„От 50 години се занимаваме с туризъм. Първо бе къмпингуване на палатка. Така се ожених – на палатка, така отгледах първата си дъщеря – на палатка за трима из къмпингите. Тя тръгна да пътува из Средна Европа само на 3 годинки. След това си купихме семейна тристайна палатка със спалня, холче и беседка отпред. С нея и автомобил „Вартбург“ сме пропътували редица градове и държави - Монако, Монте Карло, цяла Франция, Белгия, Холандия, Германия. Дори имаме снимка с вартбурга под Айфеловата кула в Париж”, споделя Пъргавелов.
След това той започва опити да си направи сам каравана, а когато тя е готова, среща трудности с узаконяването, тъй като трябва да мине през куп тестове и изпитания.
Варненецът осъществява една от мечтите си през 2008 г., когато купува първия си кемпер. Миналата година си купува нов, който задоволява всичките му нужди. „Има хубава баня, 200-литров хладилник, има бойлер за топла вода, хидрофорна инсталация, голям багажник и всичко необходимо за едно дълго пътуване”, разказва 75-годишният ентусиаст.
Той и съпругата му са минали с двата кемпера около 150 000 километра.
Влюбен е в скандинавските страни
Стефко Пъргавелов е влюбен в скандинавските страни и вече два пъти е правил екскурзия дотам със своята съпруга. Измислил е дори поговорка: „Ако искаш да видиш какво е създал Бог, отиди на север. Ако искаш да видиш какво е създал човека, отиди на юг”.
Пътуванията им траят по 60 дни, а за това време изминават около 16-17 хиляди километра.
Първата им екскурзия е била до Лофотенските острови, намиращи се в Северна Норвегия откъм Атлантическия океан. Пъргавелов ги определя като най-красивото място в Норвегия, освен фиордите.
При второто си пътуване Стефко и Росица отиват до Рованиеми, Лапландия – дома на Дядо Коледа, с когото се снимат за спомен. „Там е Полярният кръг, има бели нощи. Направихме си снимки и на Нордкап, където е краят на света. На връщане минахме през Тромсьо - най-северния университетски град на Норвегия, където е и най-северната катедрала. Там в 1 ч. през нощта можете да отидете на концерт. Има орган, фантастично е”, разказва варненецът.
От Тромсьо отиват и до Шпицберген, провлак на около 1000 километра от Северния полюс. Там са видели детска градина, където учителките пазят децата с пушки. Има и табели, на които пише, че от тази точка нататък може да излезе бяла мечка и никой не поема отговорност за вас. Впечатлени са още от от Дания и Финландия, където на езерото Инари срещат саами (б.а. скандинавски ескимоси).
За семейство Пъргавелови най-хубавата част е подготовката за самото пътуване. Те проучват историята и географията на планираните за посещения места, подготвят и специална музика: „Норвегия например я пропътувахме с Едвард Григ. Усещаш музиката, усещаш мястото, където си. В Италия пък слушахме две опери на Верди.” Стефко и Росица имат две дъщери, които също са изключително запалени по къмпингуването и пътуванията, а покрай това си хоби са станали и много добри фотографи.
За тази година семейството планира да обиколи Уелс, Ирландия, Шотландия и Англия, да отиде до Португалия и оттам – на сбирка на собственици на кемпери в Маракеш, Мароко.
Кемперите втора ръка вървят около 30 000 лева
Хубавите кемпери вървят скъпо, казва Стефко Пъргавелов. Най-изгодно за сдобиване с ново возило е през есента, когато сезонът е свършил и се правят промоции. Варненецът разкрива, че ако някой иска да си купи дом на колела втора ръка, може да си намери за около 30 000 лева.
По думите му категориите кемпери са няколко. „Първият е съвсем обикновен – обзаведен отвътре микробус. Втората категория е така нареченият алковен. Той има една издадена част отпред, където са двете легла. Третата е интеграл, в който има всичко. Той се прави изцяло на основно шаси и се слага друга кабина отпред. Оттам нататък е варио, на които някои части се издават навън и се получава 35 квадрата хол. Това е американският тип, който не намира приложение в Европа, защото е много голям, почти колкото автобус. В него има по 2 генератора и 12 акумулатора”, обяснява Пъргавелов.
В асоциацията членуват около 1000 собственици
Преди три години Стефко Пъргавелов заедно с негови съмишленици основават Българската асоциация за къмпинг и караванинг (БАКК). Към днешна дата нейни членове са около 1000 собственици на кемпери и каравани. Наскоро името на варненеца, който е почетен председател на БАКК, бе вписано в месечния бюлетин на Световната федерация, като е получил и специална грамота заради 80-годишния й юбилей.
Родната асоциация организира събори на кемперджиите в България, като участва и в международни срещи.
Основната мисия на БАКК е да обедини хората, които търсят бягство от стреса, чрез свобода, движение и живот сред чиста природа. „Искаме да покажем алтернатива на традиционния начин на почивка и развлечения. На нашите събори се случват запознанства и приятелства с хора, за които това хоби е начин на живот”, казва Пъргавелов.
БАКК иска да промотира къмпингуването като все по-популярна форма на туризъм и ваканция на открито, да издигне отношението към природата и да популяризира българските природни богатства, културното и историческото наследство.
В България има само един къмпинг
В България има само един къмпинг, който е с абсолютно всички условия за почивка с кемпери и каравани и отговаря на европейските стандарти – Къпиновският манастир. За сравнение – в цяла Европа са около 22 000, а кемперите и караваните – около 30 милиона.
„Къмпингът е място за почивка, където не нарушаваш природната среда. В него трябва да има условия за наливане на вода, за включване в ток и място за изхвърляне на фекалиите от касетата от химическата тоалетна. Миналата година завършиха изграждането на този в Къпиновския манастир. Правихме там събор, на който дойдоха 110 кемпера, а имаше и място за още”, пояснява Пъргавелов.
Той и неговите съмишленици искат да убедят хората, че има и алтернатива на хотелите, и че тя не е никак лоша. А и е добре заплатена, защото един чужденец дава от 40 до 60 евро на вечер за мястото. Без никакви вложения.
Родната асоциация прави регионални и национални сбирки. „Ако видите каква радост е на тези събори... Правят се програми, с награди, със забавления. Това са три прекрасни дни, в които хората си отпочиват. А за децата е истинска радост. Аз лично имам две внучки и двама внуци, които се чувстват прекрасно в кемпера на тези почивки”, споделя Пъргавелов.
В световен мащаб най-запалени по караванинга са във Франция, Италия, Германия и САЩ. В тези страни има и най-голям брой къмпинги.
Световната федерация издава и специални карти, които дават право на намаление при посещения на такива места за почивка.