Джулай морнинг, или членувано Джулая, означава юлско утро и идва от името на легендарното рок парче на Uriah Heep – "July Morning"
Вечерта на 30 юни...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Джулай морнинг, или членувано Джулая, означава юлско утро и идва от името на легендарното рок парче на Uriah Heep – "July Morning"
Вечерта на 30 юни срещу първи юли хора се събират традиционно близо до Черноморския бряг, за да посрещнат изгрева заедно под звуците на едноименната песен.
Празникът се ражда във Варна
„Джулай морнинг” - Посрещането на изгрева на 1 юли започва като на шега, когато през 1986 година група приятели, почитатели на рок музиката, се събират на плажа във Варна. По това време властите преследват събиранията на неформални групи и за да не бъдат безпокоени, младежите пренасят купона си на вълнолома, където посрещат изгрева на слънцето с песента на Юрая Хийп - „Джулай морнинг”.
Джулаят е уникален за България поради естеството на неговото възникване и не се наблюдава в други европейски страни.
Едва през 90-те години традиционните хипи събирания започват да се провеждат не само във Варна, а и на други места по крайбрежието, като постепенно в тях се включват и почитатели на пънка и хеви метъла. На много места по този повод започват да се организират рок концерти. В момента най-популярното място за посрещане на юлското утро е Камен бряг, а в последните години там пее и оригиналният изпълнител на едноименната песен Джон Лоутън. Така след 27 години от касетофони на батерии песента прозвуча в оригиналното изпълнение на живо. Самите музиканти от Юрая Хийп признават, че са поразени от култовия статут на песента си в България, защото тя като цяло не е сред най-големите им хитове.
История на песента
"Юрая Хийп" е английска рок банда, станала една от най-популярните групи на 70-те години на миналия век. Името си избират от едноименния герой на Чарлз Дикенс от романа "Дейвид Копърфийлд". В книгата Юрая действа като противник на Дейвид, осуетявайки плановете му. Между 70-те и 80-те години бандата многократно сменя членовете си.
"July morning" ("Юлско утро") се превръща в хитовото парче от третия им албум "Look at yourself" ("Погледни себе си") излязъл през 1971 г. 10-минутната класика се ражда от различни идеи на Кен Хенсли и Дейвид Байрън. Докато записвали албума Look at yourself , музикантите открили, че са написали няколко отделни композиции все в до мажор. Сглобили ги заедно и така се родила легенарния хит.
* Видеото е от Камен бряг 2011г.
Парчето е издавано като сингъл в САЩ през 1971 г. и 1973 г. Песента се превръща в класика не само у нас – изпълнението на орган в началното интро се използва и като сватбен марш по света.
Днес ...
В последните години Джулай има не само по брега на морето. Хипарският празник решително влезе навътре в страната, в много градове се организира посрещането на изгрева.
Някои твърдят, че идеята вече е загубила своето първоначално значение, както и че по-младите хора не са непременно запознати с условията, при които е възникнал този празник или дори кой е авторът на песента. Въпреки това, въодушевлението от първите сутрешни лъчи, като символ на зараждащия се живот, е все още основна причина хората да го честват.
Джулая не е "празник" в смисъла, който явно повечето влагат. Това е нощ на плажа с приятели и непознати, споделени истории и мигове, усещане за единение с вечността под шума на вълните. Това е утро, в което с трепет очакваш да видиш първия слънчев лъч - знак за новото начало, за пречистването, което си преживял. Защото светлината се оценява, когато я откриеш след най-тъмната нощ. А мисля, че сега имаме най-голяма нужда от пробуждане и надежда. Всичко останало е въпрос на интерпретации.
Никой не кара никого да отбелязва джулая. Факте е, че в момента това няма нищо общо, което правехме в края на 80-те и началото на 90-те години в Морската градина и на вълнолома. Все пак рокът не е за всяка душа и не се опитвайте да го разбирате, ако досега не сте успели. А на всички момчета и момичета с дълги (дори и вече да са малко побелели от слънцето) коси: Честит празник, приятели!
Е с всичко става така ! По същия начин са и Великден и Цветница - мода , модерно е да се ходи на църква ама не се знае защо.
Може би за това са виновни медиите , много се говори.
Докато преди 20-25 години това беше само за определени групи хора сега всичко губи смисъл.
История[редактиране | edit source]
Джулая е уникален за България поради естеството на неговото възникване и не се наблюдава в други страни в Европа и по света. Твърди се, че е възникнал като протест срещу комунистическата власт, изразен в символиката на едноименната песен на Юрая Хийп. Символичното посрещане на изгрева е било като посрещането на едно ново начало и едно по-добро бъдеще за първоначалните участници. След падането на комунистическия режим в страната движението продължава да съществува, но липсата на първоизточника за протест променя с времето основната идея на първото хипи движение в България.
Някои твърдят, че идеята вече е загубила своето първоначално значение, както и че по-младите хора не са непременно запознати с условията, при които е възникнал този празник или дори кой е авторът на песента. Въпреки това, въодушевлението от първите сутрешни лъчи, като символ на зараждащия се живот, е все още основна причина хората да го честват.
Поради прекаленото посещение след промените от 1989 г. на хора, които са далеч от хипарската идея, група от т. нар. „стари хипари“ решават да започнат да честват „ивнинга“ (вечерта - от July Evening), като се събират в с. Варвара на 30 юни.
Идеята за Джулая е популярна и днес. Сега тя има смисъл на бягство от цивилизацията, на протест срещу собственото Аз и пълно освобождаване на личността от оковите на големия град.
Джулая е рано сутрин когато изгрява слънцето. (нечленувано: „Джулай“) е традиционен хипи празник в България, който възниква във Варна през 1972 г., а понастоящем се празнува редовно с участието на Джон Лоутън в най-източният бряг - скалите при с. Камен бряг, където Слънцето първо огрява България. Името на празника се свързва с известната песен на Юрая Хийп от 1971 г. July Morning). „Джулай“ (на английски: July) на английски език означава юли. Въпреки че традицията е свързана със световното хипи движение през 1960-те, тя съществува в България и до днес. На всеки 30 юни срещу 1 юли големи групи хора се събират по българското крайбрежие на Черно море, за да посрещнат заедно изгрева на слънцето. Така те смятат, че се пречистват пред него, без това да има връзка с езически или религиозни ритуали.
Глупав и безсмислен псевдо-"празник". Поредното робуване на западната култура и манията да се празнуват всевъзможни глупости(св. Валентин; Хелоуин, черни петъци и т.н.)
Със същия успех може да се празнува всеки един от дните в годината. Мога да се обзаложа, че над 90% от хората отбелязващи този "празник", по никакъв начин не отбелязват голяма част от чисто българските традиционни празници, само защото не са кръстени на песен на някоя западна група...
След Освобождението Варна променя чувствително своя облик и приближава визията си съществено до тази на западните европейски градове. Само няколко десетилетия по-късно морската столица претърпява още едно...
Официално стартира работата по съфинансираната от ЕС инициатива 6G-VERSUS, която изследва възможностите на мрежите от шесто поколение.
А1 е част от консорциума, включващ 34 партньори от бизнеса и академичните...
Varnapreneurs обединява предприемчивите хора от Варна и региона чрез ежемесечни събития, които срещат публиката с някои от най-вдъхновяващите предприемачи у нас. А това издание е още по-специално и празнично,...
Два килограма контрабандни златни отливки откриха митническите служители при проверка на микробус с пътници на граничен пункт Капитан Андреево, съобщават от Агенция "Митници".
Превозното средство с...
Компанията-майка на TikTok - ByteDance, е изправена пред рекордна глоба от над 500 милиона евро за незаконно изпращане на данни на европейските потребители в Китай, което засилва натиска върху популярната...
Резултатите от изследването на водните проби, взети на 31 март от морето край варненския бряг, показват наличие на нефтопродукти, като най-висока е концентрацията им в района на Трета буна. Това съобщават...
България подкрепя Йордания и личните усилия на крал Абдула II за прекратяване на кръвопролитието и разрушенията в Ивицата Газа, за преодоляването на тежката хуманитарна криза и намирането на мирно решение...
Варненският апелативен съд взе най-тежката мярка за неотклонение спрямо обвиняем в данъчни престъпления и пране на пари. Окръжният съд в морската столица е отхвърлил искането на държавното обвинение за...
Над 300 души, сред които двама в критично състояние, са хоспитализирани в окръг Коджаели, заради хранително натравяне с дюнери, съобщава БТА, позовавайки се на в. „Биргюн“.
Според предоставената информация,...
Служители на отдел „Управление на отпадъците“ и отдел „Строителен контрол“ към Община Варна извършиха проверки на 16 строителни обекта в периода от 20 март до началото на април, съобщават от дирекция „Управление...
До 60 км/ч. е намалена скоростта на движение в участъка между Радомирци и Телиш на път I-3, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“.
Преди дни на въпросния път загина 12-годишно момиче, след като...
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 4 април, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 16:00 - гр. Варна - ул. Ген. Столетов...