„Петров е заграбил имота в средата на 90-те с грандиозна измама чрез подставеното си лице Донка Митева. Тя е сестра на покойната вече Винена царица Роза Георгиева, която приживе издигнала сградата”, разказаха източниците на вестника. В момента прокуратурата разследва имотната далавера, а документите по нея вече са прикрепени към делото срещу Октопода. Сред основните свидетели по разследването е бизнесменът Маргарит Тодоров. Той е и един от хората, ужилени от грандиозната машинация.
В началото на 90-те години Роза Георгиева създава фирмата „Роза и Ко”, която впоследствие преименува на „Домейн Булгар”. 70% от акциите в дружеството се държат от Винената царица, а останалите 30% са собственост на тогавашния й бизнес партньор Маргарит Тодоров. Като управител на „Домейн Булгар” Георгиева купува земя на столичния бул. „Цар Борис III” и започва да строи сграда, станала известна като „винения замък” заради специфичната си архитектура. Зданието е включено в активите на дружеството и има склад за напитки, копирна база, ресторант, офис и апартамент. След смъртта на Георгиева през 1994 г. бизнесът й се наследява от сина й Андрей Янев. Той обаче решава да се отърве от съдружието с Маргарит Тодоров и регистрира собствена фирма - „Розим”. Янев държи 91% от акциите в нея, а останалите 9% получава леля му Донка Митева. След като дружеството вече е факт, наследникът на Винената царица прави и втората стъпка към изгонването на Тодоров от бизнеса – прехвърля всичките активи на „Домейн Булгар”, в това число и „замъка”, в „Розим”. За да дозамете напълно следите, прекръства „Розим” на „Роузленд”.
Очаквано, Маргарит Тодоров предявява претенции към апетитната сграда заради дела си в „Домейн Булгар” и отказва да напусне имота. За да го изгони, Янев използва контактите си с тогавашния главен прокурор Иван Татарчев. Обещава му, че ще настани ВМРО в част от сградата, ако покойният вече обвинител №1 изпъди бизнесмена. Преди да стане главен прокурор, Татарчев беше почетен председател на воеводите, а кулоарните слухове твърдяха, че е живеел на семейни начала с Роза Георгиева. След разговора си с Янев той праща в двореца полицаи и прокурори, които гонят Тодоров на улицата, сочи разследването. Междувременно обаче самият наследник на Винената царица е изигран, и то от леля си. Докато Янев се бори с Тодоров, Донка Митева заграбва „Роузленд”.
За целта изфабрикува протокол от общото събрание на фирмата, с който става собственик и управител на цялото дружество и активите му. Веднага след това влиза в съдружие с охранителната фирма „Атлас” на бизнесмена Кирил Топалов, който според източници от Съдебната палата е подставено лице на Трактора подобно на самата Митева. Според договора между Топалов и Митева „Атлас” поема охраната на всички имоти на „Роузленд”. Бизнес дамата пък се ангажира да им плати 650 000 дойче марки за услугата. Тя подписва и запис на заповед, с който залага „винения замък” като гаранция за сделката. „Всичко това е направено абсолютно фиктивно. Крайната цел още от самото начало е била Алексей Петров да прилапа сградата. Срещу този „жест”
Митева е получила протекцията на бившата барета пред Никола Филчев, който вече беше поел поста на главен прокурор. Не е тайна, че Петров беше в близки отношения с него”, коментираха източниците на вестника. Факт е, че записът на заповед е бил за изключително кратък период и след като бизнес дамата не изплаща дължимите 650 000 дойче марки, „замъкът” преминава в ръцете на „Атлас”, а Топалов директно го прехвърля на Алексей Петров-Трактора. Интересна подробност е, че и двата договора – между „Роузленд” и „Атлас” и между „Атлас” и Петров, са сключени от един и същи нотариус в рамките на 4 дни.
В нотариалния акт за сделката между Топалов и Трактора, с който „Монитор” разполага, е записано, че Алексей Петров взема половината от имота като компенсация за неизплатен хонорар. Той бил за консултантски услуги, които Трактора предоставил на „Атлас” за 180 000 лева (147 472 дойче марки). Другата половина от сградата придобива трето подставено лице на Петров – бизнесмена Александър Дойчинов. В документите е записано, че той броил на ръка 198 000 лева на Топалов за своята част от сградата. Няколко месеца по-късно Дойчинов прехвърля своята половина от имота на Алексей. Според източници от Съдебната палата това става под натиска на силоваците на Трактора. Прехвърлянето отново е под формата сграда срещу хонорар. Като основание за сделката Дойчинов записва, че дължи на Петров пари за консултантски услуги.
Малко по-късно обаче Дойчинов пробва да получи реванш. Той търси от помощ бившия вицепремиер Димитър Луджев с молба да ходатайства пред Трактора, за да му бъде върната частта от „замъка” или поне да му бъде платена паричната й равностойност. Отделно, помощ от Луджев със същата молба търси и Маргарит Тодоров. Както Дойчинов, така и Тодоров обяснили, че ако Алексей не им върне парите, ще си потърсят правата в съда.
Луджев обаче ги посъветвал да си траят, за да не пострадат. Маргарит Тодоров не приема съвета и завежда дело с иск да си възстанови собствеността. Макар жалбата му да е уважена от Върховния касационен съд, Тодоров до ден днешен не е възстановил собствеността си върху сградата. Причината е, че когато излиза решението на магистратите, нито един адвокат не се съгласява да заведе изпълнително дело срещу Трактора.
Донка Митева оглави защитата на Петров
Като благодарност за протекциите, получени от Алексей Петров преди 11 години, Донка Митева в момента е първа защитничка на Октопода. Именно тя е жената, която създаде пръкналия се от нищото инициативен комитет в подкрепа на бившия съветник в ДАНС. Т.нар. обществен комитет се появи преди месец и „алармира”, че условията в ареста заплашвали живота на Трактора, както и че имало „мокра поръчка” за физическата му ликвидация. Самата Митева пък започна да разпраща подписки из цялата страна с искането за освобождаване на Петров, като твърдеше, че е събрала над 50 000 души зад каузата. В крайна сметка било установено, че на обявените от комитета пунктове за събиране на парафи няма никой.
Погват още от хората му
Разследването срещу Алексей Петров ще се съсредоточи върху седем случая на рекет. Очаква се по делото „Октопод" да бъдат повдигнати обвинения и на нови лица, извън осмината досегашни обвиняеми от групата.
Досега по делото „Октопод" са разпитани 150 свидетели. Показанията им са събрани в 75 тома. Прокуратурата обаче не се е отказала от идеята да раздели делото. Очаква се разследването да се акцентира върху обвиненията за рекет и именно тази част първа да бъде внесена с обвинителен акт в съда. Досега за рекет са обвинени Алексей Петров, Антон Петров-Хамстера и Марчело Джотолов. Именно те и според определението на Софийския апелативен съд, с което Петров бе освободен под домашен арест, образуват по-малка престъпна група и доказателствата за нея са достатъчни.
В същото време прокурорите очакват разследването да се забави не само заради лечението на Алексей Петров, но и защото Марчело Джотолов също е поискал от съда да бъде освободен.
Според източници от прокуратурата разследването за предполагаемо пране на пари срещу престъпната група чака серия от поръчки от чужбина, тъй като сумите са прекарвани през десетки банкови сметки зад граница.
Аферистката източила близо 27 млн. марки
Близо 27 млн. дойче марки е източила Донка Митева от заграбеното от нея дружество „Роузленд”. Направила го е със серия от фалшиви фактури. Това показват сметките на разследващите. През 1999 г. срещу нея е било образувано дело за нанесените щети, което е внесено в съда през 2003 г. Благодарение на протекциите на Трактора обаче разследването е пратено в задънена улица. Когато делото влязло в съда, магистратите върнали обвинителния акт на прокуратурата, за да поправи допуснати в него технически грешки. Държавното обвинение обаче „забравило” да внесе отново документите в съда и така разследването било прекратено.
Бившата барета печели от наем
Години след като придобил собствеността върху замъка на столичния бул. „Цар Борис III”, Алексей Петров е започнал да го отдава под наем на свързаната с него застрахователна компания „Лев Инс”. Според разследващите, освен че е присвоил незаконно имота, Трактора е намерил начин чрез него да пере големи суми от незаконна дейност. В данъчната си декларация бившата барета е записал, че голяма част от приходите му идват от консултантска дейност и наеми. В момента НАП е назначила близо 100 проверки на Петров и приближените му за данъчни престъпления. От ревизиите се очаква да излязат още данни за финансови далавери и пране на пари, които да бъдат предадени на прокуратурата, обясниха запознати пред „Монитор”.