"За нас е много важно да стимулираме и запазим езиковото многообразие, в него се крият култура и традиции. Съчетавайки културите, запазваме уникалността на всяка държава членка, регион и места общност.", заяви Габриел. Първата ни инициатива в тази насока е за създаването на европейски университе. "Искаме в рамките на следващите три години всички заедно - академичната общност, частният сектор, младите хора, научните изследователи ясно да ни кажат от какво се нуждаем. Искаме да обединим висши учебни заведения в цяла Европа, така че студенти, докторанти, преподавали, изследователи от различни дисциплини да работят и учат заедно, да имат възможност различните степени да бъдат придобивани от различни институции в различна държава членка. ", обясни за предимствата сливането на висши училища от различни европейски страни. Габриел изрази надеждата си, че в рамките на втората покана, която тече до февруари, и България да намери своето място в европейските университетски мрежи.
За да бъде улеснен обменът на данни от обучението на студентите в чужбина еврокомисарят има за цел до 2021 г. да бъде създадена електронна европейска студентска карта. "Бихме искали младите хора да имат на едно място информация преди, по време и след престоя си в чужбина", обясни Габриел.
Работата на еврокомисаря по научни изследвания, иновации, образование, култура и младежи през първата година от мандата ѝ ще включва и актуализация на планът за действие за цифрово образование." В него бяха зададени три приоритета - по-добро използване на цифровите технологии за предаване и учене, развиване на цифрови компетентности и умения и подобряване на образованието чрез обмен на данни", припомни Габриел. Предстои да бъде поставен и акцент върху свързаността на училища. "Ще се радвам да срещна по - голяма подкрепа идеята ми Wi-Fi for you да бъде за всички европейски училища", посочи еврокомисарят и изрази ненадежда да срещне подкрепа от ЕК. Посочи, че България е пионер в това отношение. Габриел избори трите успешни инициативи към плана за действие. Едната европейската седмица на кодирането, като нейната цел е 50% от европейски училищата да бъдат включени в нея. Тази година в нея са се провели над 70 000 събития в 15% от школата. В плана е включвана и европейската коалиция за цифрови умения, чиято цел е да обучи 1 млн. европейци на цифрови умения. Тя е вече е преизпълнена, тъй като такива са предоставени на 11 млн.
Габриел посочи още, че в нейната пилотната инициатива "Цифрови възможности", по която се осигуряват стажове на студентите са се включили над 7200 младежи. Така тя вече е преизпълнила целта от 6000 студенти да се включват до 2020-а. "Тази програма ще получи своето продължение и в рамките на следващия мандат на Европейската комисия", разкри еврокомисарят. Личната ѝ кауза пък е повече жени да бъдат включени в в сферата на новите технологии, тъй като сега те са едва 17%. Габриел посочи, че България пък е на първо място по този показател. Достъпът до достоверна информация и медийната грамотност също са сред дейностите, по които ще продължи да работи. "Ще искам да обърнем внимание на само на цифровия план и европейските университети, а и на Европейския институт за иновации и технологии. Моето впечатление е, че той не е достатъчно добре познат", обясни още за приоритетите си Габриел. Бюджет му за следващия период възлиза на 3 млрд. евро, като ще бъде включен и проект, който да е насочен към образованието." Ще бъде обърнато внимание на регионите, които остават изолирани.", подчерта тя.
В сферата на еколната среда пък еврокомисарят има за цел да бъде създадена програмата "Зелен Еразъм". Младите хора ще могат да посочват как те виждат своя принос в опазването на света, в който живеем. Габриел обясни, че това не означава единствено, че младите няма да използват самолета при осъществяването на мобилността, каквато е била първоначалната идея.
Дейностите на Мария Габриел ще бъдат свързани с предизвикателства на новото време. "Днес сме изправени пред нови предизвикателства. Те са три - цифровизацията, която е част от нашето настояще, но от нас зависи как ще го контролираме. Климатичните промени и младите ще са силно ангажирани с това предизвикателство. Несъмнено Демографските показатели - всички искаме нашите ни таланти да творят, да създават и да се развиват в страната си или в Европа.", каза тя.