Гарваните (Corvus corax) са забележителни птици. В класификацията на защитените видове на Червената книга гарваните се водят "почти застрашен" вид. В "Атлас...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Гарваните (Corvus corax) са забележителни птици. В класификацията на защитените видове на Червената книга гарваните се водят "почти застрашен" вид. В "Атлас на гнездящите птици в България" (2007 г.) е описано, че популацията на гарвани у нас се оценява на 900-1200 двойки, като тенденцията е разпространението и числеността на вида да нараства. Ето някои от най-чудноватите факти за гарвани, според списание Hera.bg.
1. Гарваните са едни от най-умните животни изобщо.
По интелигентност може да ги наредим до шимпанзетата и делфините. Гарваните могат не само да намират по находчив начин храна, но и да решават сложни задачи, свързани с повече от едно действия. В дивата природа е забелязано гарвани да хвърлят камъни по хора, които се катерят към гнездата им, да крадат улов на рибари, като издърпват кордата от дупката лед и вадят сами улова, да се преструват на умрели, да подвеждат други гарвани къде са скрили плячката си. Гарваните, подобно на приматите, умеят да изработват инструменти, за да стигнат до храна, да се освободят от плен, например. Те правят сделки и бартери за храна.
2. Гарваните могат да имитират реч.
Отново подобно на приматите и на други птици, като някои видове папагали, гарваните могат да бъдат обучени с подходящи стимули да имитират различни звуци от природата и света на човека, както и човешки глас - интонация, "думи", покашляне и др. В дивата природа гарваните могат да имитират звуци, издавани от вълци и лисици, за да привлекат вниманието им към плячка, която не могат да стигнат. След като "повиканият" по-едър хищник свърши с плячката, за гарвана винаги се намират остатъци.
3. Гарваните често са свързани със злото.
Те са забележителни птици - най-едрият представител на сем. Вранови може да стигне размах на крилете 130 см и да тежи близо 1,5 кг. Перата им са лъскаво черни, имат силен клюн и поглед, който се задържа и сякаш ви преценява. Това е вкарало гарваните в множество поверия, свързани с проклятия, смърт, сатанински ритуали. Във Франция хората са вярвали, че гарваните са прокълнати свещеници, чиито души се скитат, в Германия те са смятани за проява на Сатаната на земята, в Швеция гарван, който грачи през нощта, е смятан за душа, която не е получила християнско погребение и е осъдена да не намери покой, а в Дания гарваните са считани за изгонени от телата след екзорсизъм демони.
4. Гарваните обаче са и главни герои в много митове.
Древните предхристиянски култури почитали гарваните като пратеници на боговете. Келтските божества на войната приемали формата на гарван по време на битки, викингският бог Один е притежавал два гарвана - Хугин (мисъл) и Мунин (памет), които пускал всеки ден да летят над земята, а вечер му докладвали какво са видели. В китайската култура гарваните причиняват лошо време, за да държат хората далеч от горите, защото по това време там преминават боговете, а при много северноамерикански племена гарваните са считани за тотемно животно и техните пера често са украсявали главите на вождовете.
5. Гарваните обичат да си играят.
В дивата природа може да се види как гарван се търкаля в снега или по земята. Това поведение не е докрай проучено. Предполага се, че свързано с грижата за перата, но продължителните наблюдения показват, че те го правят доста дълго, което предполага, че не го правят по необходимост, а за забавление. Наблюдаван е гарван, който, въргаляйки се, се пързаля по снежен склон, а после ентусиазирано подскача и се отърсва от полепналия сняг. Гарвани са видени да си подават пръчка, да търкалят помежду си камъче.
6. Гарваните използват жестове с "ръка".
Да, трудно е да си го представим, но силните криле на гарваните служат за нещо повече от летене. Гарваните могат да посочват с върха на друга птица с крилото посока, към която тя да погледне или да се насочи. Гарваните могат дори да задържат между крилете си обект, към който искат да привлекат вниманието на друга птица. По това си поведение гарваните приличат единствено на приматите.
7. Гарваните са силно адаптивен вид.
Разпространението на вида по света, както и наблюдението му, доказват, че гарвани могат да живеят при много типове условия, климат и надморска височина. Предпочитан е умереният климатичен пояс, но те могат да оцелеят почти навсякъде. Другото им предимство е, че те са всеядни, което ги прави много издържлив вид. Те се хранят както с месо, риба и мърша, така и със семена, плодове. Могат да разчупват ядки и благодарение на интелигентността и хитростта си - да намират храна на невъзможни места, да я крият от съперници.
8. Гарваните проявяват емпатия.
Наблюдения са доказали, че гарваните страдат за умрял член от ятото, ако живеят изобщо в ято. Те се събират и настроението е понижено. Гарваните могат да помнят до близо три години доброжелателна птица, както и помнят добре враговете си. Макар да изглеждат хитри и самостоятелни, те всъщност дълбоко се привързват, особено към брачния си партньор, но и към хора. Живеят по двойки и веднъж съберат ли се, само смъртта ги разделя.
9. Гарваните се събират в банди.
Млади, самостоятелни от родителите си птици са забелязвани да стоят отделно от по-големите. Те се хранят заедно, играят и просто се радват на компанията си - точно като тийнейджърите. Установено е, че нивата на стрес на "тийнейджърите" от една банда са по-високи от нормалното, но когато те се отделят, намирайки своя партньор, птиците се успокояват. Точно както при нас, хората.
От догодина щяла да има параолимпийски игри и за умствено изостанали. Тука вече има кандидати-3-4 мъже и една жена. няма начин да не спечелят златен медал за липса на акъл :).
Събития:
1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг.
1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 000 души.
1741 г. – С помощта на войската Елисавета Петровна –...
Без ток днес, 25 ноември, във Варненска област ще бъдат....
8:00 ч. до 17:00 ч.
Поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в районите на: гр....
Днес ще бъде предимно слънчево, след обяд ще има разкъсана висока облачност. Почти тихо време. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 7° и 12°, в София - около 8°.
Над...
Конференцията за климата в Баку одобри 300 милиарда долара за бедните страни в рамките на споразумението за климата. Сделката беше постигната след тежки преговори в азербайджанската столица. Споразумението...
През 1781 г. благодарение на британския астроном от немски произход Уилям Хершел Уран става първата планета, открита с помощта на телескоп. Този студен свят - третият по големина в нашата Слънчева система,...
Черно море разби като гост ЦСКА 1948 с 4:0 в мач от 16 кръг на първа лига.
Головете за „моряците“ отбелязаха Клаудиу Кешеру, Виктор Попов, Брено Тейшейта и Дуду.
Черно море вече е с актив от 31...
Без ток утре, 25 ноември, във Варненска област ще бъдат....
8:00 ч. до 17:00 ч.
Поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в районите на: гр....
Алберт Попов завърши на 18-о място в слалома, проведен в австрийския курорт Гургъл, част от Световната купа по ски алпийски дисциплини.
Българският скиор стартира силно и след първия манш зае шеста...
Газова бутилка се е взривила във врачанското село Крушовица, а трима души са били тежко ранени, съобщиха от полицията.
Сигналът за инцидента е получен в събота следобед, към 14:30 часа. На тел. 112...
Автомобилният гигант Ford обяви, че ще съкрати 800 работни места в Обединеното кралство през следващите три години като част от мащабна програма за преструктуриране, която ще доведе до закриване на 4000...
От днес стартира чат приложението BgGPT с изкуствен интелект от последно поколение, създадено от INSAIT, институт към Софийския университет “Св. Климент Охридски”. То е достъпно на адрес bggpt.ai и може...
През нощта облачността ще е разкъсана, предимно значителна, но ще е без валежи. Над Югозападна България ще е предимно ясно и почти тихо, сутринта там видимостта ще бъде намалена. Минималните температури...