„БСП ще ни диша праха на изборите”, е озаглавено интервюто в „Труд” със зам.-председателя на ПГ на ГЕРБ Цвета Караянчева. Тя не очаква социални бунтове след като мине тримесечният период на замразяване на цените и те тръгнат нагоре. „Не знам дали от БСП си дават сметка, че е престъпление да насаждат страхове у хората. За съжаление много рано започнаха предизборната кампания и отсега нататък ще става още по-жестоко. Нормално е с наближаването на есента и зимата хората да се притесняват, но само преди седмици и вицепремиерът Симеон Дянков обяви, че акцент в политиката на ГЕРБ през 2013 т. ще е именно повишаването на доходите на хората. А точно него човек трудно може да обвини в популизъм. Социалистите с право са разтревожени, очакват ги най-съкрушителните за тях избори”, казва Караянчева.
„България не случи и на програмни правителства”, коментира „Сега”. От известно време насам по един или друг повод представители на опозицията говорят за неизбежния крах на ГЕРБ и съставянето на програмно правителство, което да изведе България от кризата. Тези приказки обаче не са нищо друго освен директно признание за скромните възможности на опозиционерите и липсата на всякакви шансове за техен значим успех на следващите парламентарните избори. Факт е, че ГЕРБ все повече губи влияние, авторитет и рейтинг. Факт е обаче също така, че опозицията не съумява да обърне обществените симпатии към себе си. Освен това програмните правителства оставиха доста лоши спомени у българските избиратели. Всички те винаги са били резултат от някакъв компромис и задкулисни договорки, налагащи се от определени конюнктурни обстоятелства.
„Спортът за децата се избира по цената”, коментира „Сега”. Дилемата за много семейства, които искат децата им да спортуват, се свежда до „вещи от първа необходимост или спорт”. Като нито за миг не бива да забравяме и задължителния разход за изучаване на поне един чужд език. В крайна сметка търсенето изведнъж се свива до това, което предлагат съответната детска градина или училище. За високи спортни постижения не може и да се мисли, а само за един минимум, който да осигури необходимата двигателна култура и по-добра спортна форма. Масов спорт в прекия смисъл на думата няма, но не защото деца и родители не го искат, просто не могат да си го позволят. Или поне по-голямата част от тях. И докато спортът за малчуганите ще се избира по цената, такива ще са ни и спортните постижения. Съвсем отделна е темата за парите, които се наливат в много от секторите и отиват незнайно къде. А строителството на зали далеч не е достатъчно, ако не осигуриш на децата достъп до тях.
„Кастата на жълтите павета”, коментира „Стандарт”. Скоро софиянци ще се разделят на две. Хора от синята зона и останалите. От няколко седмици из столичните улици текат протести на хора, които са против най-новите правила за паркиране. Куп софиянци, които имат имоти или са под наем в центъра на града, вдигнаха глас против платените винетни стикери. Те ще трябва да се бъркат с по 150 лева годишно, за да могат да паркират автомобилите си пред домовете си. Новият ред трябваше да влезе от сила в 1 септември, но кметството даде заден и разреши един месец гратис за живеещите в синята зона. През това време правилата ще се огледат още веднъж. Отстъплението пред бунта на шепа жители на центъра обаче е странно. В крайна сметка ще излезе, че те са някаква привилегирована каста. Поне в очите на всички останали граждани. За живеещите извън центъра няма логично обяснение защо общината трябва да осигурява паркоместа на колите на особите от жълтите павета.
„При добрия банкер няма място за хазартни решения”, казва в интервю за „Дума” Виолина Маринова, главен изпълнителен директор на Банка ДСК. Според нея добрият банкер е по принцип консервативен. Затова и банките у нас продължават да бъдат един от основните източници на стабилност. „Ние сме отворени да финансираме проекти и го правим, макар и не с предишните мащаби и ръст. Банка ДСК стартира още през март т.г. промоционална кампания, която продължава до 30 ноември т.г. за финансиране на земеделски производители. Предлагаме им инвестиционни кредити в лева и евро за покупка на земеделска земя и кредити в лева за оборотни средства. Финансираме и проекти, в които са привлечени средства и от фондовете на Европейския съюз”, обяснява Маринова. „Банките никога не са имали нито желание, нито намерение да затрудняват бизнеса. Напротив, ние сме дълбоко заинтересовани от една активна икономика, от стабилно развиващ се бизнес, от динамично кредитиране. Българската банкова система е изключително дисциплинирана и добре регулирана и има достатъчно буфери, за да понесе просрочията по кредитите”, уверява Маринова.
„Столичани няма да плащат по-скъпи данъци догодина”, обещава в интервю за „24 часа” кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя обявява, че за първи път се прави данъчна карта и хората трябва да знаят какво плащат и защо. „Нямаме срок. Продължават публичните обсъждания на предложенията. Целта е да няма драстични разлики и прескачания на един квартал с по няколко зони напред. Затова искам цялостна програма и промените да се въвеждат постепенно, за да не натоварваме наведнъж софиянци. Новите зони няма да влязат догодина. Процесът трябва да се подготви внимателно”, е позицията на Фандъкова.
Почти три седмици след замразяването на цените на 10 основни храни те дори започнаха да намаляват. Това показва проверка на „24 часа” в големите вериги. Дори и да не участват в споразумението с правителството, всички вериги задължително имат поне един продукт на много ниска цена. Другите обаче поскъпват въпреки замразяването. За кварталните магазини се наблюдава тенденцията, че в тях влизат още по-рядко клиенти заради традиционно високите цени.
Психологическата бариера в цената на горивата рухна, съобщава „Преса”. Вчера бензинът удари три лева за литър. Това е абсолютен рекорд в цените на горивата от въвеждането на валутния борд през 1997 г. Засега само високият клас гориво на „Лукойл” се продава за 3,03 лв./л. Само преди ден икономисти прогнозираха подобен скок чак на есен. Галопиращите цени на горивата ще доведат до светкавично поскъпване на най-евтините храни. Хляб, мляко, плодове и зеленчуци ще са първите стоки, които ще реагират на поредния ценови трус.
„Возим на стари цени още месец”, казва в изявление за „Стандарт” Ваньо Алексиев, собственик и управител на една от най-големите автобусни компании у нас - „Биомет”. „Поне до края на почивния сезон, който условно приключва на 15 септември, не възнамеряваме да пипаме цените на автобусните билети, уверява той. - След това ще анализираме - според пазара и ценовите нива на горивата. За да оцелеем, трябва да компенсираме по някакъв начин непрекъснатото поскъпване на дизела. През последните години предприемахме какви ли не мерки, за да режем от резервите си като автобусни превозвачи, само за да запазим поносими цените в съответствие с ниския стандарт на живота у нас. Увеличавахме срока за амортизация на превозните средства, поемахме поскъпването за сметка на печалбата, но вече изчерпахме абсолютно всички резерви. Не ни остава нищо друго, освен да преминаваме към най-неприятния начин - вдигане цените на билетите”, заявява Алексиев.
„Крайно време е да вдигнем тарифите”, смята Людмил Лазаров, изпълнителен директор на най-големия таксиметров превозвач „ОК Супертранс”. „Сегашните тарифи отразяват точно възможностите на пазара - т.е. това са цените, които са готови да плащат клиентите. Но наистина водачите изнемогват и промяна на тарифата е наложителна”, отбелязва Лазаров за „Стандарт”. (БТА)