столичната община са във...
| |
|
Гълъбин Боевски е пуснат предсрочно от затвора в Португалия
Днес, 18 Януари 2025 08:23
Олимпийският шампион по вдигане на тежести Гълъбин Боевски е пуснат предсрочно от затвор в Португалия, където излежаваше присъда от шест години и половина за трафик на един тон кокаин на стойност 50 милиона...
| |
|
Варненските футболни отбори с контроли днес
Днес, 18 Януари 2025 08:04
Черно море ще се изправи днес срещу Добруджа в контрола на стадион "Младост". Началният час на проверката е 14.
Това е втора контрола за "моряците" от зимната подготовка. Преди седмица те отстъпиха...
| |
|
Министър Вълчев свика съвещание с началниците на регионалните управления на образованието в цялата страна
Днес, 18 Януари 2025 07:47
Елиминиране на формализма, намаляване на административната тежест и промяната от заучаване към функционалност на знанията на учениците. Това са част от приоритетите, които министърът на образованието и...
| |
|
Атанасовден е - "Иди си Зимо, идвай Лято!"
Днес, 18 Януари 2025 07:30
Днес е Атанасовден. Свети Атанасий Велики е роден през 295 г. в Александрия. Почитаме светеца на 18 януари, заедно с архиепископ Кирил, двамата спасили християнството от арианството и несторианството.
Според...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|