9 септември и срамът на Запада
Неделя, 9 Септември 2018 14:47Източник: News.bg
Днес е 9 септември. Годишнина от една дата, за която е писано и говорено много. Дата, от която в България започва един масов терор, продължил в различни мащаби през следващите 45 години. 9 септември 1944 г. е началото на комунистическото мракобесие - убийства, арести, въдворяване в лагери и един куп други репресии. Премахване на всякакви свободи. Насилствено дебългаризиране на населението в Пиринския край. Три икономически фалита и две отвратителни предложения за закриване на държавата и присъединяването й към СССР под формата на 16-а република. И какво ли още не...
В нощта на 8 срещу 9 септември 1944 г. в София е извършен военен преврат и на власт идва правителството на Отечествения фронт - коалиция на комунисти, земеделци, социалдемократи, звенари и независими общественици. Новите управляващи заявяват, че вземат властта, за да възстановят демократичните порядки, партиите и спазването на Търновската конституция. Това обаче се оказва много далеч от истината. Партиите са възстановени избирателно (само тези, които са удобни на режима), а за демократичност и спазване на конституцията въобще не може и да се говори. Само за три месеца около 30 хиляди българи са избити без съд и присъда, след което клането приема "законна" форма чрез т.нар. "народен съд", издал 2730 смъртни присъди. В същото време извънсъдебните разправии не приключват, макар вече да не са толкова масови.
Преките виновници за този терор са българските комунисти, поощрявани от съветската окупационна армия. Западните съюзници в Антихитлеристката коалиция (конкретно САЩ и Великобритания) обаче месеци наред не правят нищо, за да се противопоставят на тези безобразия.
На 28 октомври 1944 г. е подписано Московското примирие, с което България излиза от състояние на война със СССР, Великобритания и САЩ. От този ден до 15 септември 1947 г. (влизането в сила на Парижкия мирен договор) в България действа Съюзна контролна комисия, назначена да следи за изпълнението на договореностите, описани в примирието. Начело на СКК е представител на Съветския съюз, а в състава й влизат също британски и американски представители. На практика комисията може да се намесва във вътрешнополитическия живот на страната, затова е много показателно кога и по какъв начин го прави.
Масовият "червен" терор, забраната на организации като Съюза на запасните офицери, обявени по неясни критерии за "фашистки", недопускането на всички политически партии до легална дейност - нищо от това не трогва представителите на Великобритания и САЩ в СКК. Не ги впечатлява и масовия характер на вакханалията, наречена "народен съд", в чийто съдебни състави далеч не всички са квалифицирани юристи.
Като формално основание за "народния съд" се използва една от точките в Московското споразумение, според която България се задължава да изправи пред правосъдието лица, за които има данни, че са извършили военни престъпления. Но какви военнопрестъпници могат да бъдат хора, които нито са били на ръководни позиции, нито са били мобилизирани в армията - свещеници, интелектуалци и други граждани, набедени от новата власт? И защо изобщо комисията допуска създаването на "народните съдилища", при положение, че съществуващата към момента правна система дава възможност за осъждане на действително виновни лица?
Връх на недоумението буди липсата на реакция, когато на 1 февруари 1945 г. Първи състав на "народния съд" осъжда на смърт цели 147 представители на българския елит - регентите, царските съветници, бивши министри и депутати от мнозинството, висши офицери. За сравнение, Нюрнбергския процес завършва с 9 смъртни присъди, а Токийския трибунал - със 7...
Западните съюзници се активизират едва през лятото на 1945 г., когато по-голямата част от земеделците* и социалдемократите напускат Отечествения фронт и излизат в опозиция, заради продължаващия комунистически терор и ускорената съветизация на страната. След англо-американски натиск изборите Народно събрание са отложени с няколко месеца, тъй като се приема, че към момента няма достатъчно гаранции за тяхното честно провеждане (в крайна сметка, опозицията ги бойкотира, тъй като смята, че обстановката с нищо не се е подобрила).
През октомври 1945 г. в България пристига американският журналист Марк Итъридж, специален пратеник на президента Хари Труман. Итъридж разследва зверствата след 9 септември 1944 г., от което става ясно, че официалните данни на комунистите за около 10 хиляди избити в извънсъдебна разправа са силно занижени. Правителството на САЩ използва тази информация в започващата пропагандна война срещу комунизма, но няма данни да прави постъпки убийците да бъдат съдени, а близките на жертвите да бъдат компенсирани.
Като цяло разривът между българските комунисти и доскорошните им съюзници в ОФ върви паралелно със зараждащата се конфронтация между СССР и западните държави.
Създава се натрапчиво усещане за "двойни стандарти" от страна на САЩ и Великобритания, които се застъпват за своите протежета у нас (доколко успяват е отделен въпрос), докато националистично настроените български политици и техните поддръжници са оставени на произвола на съдбата.
Могли ли са англо-американците да постигнат нещо повече, за да защитят българския народ от изстъпленията на Съветската армия и българските комунисти? Труден въпрос, но със сигурност са могли да положат повече усилия. Заради пасивността им обаче жертвите на комунистическия терор ще тежат и на тяхната съвест.
Днес свеждаме глави пред паметта на загиналите. Редно е в посолствата на САЩ и Великобритания също да сведат глави. Но не само в знак на почит, а и от срам.
*Става дума за земеделците от БЗНС "Пладне", известни с тесните си връзки с разузнавателните служби на Великобритания и САЩ още от началото на Втората световна война. Другата голяма земеделска партия - БЗНС "Врабча 1", изобщо не влиза в полезрението на Съюзната контролна комисия.
|
Коментари |
20:37ч. 10 Септември 2018 #15 Име(nick) Никога не съм и няма дак ажа подобна глупост руссийке.А за монархията какво да се казва?Няма нищо за коментиране.
Руссия.Силната опозиция към комунистите след освободаването е нормално.Веднъж свободен човек никога не се връща обратно.
20:01ч. 10 Септември 2018 #14 РУССИЯ ДИДА
най право ти го каза-наследниците на комунистите се превърнаха в най върлите демократи ха ха ха
19:59ч. 10 Септември 2018 #13 РУССИЯ НИКолинке
докато беше социализма кой знае що партийни подметки си облизала.
Кой знае как ли си викала СЛАВА НА БКП по манифестациите.
19:42ч. 10 Септември 2018 #12 РУССИЯ а ЗА ХИЛЯДИТЕ избити без съд и присъда преди 9 септември от монархо-фашисткия режим,за тях защо никой не говори???
18:15ч. 10 Септември 2018 #11 Име(nick) Няма за какво да бързаш всичко си е наред.Пий си хапчетата.
18:05ч. 10 Септември 2018 #10 Dernev Не ми трябва история, а бъдеще. Няма време за губене.
08:55ч. 10 Септември 2018 #9 dido Извращенията на комунистите след 9-ти 1944 г. не са малко.Осъден-нито един.Даже още по-лошо-наследниците на тези идиоти и в момента ни управляват.
08:09ч. 10 Септември 2018 #8 Sea_dog Дернев,у нас нито един руски войник НЕ Е загинал през 1944-та!! Така,че за какви паметници говориш ? В софия-това парче бетон възхваляващо нашествениците! Във Варна-бетон на умрялата,фалшива дружба с нашественика ! Я прочети малко истинската история за ВСВ !!
01:56ч. 10 Септември 2018 #7 Име(nick) Ми не е спечелена от тях.Така че няма защо да стоят паметници на тях вместо на войските на самите държави.
22:45ч. 9 Септември 2018 #6 Dernev Войната бе спечелена от съветския войн. Така че паметниците му в Европа трябва да останат.
20:53ч. 9 Септември 2018 #5 Pararararam Ако не беше тази срамна дата в нашата история, нямаше всичко да е толкова объркано! Национализация, приватизация.... Един човек купил ли си е нивите, обработва ли ги, печели ли добре за себе си и за държавата, остави го.... Няма какво да правим с тези "велики" "паметници на културата". Паметникът на съветския войн, паметник на българо-съветската дружба...
17:05ч. 9 Септември 2018 #4 Име(nick) Дернев долен комунист ходи си у русия тука е ЕС.И единственият проблем който имаме са пдообни като теб.
15:49ч. 9 Септември 2018 #3 Dernev СЕЩ и Русия, не ЕС и Русия.
15:11ч. 9 Септември 2018 #2 Sea_dog С Русия - да Но при условие,че е равнопоставена и да не се опитва да се налага на кой да е народ в Европа!! Мина времето на "великия,непобедим" СССР преди 20г.
15:05ч. 9 Септември 2018 #1 Dernev Ровенето в историята сега е загуба на време и енергия, защото събитията ни притискат, а времето не е наше. Не само за БГ, а и за Европа. Сега трябва по най-бързият начин да изградим единна армия на СЕЩ и заедно с Русия да спасим континента си и самите нас от чуждите апетити и посегателства, които ще ни доведат неприятности, които до сега сме нямали. А и надали ще останем след тях, да разберем какво ни се е случило. Затова стига тъпа пропаганда. СЕЩ и Русия - Европа за европейците.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
Посланието на буквата К
Петък, 22 Ноември 2024 08:11
Вече 35 години Комфорт ООД утвърждава авторитета си на строителна компания, работеща по най-високи световни стандарти и реализираща обекти без компромис по отношение на качеството на строителния продукт....
| |
|
Над 200 кикбоксьори от страната се борят за „Купа Варна“ този уикенд
Днес, 23 Ноември 2024 10:45
Днес и утре, 23 и 24 ноември, многофункционалният спортен комплекс „Владислав Варненчик“ във Варна е домакин на третото издание на турнира по кикбокс за „Купа Варна “в стил фул контакт.
Заявки за...
| |
|
Загинал и трима ранени при верижна катастрофа на АМ "Тракия"
Днес, 23 Ноември 2024 10:20
Тежка катастрофа между четири леки автомобила и един товарен е завършила със загинал и трима ранени, един от които тежко. Инцидентът е станал малко след 6:30 часа на АМ "Тракия" в района на Пазарджик,...
| |
|
Пускат за безплатно ползване българския чат с изкуствен интелект BgGPT
Днес, 23 Ноември 2024 09:54
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ пуска тази неделя за безплатно и свободно ползване новия чат с изкуствен интелект...
| |
|
"Храбрият оловен войник" днес в Кукления театър във Варна
Днес, 23 Ноември 2024 09:23
Две представление ще бъдат играни днес и утре в Кукления театър във Варна.
От 11 часа днес, 23-ти ноември, най-малките зрители ще могат да гледат "Храбрият оловен войник". Представлението е подходящо...
| |
|
Над 120 хиляди млади българи са със задължения
Днес, 23 Ноември 2024 09:09
Има тенденция все повече млади хора у нас да стават длъжници. По данни на Камарата на частните съдебни изпълнители (КЧСИ), 30 хиляди наши сънародници на възраст под 30 години са със задължения.
Около...
| |
|
Състезания край Варна събира днес и утре над 150 ориентировачи от цялата страна
Днес, 23 Ноември 2024 08:52
Две състезания по ориентиране ще се проведат днес и утре край Варна, а записаните участници са над 150, научи Moreto.net
Днес, 23 ноември, в района на к.к. „Златни пясъци“ ще се състои 56-то издание на...
| |
|
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители
Днес, 23 Ноември 2024 08:45
Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд „Земеделие“ за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо...
| |
|
Раъйнеър отнесе 108 млн. евро глоба за порочни практики
Днес, 23 Ноември 2024 08:14
Испания глоби пет нискотарифни авиокомпании с общо 179 милиона евро за порочни практики, включително такси за ръчен багаж. Най-тежки са санкциите за "Райънеър" и "Изиджет" - съответно 108 милиона и 29...
| |
|
Спартак Варна разгроми Хебър с 4:0, Ахмедов с хеттрик
Днес, 23 Ноември 2024 08:04
Отборът на Спартак Варна записа разгромна победа над Хебър Пазарджик в мач от 16-я кръг на efbet Лига, игран снощи на "коритото" във Варна. "Соколите" победиха с 4:0 с гол на Анонио Вутов и хеттрик на...
| |
|
Най-важното от Варна във вчерашния 22 ноември
Днес, 23 Ноември 2024 07:29
Обявиха 3 януари за неучебен във Варна
Кметът на Варна Благомир Коцев обяви 3 януари, петък, за неучебен ден за всички училища на територията на общината. С това решение почивните дни за варненските...
| |
|
23 ноември в историята
Днес, 23 Ноември 2024 06:55
176 г. – Римският император Марк Аврелий отпразнува триумфа си на победител след 8-годишно отсъствие от столицата, през което време ръководи военни операции.
1492 г. – Испанският крал Фернандо I обявява,...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|