Темата е продължена от „Труд” със заглавието: „Здрави сте за труд до 74 години”. Гражданите на Евросъюза без проблем могат да работят до навършването на 74-годишна възраст, показва ново изследване на статистическото бюро Евростат. От данните излиза, че въпреки липсата на качествено здравеопазване хората в България са природно издръжливи. Те остават в добро здраве и могат да се трудят по-дълго от средния европеец. Българките се очаква да останат в крепко състояние на духа и тялото 9,9 години след навършването на 65 години, а българите - 8,8 години. Евростат уточнява, че изненадващ и за самото бюро е фактът, че няма пряка зависимост между това колко дълго ще си в добро здраве след навършване на 65 години и това колко дълго ще живееш. Другият любопитен факт е, че въпреки че навсякъде жените живеят по-продължително, в 10 държави от ЕС мъжете ще останат по-дълго време здрави, отколкото дамите в съответните страни.
Американският посланик у нас Джеймс Уорлик отрече слуховете, че ще бъде отзован преждевременно от правителството на САЩ, съобщава „Класа”. „Слуховете за моята смърт са силно преувеличени”, каза Уорлик, цитирайки Марк Твен. „Не е определена дата за моето отпътуване”, уточни дипломатът пред bTV. „Когато се обяви датата на отзоваването ми, ще ви информирам. Аз много обичам България и искам да остана максимално време тук”, каза посланикът. Той обясни още, че е нормално да излизат информации в медийното пространство за отзоваването му. За решението за прекратяване на проекта АЕЦ „Белене” Уорлик каза, че според него повечето хора са разбрали, че това съоръжение ще излезе доста скъпо за България. За визите американският посланик напомни, че миналата седмица беше обявено, че процесът за издаване на визи е оптимизиран.
„Безработните у нас могат да започнат свой бизнес с до 20 000 лева”, информира „Новинар”. Парите ще се отпускат по ОП „Развитие на човешките ресурси”, каза социалният министър Тотю Младенов. До момента 18 200 безработни са заявили участие в програмата. Един безработен ще може да получи 20 000 лева от евросредствата, след като е преминал обучение за мениджърски способности. Кандидатът трябва да е разработил свой бизнес план и да бъде одобрен от комисия към Агенцията по заетостта. До 60% от отпуснатата сума може да се използва за оборудване и ремонт на помещенията. 12 000 безработни са получили ваучери за курсове за мениджърско обучение. Около 9800 от тях вече са започнали обучението, а около 4800 са успели да го завършат.
„Плащаме задължения към държавата в 14 банки без такси”, пише на първа страница „Класа”. Банките са Уникредит Булбанк, СиБанк, ОББ, Интернешънъл асет банк, Общинска банка, ЦКБ, Банка Д, ПИБ, ДСК, КТБ, „Токуда”, „Алианц”, Райфайзенбанк и Инвестбанк, които вече са подписали рамков договор с Министерството на финансите за разплащания и събиране на приходи чрез картови плащания на ПОС терминали. Очаква се още няколко български трезора да се присъединят към инициативата. Финансовото ведомство ще заплаща по 0,55 лв. за всяка една транзакция, независимо каква е сумата, и по 25 лв. без ДДС на месец за ползване на едно ПОС терминално устройство. На практика така гражданите, които плащат държавни такси, данъци или глоби, вече няма да харчат пари за банкови преводи или таксите на гише, които достигат до 3-4 лв.
„Животът е поскъпнал с 2% за три месеца”, обяви Любен Томев, ръководител на Института за социални и синдикални изследвания към КНСБ, цитиран от „24 часа”. Само за най-необходимото вече са нужни 548 лв. на човек, а издръжката на 4-членно семейство възлиза на 2190 лв. Причините са новите акцизи върху природния газ за стопански нужди, поскъпването на бензина с 12,7%, на дизела - със 7,2 и на храните с 2,6%. Разходите за ток, парно и енергия са нараснали със 7%.
За „Труд” Тотю Младенов, министър на труда и социалната политика, констатира и обещава: „Доходите изостанаха, ще ги вдигнем. Изоставането на заплащането на труда през последните години беше доста голямо и сега се мъчим да наваксваме. Естествено, това не трябва да става за сметка на влошаването на икономическата ситуация. През последните две години има ръст на производителността на труда. Това ни дава основание да мислим, че синдикатите и работодателите ще договорят по-високи доходи. През март безработицата е 11,5%. Очаквам през пролетно-летния сезон нивото й да спадне. Като цяло годината е тежка за пазара на труда”, смята министър Младенов.
От „Дума” алармират: „Хората със спестявания са намалели наполовина”. Само за две години процентът на тези, които имат спестявания, е паднал двойно. През 2010 г. са спестявали 14% от българите, а през февруари 2012 г. - 7%. КНСБ настоява още от средата на 2012 г. да бъдат повишени поне с 10% всички доходи - заплати, пенсии, социални трансфери. Това би компенсирало поне отчасти трупаната от 3 години инфлация от 9,7%.
Кандидат-седмокласниците могат да подават документи директно за трето класиране в топучилищата. Без да са участвали преди това в първия и втория тур! Такава е поправка в наредбата за приема на учениците в професионалните, профилираните и езиковите училища на образователното ведомство, пише „Труд”. Досега подобна опция нямаше. Учениците подаваха документи, след като си видеха оценките от изпитите, и минаваха през три класирания. Просветното министерство поема инициатива на отворени врати в университетите за привличане на виетнамски студенти, каза министър Игнатов. В същото време български студенти ще бъдат агитирани да учат там.
От „Дума” уточняват: „9000 седмокласници се борят за 7899 места в гимназиите”. Завършващите тази година в столицата са 9078, което е с 664 повече от миналата година, а местата за прием след седми клас в гимназиите са 7899, съобщи Ваня Кастрева, началник на Регионалния инспекторат по образованието в София. В Немската гимназия, в Първа и във Втора английска, както и в Испанската гимназия се запазва миналогодишният брой на паралелките и за новата учебна година. Сред новите и интересни специалности в гимназиите за новата учебна година в София е паралелката за „Технологичен и цифров дизайн и медии” в 134 СОУ „Димчо Дебелянов”. За социалната сфера нова е специалността „Помощник-възпитател в отглеждането и възпитанието на деца”, която ще може да се учи от тази есен в 135 СОУ. Около 10 000 се очаква да са първокласниците в София за учебната 2012-2013 г.
„Монитор” изброява приоритетите за избор на училище при първокласниците: Близко училище и строг учител. Първото гарантира до най-висока степен безопасността на ученика. Второто - с подход към всяка дете - изгражда мотивационните модели и без да внася стрес, утвърждава училището като институция, в която трудът е единственият възможен път за житейско реализиране.
„Ваксина надви рак на мозъка”, съобщава „Монитор”. Нова уникална ваксина надвива рака на мозъка. Първата българска пациентка ще бъде имунизирана с нея до дни, съобщава д-р Емануил Найденов от Клиниката по неврохирургия при Университетската болница „Св. Иван Рилски” в София. Клиниката е единствената в страната, която започва да въвежда новия метод. Методът е уникален, защото, от една страна, лечебният материал е от самия пациент, а от друга, когато попадне отново в организма, той унищожава само видоизменените клетки, които вече са станали ракови, без да засяга здравите. Предвижда се скоро в България да бъде създадена клиника за лечение по този метод. (БТА)