Откриха разлики между храните и напитките в България и Западна Европа (обновена)
Сряда, 28 Юни 2017 09:37Източник: NOVA
 
Българската агенция за безопасност на храните откри разлики между някои храни и напитки, предлагани и в България, и в някои страни в Западна Европа.
През последните седмици експерти от Агенцията закупиха 31 продукта от магазини у нас, Германия и Австрия.
На различни тестове бяха подложени безалкохолни напитки и плодове сокове, млечни и месни продукти, детски храни и шоколадови изделия.
„Смятам, че има разлики между продуктите, които се продават на българския и на европейския пазар. Важно е да се знае, че сравнителното изследване беше направено на идентични продукти от идентични марки, които се продават под едно и също наименование, както в България, така и в Централна и Западна Европа”, обясни пред NOVA заместник-председателят на Агенцията д-р Любомир Кулински.
„Едни и същи храни са с различни етикети. От 31 продукта, 24 са с идентични етикети, но при 7 продукта има разминаване”, каза още д-р Кулински.
Къде са разликите?
В България една от газираните напитки съдържа фруктозо-глюкозен сироп, а в България - захар.
Натурален сок, продаван в Германия съдържа 100% плодов сок, докато аналогът на този продукт, продаван в България съдържа 97% плодов сок и 3% пулп.
В един от колбасите, продавани на българския пазар има повече вода в сравнение с неговия аналог на немския пазар.
Вредни ли са продуктите, продавани в България?
„Изобщо не говорим за безопасност. Храните са абсолютно безопасни, те дори са коректно етикетирани, въпросът е защо има разлика в етикета на сходни продукти”, подчерта д-р Кулински.
Какво предстои?
Предстои страната ни да уведоми Европейската комисия за резултатите от изследванията.
Допълнение:
Повече подробности и мнението на земеделския министър, прочетете тук.
|
Коментари |
09:38ч. 29 Юни 2017 #27  many Някой да обясни, защо българската захар не е точно захар? Защо б българското ситене има палмово масло и сухо мляко? Защо колбасите ни съдържат менделеевата таблица? Защо плодовете и зеленчуците от България са бъкани с химия? И защо искаха да подменят стандарта за киселото мляко?
23:02ч. 28 Юни 2017 #26  DenisStoyanov В твоя случай, 3% от 1 000 000 продукта са доста спечелени пари :). Хранителните стоки са високо оборотни стоки. Не забравяй това. Същото е с енергото като промени крайната дата за тока на 30-то число. Иначе се начислява 1 лев допълнително само. Но 1.5 милиона абоната по 1 лев на месец прави 1.5 милиона. :)
21:11ч. 28 Юни 2017 #25  Име(nick) Точно!Тези тук една манджа не могат да сготват два пъти с еднакъв състав пък прединтират защо имало 3 % разлика в сок от който има стотици хилчди партиди.В някакво си калпаво проучване от само 31 продукта.
20:34ч. 28 Юни 2017 #24  Teodor Gotchev Да, оказа се че разлика няма! Там където има е в рамките на статистическата грешка - 1-2%.
18:59ч. 28 Юни 2017 #23  Име(nick) Факта че едни 31 продукта от хиляди имат разлика и то с 2-3 процента в състава не е от никакво статистическо значение.Цените се определят от пазара щом още са на тези цени очевидно има и кой да ги купува.
Ако нещо ти е скъпо вземи друго за всяка Нутела има 100 подобни.Никой не те кара да купиваш ако не искаш.
А че нашите предприятия не можаха да се конкурират е ясно на всеки.Като не можеш не го правиш.А искът е запълнен от много други производители.
И да има мита.За един кен Прингълс плащаш 1 паунд тук близо 5 с мита и допълнителни разходи от пренасянето им.
17:01ч. 28 Юни 2017 #22  Nina Име,състоянието ти е неспасяемо!!!!За какви МИТА бълнуваш в ЕС????Говори ти се за стоки от ГЕРМАНИЯ и АВСТРИЯ,които се различават по състав,в смисъл че някои съставки ги НЯМА или е сложена повече вода,значи разходите за производството им са по-ниски!В същото време цената е ПО-ВИСОКА от 20% до 100% в България отколкото в Германия и Австрия!На това ли му казваш „разликите са много малки“?????Слава Богу,че реагираха Словакия,Чехия, Унгария и Полша,защото са видели, как ни мамят западняците и ни продават БОКЛУЦИ и то СКЪПО!Най-накрая и българските власти реагираха и поне засега заявяват,че ще се присъединят към Вишеградската четворка,да си потърсим правата!Западът се държи безогледно и нагло с Източна Европа и трябва да има ответен отговор!Затова ли ни съсипаха родното производство,за да ни тровят с боклуци,че и да ни обират на всичкото отгоре?!ТАРИКАТИ,всичко искат да изсмучат от нас и накрая да ни затрият!После сме били „равнопоставени“ в ЕС…Равнопоставени сме САМО когато си прибират членския внос!
16:28ч. 28 Юни 2017 #21  Име(nick) Разликите са твърде малки и не застрашават живота.Умишлено или не .Храна еднаква навсякъде не съществува.А и не е забележима.
16:27ч. 28 Юни 2017 #20  Име(nick) Използвах кенче защото бутилка е по-скъпа.
А иначе продуктите са или импортирани с високите неоснователна мита или просто хората ги копуват и няма смисъл за производителите да ги намалят.А разликите в храната е неоснователна. Не може всяка партида да е еднаква а и Б-я е малък и беден пазар не винаги е изгодно.
15:32ч. 28 Юни 2017 #19  Nina А за екзотичните плодове....Само един пример ще дам- един ананас във Велкобритания струва един паунд, това са около 2.30 лв. Вижте цената тука, а ние сме географски по-близо до държави,в които вирее ананасът!
15:22ч. 28 Юни 2017 #18  Nina Име,навикът да твърдиш,че черното е бяло постоянно и то при ОЧЕВАДНИ факти,че черното си е черно,някакъв вид пристрастеност ли е?!Ето още от същата статия: „Бяха обследвани 31 продукта от 5 вида категории… 16 от тях има значително по-високи цени, които са в България./Значи от 31 продукта ПОЛОВИНАТА са със значително по-високи цени,а ако се изследват всички,какво ли ще лъсне?!/ „Най-фрапантни са 2 вида детски пюрета. За единият цената е с около 90% по-висока, а другият – 107%. По-високи цени в рамките на диапазон между 20% и 70% наблюдаваме и при млечните продукти, определени сирена и шоколадови продукти от различно естество. Колкото и да е на пръв поглед необяснимо, разликите в цените НЕ СА незначителни.“ Примерът с кенчето кола е нерелевантен!Всичко в кенче е по-скъпо,заради по-високата цена на кенчето от пластмасовата бутилка!
15:12ч. 28 Юни 2017 #17  Pacul "Къде са разликите?
В България една от газираните напитки съдържа фруктозо-глюкозен сироп, а в България - захар."
Нещо няма логика написаното...
15:10ч. 28 Юни 2017 #16  Име(nick) Не е по скъпо тук.Една 500мл кола тук е 1 и 30 може и 1 50 зависи.Там това е цената на кенче от 330мл.
Захарта и сиропа се сменят в зависимост от цената на съставката в страната на завода ако не е забранено едното.
Само директни импорти са скъпи както и географско екзотични плодове но това е и там така.
15:00ч. 28 Юни 2017 #15  Nina Виктор,прочети другата статия в сайта:“ Министър Румен Порожанов: Двойният стандарт при храните у нас и в Западна Европа е факт.“ 16 храни са със значително по-високи цени у нас в сравнение с Австрия и Германия…Обърнете внимание на думата ЗНАЧИТЕЛНО….Хем сме доста по-бедни,хем плащаме повече за храна,а и за ток,вода и т.н.И ДДС за храните ни е най-високо в Европа,че даже и в света!Обобщено дерат ни и чужди, и „свои“!
14:05ч. 28 Юни 2017 #14  Varna Викторе, синът ми е във Великобритания, и там продуктите са по-евтини от Българските... Съвсем няма да ме учуди, ако и в други страни от ЕС положението е същото... Така, че въпроса не е в забогатяването - стрижат ни до голо...
13:48ч. 28 Юни 2017 #13  Виктор Значи прочетете още веднъж: Пише че храните предлагани у нас не са вредни, нещо повече - опаковани са и етикирани коректно, т.е. всичко вложено е написано коректно на етикета.
И не са вредни - подчертавам още веднъж.
Което означава, че производителите променят някои съставки за да получат по ниска цена. За бедния клиент трябва по-ниска цена.
И какъв е извода? Малко неочакван май: За да консумираме същото качество - просто трябва да забогатеем ...
13:14ч. 28 Юни 2017 #12  Nina Сетих се и за тези млека „диетичните“ дето имат примерно 0.1% масленост…То в тях мляко няма. В тях е откривано нишесте и други „полезни“ заместители,но се потресох,когато излезе изследване,че слагали даже малко талк за гъстота и цвят. Всъщност най-големите заблуди са именно с т.нар. „нискокалорични“ храни! За мен такова заблуждаване на хората е престъпление!
13:03ч. 28 Юни 2017 #11  Nina Algor,има кола със захар в България…Няма да коментирам колко е вредна тя и то не само заради подсладителите,но страшното е,че производителят рекламира т.нар. „нискокалорична“ Кола Лайт,която е по-опасната, всъщност подсладителят в нея причинява при редовна употреба затлъстяване,а твърдят,че била „диетична“.За мен това е престъпно заблуждаване на потребителя,с цел печалба и безскрупулно увреждане на здравето на хората!На всичкото отгоре този подсладител те кара да искаш да пиеш още кола…Не я купувам,но мисля,че даже е по-скъпа от колата със захар,а всъщност е направена с доста по-евтин от захарта подсладител.
12:53ч. 28 Юни 2017 #10  algor Най-евтината Кола 2л във Франция е 1,72?, а тук знаете колко е и затова и не е със захар.
12:46ч. 28 Юни 2017 #9  Nina Стевията е растение,билка,която е сладка колкото захарта,но не вдига кръвната захар....
12:45ч. 28 Юни 2017 #8  Nina Виктор,по-добре диабетикът да си сложи малко мед или кафява захар в чая и кафето,отколкото да ползва аспартам или нутрасуит,защото при редовната им употреба те всъщност вдигат захарта и то драстично!После се чудят,защо ползват все по-силен инсулин,а той не действа....Има и Стевия,която е прекрасен заместител на захарта и даже е полезна,но за съжаление все още е страшно скъпа!
12:42ч. 28 Юни 2017 #7  Nina А пък във вафлите и „чистото“ масло какви растителни мазнини има….
12:42ч. 28 Юни 2017 #6  Виктор А пък захарта е абсолютно забранена за диабетиците.
Та кое е по-вредно?
12:38ч. 28 Юни 2017 #5  Nina Колкото до разликите в качеството на стоките,които западняците ни внасят…ДОБРО УТРО!Всъщност първо алармираха поляците 2009г. като откриха първоначално драстични разлики в състава на козметиката-кремове,пасти за зъби и др. След това решиха да изследват и храните и хоп- същите цени обаче съставът различен!“Родните“ управляващи реагират с голямо закъснение и даже изследванията им са доста постни и не показват цялата ужасяваща картинка!
12:38ч. 28 Юни 2017 #4  Nina Правилното изречение трябва да бъде:“ В България една от газираните напитки съдържа фруктозо-глюкозен сироп, а в Германия - захар.”Вече няколко години откакто забраниха в повечето западни държави употребата на подсладители и на глюкозо-фруктозен сироп,защото въпреки жестоката съпротива на производителите на тези отрови,вече е неоспоримо доказано,че са страшно вредни!Захарта се оказа доста по-безвредна от тях,но е по-скъпа!Обърнете внимание ,че напитките в България имат масово тези вредни вещества!Още преди години лекари и учени излязоха с ясно становище,особено за аспартама,че при редовна употреба причинява диабет,затлъстяване,високо кръвно,увреждане на сърдечния мускул и даже тумори в мозъка!А го препоръчват на диабетици и после се чудят защо вече е епидемия от неконтролируем диабет!Има аспартам и нутрасуит даже в бозата,която даваме на децата си!Направете си труда да прочетете дребните букви на етикетите!Интересно,ЗАЩО не казват нищо за аспартама и нутрасуита,които се влагат масово в напитките произведени в България….
12:23ч. 28 Юни 2017 #3  DenisStoyanov Той шоколада своге в Германия е по-евтин от тука, както и доста други неща. Я сравнете като сте почнали праха за пране, защото има много голяма разлика между тия произведени в Англия, Германия и т.н. в сравнение с тия произведени със същата марка в Турция, Украйна и т.н.
11:03ч. 28 Юни 2017 #2  osem.tri.edno Ако надминем Зап.Европа по доходи, ще ни слагат по-скъпи съставки от техните, защото ще сме им вип-пазар:) Дотогава обаче ще гонят понижаване на себестойност. Каквото и да ви разправят, по-добре е да си богат, отколкото беден:)
10:56ч. 28 Юни 2017 #1  rado_nik Те откриха топлата вода. БРАВО! Само не разбрах б България споментата газирана напитка какво съдържа: фруктозо-глюкозен сироп или захар.
И като уведомят Европейската комисия, какво ще се случи? Народа го е казал: кучетата си лаят, кервана си върви.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
 |
Новини от Варна, региона и света |
 |
 Мария от “Cherry by Mary” е гост на празничното издание на Varnapreneurs!
Днес, 3 Април 2025 08:18
Varnapreneurs обединява предприемчивите хора от Варна и региона чрез ежемесечни събития, които срещат публиката с някои от най-вдъхновяващите предприемачи у нас. А това издание е още по-специално и празнично,...
| |
 |
 Днес погребват Сияна
Днес, 3 Април 2025 09:14
В деня на погребението Николай Попов, бащата на малката Сияна, отново изрази мъката си в социалните мрежи и настоя за справедливост – кауза, за която се зарича да се бори неотклонно.
"Днес е погребението...
| |
 |
 146 години от обявяването на София за българска столица
Днес, 3 Април 2025 08:56
На 3 април 1879 г. Учредителното събрание избира София за столица на Княжество България.
Същата година градският инженер С. Амадие създава първия устройствен план, който променя облика на града и полага...
| |
 |
 Гърция с най-мащабната модернизация на армията в съвременната си история
Днес, 3 Април 2025 08:29
Гърция предприема най-голямата трансформация на своите въоръжени сили в модерната си история, обяви премиерът Кириакос Мицотакис по време на пленарна сесия за отбранителните поръчки. Той подчерта, че обновяването...
| |
 |
 Tesla отчита най-големия спад в продажбите си
Днес, 3 Април 2025 08:01
Продажбите на Tesla се понижиха с 13% през първото тримесечие на годината – най-големият спад в доставките в историята на компанията. Намаленото търсене на електромобилите ѝ се дължи както на засилващата...
| |
 |
 Хърватия, Андалусия и Лазурният бряг – топ дестинации според онлайн платформите за нощувки
Днес, 3 Април 2025 07:51
През 2024 г. туристите са прекарали впечатляващите 854,1 милиона нощувки в краткосрочни квартири под наем в ЕС, резервирани чрез Airbnb, Booking, Expedia Group или TripAdvisor. Това е ръст с близо 19%...
| |
 |
 Най-важното от Варна във вчерашния 2 април
Днес, 3 Април 2025 07:36
Задължиха фирма да почисти след изхвърляне на боклук край Варна
Нарушителят е бил разкрит по надписите на захвърлените опаковки от козметични продукти
От 5 април влизат в сила летни разписания на...
| |
 |
 3 април в историята
Днес, 3 Април 2025 07:15
1265 г. – Битка при Ившам: Симон дьо Монфор е разгромен и убит, а папа Климент IV предоставя на Шарал д'Анжу права за организиране на кръстоносен поход.
1860 г. – На Великден в цариградската църква Свети...
| |
 |
 Без ток днес във Варна и областта ще бъдат...
Днес, 3 Април 2025 06:49
Поради извършване неотложни ремонтни дейности и обслужване на съоръженията за доставка на електроенергия днес, 3 април, без ток във Варна и областта ще са:
- от 9:00 до 16:30 гр. Варна - карето, заключено...
| |
 |
 Прогноза за времето - 3 април
Днес, 3 Април 2025 06:35
Днес ще има значителна облачност. Минималните температури ще бъдат между 4° и 9°, дневните ще се повишат с 2-3 градуса и максималните ще бъдат между 13° и 18°. Във Варна минималната температура ще бъде...
| |
 |
 Вино от цял свят пристига във Варна – не пропускайте World Wide Wine!
Вторник, 1 Април 2025 09:42
Варна се сдобива с ново престижно събитие, посветено на винената култура – World Wide Wine. Първото издание ще се състои тази пролет на 30-ти и 31-ви май в Graffit Gallery Hotel, където посетителите ще...
| |
 |
 Нови 8 високопроходими линейки поемат към Спешните центрове през април
Сряда, 2 Април 2025 18:32
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов проведе среща с представители на синдикат „Защита“.
„Обсъдихме наболели и натрупани във времето проблеми в различните сектори в систмата на здравеопазването....
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
 |
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|