Губим най-хубавите си плажове заради рушащи се буни
Неделя, 9 Февруари 2014 09:02Източник: bTVnews
Черноморието е на път да изгуби едни от най-хубавите си плажове. И тази зима морските бури, които рушат бреговете от години, „изядоха" част от крайбрежието, алармира в репортаж bTV. Застрашен от изчезване е пясъкът в Бургас, Варна и плажовете в област Добрич.
За разрушителната сила на вълните и пораженията, които те нанасят, за първи път публично се заговори през зимата на 2012 г. Тогава, освен че някои от плажните ивици и по Северното, и по Южното Черноморие значително намаляха, бяха разрушени крайбрежни алеи, пристанищни съоръжения, активизираха се свлачища. Основната причина за това беше липса на буни, които да спират вълните в морето.
Две години по-късно, справка в Регионалното министерство показва, че цялостно е укрепен единствено участък край шабленското село Дуранкулак. През тази пролет се очаква да стартира вторият етап от брегоукрепването на района от къмпинг Европа до нос Лахана край Поморие, но ако процедурите се забавят, строителството може да се отложи за есента. Готови са проектите за ремонт и укрепване на плажната зона във Варна и в Ахтопол.
В село Крапец на север проучванията още продължават. Свлачището, което погълна пътя между Кранево и Златни пясъци, пък е на етап геодезическо заснемане. Проблемните участъци по морето обаче са много повече.
Липсата на 200 метра защитна буна от години унищожава централния плаж на Ахтопол. През 2002 г. изваждането за скрап на потънал край скалите кораб, служил като изкуствена преграда, променя течението. Планът за спасяване на ивицата, започнал още тогава, и до днес не е приключил. „Всяка пролет се молим да има течения, които донасят пясък”, обясни кметът на Ахтопол Атанас Желязков.
Снимки от близкото минало показват как Царево е побирало на Централния си плаж над половината от летовниците в града. Сега трудно хавлиите си тук могат да сложат и десет на сто от туристите. Изчезването на плажа провокира местните да започнат подписка за спешно укрепване на брега. „Ние няма как да се развиваме, ако нямаме плаж”, опасява се жителят на Царево Димо Фешев.
Брегоукрепването тук спира през 2003 г. заради заведено срещу държавата дело, а от свлачището е поддала и една от централните улици. Свлачище е унищожило плажна ивица и край Сарафово, и бавно напредва към Бургас. „Плажът на Бургас може би ще остане с 30-40% по-малко, ако не се спрат тези процеси”, признава кметът на Бургас Димитър Николов.
На север, разрушена и потопена буна в един от най-красивите заливи в света - Болата край Каварна, застрашава не само плажа, но и природата в резервата. „Морето нанася първо щети на брегоукрепителното съоръжение, след което отива в кладенците за питейна вода и много често в нашето населено място водата е със солен привкус”, обясни кметът на село Българево Георги Георгиев.
„Територията на България намалява прогресивно всяка зима. На места морето е навлязло в сушата над 25 метра”, предупреждава зам.-кметът на Шабла Мариан Жечев.
В резултат плажната ивица на Крапец е пред изчезване. И във Варна, следите от морските бури личат - по крайбрежната алея, заплашена от срутване. „До ден-днешен нищо не е направено, освен ние, като концесионери на отделни участъци сме изливали бетон”, казва Андрей Василев, концесионер от Варна.
За да започне ремонтът, общината ще инвестира 1,7 млн. лв. от концесионната такса на плажовете.
От регионалното министерство обясниха за bTV, че поради ограничения финансов ресурс, предвидените в бюджета пари ще стигнат само за превантивна дейност. Строителство на нови обекти, дори и с готови проекти, тази година не се предвижда.
На практика само Варна може да използва за по-мащабни проекти поправката в Закона за Черноморското крайбрежие, според която половината от парите от концесиите, остават в общината, в която са плажовете. На Север ивиците са концентрирани във Варна и се получава добра сума, но на юг са разделени в шест общини. Таксата, която остава в Бургас, например, за година, е около 200 000 лв. За сравнение, за укрепване на трите опасни участъка в района са необходими близо 27 млн. лв. От друга страна, общините не могат да кандидатстват за подобни проекти, тъй като брегът е държавна територия.
|
Коментари |
08:54ч. 10 Февруари 2014 #16 Titutu За съжаление не само плажовете си губим!
00:06ч. 10 Февруари 2014 #15 SUN Плажната ивица е държавна собственност, а тя изчезва... както и държавата... на това му се вика безстопанственност! Нямаме ли плажна ивица - туристите ще намерят къде да ходят на море - в съседните ни държави...
19:23ч. 9 Февруари 2014 #14 mustermann Българина е натуралист. Дали има буни, пясък, чадъри, шезлонзи - все тая. Все ще намери място за хавлия. Никой не го интересува. Виж ако почнат да падат къщи и имоти в морето, ситуацията се променя коренно. :) Тия които си построиха хотели и къщи до брега до му мислят. Природата си взима своето.
17:17ч. 9 Февруари 2014 #13 fido Всичко е парички и кой ще ги гушне! А що се отнася до природата (морето и теченията) те са си действали преди нас и ще действат и след нас. За какви плажове говорим, като няма плаж, няма, ще има на друго място, ако има плаж там ще има кръчма на някой НАШ. В крайна сметка пак за пари говорим, а не за алтруистични подбуди! Царица парица.
12:58ч. 9 Февруари 2014 #12 APOLON Към всеки един плаж следва да се подхожда индивидуално в зависимост от хидродинамичните особености и възможното техногенно въздействие и на съседните участъци.
В момента, варненската частна фирма Геозащита подхожда към отделните участъци по един и същ начин -корупционно и каменоломно.
11:59ч. 9 Февруари 2014 #11 Дидo Като казвам Шкорпиловци имам предвид района от естакадата до Черни нос. Там течение има, главно южно. Камъните са близо до брега и пречат на вълните да разрушават плажа. На север от естакадата и особено на север от устието на р.Камчия плажовете са закътани от южното течение, идващо от север и там няма проблеми с плажовете. Същата картинка се повтаря и по на юг - между Черни нос и Бели нос. Течението идващо от север носи пясък, който се отлага където е закътано. А където не е закътано, само камъните спазяват плажа, иначе няма плаж ами свлачище.
10:23ч. 9 Февруари 2014 #10 Lightning Нормално е да намалява пясъка по брега. Не са засипвали с пясък от 25г.
10:17ч. 9 Февруари 2014 #9 WEB men На Шкорпиловци няма силно течение,тъй като е открит брега от към изток! Също така няма и "големи подводни камъни" / личен ,професионален опит/! Там подводната прилежаща зона е плитка,вълните са дълги ,но с нисък връх. Отнемането на пясък от брега е минимално и се възстановява всяка пролет. За сметка на това ,обаче вълнението е по-често,при северен и източен вятър.
10:15ч. 9 Февруари 2014 #8 Fifiperoto пясъка по БГ Черноморие намалява/увеличава пропорционално със стандарта на живот !Докато навсякъде намалява, ивицата на плаж Еквсиноград се увеличава!Е.....ние от Траката лекинко ударихме кьоравото :)
10:11ч. 9 Февруари 2014 #7 strider Одеса има вълноломи - на дълбочина от 1 м под водата и на разстояние от 30-50м от брега. Бетонни плочи, които защитават плажовете на града.
10:04ч. 9 Февруари 2014 #6 Дидo Ей затова хората по света правят ВЪЛНОЛОМИ - навътре в морето, несвързани с брега съоражения, които намаляват енергията на вълните. Може и да не се подават над водата. Я вижте например край Шкорпиловци, където има много силно течение, но плажа си стои, защото има огромни подводни камъни. Навремето даже имаше и много миди по тях. Естествено сега всичко се изтъргва до голо. Едно време там беше като Иракли, сега започва да заприличва на Сл.бряг.
09:56ч. 9 Февруари 2014 #5 kirka Automania, в град Добрич плаж и море няма. В област Добрич са общини Балчик (Албена, Кранево), община Каварна, община Шабла. Т.е. в област Добрич плажове има.
09:52ч. 9 Февруари 2014 #4 APOLON Буните не служат за "спиране на вълнението на морето". Те не са панацея за брегоукрепването и образуването на плажове. Буните са срадство за защита на бреговете само там, където има скоростни течения - най-вече за реките. Много малко са местата по нашето черноморие където буните могат да помогнат.
За съвременните брегоукрепители проблемите се решават като затрупат брега с камъни и бетон. Вижте къмпинг Европа, Несебър север, Бургас - Сарафово, парк Росенец, централния залив на Царево и много други места, където съвременните са "укрепвали". Има плаж - има проблеми, няма плаж - няма проблеми.
Така става, когато с това се занимават само кметовете, които се интерисуват най-вече от комисионните при хвърлянето на пари на вятъра.
Кой измисли цифрата 27 мил. лв. - бургашкият кмет, разбира се и даже му се струва малка. Защо не се публикуват изказвания на специалисти и експерти, но не от частното дружество "Брегозащита" във Варна, защото и те мислят като кметовете.
09:20ч. 9 Февруари 2014 #3 Стефанов Varna_men, нямам идея дали са проектирани неправилно, обаче служат вече няколко десетки години. Съмнявам се, че ако ги бяха проектирали и строили сега (с държавни пари) щяха да изкарат същото време.
Обаче, аз се питам преди 200 години примерно, като смя нямали буни, да не би да сме били без плажове?
09:19ч. 9 Февруари 2014 #2 Automania Извинете ме ако греша,но къде в Добрич сте виждали пясък(море),освен по строителните борси и детските площадки.Понякога се чудя дали тези които пишат статиите,някой ги проверява преди да бъдат публикувани?И толкова много правописни грешки!
09:14ч. 9 Февруари 2014 #1 WEB men Буните във Варна по принцип са проектирани и изпълнени неправилно и 3-те! Вътре в тях-западната им част дъното е мъртво-тиня. Трябвало е да има проток под тях за водата изток-запад,чрез тръби през 15м.,но..!? А същота и някой да се грижи периодически за премахване наслагите в тях,разбира се.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини от Варна, региона и света |
|
БЕЛВЕДЕРЕ РЕЗИДЪНС - зеленият квартал на 10 минути от Варна, пред акт 16
Понеделник, 25 Ноември 2024 10:54
Възползвайте се от настоящите ценови предложения, които ще важат до 20.12.2024 г. и открийте своя мечтан дом.
Поради големият интерес и динамично търсене, предсрочно започва изграждане на предпоследния...
| |
|
ПП-ДБ: Отказваме, Борисов за премиер е абсолютно неприемливо предложение
Понеделник, 25 Ноември 2024 19:00
Бойко Борисов за премиер на България е абсолютно неприемливо предложение. Отказваме предложението на ГЕРБ!
Това заявиха от "Продължаваме промяната - Демократична България" в писмо до медиите.
Отказваме...
| |
|
Започва конкурсът за най-красиво писмо до Дядо Коледа
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:53
Български пощи“ стартира традиционния детски конкурс „Най-красиво писмо до Дядо Коледа“. Крайният срок за изпращане на писмата е 18 декември, съобщиха от националната пощенска служба.
Условията за участие...
| |
|
Израелският кабинет санкционира най-стария вестник в страната заради критично отразяване
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:41
Кабинетът на Израел единодушно гласува да санкционира най-стария вестник в нацията, Haaretz, в неделя, позовавайки се на критичното му отразяване на войната след атаките на Хамас от 7 октомври и коментарите...
| |
|
Край Бургас ще търсят потенциални замърсявания с изкуствен интелект и водни дронове
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:27
Чрез изкуствен интелект и водни дронове Община Бургас ще има възможност да открива потенциални рискове от замърсяване на местообитанията в Черно море. Техниката ще бъде закупена по проект в подкрепа на...
| |
|
Започват пътни ремонти в „Аспарухово“
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:15
От днес започва рехабилитацията на пътната настилка в район „Аспарухово“, като дейностите ще стартират от подхода към корабостроителницата под Аспарухов мост. След това техниката и екипите ще изпълнят...
| |
|
Депозитите на домакинствата у нас са нараснали с над 6 млрд. лева от началото на годината
Понеделник, 25 Ноември 2024 18:02
Депозитите на домакинствата в търговските банки у нас са се увеличили с 6,1 млрд. лева от началото на годината и вече надхвърлят 86 млрд. лев. Това сочат данните на Българската народна банка (БНБ), предаде...
| |
|
Първо огнище на чума у нас, умъртвяват близо 1800 овце
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:48
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) констатира първо огнище на чума по дребните преживни животни за последните шест години. Заболяването е потвърдено в град Велинград, община Велинград,...
| |
|
Засаждат нови кестени на варненския бул. "Приморски"
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:33
Този петък, 29 ноември, от 10 ч. ще се извърши засаждане на 19 млади дръвчета от вида "обикновен кестен" на бул. "Приморски" в изпълнение на компенсационната програма. Мероприятието ще се осъществи при...
| |
|
Няма данни за пострадали българи при инцидента с кораб край Египет
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:19
Към момента няма данни за пострадали българи при инцидента с туристически кораб край египетския курорт Марса Алам на Червено море. Това съобщиха от Министерство на външните работи.
17 туристи са в неизвестност...
| |
|
Без ток във Варна и областта утре ще са...
Понеделник, 25 Ноември 2024 17:06
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия утре, 26 ноември, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 14:00 - гр. Варна - бул. Хр....
| |
|
Предаваме на Франция семейство, извело децата си в България
Понеделник, 25 Ноември 2024 16:52
Съпрузи от Франция ще бъдат предадени на френската страна, реши Варненският апелативен съд в две отделни производства. Основание за това са Европейски заповеди за арест, издадени от съдия-следовател към...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|