Намирам Роджър Рот в Пристанище Варна-запад, на 26 метра височина, в кабината на новия мобилен пристанищен кран - 100-тонния „Готвалд” GHMK6407, където обучаваше поредната група от 20-те кранисти на Пристанище Варна.
Как започнахте да обучавате кранисти?
Всичко започна през 80-те години на миналия век, когато компанията, за която работех като кранист в Антверпен закупи първите кранове „Готвалд” в Белгия. Понеже в следващите години „Готвалд” продаваше много кранове по света, се появиха сериозни проблеми с кранистите, защото тези кранове бяха от ново поколение и кранистите трудно се справяха с тях. Така „Готвалд” стигнаха до мен, тъй като търсеха човек с опит и с добри езикови познания (аз знам английски и френски), който да обучава кранисти за работа с крановете, произведени от тях. За немската компания работя от 1994 г. Обичам да пътувам и да се срещам с нови хора, да изучавам нови култури, да опитвам от чуждата кухня. Това за мен е голям опит и аз наистина се наслаждавам на тази работа. Досега съм обучавал кранисти в Русия (Санкт Петербург и Новорусийск), Аржентина (Буенос Айрес), Мексико (Вера Круз), САЩ (Флорида и Бахама), Канада (Ванкувър), Англия (Хъл), Танзания (Акаба), Бенин, Дубай, Тринидат и Тобаго, Сейнт Мартин и последно засега съм тук при вас във Варна.
Как се справиха вашите български ученици от Пристанище Варна?
Всички от 20-те обучаеми имаха опит и те наистина са много добри кранисти. В началото имаха същите проблеми като всички, които за пръв път започват да оперират с крановете „Готвалд”. Но за да стане един кранист наистина добър с кран „Готвалд”, му е необходимо поне година практика.
Колко контейнера на час трябва да обработи един кранист в Антверпен? Личният Ви рекорд?
Вижте, в Белгия работим по друга система. Заплаща ни се на час. Дали ще обработя един или 100 контейнера, заплащането ми е едно и също. Нашата система е различна от вашата, при която се заплаща на бройка претоварени контейнери. Вашата система стимулира кранистите да работят бързо, но това води до увеличаване на инцидентите, щетите по товарите и авариите.
Все пак имате ли изискване за минимално количество обработени контейнери?
Не. Средно за една смяна от 7,5 часа един кранист претоварва 130-140 конейнера, но това все пак зависи от типа кораб. Ако работим малки кораби от открит тип като баржи, често достигаме и до 200 бройки за смяна. Въпреки че нямаме изискване за минимален брой контейнери, които да обработим, ако работя бавно, това неминуемо ще бъде забелязано от моите началници и ще бъда санкциониран.
Как се отчита, кога започва да тече работното време на кранистите в Белгия?
Работим на 4 смени. Дневната работна смяна, например, започва 8 сутринта, имаме обедна почивка от половин час и приключваме в 15.30. На работа пристигам в 7,30, защото нашия бос ни плаща 1 час извънреден труд. Имам половин час, за да пия кафе и да преместя крана в работна позиция. В 8.00 трябва да съм вдигнал първия контейнер. Когато в 15.30 спираме работа всички работещи на кея си отиват, но не и краниста. Той остава още половин час, за да приведе крана в изходна (паркинг) позиция. Този извънреден час труд, който ви споменах, се заплаща само за кранистите на „Готвалд” кранове, тъй като те са по-сложни и стартирането и спирането им от работен режим изисква време и допълнителни операции.
Имали ли сте някакви критични ситуации по време на вашата практика?
Да. Една типична такава ситуация е, когато главното захранване изключи и тогава кранът става неуправляем. Ако в този момент си вдигнал контейнер той започва да се движи във всички посоки и може да смачка всичко по пътя си. Аз съм преживявал подобна ситуация.
Какво точно стана?
Ами контейнерът смачка кабината на моя кран. За щастие успях да изляза от кабината точно преди контейнерът да я отнесе.
Какво трябва да прави кранистът в подобна ситуация?
Трябва да е особено внимателен, когато движи контейнера на нивото на кабината. В този момент трябва да работи много нежно и внимателно, защото ако контейнерът се удари в кораба или друг контейнер, това е щета, но ако удари кабината - това е смъртоносна злополука. За да не става това, кранистът трябва да се стреми да движи контейнера под или над нивото на кабината.
Как решихте да станете кранист и какъв беше първият кран, на който работихте?
Баща ми работеше в пристанището на Антверпен като шеф на докерска бригада и аз поех по неговия път. В началото бях докер, но видях едни хора, които след работа се прибираха вкъщи с чисти дрехи и по-високи заплати. Това бяха кранистите. Бях млад, имах нужда от повече пари. Така изкарах курсовете и станах кранист. Първият ми кран беше белгийски с товароподемност 5 тона и обсег на стрелата 32 метра. Това е нищо. Сега работя на германски мобилен кран „Готвалд” с товароподемност 100 тона и обсег на стрелата 45 метра.
Каква е най-голямата грешка, която кранистите не трябва да допускат?
Повечето не работят правилно с лапите на спредера, когато претоварват контейнери. Обикновено първо пускат спредера върху контейнера и после спускат лапите. Така стават повреди по контейнерите, а когато се работи с флип-контейнери (открит тип) щетите са още по-големи. Ако нормално се контролира спредера, трябва едновременно с неговото спускане да се свалят и лапите.
Най-добрият тип кранове за обработка на контейнери?
Естествено специализираните гантри-кранове. С тях се работи по-бързо, по-лесно, трудът на краниста е облекчен. Но те са по-скъпи, изискват повече място и е необходимо за тях да се строи специален релсов път, а не всяко пристанище разполага с подобен ресурс. За разлика от тях крановете на „Готвалд” са многофункционални и освен контейнери могат да обработват насипни и генерални товари. Могат да се придвижват на собствен ход до различни места в пристанището. Например, наскоро тук (в Пристанище Варна-запад) при сдвоена работа на два крана бе вдигнат свръхтежък товар от 135 тона. И аз съм много горд, че варненските кранисти се справиха отлично в тази работа. Наистина съм много горд. Такива операции гантри-крановете не могат да изпълняват.
Какви качества трябва да има идеалният за вас кран?
Най-много държа на кабината на крана, тъй като прекарвам повечето време в нея. Столът трябва да е удобен, защото това влияе на концентрацията. Да има климатик, който да поддържа достатъчно топло през зимата и хладно през лятото. Аз лично държа и на музиката - добро озвучаване. Кабината трябва да е с широк просвет, осигуряващ голям ъгъл на виждане, за да не се налага кранистът да се надига от мястото си. Задължение на всеки кранист обаче е да поддържа чисто в кабината си. Друго важно нещо за крана е да реагира точно и бързо на действията на краниста. С новите кранове на „Готвалд”, които са компютризирани и се работи с джойстици, това е така. Затова препоръчвам с крана да се работи нежно, да се пипа като жена.