Вносно vs. родно на щанда
Петък, 27 Септември 2013 07:56Източник: Стандарт
Битката за регалите в магазините продължава с години. На единия фронт са българските производители, на другия - веригите. Обстрелват се взаимно с аргументи за и против родните стоки по щандовете, за и против съществуването на модерната търговия въобще. Основният коз в ръцете на производителите е "българските стоки изчезват заради веригите". Контраатаката гласи "стоките ви са неконкурентни".
Истината, както винаги, е някъде по средата. Факт е, че в големите търговски вериги се продават много вносни стоки. Но също така неоспоримо е, че често тези продукти са доста по-евтини, а често дори и по-качествени от родното производство. Защо се получава така? Основната причина се крие в нивите и оборите ни. Българската земеделска продукция се оказва малко и скъпа. Недостатъчно е производството на плодове и зеленчуци, на месо и мляко
Единствено зърно имаме в излишък
но то не може да компенсира негативните тенденции в останалите сектори. Липсата на достатъчно суровини изправя родните преработвателни предприятия в доста неизгодна ситуация. Те трябва да наддават за недостатъчния ресурс или да си набавят суровини от чужбина. Продуктите с вносни суровини могат да са два вида - скъпи и качествени или евтини със съмнителни качества. И в двата случая това не е от полза на предприятията. Когато предложат продукцията си в магазините, нормално тя или е по-скъпа от продукти, внесени от чужбина, или пък не е с нужното качество.
Големите магазини пък са в непрекъсната битка за клиенти, в която някои вече се предадоха. Тръгнаха си словенската "Меркатор", още преди нея и турската "Рамстор". Други продължават да се борят за качествени продукти на ниски цени, за да запазят българските клиенти, чийто джоб отънява с всеки изминал ден. И
така се затваря порочният кръг
на размяна на обвинения между търговци и производители. Решение, разбира се, има. Но то не е толкова просто, особено в момент на криза. Проблемът може да се разреши чрез адекватни държавни помощи за земеделските производители, както и с разширяване на техния бизнес мироглед. В момента част от фермерите и предприятията имат единствено за цел бърза печалба без истински бизнес план за дългосрочно развитие. Други пък са толкова съсредоточени в борбата си да оцелеят, че въобще не могат да мислят за утре. И това ще продължи да е така, докато държавните помощи са по-скоро мираж, отколкото реална подкрепа за бизнеса.
Вече втора поредна година не са предвидени пари от националния бюджет за подпомагане на декар нива. Обещаваните две години облекчения за горивата в земеделието може да се осъществят, но чак догодина. Помощите за глава добитък са в пъти по-ниски от тези, които получават останалите европейски животновъди. Едва преди година се заговори за активно подпомагане на уязвимите сектори като плодове и зеленчуци. Страната ни е с най-ниските помощи от Европа, наред с Румъния. В същото време експанзията на румънски и полски производители на нашия пазар е с размерите на преселение. Почти във всеки магазин има вносни аналози на българските продукти, които са доста по-евтини и с никак не по-лошо качество от родните. Литър мляко от Полша например излиза 1,70, докато българското е поне 1,80 лв.
Румънските яйца са с 2-3 ст. по-евтини
от нашите. Македонското зеле изяде пазара на българското. Даже ябълките ни са вносни. Засега само бялото българско саламурено сирене е произведено у нас, но и това може да се окаже временно, след като гаудата вече е по-евтина от кашкавала. Решение на проблема се търси от години. Може би то трябва да дойде от икономически експерти, които да се съберат на една маса и да посочат къде е скрит ключът от бараката и кой е верният път, по който да поемат българските производителите. Докато това се случи обаче, единствената надежда на фермерите и производителите е следващият програмен период да е по-доходоносен от сегашния и след 2014 г. да успеят да се преборят за по-високи субсидии. А дотогава не се знае колко от тях ще оцелеят в битката за регалите.
Бакалии зареждат от хипермаркетите
Доскоро надеждата на родните производители беше в малките магазинчета, защото се смяташе, че те продават само българска стока. Само че битката за евтини продукти започва да ги измества и оттам. Оказва се, че бакалии в страната зареждат от големите търговски вериги и продават продуктите, купени от тях с надценка от десетина процента. Това е масова практика в малките населени места. В магазинчетата по селата обикновено се продават продукти от собствените марки на големите вериги, както и стоки, купени по време на промоция в центровете за модерна търговия. Това разбива поредния мит, че малките магазини са спасителният пояс за българските производители.
Бакалиите пък на свой ред се нуждаят от спасителен пояс, защото все повече биват измествани от големите вериги и заради по-ниските цени, и заради по-голямото удобство, което предлага модерната търговия. Много от производителите откриха фирмени магазини, в които предлагат собствената си продукция, като по този начин избягват нуждата да дават големи отстъпки за нея на веригите. Други пък успяха да се преборят с конкуренцията и да се настанят трайно на щандовете на големите магазини. За да ги последват, останалите предприятия трябва да отговарят на строги изисквания за качество. Оказва се, че липсата на сертификати за качество е една от най-големите спънки на производителите по пътя им към веригите. Получаването на подобен документ е скъпо и трудоемко занимание. Затова не е чудно, че много от предприятията въобще не прибягват до него. Което обаче им отрязва напълно пътя към големите магазини и големите продажби.
|
Коментари |
05:45ч. 28 Септември 2013 #13 aheloi Както е ситуацията, всички ще купуват най евтиното. А то е?
16:37ч. 27 Септември 2013 #12 Ilian "нямат сертификати за качество, нямат бизнес план за развитие, нито стоката им е по-евтина ."
Иванов , тези с прехвалените сертификати и ниска цена имат вкус на пластмаса !!!! Дреме ми за европейските сертификати , да си ядът безвкусната , стерилна храна те !!!
16:35ч. 27 Септември 2013 #11 many Както винаги най-адекватен е коментарът на Вик.
16:30ч. 27 Септември 2013 #10 idea Може би , тези дето се чудят как да управляват България трябва да видят , че всичко Българско и родно си отива, и да помислят как да го спасят - земеделие, икономика, деца, родители и пенсионери. А не да ми искат властта щото управлявали "по-добре". Всичко трябва да се произвежда , иначе няма да ни има. Селата запустяват -земеделието си отива а едно време имаше стада и овце, крави по полята на паша, а сега се строят виличи около София и Варна. Родителите на децата ги няма защото са на гурбет в чужбина,а и децата им на там са се запътили, а баби дядовци те със сетни сили едва отиват до аптеката за лекарства да си вземат, иначе вдигаме пенсионната възраст - а ще има ли кой да се пенсионира след време в тази държава освен тези 240 уж "депутати"?!
12:35ч. 27 Септември 2013 #9 merypoup Няма как продукцията да е конкурентна при положение, че едните вземат големи субсидии, а другите малки.
12:12ч. 27 Септември 2013 #8 RRRrrr Аз като прочетох статията и така се спрях на някои важни точки за нашите производители - нямат сертификати за качество, нямат бизнес план за развитие, нито стоката им е по-евтина . Ами кой ще им ги купува, време беше пък за 20 години да излязат от комунизма. Нека некадърниците да фалират пък, с помощи никога да не се научат. Па като трябва - гауда ще ядем
12:00ч. 27 Септември 2013 #7 Анонимен Хубава статия. За жалост тази кампания анти хипермаркетите не може да се води само със статии. Трябва ония 240 човека, на които им плащаме заплати, да измислят компромисен вариант за всички. Дали ще изгонят големите магазини в покрайнините на градовете, дали ще ги ограничат с работно време, дали ще им наложат допълнително данъци, важното е да предприемат мерки и то скоро.
11:24ч. 27 Септември 2013 #6 makers Веригите магазини определено имат "вина" за това положение. Основно, обаче, вина трябва да се търси в хората, които им разрешиха безнаказано да правят каквото си искат, като Иван Костов (Метро и Данон). Като предоставяш пазар на някой, то това трябва да има ответни условия, като например: 70-80 % от номенклатурата да е с български произход, собствените им марки да са само българско производство. Все пак става въпрос за български потребители. А то след Данон не остана български кисело мляко. Същото важи и за останалите отрасли.
11:06ч. 27 Септември 2013 #5 Murmorana Болно ми е за истинските производители на селскостопански стоки. Имаше години, когато те се изхранваха и печелеха добре от труда на собствените си ръце, после борсите ги убиха.....Сега всички им обясняват как трябвало да се организират, уедряват, защото иначе не могат да излязат на пазара.....Как аджеба ще се уедрят бай Иван, който гледа 3 дка праз в село А с баба Пена с нейните 2 дка праз от съседното село Б?! Как да излязат на пазара като една маса за пазара е 300 лв.
Защо нямаме пазари за производители? Дано хранкооп-ите се развият положително.
10:17ч. 27 Септември 2013 #4 whatsup Мерси. Това на старобългарски ли е? Щото тука в Германия на регалите не им викат рафтове.
09:09ч. 27 Септември 2013 #3 Vic Rattlehead Как да има земеделие, при условие, че прекупваческата мафия, а сега и хипермаркетите унищожават производителите. Как да тръгнеш да гледаш легално животни, когато не можеш да си избиеш вложените пари, време и труд?
В последно време започнаха да се организират хранителни кооперативи - производителите и крайните потребители контактуват директно. Изгодата е взаимна - производителят получава цената, която иска, потребителят реално плаща по-малко, защото няма посредници и получава качествена стока.
И очаквам алчните посредници скоро да скочат срещу тези практики, защото така те нищо не вземат.
08:42ч. 27 Септември 2013 #2 lysi поставка,рафт
08:31ч. 27 Септември 2013 #1 whatsup Какво е регали ?!
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
БЕЛВЕДЕРЕ РЕЗИДЪНС - зеленият квартал на 10 минути от Варна, пред акт 16
Днес, 25 Ноември 2024 10:54
Възползвайте се от настоящите ценови предложения, които ще важат до 20.12.2024 г. и открийте своя мечтан дом.
Поради големият интерес и динамично търсене, предсрочно започва изграждане на предпоследния...
| |
|
ПП-ДБ: Отказваме, Борисов за премиер е абсолютно неприемливо предложение
Днес, 25 Ноември 2024 19:00
Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение. Отказваме предложението на ГЕРБ!
Това заявиха от "Продължаваме промяната - Демократична България" в писмо до медиите.
Отказваме...
| |
|
Започва конкурсът за най-красиво писмо до Дядо Коледа
Днес, 25 Ноември 2024 18:53
Български пощи“ стартира традиционния детски конкурс „Най-красиво писмо до Дядо Коледа“. Крайният срок за изпращане на писмата е 18 декември, съобщиха от националната пощенска служба.
Условията за участие...
| |
|
Израелският кабинет санкционира най-стария вестник в страната заради критично отразяване
Днес, 25 Ноември 2024 18:41
Кабинетът на Израел единодушно гласува да санкционира най-стария вестник в нацията, Haaretz, в неделя, позовавайки се на критичното му отразяване на войната след атаките на Хамас от 7 октомври и коментарите...
| |
|
Край Бургас ще търсят потенциални замърсявания с изкуствен интелект и водни дронове
Днес, 25 Ноември 2024 18:27
Чрез изкуствен интелект и водни дронове Община Бургас ще има възможност да открива потенциални рискове от замърсяване на местообитанията в Черно море. Техниката ще бъде закупена по проект в подкрепа на...
| |
|
Започват пътни ремонти в „Аспарухово“
Днес, 25 Ноември 2024 18:15
От днес започва рехабилитацията на пътната настилка в район „Аспарухово“, като дейностите ще стартират от подхода към корабостроителницата под Аспарухов мост. След това техниката и екипите ще изпълнят...
| |
|
Депозитите на домакинствата у нас са нараснали с над 6 млрд. лева от началото на годината
Днес, 25 Ноември 2024 18:02
Депозитите на домакинствата в търговските банки у нас са се увеличили с 6,1 млрд. лева от началото на годината и вече надхвърлят 86 млрд. лев. Това сочат данните на Българската народна банка (БНБ), предаде...
| |
|
Първо огнище на чума у нас, умъртвяват близо 1800 овце
Днес, 25 Ноември 2024 17:48
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години. Заболяването е потвърдено в град Велинград, община Велинград,...
| |
|
Засаждат нови кестени на варненския бул. "Приморски"
Днес, 25 Ноември 2024 17:33
Този петък, 29 ноември, от 10 ч. ще се извърши засаждане на 19 млади дръвчета от вида "обикновен кестен" на бул. "Приморски" в изпълнение на компенсационната програма. Мероприятието ще се осъществи при...
| |
|
Няма данни за пострадали българи при инцидента с кораб край Египет
Днес, 25 Ноември 2024 17:19
Към момента няма данни за пострадали българи при инцидента с туристически кораб край египетския курорт Марса Алам на Червено море. Това съобщиха от Министерство на външните работи.
17 туристи са в неизвестност...
| |
|
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Днес, 25 Ноември 2024 17:06
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 26 ноември, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 14:00 - гр. Варна - бул. Хр....
| |
|
Предаваме на Франция семейство, извело децата си в България
Днес, 25 Ноември 2024 16:52
Съпрузи от Франция ще бъдат предадени на френската страна, реши Варненският апелативен съд в две отделни производства. Основание за това са Европейски заповеди за арест, издадени от съдия-следовател към...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|