Първият тур на вота ще струва на варненци 535 574 лв., а евентуалният втори - 461 574 лв. "Призовавам всички, гласувайте масово на първи тур, за да спестим половин милион лева на общината", пошегува се общинският съветник Янко Станев, който внесе предложението за допълнителните разходи. Въпреки че решението беше прието единодушно от Общинския съвет, неговото гласуване в последния момент реално може да се тълкува като нарушение. Така се създават условия то да бъде обжалвано и да доведе до отлагане или провал на изборите на 30 юни.
Съветниците не влязоха в подробни коментари по приетата план-сметка, но от казаното се разбра, че закъснението е по вина на общинската администрация. Решението не е гледано и от финансовата комисия, ръководена доскоро от новия народен представител и местен лидер на ГЕРБ Иван Портних. Не е ясно кога отново ще има заседание на местната бюджетна комисия, тъй като както самият Общински съвет, така и най-важният му помощен орган в момента нямат титулярни председатели.
Съветът остана без титулярен председател
Мнозинството на ГЕРБ и съюзниците им в общинския съвет предпочете да го остави без титулярен председател, но да не прави „резки движения“ и случайно да избере на поста някой, който не е получил благословия от най-високо. Вместо да приключат с избора, местните управляващи се измъкнаха от тежкия дебат по темата с оправданието, че в навечерието на 24 май е най-важно да се гласуват традиционните награди „Варна“, а за другите първостепенни за нормалната работа на общината теми щяло да има нова сесия. Така в дневния ред не попаднаха въпросите, около които имаше най-голям интерес – смяната на досегашния председател и новоизпечен депутат Николай Апостолов, както и очакваното потвърждаване на становището, че арх. Димитър Николов е легитимният временен кмет на Варна.
Петима нови общински съветници положиха клетва в началото на заседанието на Общинския съвет. Те влязоха в него на мястото на своите съпартийци от ГЕБР и БСП, които са вече депутати. В групата на социалистите опитният Пламен Начков и познатият с борбата си за зелен регистър на Варна Огнян Къчев се наредиха на местата на народните представители Борислав Гуцанов и Анелия Клисарова. В редиците на ГЕРБ в Общинския съвет влязоха Марина Панайотова-Карапетян и Марица Гърдева, които заменят Иван Портних и Павел Христов. На мястото на предишния председател на съвета Николай Апостолов като член на местния парламент трябваше да влезе Пламен Боев, но той се отказа от това си право пред ОИК и мястото му ще бъде запълнено на следващата сесия. Освен това в ГЕРБ се допълни най-сетне и бройката на отказалия се съветник и шеф на фирма „Хидрострой“ Николай Пашов. На негово място в местния парламент се появи бизнесменът Мартин Байчев.
Нова грешка опорочи системата за гласуване
Електронната система за гласуване на Общински съвет – Варна, за пореден път показа недостатъци, както се случва на почти всички сесии от въвеждането й досега. Този път нямаше познатите „сривове“ и „токови удари“, които досега мнозинството на ГЕРБ използва, за да повтаря вота на съветниците, ако той не ги удовлетворява. Такъв мним срив позволи местният парламент да гласува три пъти отстраняването на временния кмет доц. Христо Бозов на предишното заседание, тъй като на два пъти за този акт не се събра необходимата подкрепа.
В случая грешката в системата беше открита, когато на екрана в залата беше показано как гласуват съветниците по групи. Оказа се, че техният списък не е актуализиран и системата за гласуване все още отчита съществуването на групите „Синя Варна утре“ и „Център“ в местния парламент, които не съществуват от месеци. След шумно възмущение от страна на някои членове на съвета подобна графика не беше показана повече.
ОДК получи награда „Варна“ след преосмисляне на статута
Общинският детски комплекс се оказа все пак достоен за награда „Варна“ и ще я получи, след като съветът реши, че той може да се приеме за учебна структура. С мотива, че ОДК не е такава по смисъла на закона, просветната комисия към съвета предложи колективният годишен приз да бъде присъден на НГХНИ „Константин Преславски“. На самата сесия обаче се оказа, че съветниците са променили становището си и въпреки че ОДК не е училище, именно на него беше присъдена награда „Варна“ за колектив на годината в областта на училищното образование. Без съмнение значение за това решение има и фактът, че мнозинството в съвета се притеснява да не се създаде мнение, че има тенденциозно отношение към ОДК. Въпреки поставяния на няколко пъти от граждани въпрос кога ще се реши сградният проблем на комплекса, той все още не е обсъден задълбочено от съветниците и по него няма ясно становище.