Младата жена няколко пъти сигнализирала и Регионалната инспекция по околната среда и водите(РИОСВ) за случая, а дейностите към днешна дата са спрени. Последствията за повече от 59 вида птици, гнездящи в района на „Повеляново“ обаче, според нея са пагубни. По думите на Мария Крумова, от РИОСВ спрели засипването още преди два месеца, но преди две седмици тежката техника отново влязла вътре. Камионите минавали буквално на всеки две минути и директно изсипвали земни маси върху гнезда на защитени видове в гнездовия им период. „Тази местност е с важна консервативна стойност за множество застрашени от изчезване видове и разрушаването й ще е пагубно за тяхната популация по нашите земи“, категорична е Мария Крумова, която е и член на Българското дружество за защита на птиците.
„Действията по временно насипване на земни маси ще имат временен прогонващ ефект за видовете птици, обитаващи района и отнемане на част от територията за гнездене“, признаха в края на миналата седмица от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна, след запитване на Moreto.net. От там обясниха, че при проверка на място на 5 юни експертите са установили наличието на 13 вида птици - 3 Сиви чапли, 2 малки и 2 възрастни щъркела, 1 Тръстиков блатар, 1 Ням лебед, 23 Кокилобегачи, две Селски лястовици, 3 Обикновени пчелояди, 1 Сврака, 25 Саблеклюна, 30 Обикновени скорци,1 двойка Червен ангъч, 3 птички Бял ангъч и 7 от вида Обикновена калугерица.
Засипването със земни маси се е случило на територията на защитена зона "Варненско-Белославско езеро" с код BG000019. Пръстта е изнасяна от съседен терен. В него се планира изграждането на производствена база за съхранение, лющене, пресоване и екстракция на маслодайни култури, с обслужващи силози за съхранение на маслодайни култури и резервоари за съхранение на олио.
От документи, предоставени от Мария Крумова става ясно, че през декември миналата година от РИОСВ са издали решение да не се извършва оценка на въздействието върху околната среда на инвестиционното предложение, реализацията на което няма вероятност да окаже значително отрицателно въздействие върху природни местообитания, популации и местообитания на видове, предмет на опазване в защитени зони. Тогава екоинспекторите са предписали по време на строителството да се изпълняват мерки за ограничаване на прахоотделянето, а в периода от 15 март до 15 юни когато е размножителният период за птиците, да не се извършват изкопни работи с използване на строителна механизация.
Според РИОСВ теренът попада в землището на община Белослав и е с начин на трайно ползване – деградирала ливада. Тя е с площ от 112.782 дка. Категорията на земята е V-та при неполивни условия и същият попада в ЗЗ BG0000191 “Варненско-Белославско езеро“, обявена със Заповед № РД-128/10.02.2012 г. на министъра на околната среда и водите. Съгласно Договор № ОС-05/20.03.2017 г. между Община Белослав и “Бългериън Билдинг Къмпани” ЕАД, имотът е собственост на “Бългериън Билдинг Къмпани” ЕАД.
В отговора си до Moreto.net от РИОСВ-Варна уверяват, че не са издавали разрешение за извършване на инвестиционни намерения в гореописания имот. На управителя на “Бългериън Билдинг Къмпани” ЕАД е изпратена покана за съставяне на акт за установено административно нарушение. Дадени са предписания за преустановяване на всички дейности до съгласуването им по реда на екологичното законодателство и възстановяване на терена в контура, определен с протокол от геодезичното заснемане. От РИОСВ нямат данни в засипания с пръст имот да се предвижда строителство.
Между фирма „Олива“ АД, собственик на имота, от който е изнасяна с камиони пръстта и фирма “Бългериън Билдинг Къмпани” ЕАД обаче има договор за приемане и разтоварване на земни маси. С писмо до управителя на „Бългериън Билдинг Къмпани“ ЕАД, Община Белослав изразява становище, че в имота могат да се съхраняват земни маси.
Същевременно в писмен отговор до Мария Крумова от РИОСВ заявяват, че в защитената зона трябва да се преустановят всички дейности, тъй като фирмите нямат разрешение за дейностите, които извършват. Предписано е да се отнемат натрупаните земни маси от влажната зона и да се възстанови теренът в контура, определен от геодезическото заснемане на имота от 18 април. При проверката си екоинспекторите констатирали, че приблизителната обща площ на засипване е около 20 декара.
Мария Крумова допълва, че от РИОСВ и отговорили също, че фирмата има разрешително за временно депониране, но то е за село Въглен, където е официалното депо на община Белослав за такива дейности.
Припомняме, че още в началото на април от институцията съобщиха, че по сигнал, подаден на зеления телефон, са извършили проверка на място и са констатирали засипване с пръст и пресушаване на влажна зона – плитчини, където има защитени птици, които са в размножителен период, на югозапад от пристанище „Варна-Запад“. По време на проверката в терена нямало разположена строителна механизация и обслужващ персонал. „Не са установени и защитени видове птици и тръстикови масиви. Тръстиковият масив е разположен североизточно от имота. В района гнездят защитени видове. Дадени са предписания“, се съобщаваше след първия сигнал.